Connect with us

Društvo

ZDRAVSTVENO stanje GENERALA MLADIĆA najteže do sada

Zdravstveno stanje generala Ratka Mladića, koji se već šest dana nalazi u bolnici u Hagu, najteže je do sada i on se po prvi put od kada je u Holandiji žali na jake bolove i opštu slabost, rekao je Srni generalov sin Darko Mladić

On je naveo da je general Mladić prošle sedmice do četvrtka bio u civilnoj bolnici, a da se trenutno nalazi u zatvorskoj bolnici Tribunala.

“General se, inače, nikada nije žalio i prvi put je priznao da mu je teško. Realno, situacija je komplikovana, a to što mi ne dobijamo lekarske nalaze i analize onoga što su oni sigurno radili do juče još više uznemirava porodicu, ali i sve ljude koji ga vole i cene”, rekao je Darko Mladić.

On je naveo da porodica nije upoznata ni sa protokolom Mladićevog liječenja ni sa tim da li je na infuziji i da može samostalno da uzima hranu.

“Ne znamo ništa. Infuziju je imao sigurno. To znamo, zato što nam je rekao. Da li je još uvek na infuziji, to ne znamo. Nikakve detalje nemamo lečenja, osim što se žalio na jake bolove, veliku slabost, generalno je loše stanje. Čekamo da nam kažu šta, koliko, kad mu je dato”, rekao je Darko Mladić.

On je naveo da postoje neka obećanja da će do ponedjeljka, 12. septembra stići svi rezultati, od čega će zavisiti i slanje tima srpskih ljekara u Hag.

“Mi ćemo poslati novi tim lekara. Jedan doktor ga je već video u avgustu, ali ne po ovom pitanju, nego po pitanju tekućih problema koja ima. Već sad imamo tim lekara koji će ići da ga poseti. Od ponedeljka ćemo početi komunikaciju sa Tribunalom da nam daju što brži termin, a preduslov za to je da nam daju dokumentaciju”, rekao je Darko Mladić.

On je naglasio da ljekari moraju da vide šta je rađeno i kakvo je stanje da bi se pripremili i otišli da ga pregledaju.

“Nadam se da ćemo što pre dobiti rezultate da bi doktori mogli da odu u Hag, pregledaju ga i preduzmu nešto da bi mu se zdravstveno stanje boljošalo”, rekao je Darko Mladić i dodao da je porodica u četvrtak dobila nalaz iz avgusta kada je Mladić preležao virus korona.

On je naveo da će generalova supruga u ponedjeljak, 12. septembra otići u Hag i da je dogovoreno da joj se omogući posjeta.

Govoreći o slučaju Radoslava Brđanina, koji je pušten iz haškog pritvora dva dana pred smrti, Darko Mladić je rekao da Brđanin nije jedini Srbin koji je prošao nehumanu proceduru.

“Kada su videli kakva je dijagnoza, oni su bili dužni da ga otpuste i da mu daju priliku da se leči. Vidimo da oni jednostavno nisu u stanju da pruže adekvatnu medicinsku negu težim pacijentima”, rekao je Darko Mladić.

On je naveo da u Hagu najteže pacijente liječe paracetamolima i lijekovima za pritisak.

“Tako se ne leče bolesti srce, moždani udari i razne vrste kancera kroz koje su prošli naši heroji i osuđenici, a koji su tamo umrli. Jednostavno je utisak, ne samo kod Brđanina, da su ljudi mogli da budu spaseni da su ih ranije pustili iz pritvora”, rekao je Darko Mladić.

Društvo

ZDRAVSTVO U BiH DOBIJA MILIONE! Pogledajte KAKO ĆE BITI PODIJELJEN NOVAC!

Svjetska banka odobrila je 71 milion evra za unapređenje zdravstvene zaštite u BiH, od čega 28,4 miliona evra za Republiku Srpsku, a 42,6 miliona evra za Federaciju BiH /FBiH/, izjavio je Srni šef Kancelarije Svetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon.

Šeldon je pojasnio da je riječ o drugom programskom zajamu za razvojnu politiku zdravstvenih sektora koji je Odbor izvršnih direktora Svjetske banke odobrio u januaru, te dodao da se to nadovezuje na tekući projekat unapređenja zdravstvenih sistema koji finansira ova banka.

“Ovo je druga od dvije operacije osmišljene kao podrška naporima u BiH da ojača finansijsku održivost sistema zdravstvene zaštite, uz unapređenje okvira za upravljanje životnom sredinom u Republici Srpskoj i FBiH”, istakao je Šeldon.

Prema njegovim riječima, isplata sredstava svakom entitetu vrši se nakon uspješne primjene dogovorenih reformskih mjera.

Podrška u tri reformske oblasti

Šeldon je ukazao da ovaj program pruža podršku za donošenje politika u tri ključne reformske oblasti.

On je naveo da prvi prvac reformi ima za cilj jačanje finansijske održivosti i upravljanja sanacijom neizmirenih obaveza u zdravstvenom sektoru, uvođenje mehanizama odgovornosti da bi se spriječilo stvaranje novih neizmirenih obaveza i jačanje finansijskog upravljanja u javnim zdravstvenim ustanovama.

“Druga oblast se odnosi na unapređenje pružanja zdravstvenih usluga i prevencije bolesti kroz poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti, promociju preventivnih mjera kao što su HPV vakcinacija i ograničenje upotrebe duvanskih proizvoda, te unapređenje digitalne infrastrukture u zdravstvu, kroz inicijative kao što su e-recepti i integrisani zdravstveni informacioni sistem”, pojasnio je Šeldon.

On je napomenuo da u trećoj oblasti program pruža podršku za reforme na planu zaštite životne sredine i javnog zdravlja, uključujući bolje upravljanje uticajima životne sredine na zdravlje, veće oporezivanje duvanskih proizvoda i politike za ograničenje njihove upotrebe, te usklađivanje sa širim ciljevima javnog zdravlja i održivog razvoja.

KVALITET I PRISTUP ZDRAVSTVENIM USLUGAMA NEUJEDNAČENI

“BiH se i dalje suočava sa nezaraznim bolestima u vezi sa stilom života i faktorimma rizika iz životnu sredinu, kao što su rasprostranjena upotreba duvanskih proizvoda, nepravilna ishrana i nedovoljna prevencija”, istakao je Šeldon.

On je rekao da povećanje zdravstvenih rizika uzrokovanih klimatskim faktorima, kao što su sve učestaliji toplotni talasi, dodatno ugrožava osjetljive grupe stanovništva, naročito hronične bolesnike.

Osim toga, kaže Šeldon, kvalitet i pristup zdravstvenim uslugama su i dalje neujednačeni, naročito u ruralnim i zanemarenim područjima.

Prema njegovim riječima, infrastruktura za primarnu zdravstvenu zaštitu često je zastarjela, a korištenje digitalnih alata u zdravstvu je nedovoljno, što umanjuje sposobnost sistema za pružanje efikasne i moderne zdravstvene zaštite.

Šef Kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru rekao je da se reformski program koji trenutno podržava ova banka direktno bavi ovim pitanjima kroz prilagođen, partnerski pristup koji uvažava specifične potrebe Republike Srpske i FBiH.

“Ulaganjem u fiskalnu održivost, digitalno zdravstvo i prevenciju, uz istovremeno usklađivanje s ciljevima javnog zdravlja i prilagođavanja na klimatske promjene, ovaj program ima za cilj uspostavljanje otpornijeg, inkluzivnijeg i efikasnijih sistema zdravstvene zaštite”, poručio je Šeldon.

Nastavi čitati

Društvo

NEŠIĆ POTVRDIO! “MUP Srpske uputio helikopter za GAŠENJE POŽARA KOD TREBINJA”

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske uputilo je jedan helikopter i pilote Uprave za vazduhoplovstvo kako bi pomogli u gašenju požara koji je izbio nadomak Trebinja.

Helikopter će se na terenu zadržati dok se vatrena stihija, koja se trenutno širi u dva pravca, ne stavi pod kontrolu, a po potrebi biće angažovan i još jedan helikopter.

– Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo Republike Srpske trebalo bi da u toku večeri bude angažovan na gašenju požara u selu Trebijovi kod Trebinja. Požar na području Trebinja odbijen je od kuća i stanovništvo nije ugroženo, ali je aktivan na nepristupačnom terenu, zbog čega je razgovarao sa direktorom Uprave za vazduhoplovstvo Bobanom Kusturićem i dogovoreno je angažovanje helikoptera. Vatrogasci su na terenu, gori nisko rastinje i trava – izjavio je zamjenik direktora Republičke uprave civilne zaštite Nenad Nešić.

Ministarstvo i Uprava za vazduhoplovstvo aktivno sarađuju sa Gradom Trebinjem, Republičkom upravom civilne zaštite i ostalim nadležnim službama kako bi požar bio lokalizovan bez posljedica po ljude i materijalna dobra.

Podsjećamo, u posljepodnevnim časovima izbio je požar u mjestu Trebinjska brda.

Za sada požar ne prijeti kućama. Gašenje otežavaju jak vjetar, koji širi vatru, i nepristupačan teren. Požarna linija duga je oko kilometar i po i širi se u dva pravca, više prema planini Leotar.

Nastavi čitati

Društvo

Najveći KRADLJIVAC ENERGIJE u kući RAZOTKRIVEN – Koliko TE ZAISTA KOŠTA?

Izmjerili smo potrošnju i otkrili koji uređaj je najveći gutač struje u kući, bojler troši i do 50 kWh za 15 dana, a evo koliko to košta.

U domaćinstvima često ne razmišljamo o stvarnoj potrošnji pojedinačnih uređaja sve dok ne stigne račun za struju.U domaćinstvima često ne razmišljamo o stvarnoj potrošnji pojedinačnih uređaja sve dok ne stigne račun za struju.

Da bismo precizno otkrili ko su najveći potrošači u domaćinstvu, instalirali smo pojedinačne mjerne uređaje u stanu gd‌je živi samo jedna osoba, a rezultati pokazuju da jedan uređaj značajno odskače po potrošnji. Najveći gutač struje u stanu je, bojler. Uređaj zapremine 50 litara, koji se koristio svakodnevno za potrebe jedne osobe, potrošio je čak 50 kilovata za 15 dana, što u trenutnim cijenama iznosi 8,50 KM. Prosječno, bojler je trošio 3,3 kWh dnevno, i to u ljetnom periodu kada je temperatura vode u cijevima viša. Zimi je ova potrošnja znatno veća, jer uređaj mora dodatno zagrijavati hladniju vodu. Jasno je, u stanovima sa više članova domaćinstva, ova brojka rapidno raste, što bojler svrstava u sam vrh kućnih potrošača električne energije.

Pored bojlera, visoku potrošnju bilježe i drugi uređaji koje svakodnevno koristimo. Mašina za veš, u zavisnosti od programa, troši od 300 W pa sve do 1,3 kWh po pranju, s tim da najviše energije troši pranje bijelog veša na 60 ili 90 stepeni. U domaćinstvima gd‌je se veš često pere, naročito na višim temperaturama, ova stavka takođe značajno opterećuje račun.

Ništa bolje ne stoji ni mašina za suđe, čija potrošnja po pranju iznosi između 800 W i 1,2 kWh, što je gotovo identično kao i kod mašine za veš. A ako koristite sušilicu za veš bez toplotne pumpe, spremite se na račun. Jedno sušenje košta gotovo 3 kWh, što pri trenutnoj prosječnoj cijeni električne energije od 0,17 KM znači skoro 0,50 KM po korištenju. Nakon najavljenog poskupljenja, ova cijena će rasti i premašivati 0,55 KM po sušenju.

Ovi podaci nisu tu da vas uplaše, već da podstaknu na razmišljanje i promjenu navika. Bojler ne mora raditi 24 sata dnevno. Veš se može prati na nižim temperaturama, a sušenje veša može se, barem ljeti, vratiti na staru, besplatnu opciju, sušenje na vazduhu.

Svaka mala promjena navike na kraju mjeseca može značiti manje kilovata, a samim tim i manji račun. A ako vas interesuje gd‌je tačno nestaje vaša struja, možda je pravo vrijeme da i vi instalirate mjerne uređaje i saznate, ko je pravi gutač električne energije u vašem domu, prenosi RTV Slon.

Nastavi čitati

Aktuelno