Nauka i tehnologija
Kako da zaštitite svoju privatnost od Google-a

Na primjer, kada god koristite Google Maps kako biste pronašli lokaciju ili put do odredišta u Google-u čuvaju podatke o tome gdje ste bili, kako bi ih poslije koristili da unaprede svoje usluge i prikažu vam relevantne oglase.
Na raspolaganju su vam tri opcije pomoću kojih možete da odredite koliko podataka o vama prikupljaju u Google-u. To ćete uraditi tako što ćete otići u “Location History“. Ako isključite ovu opciju izgubićete mogućnost naknadnog pregleda mjesta koja ste posjetili i ruta kojima ste putovali. Mimo toga, nećete niti primjetiti da je neaktivna.
Location – ova opcija je hiperveza na opcije GPS-a u vašem smartfonu. Ako je isključite Google Maps neće imati pristup podacima o vašoj trenutnoj lokaciji. Možete čak i da uskratite dozvolu pristupa baš toj aplikaciji kako vas ne bi špijunirala u pozadini.
Web and App Activity – ako isključite ovu opciju onda ćete onemogućiti Google-u skladištenju svih vaših aktivnosti u bilo koji Googleov proizvod ili uslugu. Ona takođe omogućava deljenje podataka o vašoj lokaciji među Googleovim aplikacijama.
Sve tri opcije ćete naći u aplikaciji Google Maps ako otvorite opciju s navigacijom i kliknete na – Settings pa Personal Content i zatim App History and Location Settings.
Na istoj stranici ćete naći hiperveze potrebne kako biste obrisali postojeće podatke o lokaciji. Potražite Delite all Location History i Delite Location History Range.
Ako koristite pametni telefon s operativnim sistemom, Android Google ne treba aplikaciju Maps kako bi mogao da vas prati.
Stalno vas prati
Iako vam jeste ili nije uključena opcija u vezi sa lokacijom, vaš Android vas stalno prati i bilježi gdje idete. Jedini način kako možete da ga onemogućite je da isključite opcije “Web & App Activity i Location History“.
Ako želite da isključite, ali niste instalirali Google Maps evo šta treba da uradite. Otvorite stranicu My Activity i u opcijama na levoj strani potražite ih pod Activity Controls.
Na pametnim telefonima s Androidom Google takođe skladištite veliki broj ličnih podataka, poput kontakata, sastanaka unešenih u kalendar i načina na koji koristite aplikacije. Zna kad ste uključili određenu aplikaciju, koliko često je koristite i tome slično u meri dovoljnoj za stvaranje mape obrazaca ponašanja.
Želite to da onemogućite? Otvorite stranicu Activity Controls i pronađite opciju Device Information. Ako poželite da obrišete tačno određeni unos, moraćete da se vratite na My Activity.
Google vas prati i procjenjuje i kad unosite pitanje u njegov pretraživač. I to možete da promenite na stranici My Activity, gdje na primjer, možete da uklonite istoriju pretraživanja ili da pauzirate praćenje.
Istorija pretrage na YouTube
U Googleu takođe znaju šta ste sve tražili i gledali na YouTube-u. Alate kojima to možete smanjiti i promeniti ćete naći pri dnu stranice Activity Controls. Za brisanje otvorite tab Delite Activity By. Možete takođe i u aplikaciji YouTube otvoriti Settings, pa zatim History & Privacy.
Pretraga u Chrome-u
Googleov web pretraživač Chrome takođe sve prati i pomno bilježi. Kako biste isključili istoriju pretraživanja i praćenje aktivnosti otvorite stranicu Activity Controls pa pod Web & App Activity isključite opciju Include Chrome history.
Takođe u opcijama Chrome-a odznačite Help improve safe browsing i Automatically send usage statistics. Pojedinačne unose moraćete ukloniti putem stranice My Activity. A možete i zamijeniti Chrome nekim drugim pretraživačem.
Google asistent
Sva vaša pitanja i razgovori s digitalnim pomoćnikom Google Assistantom takođe su praćeni i trajno uskladišteni. To možete isključiti, ali imajte na umu da ćete time onemogućiti neke od opcija ovog asistenta, kao na primjer, višestruke profile za Google Home.
Opcije ćete naći na tabu Activity Control, pod Voice and Audio Activity. Želite ukloniti nešto specifično? Opet ćete morati na stranicu My Activity.
Fotografije i video zapisi u Google Photos
Fotografije u Google Photos se koriste za prepoznavanje objekata i lica. Na žalost, to možete da uklonite samo ako prestanete da koristite tu platformu, prenosi B92.
Nauka i tehnologija
PRONAŠLI NOVU MOGUĆNOST: Naučnici su ponovili eksperiment koji je pokazao kako je MOGAO NASTATI život na Zemlji

“Živ je! ŽIV JE!”
Ovaj legendarni uzvik iz filma Frankenstein (1931), kada doktor Henri Frankenštajn slavi svoje groteskno otkriće, postao je simbol moći električne energije. U tom trenutku, njegov monstruozni eksperiment oživljava uz prasak munja i električne varnice.
Iako manje dramatično od scene iz filma, električna energija možda je imala ključnu ulogu u nastanku života na Zemlji prije nekoliko milijardi godina.
Zemlja je stara oko 4,5 milijardi godina, a najstariji poznati fosili mikroorganizama potiču iz perioda od prije 3,5 milijardi godina. Ipak, mnogi naučnici smatraju da je život nastao još ranije, iz organskih molekula koje su se postepeno formirale u prvobitnim vodenim tijelima, poznatim kao praistorijska supa.
Ali kako su se te organske molekule uopšte pojavile? Još prije nekoliko decenija naučnici su predložili da su hemijske reakcije, izazvane udarima munja u drevnim okeanima, dovele do spontane pojave organskih spojeva, piše CNN.
Nova studija, objavljena 14. marta u časopisu Science Advances, sugeriše da bi mikrogromovi – gotovo nevidljive varnice između sićušnih kapljica vode – mogli biti snažan katalizator u stvaranju aminokiselina iz anorganskih materijala. Aminokiseline su osnovni građevni blokovi života i ključni korak ka njegovoj evoluciji.
Mikrogromovi kao izvor energije za nastanak života
“Prepoznato je da je bio potreban neki snažan katalizator kako bi se pokrenule hemijske reakcije koje su dovele do nastanka života na ranoj Zemlji,” izjavila je dr. Amy J. Williams, astrobiologinja i geobiologinja sa Univerziteta Florida.
Da bi se aminokiseline formirale, neophodno je da se atomi azota vežu za ugljik. Međutim, azot je prisutan u obliku molekula (N₂) sa izuzetno snažnim hemijskim vezama koje je teško razbiti – osim uz pomoć ogromne količine energije.
Naučnici su ranije smatrali da su munje bile ključni izvor te energije, ali sada mikrogromovi nude novo, vjerovatnije objašnjenje.
Eksperiment inspirisan slavnim Miller-Urey testom
Nova studija se temelji na eksperimentu iz 1953. godine, koji su sproveli američki hemičari Stanley Miller i Harold Urey. Oni su stvorili simulaciju atmosfere rane Zemlje koristeći amonijak (NH₃), metan (CH₄), vodonik (H₂) i vodu, a zatim su ovu smjesu izložili električnim pražnjenjima kako bi simulirali udare munja. Rezultat? Formacija jednostavnih aminokiselina, čime je podržana teorija abiogeneze – ideja da život može nastati iz nežive materije.
Tim istraživača, predvođen dr. Richardom Zareom sa Univerziteta Stanford, odlučio je testirati mogu li mikrogromovi imati isti efekat.
U eksperimentu su koristili kapljice vode veličine između 1 i 20 mikrona (za poređenje, ljudska vlas ima širinu od oko 100 mikrona). Manje kapljice su bile negativno naelektrisane, dok su veće bile pozitivno naelektrisane.
Kada su se suprotno naelektrisane kapljice približile, elektroni su preskakali između njih – stvarajući mikrogromove. Ovaj proces su snimili kamerom visoke brzine i otkrili organske molekule sa vezama ugljik-azot, uključujući aminokiselinu glicin i uracil, ključnu komponentu RNA.
Šta ovo znači za teorije o nastanku života?
Dok su munje u ranoj Zemljinoj atmosferi bile sporadične i nepredvidive, vodena magla i mikrogromovi vjerovatno su bili daleko češći i postojali u velikim količinama.
“Predlažemo da je ovaj novi mehanizam prebiotičke sinteze mogao kontinuirano stvarati aminokiseline u plitkim vodama, omogućavajući njihov akumulaciju i kasniji razvoj složenijih molekula,” rekao je dr. Zare.
Ipak, porijeklo života i dalje ostaje naučna misterija. Druga hipoteza sugeriše da su prve aminokiseline nastale u hidrotermalnim otvorima na dnu okeana, gdje su interakcije morske vode, bogatih vodonikom gasova i ekstremnog pritiska mogle stvoriti slične hemijske spojeve.
Bez obzira na to koji je scenario tačan, jedno je sigurno – električna energija je odigrala ključnu ulogu u nastanku života na Zemlji.
Nauka i tehnologija
VAŽNO JE RAZVIJATI! Kako se zaštititi od zloupotrebe vještačke inteligencije!

Evropski lideri su složni po pitanju važnosti razvoja vještačke inteligencije na Starom kontinentu, izjavio je predsjednik Slovačke Peter Pelegrini.
Pelegrini je učestvovao je na sastanku lidera Evropske unije u Jelisejskoj palati u Parizu, gdje se diskutovalo o vještačkoj inteligenciji (AI) iz perspektive evropske konkurentnosti, saopštila je Kancelarija predsjednika Slovačke.
Na sastanku kome je prisustvovao i franuski predsjednik Emanuel Makron se razgovaralo o manjkavostima Evrope u oblasti AI i rješenjima za poboljšanje situacije.
Prema riječima predsjednika Slovačke, učesnici sastanka su se složili da treba nadalje podržavati, inovacije, nauku i istraživanje i takođe se fokusirati na izgradnju velikih centara podataka u Evropi kao bi se omogućio dalji razvoj vještačke inteligencije, prenosi TASR.
„Od suštinske je važnosti da promijenimo našu perspektivu u oblastima kao što su zdravstvo, transport i obrazovanje i omogućimo Evropi da postane tržište za korišćenje vještačke inteligencije, tako da je ne koristi samo privatni sektor, već i da vlade stvaraju prostor za korišćenje gdje god to koristi javnosti”, naglasio je Pelegrini.
Lideri na sastanku su takođe podvukli potrebu da se definišu odgovarajući načini za zajedničko regulisanje vještačke inteligencije na evropskom tržištu kako bi se zadržala njena zaštita od zloupotrebe ili prevara.
Evropa mora da uloži maksimalane napore ako želi da se nadmeće sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom na polju vještačke inteligencije, zaključio je Pelegrini, prenosi RTCG.
Nauka i tehnologija
TEHNOLOŠKI RAT ESKALIRA! Mask želi OpenAI, Altman ga brutalno ismijao!

Ilon Mask, najbogatiji čovjek na svijetu, želi da povrati kontrolu nad OpenAI-om, kompanijom koja je dizajnirala vodeći svjetski program vještačke inteligencije ChatGPT, i dao za njega nevjerovatnu ponudu od 97,4 milijarde dolara.
Ponuda se dešava jedva nekoliko mjeseci nakon što je Mask tužio OpenAI, nastojeći blokirati njegovu tranziciju u profitnu kompaniju.
Međutim, izvršni direktor OpenAI Sam Altman je prilično brzo odbacio ponudu, podižući borbu između dva tehnološka mogula na novi viši nivo, piše Tech Times.
Rivalstvo između Maska i Altmana je godinama tinjalo, ali ovaj najnoviji potez podiže ga na potpuno novi nivo. Odgovarajući na Maskovu ponudu, Altman je uzvratio na X (bivši Twitter) podrugljivo nudeći znatno nižu cijenu ispod tržište da kupi ovu mrežu koja je u vlasništvu Maska.
Prema Engadgetu, Altmanov odgovor nije bio samo odbijanje, već javni napad na Maska, koji je slavno kupio Twitter za 44 milijarde dolara prije nego što ga je rebrendirao u X.
Sukob milijardera signalizira da se Altman neće lako pokolebati ponudom izvršnog direktora SpaceX-a, iako to znači milijarde dolara.
-
Zdravlje3 dana ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region2 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika1 dan ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM