Connect with us

Magazin

SVI VOLITE TURSKU ILI DOMAĆU, A znate li šta je srpska kafa? Evo po čemu se RAZLIKUJU, nije samo u načinu služenja

Turska i srpska kafa se različito pripremaju.

Mnogima omiljeni napitak kojim započinju dan i skoro svi ga zovu “turska”, odnosno “domaća” kafa. “Savremeni kuvar” iz 1967. godine, koji je objavljen u izdanju “Prosvjete”, objasnio je razliku između turske i srpske kafe. U jednom od poglavlja koja su ispisana na više od 1.000 strana, pod nazivom “Kafa”, Kuvar podsjeća na predanje da zasluga za otkriće kafe pripada jednom “čobančetu koji je primijetio da mu koze pokazuju izuzetnu živahnost kad god bi se nabrstile biljke poznate pod imenom kahoua”.

Kafa je u Evropi počela da se pije sredinom 17. vijeka. Nekada je svako domaćinstvo imalo mlin za kafu, odakle se miris širio svuda. Koliko je važnost mljevenja kafe ključna, potvrdio je i ovaj “Savremeni kuvar”. “Da bi kuvana kafa bila ukusna, potrebno je prvo da zrna kafe budu lijepo ispržena, ali ne prepržena. Drugo, da se kafa dobro samelje neposredno prije kuvanja. I treće, da voda dobro provri, a zatim kad se kafa skuva, da napravi još jedan ključ. Kafa se služi čim se skuva, nikad podgrijana. Talog od kafe ne smije ponovo da se upotrebi”, piše, a razlika između srpske i turske kafe nije samo u načinu služenja, već i u pripremi. Evo šta kaže Kuvar iz 1967. godine:

Turska kafa
“Ova kafa se najviše pije u Bosni, a pravi se ovako: Staviti kafu u suvu zagrijanu džezvu i preliti je ključalom vodom. Kafa ne treba više da vri. Odnos vode, kafe i šećera je isti kao za srpsku kafu, samo što se šećer ne stavlja u kafu, već se služi posebno. Gotova turska kafa služi se u malim džezvama, za svaku osobu posebno”.

Srpska crna kafa
“Staviti u džezvu vodu i šećer i pustiti da provri. Za jednu šoljicu kafe potrebna je šoljica i po vode, kocka šećera i kašičica mljevene kafe. Kad voda provri, odliti malo u šoljicu ili drugo lonče, zakuvati kafu, pa vratiti džezvu na vatru da kafa napravi ključ, odnosno, samo da se podigne. Ostaviti kafu minut-dva da ‘stane’, a zatim je razliti u šoljice i služiti”.

Magazin

NOĆENJE SAMO 20 EVRA: Pojavila se nova jeftina destinacija na Jadranu (VIDEO)

Dok su mnoge ljetne destinacije na Balkanu postale pravi luksuz za prosječan džep, Albanija se nenametljivo, ali sigurno, profilisala kao jedno od najlogičnijih rješenja za dobar i povoljan odmor, pa je tako u Draču moguće naći smještaj po cijeni već od 20 evra, i to za noćenje sa doručkom, u centralnom dijelu sezone.

Ono što privlači najveći broj turista su uvijek povoljne cijene, posebno vanpansionskih usluga. Mnogi već godinama biraju Albaniju kao ljetnje odredište, a neki su se za ovu destinaciju odlučili prvi put ove godine.

Kao i prethodnih godina, favoriti turista su Drač koji se nalazi na Jadranskom moru Saranda i Ksamil na Jonskom moru, kao i Valona kod koje se “susreću” ta dva mora.

Osim ljetovališta koja su već godinama u fokusu putnika, kako piše Mondo, turisti iz Srbije se sve češće odlučuju i za ljetovanje u manjim mjestima, na plažama koje još uvijek nisu urbanizovane i na kojima je zaista moguće pronaći mir, poput Borša, Llivadhi, kao i malog mjesta Qeparo (Ćeparo).

Sa druge strane, sve veći broj mladih se odlučuje na odlazak na plaže Dhermi ili Drymades koje su poznate po dobrom noćnom provodu i brojnim festivalima koji se ovdje održavaju od maja do septembra.

Najpovoljnije ljetovalište u Albaniji je Drač koji može da se pohvali obalom dugačkom skoro 20 kilometra, duž koje se proteže šetalište i uz koje je izgrađen veliki broj hotela.

Osim najpovoljnijih cijena hotelskih usluga, a koje se kreću od 20 evra po noćenju sa doručkom u centralnom dijelu sezone, do oko 65 evra za uslugu “all inclusive” po osobi, Drač karakterišu i veoma povoljne cijene restorana, barova i drugih vanpansionskih usluga.

Treba imati u vidu da su mjeseci poput juna i septembra za boravak u Draču još povoljniji, čime se Drač svrstava u jedan od najpovoljnijih gradova za ljetovanje u regionu

Nastavi čitati

Magazin

OVA BILJKA SLUŽI KAO AMAJLIJA Vjeruje se da štiti dom od svakog zla

Vjeruje se da ruzmarin služi kao neka vrsta amajlije, pa će svaki dom koji ga ima biti zaštićen od zla.

Rimski sveštenici su koristili ruzmarin kao tamjan u svim vjerskim ceremonijama, a decenijama unazad se koristi kao zaštita od negativne i zle energije koju neko pokuša da unese u vaš dom.

U 9. vijeku Karlo Veliki insistirao je da ova biljka raste u njegovim kraljevskim vrtovima, jer je vjerovao u njena magična svojstva.

Vjeruje se da ruzmarin privlači novac i blagostanje u dom, zato ga svaka kuća mora imati. Takođe ga možete nositi i u novčaniku.

Okačite nekoliko ruzmarina iznad ulaznih vrata kako biste zaštitili kuću od provalnika i spriječili da negativna energija uđe u dom. Vjeruje se da on služi kao neka vrsta amajlije, pa će svaki dom koji ga ima na ovom mjestu biti zaštićen od zla.

Ruzmarin je efikasan za poboljšanje memorije i u te svrhe se koristi u vidu eteričnog ulja.

Njegov miris povoljno utiče na nervne ćelije, pa je odličan i za opuštanje. Iz tog razloga se koristi i kod meditiranja.

Ruzmarin je povezan sa plodnošću, pa se preporučuje da nekoliko grančica držite pored kreveta u kojem spavate, piše Espreso.

SrpskaInfo

Nastavi čitati

Magazin

ČAROBNI NAPITAK Jutarnji koktel koji izbacuje sve toksine iz organizma

Da li ste znali da kombinacija maslinovog ulja i limunovog soka pomaže organizmu da se očisti od toksina?

Zato počnite da praktikujete ovo svakog dana, a prve rezultate možete se očekujete već za mjesec dana.

Pomiješajte kašiku maslinovog ulja i limunovog soka i popijte ovaj mini koktel prije nego bilo šta drugo popijete ili pojedete. Nakon toga, uživajte u svom uobičajenom doručku.

Mješavina maslinovog ulja i limunovog soka potpomaže rad probavnog sistema, otklanja zatvor i sve ostale probavne probleme.

Nastavi čitati

Aktuelno