Connect with us

Društvo

Zakoni evropski, a RADNICI KAO ROBOVI: Ko i kako štiti radnička prava u Srpskoj

Na papiru sve je skoro savršeno. Zakoni u Srpskoj zabranjuju mobing, garantuju zaštitu bezbjednosti i zdravlja radnika i pravo na dostojanstven rad. Ali, šta radnika može snaći u zemlji evropskih zakona vidjelo se nedavno na snimku koji je zgrozio javnost.

Podsjećamo, na bezninskoj pumpi „Nešković“ u Bijeljini nadzorne kamere su zabilježile kako vlasnik lanca pumpi Dragan Nešković vrijeđa i napada svog radnika, gađa ga čašom, a potom ga tjera da na licu mjesta skine majicu s logom firme.

Ispostavilo se da napadnuti radnik nije bio prijavljen.

Krivična prijava

Radnik je podnio krivičnu prijavu protiv bahatog poslodavca.

Za neke je ovo tek usamljen incident, na osnovu kojeg ne treba izvoditi zaključke o stanju radničkih prava u RS.

Drugi tvrde da ovaj slučaj izuzetan samo po tome što je „isplivao“ u javnost, dok mnogi primjeri mobinga, bezočne eksploatacije i kršenja elementarnih prava radnika ostaju skriveni.

Međutim, ključno je pitanje šta rade institucije, organizacije za zaštitu ljudskih prava i sindikati i da li je sud jedino mjesto gdje radnici mogu da se bore za pravdu.

Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, kaže kako je praksa pokazala da je upravo sudovanje najdjelotvornije sredstvo za zaštitu radičkih prava.

– Naravno, sud je posljednja instanca. U zaštiti prava radnika, prvenstveno članova Saveza sindikata RS, mi prvo pokušavamo naći rješenje kroz dogovor s poslodavcem ili preko Agencije za mirno rješavanje radnih sporova – kaže Stanković.

Međutim, u tim procesima potrebna je volja poslodavca da se problem riješi, a toga najčešće nema. Tako sve završi prijavom inspekciji i na kraju sudskim postupkom, ukoliko se radnik usudi da tuži poslodavca.

Smrt na poslu

U svim ovim postupcima članovi Saveza sindikata RS imaju besplatnu pravnu pomoć, uključujući i zastupanje na sudu.

Iskustva Sindikata pokazuju da se Zakon o zaštiti na radu najmanje primjenjuje i najčešće krši, ali to je rijetko povod za tužbu. Radnicima je najpreče da dobiju platu, makar radili u uslovima opasnim po zdravlje i život.

– Zaštita na radu je u zapećku. O tome se govori samo kad se desi neka teška povreda ili kad radnik pogine na poslu – kaže Stanković.

Prema podacima inspekcije rada u Inspektoratu RS, samo u prvoj polovini 2022. godine 33 radnika su teže povrijeđena, a od januara do jula je na radu poginulo 11 radnika. Najviše nesreća se dešava na građevinama i u šumarstvu.

To što je, uz Zakon o zaštiti na radu, ova oblast uređena sa još 20 podzakonskih akata, radnicima nije od velike koristi.

– Generalno, zakoni se ne primjenjuju. Teško da i jedna kompanija u Srpskoj poštuje sve zakone „od A do Ž“. Neki izbjegavaju da redovno isplaćuju plate, ne plaćaju prekovremeni rad ili imaju neprijavljene radnike, neki krše prava porodilja ili trudnica. Ali, danas se zahvaljujući medijima i društvenim mrežama uglavnom zna ko je kakav poslodavac – kaže Stanković.

Nepoželjan poslodavac

Kompanija „Nešković“, u kojoj se desio incident s početka naše priče, kako navode u Sindikatu, od ranije je poznata kao ne baš poželjan poslodavac, između ostalog i zato što njen vlasnik, kako ističu, zabranjuje sindikalno organizovanje.

Sindikata nije bilo ni u firmi “Relaxshoe Bosna” u Derventi, gdje je prije tri godine teško bolesna radnica Slobodanka Todorić, faktički, dobila otkaz dok se liječila od karcinoma. Slobodanka je, protivno zakonu, tri godine radila „na određeno“ i kad se razboljela nije joj produžen ugovor.

Upravo njen slučaj je pokazao da rješenja ima i u najtežim situacijama, ako borci za prava radnika udruže snage. Iako nije bila njihova članica, podršku je Slobodanki pružio Sindikat uprave RS.

Predsjednik ovog sindikata Božo Marić kaže da je u Slobodankinoj borbi za pravdu presudna bila upornost njene porodice, ali i podrška medija.

– Mi smo prikupili dokumentaciju, angažovali našeg advokata, pružili Slobodanki maksimalnu pravnu i logističku podršku. Ali, pitanje je kako bi sve to završilo da nije bilo podrške medija, a prije svega novinarke portala Srpskainfo i “EuroBlica”, Tijane Grujić, koja je ovu priču predočila javnosti i pratila je do kraja – kaže Marić.

Inspektorat RS je utvrdio da je Slobodankin poslodavac prekršio zakon, da mora da je vrati na posao i s njom zaključi ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Potvrdilo je to u drugostepenom postupku i Ministarstvo rada RS, a sud je odbio tužbu poslodavca protiv rješenja Ministarstva. Slobodanka je vraćena na posao, isplaćene su joj zaostale plate i odšteta.

Upravo ovaj primjer govori da je u zemlji evropskih zakona i balkanske prakse borba za prava radnika teška, ali ne i nemoguća misija.

U zatvor zbog mobinga

U Ministarstvu rada RS ističu značaj Zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu, usvojenog prošle godine. Podsjećaju da se za mobing može i kirivčno odgovarati.

– Krivičnim zakonikom RS je propisano da će onaj ko na radu vrijeđa, ponižava ili zlostavlja drugu osobu i time joj naruši zdravlje biti kažnjen novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine – preciziraju u Ministarstvu.

“SINDIKAT PROPALA PRIČA”

Jedan od instrumenata za zaštitu prava radnika je i poziv na bojkot robe koju proizvode ili prodaju firme, koje krše radnička prava. Pozivi na bojkot kod nas su rijetki, dolaze uglavnom sa društvenih mreža i ostaju bez odjeka.

Murisa Marić, izvršna direktorka Udruženja DON iz Prijedora, koje se bavi zaštitom prava potrošača, kaže da je ključni problem nedostatak solidarnosti.

– Svi razmišljaju u stilu: nije to moj problem, neka se svako bori za sebe. I zato se ne bojkotuju ni proizvodi koji su bezobrazno skupi i nekvalitetni, ni oni koje proizvode radnici izloženi mobingu i eksploataciji – kaže Marićeva.

Uz to, dodaje ona, veliko je pitanje da li u RS uopšte postoje iskreni radnički pokreti, ili istinska ljevica.

– Poseban problem su sindikati. Sindikalna priča je kod nas propala priča. Kad ste, uostalom, čuli da sindikalci pozovu na bojkot proizvoda u cilju zaštite ugroženih radnika – zaključuje Murisa Marić.

Srpska info

Društvo

PROGNOZA ZA PROLJEĆE! Stiže toplija sezona i blaži uslovi

Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama.

Trenutno se predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se gura sjevernije. Meteorološka proljećna sezona traje tri mjeseca i obuhvata period mart, april, maj navodi Severe Weather Europe.

Riječ je o prelaznom periodu iz zime u ljeto, tako da se može očekivati ​​širok raspon vremenske dinamike u ovom periodu. Takođe može uključivati ​​uticaje La Nina. Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Evropski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea.

Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca. Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, samo sugeriše kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone, navodi SWE.

Predviđanje uzorka pritiska iz ECMWF-a u nastavku pokazuje opšti signal visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično snažno prosječno, budući da se radi o tromjesečnom prosjeku uz duže vrijeme (3-6 mjeseci) i čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.

Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i istočnim središnjim dijelovima Evrope. Središnja i zapadna područja vjerovatno će biti na udaru povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, središnjim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.

Snijeg moguć i u martu

U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe utiče na potencijal snježnih padavina u rano proljeće. Iako je proljeće poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može doći do snježnih padavina, posebno u martu. Ali gledajući prognozu snježnih padavina za februar-april 2025., veći dio kontinenta ima snježne padavine ispod normale, prenosi Net.hr.

UKMO model pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i signalom područja niskog pritiska iznad dalekog sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u. Gledajući temperaturnu prognozu pokazuje uglavnom toplije uslove od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i središnjim regijama. Ovo nije previše daleko od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadni i sjeverozapadni dio Evrope, kaže SWE.

Gledajući prognozu oborine, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do suve uslove. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i dijelovi srednje Evrope pokazuju više oborina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.

Takođe možemo pogledati prognozu snježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovaj period. Ali, to je za očekivati ​​uz temperature iznad normale i dominantan sistem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.

Nastavi čitati

Društvo

POSKUPLJENJA NE STAJU! Brašno skuplje, a novi rast cijena tek slijedi!

U nizu poskupljenja koja su se zakotrljala u ovoj godini, prije par dana otišla je i cijena brašna.

Vreća koja je u prosjeku koštala 25 KM, sada je skuplja za pola marke, ali, kako poručuju mlinari, neće stati na tome.

– Zbog poskupljenja struje, morali smo da dignemo cijenu brašna. Ono je, po kilogramu, prije par dana poskupjelo za 2 feninga ili 0,5 KM po vreći. Međutim, već početkom februara slijedi još jedno takvo poskupljenje, tako da će vreća biti skuplja za 1 KM – kaže za Srpskainfo predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.

Prema njegovim riječima, poskupljenjima brašna ni tu nije kraj.

– U cijenu moramo da ukalkulišemo i rast plata i poskupljenje dizela, tako da bi u narednih 15 dana, do mjesec, vreća trebalo da poskupi za još 1 KM. U konačnici, vreća će u prosjeku koštati 27 KM. Počela je da raste i cijena pšenice na svjetskoj berzi, što takođe utiče na cijenu naših proizvoda. Kad se sve uzme u obzir, opravdano je poskupljenje od 10 odsto, sa kojim idemo postepeno – poručuje Kos.

Pojedini pekari već su najavili i poskupljenje hljeba. Tako će, prema najavama bijeljinskih pekara, vekna od 500 grama sa 1,8 uskoro otići na 2 KM.

Nastavi čitati

Društvo

OD SUTRA TOPLIJE! Temperature će dostizati i do 18 stepeni, IZNAPROSJEČNO ZA OVO DOBA GOINE!

Period izraženih  temperaturnih promjena koji je ovih dana “zarobio” većinu nizina i kotlina pod niske oblake i maglu uz hladno vrijeme, u našim krajevima zadržaće se još danas.

Od sutra, a posebno od srijede, promjenom visinskih strujanja na vlažnija i toplija jugozapadna, očekuje nas osjetno otopljenje, pokazuje prognoza meteorologa.

Otopljenje će najviše biti izraženo u nizinama na sjeveru zemlje, gdje je ovih dana i najhladnije.

Dnevne temperature će sredinom i u drugom dijelu sedmice dostizati lokalno do oko 18 stepeni, dok će jutra ostati hladna, većinom uz mraz.

Što se tiče vremena do kaja januara, očekuju nas iznadprosječno visoke temperature za ovo doba godine, uz dominantna južna i jugozapadna visinska strujanja. Takva strujanja će donijeti promjenjivo vrijeme uz čestu smjenu sunca i oblaka, ali i povremeno kišu koje će biti lokalno i uglavnom u manjim količinama.

Lokalno može biti i pojačanog juga, uglavnom u brdskoplaninskim krajevima, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.

Nastavi čitati

Aktuelno