Hronika
ZELJKOVIĆ SE PRAVI “ENGLEZ”! Kaže da ništa nije znao o cijenama medicinske opreme
Maske i druga medicinska oprema koju je nabavljao Institut za javno zdravstvo Republike Srpske u vrijeme pandemije virusa korona nabavljene su po enormno uvećanim cijenama, a bivši direktor Instituta Branislav Zeljković branio se u istrazi da ništa o tome ne zna iako je bio odgovorna osoba.
Kazala je ovo u banjalučkom Okružnom sudu na početku suđenja Zeljkoviću i ostalim optuženima republički tužilac Sanja Tadić Stojisavljević.
Osim Zeljkovića u ovom slučaju, poznatom kao “korona ugovori”, optuženi su i direktor firme „Prokontrol“ Slavko Bojić, direktor “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković.
Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.
Suđenje je počelo čitanjem optužnice, a tužilac Tadić-Stojisavljević je u uvodnoj riječi pojasnila da su optuženi dogovarali nabavku medicinske opreme i uvećanje cijena.
Istakla je da tužilaštvo ima dokaze da Zeljković ne samo da je znao i učestvovao u nabavci opreme već je i dogovarao načine uvećanja cijena te da će to dokazivati sa 70 svjedoka, vještacima i 2.425 materijalnih dokaza.
– Putem „Viber“ komunikacije Zeljković je sa Bojićem dogovarao nabavku „KN95“ maski po višestruko uvećanim cijenama. Maske koje je nabavljao konzorcijum udruženih firmi „Promeding“ i „Prokontrol“ nabavljane za 0,356 KM po komadu, a Institutu su naplaćivane po 6,9 KM po komadu odnosno za 1.553 odsto više. Bojić je tražio od Dubravca da formira cijenu maski po 2,09 KM po komadu kao i 85.000 KM koje su na kraju date Zeljkoviću – rekla je između ostalog tužilac Tadić Stojisavljević te dodala da je Bojić Zeljkoviću predlagao da prijeđu na aplikaciju „Vi čet“ preko koje su dogovarali nabavku opreme.
Pojasnila je i da je Zeljković od Markovića, čija je firma „Trvel for fan“ nabavljala medicinska odijela, tražio devet KM za svako odijelo. Istakla je i da nisu isporučena ugovorena, već neka druga odijela čija je cijena uvećana kao i cijena nabavki hirurški maski.
Tužilac Tadić Stojisavljević istakla je da je Zeljković ugovorio i nabavku termalnih kamera po višestruko uvećanim cijenama, a da prethodno nije provjerio da li su i po kojim cijenama dostupne na tržištu.
Suđenje je prekinuto zbog nestanka struje tako da nije saslušan planirani svjedok Dragan Obradović, a odgođeno je i iznošenje uvodnih riječi odbrane.
Optužnica, koja broji pet tačaka, Zeljkovića tereti da je kršio procedure javnih nabavki te sproveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih.
Tako su, kako se između ostalog, navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni višoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela po cijeni višoj za 351,38 odsto. Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni višoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne. Na taj način za sebe i druga osumnjičena lica pribavio je imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu većem od 1,3 miliona maraka.
Bojića terete za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Markovića za davanje mita, a Dubravca zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.
Suđenje su pratili predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH. Ročištu je prisustvovao rezidentni pravni savjetnik u Ambasadi SAD rezidentni pravni savjetnik Frank Bradšer (Frank Bradsher) kao i njegov prevodilac.
Mjere
Tužilac Sanja Tadić-Stojisavljević na početku suđenja je i predložila oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi od optuženih.
Predloženo je da se od Branislava Zeljkovića oduzme 135.000 KM, od Slavka Bojića 241.526, a od Saše Markovića 578.780 KM i od Sanija Crljića 28.700 KM. Osim toga, za Zeljkovića je predložena desetogodišnja zabrana rada i obavljanja poslova direktora u javnim preduzećima, ustanovama i društvima.
Zarade
Optuženi su se prije početka suđenja izjasnili o svom materijalnom stanju, te su naveli i šta sada rade i koliko zarađuju.
Branislav Zeljković je rekao da radi kao zamjenik direktora u privatnoj firmi gdje, kako tvrdi, „ima platu od svega 1.200 maraka“. Slavko Bojić je zaposlen u firmi “MMS Kod“, gdje je generalni menadžer sa platom od, kako tvrdi, 1.200 KM, Sani Crljić ima platu od oko 1.600 KM, a Saša Marković je vlasnik i direktor agencije “Travel for Fan” sa, kako tvrdi, platom od 1.200 KM.
Dragan Dubravac, sa završenim ekonomskim i pravnim fakultetom, prijavio je da u firmi “Promeding” ima platu od svega 700 maraka. Bojić je naveo da je firma “”Prokontrol” zatvorena.
Glas Srpske
Hronika
TRAGEDIJA U TUZLANSKOM TRŽNOM CENTRU: Muškarca prignječio lift vratima, preminuo je
Tragedija se dogodila jutros u Tuzli, a jedan muškarac je preminuo nakon što ga je lift prignječio vratima.
Kako javlja “Avazov” reporter s lica mjesta, ovaj događaj se desio u jednom tržnom centru u Tuzli.
Na terenu su vozila Hitne pomoći i policijski automobil.
Hronika
ROČIŠTE U SUDU BIH: Mehmedagić, Debevec i Pijuk se izjašnjavaju o krivici
U Sudu BiH za danas je zakazano ročište za izjašnjenje o krivici suspendovanom predsjedniku tog suda Ranku Debevcu, bivšem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) Osmanu Mehmedagiću Osmici i radniku Suda Milisavu Pijuku, koji su optuženi za više krivičnih djela.
Debevec je, uz ostalo, optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje.
Mehmedagića terete za kritvotvorenje službene isprave, kao i za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, dok je Pijuk, s Debevcem, obuhvaćen tačkom optužnice koja ih tereti za lažno predstavljanje i kršenje Zakona o ravnopravnosti polova BiH.
Na ranijim ročištima o pritvoru je tužiteljka Bojana Jolović iznosila šokantne detalje iz istrage. Kako je tada objavljeno, Tužilaštvo tereti Debevca da je primio na poklon automobil Auto-kuće “Kramar” iz Ljubuškog, protiv koje se od 2019. do 2021. godine vodio veliki broj postupaka. On je, navodno, uzeo automobil polo u vrijednosti od oko 15.000 KM da to ne bi “bolo oči”.
Debevec je ovo vozilo, dodaje se, registrovao na ime svastike, a ona je dala iskaz i rekla da nikad nije kupila taj automobil i da ju je Debevec zamolio da registruje na njeno ime.
Tužilaštvo je iznijelo tvrdnje i da se on sastajao i sa Đorđem Ždralom, koji je bio osuđen 2010. godine zbog ubistva tadašnjeg načelnika Uprave policije RS Ljubiše Savića Mauzera.
Jedna tačka iz istrage se odnosi i na bivšeg predsjednika Dinama Zdravka Mamića.
Riječ je o satu vrijednom 15.000 evra i Mamić je, navodno, rekao istražiocima da je to simbolični poklon koji je dao predsjedniku Suda BiH u vrijeme postupaka ekstradicije koji su vođeni protiv njega jer je, kako je rekao, znao da je dobro imati predsjednika suda na svojoj strani za vrijeme tih postupaka.
Zanimljivo je da je juče u Sudu BiH nastavljeno ročište Osmanu Mehmedagiću Osmici u predmetu “Diploma”. Njega terete da je bez fakultetskog obrazovanja rukovodio OBA i tako nanio štetu za budžet u iznosu od 293.046,58 KM.
Hronika
PAZITE NA SEBE I DRUGE! Broj poginulih u SAOBRAĆAJNIM NESREĆAMA porastao za 70,8%
U trećem kvartalu 2025. godine u Republici Srpskoj zabilježen je alarmantan porast broja saobraćajnih nezgoda i poginulih, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Prema objavljenim podacima, broj registrovanih vozila u odnosu na isti period prošle godine je porastao za 4,3%, broj saobraćajnih nezgoda skočio je za 28,1%, a broj poginulih čak za 70,8%. Statistički izvještaj za period od jula do septembra 2025. godine pokazuje da je na putevima Republike Srpske registrovano ukupno 144.226 vozila. Od tog broja, apsolutnu većinu čine putnički automobili (80,5%), dok su teretna vozila činila 9,5%, a priključna 4,8%.
Zabrinjava podatak o starosnoj strukturi vozila. Čak 58,5% od ukupnog broja vozila starije je od 15 godina, dok je samo 7,1% vozila starosti do pet godina. U istom periodu, prvi put je registrovano 11.467 vozila, što je za 13,6% više nego u trećem kvartalu 2024. godine. Od njih, 19% čine vozila stara do jednu godinu.
Alarmantni statistički podaci o nesrećama
Najzabrinjavajući dio izvještaja odnosi se na bezbjednost u saobraćaju. U jesenjem kvartalu 2025. godine dogodilo se 3.814 saobraćajnih nezgoda, što je za više od četvrtine više nego prethodne godine. U tim nesrećama poginula je 41 osoba (porast od 70,8%), a povrijeđeno 1.189 (blagi porast od 0,5%).
Grafikoni u izvještaju dodatno oslikavaju trendove. Tako se najveći broj nesreća sa materijalnom štetom i povrijeđenima dogodio tokom avgusta, dok je broj poginulih bio najveći u julu. Posmatrajući po danima u sedmici, petak je bio dan sa najviše saobraćajnih incidenata.
Mondo
-
Politika3 dana agoDODIK DAO ZADATAK SELAKU: “Vrati pravosuđe u Srpskoj ili povuci radikalne mjere!”
-
Politika1 dan agoZA RUSE DODIK VIŠE NIJE PREDSJEDNIK! Evo šta stoji iza sastanka sa Lavrovom u Minsku!
-
Svijet3 dana agoDva američka vojnа aviona pala u pola sata! Tramp: “NEŠTO JE VEOMA ČUDNO!”
-
Politika2 dana agoDODIK “Neće meni karijeru određivati ni BRISEL, NI MOSKVA, NI BEOGRAD”
-
Estrada2 dana ago“ŠVORC SAM!” Jelena Karleuša zapala u finansijsku krizu, EVO I ZBOG ČEGA
-
Svijet3 dana agoIzrael i dalje drži VRATA ZATVORENA ZA NOVINARE!
-
Društvo3 dana agoRADNICI I DALJE BROJE SVAKI FENING Minimalac u Srpskoj raste, ali može li se od 1.000 KM preživjeti?
-
Svijet20 sati agoORBAN “Evropa nema nikakav značaj, TRAMP GRIJEŠI U VEZI PUTINA”
