Connect with us

Banjaluka

FILIP CEPTER ZAHVALIO GRADONAČELNIKU BANJA LUKE: Da nije bilo Draška Stanivukovića ne bi bilo ovog projekta (FOTO/VIDEO)

Na mjestu nedovršenog dijela hotela „Palas“ biće izgrađen novi, najviši i najluksuzniji hotel, čiji je projekat danas i zvanično predstavljen.

-Ostavićemo trajni pečat ovom gradu. Ovaj hotel će otvoriti jednu novu epohu razvoja Banje Luke. Više ništa isto biti neće – poručio je gradonačelnik Banja Luke, Draško Stanivuković.

Kako je istakao, radi se o najvećem objektu u istoriji Republike Srpske, prvom hotelu sa pet zvjezdica i simbolu ne samo Banje Luke, nego cijele Republike Srpske.

-To je veliki cilj, koji smo postavili. U ovom trenutku imamo obezbijeđeno sve, građevinsku dozvolu, projekat, procijenjenu vrijednost, sredstva koja su obezbijeđena i danas kada krenemo do konačnog završetka nećemo stati – poručio je Stanivuković.

Nakon više od 40 godina, kako je naglasio, riješili smo pitanje koje je bilo nerješivo za sve prethodne gradonačelnike i gradske administracije.
Hvala vlasniku kompanije „Cepter“ na povjerenju i saradnji. Ovo je najveća investicija u Banju Luku u posljednjih nekoliko decenija. Koliko je objekat zahtjevan, govori podatak da je investitora samo projekat koštao 1,2 miliona KM, 2,2 miliona KM košta rušenje, a investicija je vrijedna 150 miliona KM. Dobićemo hotel preko stotinu metara visok hotel. Biće najviši i najluksuzniji sa spa centrom, restoranom, vidikovcem, kongresnom dvoranom koja je potrebna Banjoj Luci i svim drugim sadržajima. Ovo danas počinjemo i završavamo u naredne dvije-tri godine – rekao je prvi čovjek Grada.
Za dva tri mjeseca koliko treba da se sruši neizgrađeni dio hotela, kako je kazao – očekujemo da se opet nađemo na ovom mjestu i ovog rugla više neće biti.

-Postavićemo zajedno kamen temeljac za novi hotel – zaključio je Stanivuković.

Vlasnik kompanije „Cepter“, Filip Cepter kazao je da mu je pored brojnih projekata i izazova koje je prošao, ovaj biti jedna od najinteresantnijih za koji je posebno vezan.

-U posljednje dvije godine u ovaj projekat uložio sam mnogo emocije, želje i energije da dođe do realizacije. Pokušavamo decenijama da riješimo ovaj problem da sklonimo ovaj simbol nedovršenosti i nismo uspjeli. Bilo je hiljadu tada nerješivih stvari, a danas su se uslovi promijenili i uspješno smo riješili prepreke zahvaljujući prije svih gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i njegovom timu, koji je i pokrenuo sve ovo – kazao je Cepter.

Poručio je da će novi objekat, koji je kreirao svjetski poznati arhitekta Hani Rašid – biti veličanstven i da će Banja Luka po tom objektu biti prepoznatljiva.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kazao je da se na ovaj projekat dugo čekalo.

– Nadam se da ćemo uskoro imati priliku da postavimo i kamen temljac i za neko optimalno vrijeme koje je potrebno da se izgradi biti i u prilici da otvorimo jedan od najljepših objekata u gradu – naveo je predsjednik Republike Srpske.

Kako je kazao – grad dobija hotel koji dugo godina čeka, hotel koji će imati standard koji se prepoznaje u svijetu i to će sigurno omogućiti prepoznatljivost Banje Luke.

-Hvala svima koji su doprinijeli da dođe do ovog trenutka – naveo je Dodik.

Iz preduzeća „Ruting“ naveli su da objekat predstavlja iskorak u arhitektonskoj praksi našeg grada.

 

-Daljnjom izgradnjom hotelskog kompleksa uz izgradnju podrumske parking garaže stvoriće se uslovi za realizaciju regulacionim planom predviđenog rješenja proširenja samog Trga Krajine. Projektovano rješenje pružiće jednu novu sliku Trga kao okosnice društvenih dešavanja u našem gradu – rekli su iz ovog preduzeća.

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC POZVALA RUKOVODSTVO SKUPŠTINE! “Banjaluka mora dobiti budžet”

-Pozivam skupštinsko rukovodstvo da hitno sazove vanrednu sjednicu i da još ove sedmice raspravljamo o Prijedlogu budžeta i usvojimo ga!

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac koja je podsjetila i na činjenicu da osam mjeseci nije održana redovna sjednica Skupštine Grada.

-Građani Banje Luke su dovoljno kažnjeni u prošlom sazivu od strane SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Prisjetimo se da 8 mjeseci nije bilo redovne sjednice, a nažalost, slična praksa se nastavlja. Pronalaze sve moguće načine da odugovlače, a Banja Luka je pola godine bez Budžeta. Sve procedure su završene. Oglašavaju se samo u medijima da će da usvajaju budžet, međutim, do 16.00 časova još uvijek nismo dobili poziv ni za sjednicu – kazala je ona.

Pozvala je još jednom skupštinsko rukovodstvo da radi svoj posao.

-Zahtijevamo od SNSD-a i predsjednika Skupštine Grada, kao i skupštinskog rukovodstvo da se uozbilje i da hitno rade ono za šta su plaćeni. Sazovite sjednicu, Banja Luka i njeni građani zaslužuju budžet – poručila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI VODOVOD “U toku rekonstrukcija izvorišta Banjica”

Iz preduzeća „Vodovod“ saopštili su da je u toku rekonstrukcija izvorišta Banjica, što će doprinijeti kvalitetnijem vodosnabdijevanju potrošača sa ovog izvorišta.

-Izvorište Banjica, srce sistema velikog preko 100 kilometara, od izgradnje ne radi dobro jer nije izvedeno po projektu. Sam vodozahvat nije postavljen na pravo mjesto, što je vodozahvatnu cijev često ostavljalo na suvom. Pumpe nisu bile odgovarajuće snage ni kapaciteta, a nikada nije napravljen ni poseban vod za napajanje električnom energijom, zbog čega često sistem ili njegovi dijelovi ostaju bez struje. Svaki zastoj u isporuci vode neminovno dovodi do kvarova na cijevima i ventilima, što produžava period normalizacije vodosnabdijevanja – naveli su iz ovog preduzeća.

Zbog svega toga, kako su istakli – pristupilo se rekonstrukciji izvorišta Banjica.

Nastavi čitati

Aktuelno