Connect with us

Društvo

NEIZVJESNA SEZONA PRED NAMA Grijanje poskupjelo 150 odsto, građani masovno prelaze na struju

Iz Elektroprivrede RS su najavili olakšice za domaćinstva koji budu štedjela struju-

Vlasnici kotlovnica koje griju veliki broj novih zgrada u Srpskoj dostavili su stanarima nove cjenovnike koji su i do 150 odsto veći u odnosu na prošlu godinu. Zbog toga su građani dovedeni u potpuno nezavidnu situaciju i mjesec dana prije početka sezone grijanja ne znaju kako će se grijati, dok je dobar dio njih odlučio da pređe na struju.

Ogroman skok cijena peleta donio je i nove, daleko skuplje ugovore građanima Banjaluke koji ne koriste usluge „Eko toplane“.

Jedan od stanara zgrade u Banjaluci koja ima svoju kotlovnicu kaže da je prošle godine grijanje plaćao u  prosjeku između 60 i 70 KM mjesečno, dok će, prema novom cjenovniku, najmanji račun plaćati 150 maraka.

Smatra da grad Banjaluka pravi diskriminaciju među svojim stanovnicima ako odluče da subvencionišu grijanje samo onima koji su priključeni na „Eko toplanu“.

„Kupio sam stan u zgradi gdje nisu prošle toplovodne cijevi „Eko toplane“ i investitor je bio primoran da napravi vlastitu kotlovnicu. Ovdje se radi o tri zgrade i preko 300 stanova i prošle dvije godine smo imali odlično grijanje koje je bilo je povoljno. Ove godine predstavnici firme koja nam radi grijanje održali su sastanak i meni lično grijanje je pokupjelo za čak 150 odsto. Na tom sastanku rekli su da nisu ranije računali neke troškove i da ih sada moraju uračunati i pored toga su digli cijenu kilovata za 30 odsto“, kaže ovaj stanar, piše Capital.

Građani: Sezona grijanja se približava, a mi još ne znamo šta da radimo

On smatra da bi grad trebao, osim korisnika „Eko topalne“, subvencionisati i druge firme koje se bave grijanjem, navodeći da nisu stanari krivi što toplana nije regulisala njihovo naselje.

Dodaje da bi svi stanovnici Banjaluke trebali biti jednaki, ukoliko neko nije svojom odlukom odlučio da se ne greje preko Eko toplane.

„Imam ugrađen kalorimetar u stanu i ugradila ga je firma koja nam radi grijanje. Prošle godine u sezoni su mi računi dolazili između 60 i 70 maraka. Prema novom cjenovniku sada će mi najmanji račun biti 150 KM. Većina stanara nije u mogućnosti da plaća toliku i cijenu i sada se nalazimo u problemima sa grijanjem. Sezona grijanja se približava, a mi još ne znamo šta da radimo. Problem je i u tome što su nam ranije iz „Elektrokrajine“ rekli da nije moguće da se veći broj stanova grije na struju, jer će to trafo stanica ne može izdržati“, poručuje stanar ove zgrade.

On dodaje da bi zbog ovih problema sa grijanjem mogli nastati veliki problemi kada dođe novembar.

„Nadam se da će Grad uvidjeti da nije pošteno da neki stanovnici budu povlašćeni u odnosu na druge i da će odlučiti da subvencionišu i druge firme koje rade grijanje u Banjaluci“, ističe naš sagovornik.

Ugovori samo do kraja godine, cijena za drugi dio sezone neizvjesna

Vlasnik firme koja održava grijanje u jednoj od zgrada u Banjaluci Dejan Popović za CAPITAL kaže da je stanarima ponudio do kraja godine ugovore sa duplo većom cijenom u odnosu na prošlu godinu, dok je za drugi dio sezone cijena i dalje neizvjesna.

„Do sada je cijena grijanja za stan od 50 kvadrata iznosila 70 KM, a sada je duplo veća i to do kraja godine, dok se za iduću cijena još ne zna. Zbog toga su mnogi odustali od grijanja, a naš uslov je bio se pola stanova mora grijati da bi bilo isplativo da uopšte palimo kotlovnicu. Međutim, njih je dosta odustalo tako da ove sezone neće biti grijanja na pelet, a problem je što se ne zna ni kakva će cijena biti naredne godine“, rekao je on.

Kazao je da su još dvije zgrade u Banjaluci odustale od grijanja na pelet kao i neke zgrade u Laktašima.

U firmi “Heating Green Energy” koja grijanjem na pelet snabdijeva preko 1.000 stambenih jedinica kažu za CAPITAL da je cijena povećana sa 130 KM po na 190 KM megavat-satu.

„Cijene peleta su značajno porasle tako da smo i mi bili prinuđeni da pravimo nove cjenovnike. Neki građani na to pristaju, neki ne. Problem je što nas investitori obavještavaju da zgrade koje imaju kotlovnice ne mogu da se griju na struju, odnosno da instalacije nisu za taj sistem grijanja i da su zato pravljene kotlovnice. Takođe, ljudi se plaše i poskupljenja struje, ali neki se ipak odlučuju da ne produže ugovore. Sve je individualno“, kazali su u ovoj firmi.

Kako saznaje Capital novi cjenovnici najavljeni su i u drugim opštinama i gradovima u kojima se stambeni prostor zagrijava sopstvenim kotlovnicama na pelet.

Zbog toga je, dodaje, porasla prodaja klima uređaja, jer građani planiraju na taj način zagrijavati prostorije.

Međutim, postavlja se pitanje da li naša elektro mreža i kompletan sistem može podnijeti opterećenje ukoliko dođe do značajnog povećanja broja ljudi koji će se grijati na struju, a koji se kako sada stvari stoje, upravo na to odlučuju.

Inače, cijena peleta je dostigla 630 KM po toni, dok je prošle godine bila od 370 do 400 KM.

Aloonline.ba

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nastavlja se vreli talas, ali moguće nepogode

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno sunčano i veoma toplo, dok se od sredine dana na istoku i jugu očekuje promjenljiva oblačnost, povremeno uz slabu kišu ili lokalne pljuskove.

Tokom poslijepodneva kratkotrajni pljuskovi mogući su ponegdje i na jugozapadu, dok će u većini krajeva ostati suvo.

Duvaće slab do umjeren sjeverni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura iznosiće od 16 do 23, a maksimalna dnevna od 28 do 33, na jugu do 37 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

ZABRINJAVAJUĆI PODACI: Zbog mentalnih poremećaja liječeno i dijete od dvije godine

Tokom prošle godine u Republici Srpskoj zbog poremećaja mentalnog zdravlja hospitalizovana su 332 maloljetnika, a najmlađi pacijent imao je samo dvije godine, pokazuju podaci Instituta za javno zdravstvo RS.

Više od 300 hospitalizovanih maloljetnika
Od ukupnog broja hospitalizovanih, 108 djece bilo je uzrasta do šest godina, dok su 224 pacijenta bila starosti od sedam do 18 godina.

“Najmlađe dijete koje je tokom prošle godine bolnički liječeno zbog poremećaja mentalnog zdravlja imalo je svega dvije godine”, navode iz Instituta.

Kada je riječ o vanbolničkom liječenju u javnim zdravstvenim ustanovama, tokom prošle godine registrovana su 1.353 slučaja poremećaja mentalnog zdravlja kod djece predškolskog uzrasta, odnosno od rođenja do šeste godine života, te 1.891 slučaj kod djece i mladih školskog uzrasta od sedam do 19 godina.

Istovremeno, u privatnim zdravstvenim ustanovama evidentirano je 375 slučajeva poremećaja mentalnog zdravlja kod djece predškolskog uzrasta i 197 slučajeva kod djece i mladih školskog uzrasta.

Najčešće dijagnoze kod djece i mladih
“Među najčešćim dijagnozama zbog kojih su djeca i mladi tokom 2025. godine hospitalizovani nalaze se mješoviti poremećaji ponašanja i emocija (F92), reakcije na teški stres i poremećaji prilagođavanja (F43), kao i laka i umjerena intelektualna ometenost (F70 i F71)”, navode oni.

Naime, u javnim zdravstvenim ustanovama kod djece predškolskog uzrasta najviše su registrovani drugi duševni poremećaji i poremećaji ponašanja, kojih je bilo 1.315, dok je evidentirano i 36 slučajeva intelektualne ometenosti.

Kod djece školskog uzrasta najzastupljeniji su takođe bili drugi duševni poremećaji i poremećaji ponašanja sa 910 slučajeva, zatim neurotski, stresogeni i somatoformni poremećaji sa 543 slučaja, te intelektualna ometenost sa 268 slučajeva.

Slični trendovi zabilježeni su i u privatnom zdravstvenom sektoru. Kod djece do šest godina registrovano je 279 slučajeva drugih duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja, 43 neurotska, stresogena i somatoformna poremećaja, te 27 slučajeva intelektualne ometenosti.

Među djecom i mladima uzrasta od sedam do 19 godina u privatnim zdravstvenim ustanovama najčešće su evidentirani drugi duševni poremećaji i poremećaji ponašanja, ukupno 78 slučajeva, te neurotski, stresogeni i somatoformni poremećaji, kojih je bilo 49.

Stručnjaci upozoravaju na značaj pravovremene pomoći
Prema riječima psihologa Aleksandra Milića, podatak o rastu broja djece i maloljetnika koji se liječe zbog mentalnih poremećaja jeste zabrinjavajući, ali istovremeno ukazuje na potrebu za pravovremenim prepoznavanjem problema i adekvatnim tretmanom.

“Takva stanja nastaju usljed više faktora. Najčešće se radi o urođenim poremećajima ili smetnjama u razvoju koje zahtijevaju intenzivan psihijatrijski, psihološki i pedagoški rad. Pored genetskih faktora, značajnu ulogu imaju i faktori sredine, na koje možemo pozitivno uticati”, rekao je Milić za “Nezavisne novine”

On ističe da je veoma važno da se nakon postavljanja dijagnoze djetetu prilagode metode rada, kako u porodici, tako i u obrazovnom sistemu.

“Više zabrinjava situacija kada se ne primjenjuju adekvatne mjere podrške. Takva djeca često imaju poteškoće da se aktivno uključe u svakodnevne aktivnosti, mogu biti demotivisana ili nedovoljno osposobljena za određene obaveze, zbog čega zahtijevaju intenzivniji i individualizovan pristup”, naveo je Milić.

Najteži slučajevi završavaju na bolničkom liječenju
Prema njegovim riječima, iako broj oboljelih zabrinjava, dio problema može biti ublažen ukoliko se poteškoće na vrijeme prepoznaju i ako se djeci pruži odgovarajuća stručna pomoć.

Komentarišući podatke da su prošle godine 332 maloljetne osobe bile hospitalizovane, od čega 108 djece do šest godina i 224 uzrasta do 18 godina, Milić kaže da se u bolničkim uslovima uglavnom liječe najteži slučajevi.

“Riječ je o djeci i mladima koji često odbijaju pomoć koja bi mogla da se pruža kroz porodični ili ambulantni tretman. Teži slučajevi uglavnom ne prihvataju terapiju niti smatraju da im je potrebna pomoć, zbog čega je nekada neophodna hospitalizacija. Kod starijih maloljetnika ponekad je potrebna i asistencija policije kako bi bili upućeni na liječenje”, rekao je on.

Govoreći o najčešćim dijagnozama, Milić navodi da su među vodećima mješoviti poremećaji ponašanja i emocija, kao i reakcije na teški stres.

“Kod djece sa razvojnim poteškoćama moguće je mnogo uraditi kroz jačanje njihovih kapaciteta i osposobljavanje za svakodnevni život. Kada je riječ o poremećajima koji nastaju kao posljedica stresa i trauma, potrebna je dugotrajnija i intenzivnija psihoterapijska podrška. Boravak na psihijatriji, koji najčešće traje 15 do 21 dan, nije dovoljan sam po sebi, već se liječenje mora nastaviti kroz rad sa porodicom i stručnjacima nakon otpusta iz bolnice”, zaključio je Milić.

Nastavi čitati

Društvo

GUSTI DIM SE ŠIRI GRADOM: Veliki požar na mostarskoj deponiji; “Ne otvarajte prozore i izbjegavajte boravak napolju”

Na deponiji čvrstog otpada “Uborak” u Mostaru izbio je veliki požar, koji gasi i “er traktor”.

Gust dim širi se gradom zbog čega su građanima izdate preporuke da izbjegavaju boravak na otvorenom, ne otvaraju prozore i da ne koriste vodu iz bunara i izvora u blizini deponije.

Nakon dojave o požaru sve raspoložive snage Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar poslate na teren, a u gašenje su uključeni i pripadnici Oružanih snaga BiH sa cisternama, saopšteno je iz gradske Službe za civilnu zaštitu i vatrogastvo.

Zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije, na širem području grada širi se gust dim i neugodan miris paljevine, što direktno utiče na kvalitet vazduha.

Iz Gradske uprave Mostar i Službe za civilnu zaštitu građanima je preporučeno da izbjegavaju bilo kakve aktivnosti na otvorenom u široj okolini odlagališta.

Upućen im je poziv da zatvore sve prozore i vrata u domaćinstvima, posebno u noćnim i jutarnjim časovima kada atmosferske prilike spuštaju dim u najniže slojeve vazduha.

Hronični bolesnici sa respiratornim i kardiovaskularnim poteškoćama, djeca, trudnice, te starije osobe trebaju potpuno da izbjegavaju boravak na otvorenom do stabilizacije situacije.

Osim toga, zabranjuje se korištenje vode iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije do potvrde o ispravnosti koju izdaju nadležne sanitarne i higijensko-epidemiološke službe.

Građanima je upućen poziv da prate službene kanale komunikacije Civilne zaštite, vatrogasne službe i lokalnih medija.

Dodaje se da su sve nadležne gradske službe, komunalna preduzeća i interventne jedinice na terenu kako bi se požar lokalizovao što prije.

Nastavi čitati

Aktuelno