Connect with us

Politika

KOJIĆ OTVORENO ” Lica osumnjičena za ratne zločine kandidati za visoke funkcije”

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić izjavio je da se zbog neadekvatnog odgovora pravosuđa BiH na sve prijave i dokaze podnesene protiv lica koja se mogu dovesti u vezu sa počinjenim krivičnim djelima ratnog zločina, dolazi do apsurdnih situacija da takva lica obavljaju visoke funkcije u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.
Govoreći o nekadašnjem komandantu operativne grupe Bosna Zavidovići-Žepče Refiku Lendi, protiv kojeg je MUP Republike Srpske prije 20 godina podnio izvještaj o ratnom zločinu nad Srbima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine, a koji je kandidat SDA za pot/predsjednika Federacije BiH, Kojić je rekao da ono malo Srba koji žive u Federaciji sada mogu doći u poziciju da im prava budu u potpunosti narušena.

“Kada takvi ljudi za koje jasno postoje indicije i dokazi da su počinili krivična djela ratnog zločina obavljaju vrlo značajne i visoke funkcije, to samo po sebi ugrožava prava i proizvodi strah”, rekao je Kojić Srni.

On je podsjetio da slučaj Refika Lende nije jedini, te da je ista situacija i sa Šefikom Džaferovićem koji u kontinuitetu obavlja visoke funkcije.

Protiv nekadašnjeg komandanta operativne grupe Bosna Zavidovići-Žepče Refika Lende, koji je kandidat SDA za pot/predsjednika Federacije BiH, MUP Republike Srpske je još prije 20 godina podnio izvještaj o ratnom zločinu nad Srbima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine.

Iako je među prvom trojicom protiv kojih su podnesene krivične prijave za zločine nad Srbima iz Vozuće, Centralna izborna komisija BiH danas je usvojila izvještaje o izvršenim provjerama kandidata za izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH, prema kojima Lendo ispunjava sve potrebne uslove za obavljanje ovih funkcija.

Politika

Odnos vlasti u FBiH prema Srbima je NEDOPUSTIV

Оdnos vlasti u Federaciji BiH (FBiH) prema Srbima nedopustiv, kaže Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić povodom obilježavanja 32 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici.

Egić podsjeća da za taj zločin niko nije odgovarao.

“Mi ćemo to uvijek raditi. Danas smo došli da odamo pomen nevino nastradalim vojnicima i oficirima Jugoslovenske narodne armije (JNA)”, rekao je Egić novinarima prije parastosa u crkvi u Miljevićima u Istočnom Novom Sarajevu povodom obilježavanja 32 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici.

On je podsjetio da je JNA u to vrijeme bila jedina legitimna vojna sila na teritoriji BiH, te da se zločin u Dobrovoljačkoj dogodio 2. i 3. maja, iako je 26. aprila u Skoplju postignut sporazum o mirnom povlačenju Vojske JNA sa teritorije BiH.

“To govori o moralu, o već pripremljenim stvarima koje su bile neizbježne od tadašnjih muslimanskih snaga, to su `Zelene beretke`, Teritorijalna odbrana i ko zna koliko je bilo paravojnih formacija. Uprkos postignutom dogovoru, Dom JNA je napadnut 2. i 3. maja i tad su već počele prve žrtve, prije toga nekoliko dana, 22. aprila vojnici koji su ostali u kvaru u vojnom transporteru su izvučeni, ubijeni i do danas njihovi posmrtni ostaci nisu nađeni. Trećeg maja, kada se po dogovoru vojna kolona povlačila, napadnuta je i opet su počinjeni strašni zločini”, naveo je Egić.

On je ukazao da sve to govori o odnosu tadašnjih muslimanskih vlasti prema svemu što je bilo srpsko, prema svemu što je predstavljalo simbol Jugoslavije i Srba na ovim prostorima.

“Jedne žrtve su glorifikovane, druge se ne priznaju kao žrtve.Nažalost, ponovićemo po ko zna koji put da niko za to nije odgovarao, jedna optužnica je pala, evo u 2022. godini ponovo je Sud BiH pokrenuo tužbu, ni od ovoga ne očekujemo ništa. Odnos, pogotovo vlasti u FBiH prema Srbima, prema srpskim žrtvama je nedopustiv, stoga mi moramo svojim žrtvama odavati pomen, pričati o tim sukobima, govoriti istinu i mi ćemo to uvijek raditi”, rekao je Egić, prenosi Srna.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, 2. i 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici poginulo je i ubijeno najmanje 28 pripadnika JNA.

Nastavi čitati

Politika

STIGLA REAKCIJA AMBASADE SAD-a! “Odbijamo svaki pokušaj secesije”

Stvaranje paralelnog izbornog sistema predstavljalo bi neustavno i antidejtonsko djelovanje i uskratilo bi biračima u Republici Srpskoj osnovno demokratsko pravo zagarantovano Ustavom BiH.

Saopštila je to Ambasada SAD u BiH.

– Prijetnje gospodina Dodika da će pokrenuti secesiju Republike Srpske od BiH i njegova podrška neustavnom izbornom zakonodavstvu Republike Srpske još jedan su dokaz njegovog nepoštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i namjere da podriva državne strukture BiH. SAD su spremne odgovoriti na te antidemokratske i anti-Dejtonske aktivnosti. Mi podržavamo teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH i odbijamo svaki pokušaj secesije – naveli su iz Ambasade SAD.

Saopštili su i kako je za svaku osudu “neodgovorno negiranje srebreničkog genocida od predsjednika Republike Srpske i drugih lidera iz Republike Srpske na jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske i mitingu u Banjaluci”.

– Negiranje genocida uvreda je žrtvama svih nacionalnosti i nanosi dodatnu bol porodicama žrtava. Negiranje genocida razara društveno tkivo BiH, prijetnja je njenoj stabilnosti i nezakonito je prema zakonima BiH.

U Srebrenici se 1995. godine desio genocid. To je više puta potvrdio Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde – navode iz Ambasade SAD.

Ističu “da ništa što Dodik kaže ili uradi ne može promijeniti činjenice, čak ni organizovanje cjelodnevnih događaja posvećenih negiranju genocida i širenju dezinformacija o rezoluciji koju trenutno razmatra Generalna skupština UN”, prenose Nezavisne novine.

– Ta rezolucija inicijativa je da se prizna i obilježi srebrenički genocid kako bi se odala počast žrtvama. Suprotno tvrdnjama gospodina Dodika, ona nije usmjerena protiv bilo koje članice UN, niti odgovornost pripisuje bilo kojem narodu. Učestalo negiranje srebreničkog genocida ovu vrstu međunarodnog obilježavanja događaja iz 1995. godine čini još važnijom – stoji u saopštenju Ambasade SAD.

Agencije

Nastavi čitati

Politika

KABINET KRISTIJANA ŠMITA “Pomno pratimo proces sprovođenja izbora u BiH”

Pomno pratimo proces sprovođenja izbora u BiH, odnosno kako će izbori biti realizovani, poručeno je danas iz Kabineta Kristijana Šmita, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika.

Na samom početku kratkog saopštenja, oni ističu da je na Centralnoj izbornoj komisiji da osigura provođenje institucija, odnosno kako to oni navode “na nadležnim državnim institucijama”.

– Dužnost je nadležnih državnih institucija da osiguraju provođenje jasnog zakonskog okvira. Političari trebaju pokazati mudrost i odgovornost i raditi ka potpunom poštovanju prava glasača, ne preduzimajući pritom bilo kakve radnje koje bi narušavale postojeći ustavno-pravni okvir BiH. Kristijan Šmit i međunarodna zajednica će nastaviti pažljivo pratiti ovo pitanje – poručili su iz OHR, piše Klix.

Podsjetimo, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske su kasno sinoć usvojili Prijedlog izbornog zakona Republike Srpske.

Klix.ba

Nastavi čitati

Aktuelno