Connect with us

Politika

VLADA SRPSKE NAKON 300 DANA! Teško do prolazne ocjene, KAO DA IM JE NAREĐENO DA NE RADE NIŠTA!

Vlada Republike Srpske, na čijem čelu se nalazi Radovan Višković, uskoro će “skrckati” 300 dana svog mandata, a sudeći prema ocjenama njenog rada koje daju sindikalci, borci, ekonomisti, ljudi iz privrede, teško da može dobiti prolaznu ocjenu.
Mnogi smatraju da je otežavajuća okolnost premijeru i njegovom kabinetu bilo to što je predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, prije nego što su predsjednik Vlade i ministri uopšte sjeli u fotelje, javno obznanio da je rok trajanja ove Vlade ograničen na dvije godine.

Za izvršnu vlast Srpske, kojoj je skraćeni mandat u javnosti već dodijelio ulogu autsajdera, prelaznog rješenja i svojevrsnog “nužnog zla”, početak rada nije mogao gore da počne. Samo dva dana nakon što je na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, 21. decembra prošle godine izabrana, vlada premijera Viškovića ostala je bez dva ministra – Đokićevog socijaliste Dade Dogana, kome je bila dodijeljena funkcija ministra za porodicu, omladinu i sport, te Dragoslava Kabića, kadra SNSD, kome je bilo namijenjeno Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite. Dogan i Kabić su, podsjećamo, pod pritiskom javnosti podnijeli neopozive ostavke na funkcije zbog otkrivanja “mrlja” iz prošlosti, odnosno da su i jedan i drugi bili osuđivani zbog učešća u tragičnim saobraćajnim nesrećama.

Na njihova mjesta postavljeni su Selma Čabrić i Danijel Egić, a u proteklih devet mjeseci rada vlada premijera Viškovića uglavnom se može “pohvaliti” konstantnim kreditnim zaduženjima Srpske, kao i prijetnjama pojedinih boračkih udruženja i sindikata da će svoje članstvo izvesti na ulice zbog lošeg ekonomskog i socijalnog stanja.

Najgori sastav u istoriji
Na pitanje Srpskainfo kako ocjenjuje dosadašnji rad Vlade Republike Srpske, predsjednik Sindikata uprave, Božo Marić, poručuje da je on apsolutno nezadovoljavajući.

– Iz prostog razloga jer radnici ništa konkretno nisu osjetili u ovom novom mandatu Viškovićevog ministarskog kabineta. Što se tiče prošlogodišnjeg povećanja plata, svi znamo da su to sindikati dogovorili s Miloradom Dodikom, a ne sa Radovanom Viškovićem, koji je tu bio samo puki izvršitelj. Mislim da je ovo najgori sastav Vlade koji je Republika Srpska do sada imala jer, evo, već godinu dana mi nemamo nijedne konkretne aktivnosti osim izmjene Krivičnog zakonika, kojim se guši sloboda riječi i govora i gdje se na neki način pokušava i kroz zakonska rješenja zabraniti svima koji ne razmišljaju kao gospodin Višković da mogu da ih kritikuju. To će ostati kao pečat ove Vlade, da su predložili jedan ovakav necivilizovan i nedemokratski zakon. Što se ostalog tiče, zaista nemaju čime trenutno da se pohvale – kategoričan je Marić.
Podsjeća da su sindikati očekivali da se ove godine ispoštuje raniji dogovor, da 55.000 radnika dobije i četvrto povećanje plata, koje je bilo dogovoreno s aktuelnim predsjednikom Republike, a što ova Vlada, prema njegovim riječima, nije znala da realizuje.

– Takođe, ova vlada nije se obračunala sa sivom ekonomijom, kao što smo se ranije dogovorili. To bi značilo i uvođenje najnižih poreskih osnovica, kojima bi se povećale plate zaposlenim u realnom sektoru, odnosno povećale bi se njihove poreske prijave što bi znatno uticalo na njihovu treću životnu dob, kada budu u penziji i kad bude pitanje kolika će ta penzija da bude zbog toga što su primali platu kroz kovertu ili na ruke. Samim tim postavlja se pitanje da li je ova Vlada toliko nesposobna da ne želi da ubere prihode iz sive zone. Ako poredimo jednu Sloveniju, koja geografski nije značajno veća od Republike Srpske, i kad vidimo da oni imaju budžet veći od 10 milijardi KM, onda najbolje možemo vidjeti kako se u jednoj maloj i uređenoj zemlji, gdje se poštuju zakoni, gdje ne postoji siva ekonomija i gdje se ne primaju plate na ruke, može ići naprijed. Bilo bi više novca u budžetu, Fondu zdravstva, Fondu PIO, Fondu dječije zaštite, što automatski znači veće penzije, veće dječije dodatke, veće plate i bolju zdravstvenu zaštitu – navodi Marić.
vrdi da aktuelna Vlada Republike Srpske i njen premijer to ne znaju da urade.

– Imajući u vidu da je Milorad Dodik oročio njihov mandat na dvije godine, mislim da će on mnogo brže završiti. Mi ćemo već danas održati sabor pet sindikata, gdje će učestvovati Sindikat uprave, Sindikat policije i tri sindikata iz zdravstva, koji će sa velikom sigurnošću odlučiti da izađu na ulicu. O radu izvršne vlasti i stanju u državi dovoljno govori to da jednom premijeru na ulicu izađu policija, zdravstvo i uprava, odnosno oni kojima je on neposredni poslodavac – kaže Marić.

Skupštinu pretvorili u cirkus
Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, Saša Trivić, takođe nema pretjerano pohvalnih riječi o radu aktuelne Vlade, dodajući da ne postoji problem u komunikaciji i međusobnim odnosima.
– Međutim, evidentno je da nema nekih posebnih rezultata, posebnih dešavanja i očigledno je da je donijeta neka politička odluka da ne treba puno raditi. Ne znam zašto je to tako. Postoje planovi Vlade koji su sasvim u redu, ali očigledno je da se ministri time ne bave – kaže Trivić za Srpskainfo.

Smatra da je za očekivati da se do kraja godine, možda, donesu neke odluke kako bi se ubrzao rad Vlade.

– Za proteklih skoro 300 dana ništa posebno nismo vidjeli, ni u pozitivnom ni u negativnom smislu – ocjenjuje Trivić.
Iz Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS” već mjesecima stižu žestoke kritike na račun izvršne vlasti koja, kako tvrde, gotovo ništa ne radi na poboljšanju teškog materijalnog položaja bivših boraca VRS.

Predsjednik tog udruženja, Risto Jeftić, podsjeća da su prije tri ili četiri mjeseca imali sastanak s predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske na kojem su, kako kaže, prvom čovjeku parlamenta skrenuli pažnju da izvršna vlast ništa ne radi, te da je, prema njegovim riječima, od skupštine napravljen cirkus u kom se odluke i zaključci donose, ali se ne provode.

– Na tom sastanku insistirali smo da predsjednik parlamenta, radi zaštite autoriteta te institucije, utiče da se izvršavaju odluke koje Narodna skupština donosi kao najviši zakonodavni organ. Tražili smo da se ispoštuju zaključci koje je Narodna skupština donijela na onoj posebnoj tematskoj sjednici za poboljšanje položaja boračkih kategorija. Dobili smo obećanje da će se dio naših zahtjeva ispuniti u septembru. Evo, septembar je došao, a od toga nema ništa. Mislim da Vlada samo prolongira neke stvari i odugovlači, kao i svaki put, od izbora do izbora – ocjenjuje Jeftić.

Dodaje da ratni veterani sigurno nisu zadovoljni radom Vlade i premijera Viškovića, ali da nije siguran kome bi njihova smjena odgovarala.

– Ako sad budemo tražili smjenu Viškovića, desiće se ista stvar kao i bezbroj puta ranije. Možda Dodik to i čeka, pa da kaže: evo, izvršna vlast nije uradila to što treba, smjenjujem Viškovića, vršim rekonstrukciju Vlade i to ćemo završiti u februaru ili martu. Pa onda od februara do marta ili juna, pa do sljedećih lokalnih izbora, pa smo onda ponovo namagarčeni. Lično, Viškovića sada uopšte ne bih dirao. Lako se povući i podnijeti ostavku. Hajde da vidimo zašto on, kao predsjednik Vlade, nije obezbijedio provođenje odluka, pa onda da krivično odgovara – predlaže Jeftić.

Pokrovitelji penzionera-šahista
Jedini koji, kako vele, ne da nemaju zamjerku na rad aktuelne Vlade i njenog premijera, već da mogu odmah bi im produžili mandat duplo više od onog što je najavio Dodik, jesu u Udruženju penzionera Republike Srpske.

Ratko Trifunović i Radovan ViškovićFOTO: VLADA RS
Predsjednik tog udruženja, Ratko Trifunović, za Srpskainfo kaže da su penzioneri izuzetno zadovoljni radom Vlade Republike Srpske, s obzirom da je Viškovićeva vlada, kako navodi, na isteku svog prošlog mandata, kao i početkom novog, povećala penzije za 27,5 odsto.

– To je efektivno više od 30 odsto i to je veće povećanje nego što je bilo u posljednjih deset ili više godina – kaže Trifunović.

Dodaje da njegovo udruženje ima dobru komunikaciju kako s premijerom, tako i sa čitavom Vladom, te da su oni, prema njegovim riječima, uvijek otvoreni za razgovore s predstavnicima najstarije populacije.

– Imamo obećanje da bi, ako se steknu uslovi koji uslovljavaju povećanje penzija, moglo doći do novog vanrednog povećanja već u jesen. Takođe, predsjednik Vlade je generalni pokrovitelj šahovskog takmičenja penzionera, a pokrovitelj je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite – kaže Trifunović.

Na pitanje da li bi penzioneri podržali odluku predsjednika Republike Srpske da se ovoj Vladi produži mandat na još dvije godine, Trifunović odgovara potvrdno.

– Apsolutno bi podržali da se mandat premijera Viškovića nastavi. Mi smo ostvarili odlične kontakte s Vladom još u vrijeme kad je premijer bila Željka Cvijanović i s time smo nastavili u prvom mandatu premijera Viškovića, što je nastavljeno i u ovom njegovom novom mandatu. Imamo odličnu saradnju, odličnu komunikaciju i podršku za naše aktivnosti – tvrdi Trifunović.

“NEBITNO DA LI JE NA ČELU VLADE VIŠKOVIĆ ILI PIŠKOVIĆ”
Komentarišući za Srpskainfo dosadašnja postignuća aktuelne Vlade Republike Srpske, kao i približavanje roka njenog trajanja, ekonomista Svetlana Cenić kaže da ne zna da li se Miloradu Dodiku “isplati da sada mijenja Viškovića”.

– Jedino ako želi da svali na Viškovića krivicu što nema para. Kao da nisu zajedno trošili, pa sad može pokrenuti priču u smislu – dajte nam vremena, sad će doći drugi, pa će taj naći pare – što je nemoguća misija. Ono što mislim o dosadašnjem mandatu nove vlade mislim isto što sam mislila od 2006. godine. Da li je premijer Višković, Mišković, Šišković ili Pišković, to nikakve veze nema kad se jedino pita Milorad Dodik, a svi oni su tu da primaju instrukcije, direkcije ili da se bave administrativnim poslom kojim se Dodik neće baviti. Može Višković da ostane i 15 godina na mjestu premijera, jer je to potpuno nebitno. Potpuno je svejedno ko je na čelu vlade, ekonomiji je svejedno. Dodik može Viškovića sutra da promijeni, ali on ostaje da upravlja Vladom, da nastave da troše suludo, da se kupuje pokornost na sve načine – kaže Cenićeva.
Srpskainfo

Politika

DODIK NAKON USVAJANJA REZOLUCIJE “Nakon ovoga nemamo razloga da ostanemo zajedno”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je, nakon što je u Generalnoj skupštini UN usvojen nacrt rezolucije o Srebrenici, da nisu uspjeli da imaju ni natpolovičnu većinu, što, kako kaže, govori da je ovo propala rezolucija.

– Blizu 110 zemalja nije glasalo ili je bilo protiv ili uzdržano. Ovo je propala rezolucija i to znači da UN nisu to podržale.

Njihov naum da Srbima nametnu genocidnost i moralnu diskvalifikaciju nije uspio – kaže Dodik, javlja RTRS.

Naveo je da će Amerikanci reći da je 84 glasa “za” dovoljno, ali ih je upitao, “po kojem principu je to dovoljno”.

– Da li je to po demokratskom? Pa nas na zapadu uče da je demokratska većina ona koja je natpolovična od ukupnog broja. Oni to nemaju. Zašto lažu – kaže Dodik.

On je istakao da je njihov naum da Srbima prikače da su genocidan narod – propao.

– Vlada je pokrenula, nakon ovoga, pitanje mirnog razdruživanja. Nakon ovoga nemamo razloga da ostanemo zajedno – poručio je Dodik.

RTRS

Nastavi čitati

Politika

DOK SU sve oči bile uprte u rezoluciju o Srebrenici, ISPOD RADARA RUDNICI LITIJUMA dobili zeleno svjetlo!

Dok su srpski hramovi zvonili “za spas srpskog naroda i države” i dok su sve oči bile uprte u Rezoluciju o Srebrenici, tiho je prošla prijetnja koja bi mogla ozbiljno ugroziti Republiku Srpsku: rudnici litijuma.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić danima je čekao da pred poslanicima Narodne skupštine RS pročita Deklaraciju o zabrani otvaranja rudnika litijuma, koja je, ustvari, vapaj njegovih zemljaka sa Majevice za spas od ekološke katastrofe, piše Srpskainfo.

Deklaraciju je juče konačno izložio, ali ona nije usvojena, što znači da je Narodna skupština RS prećutno dala zeleno svjetlo rudnicima litijuma.

To, međutim, skoro niko nije primetio, jer se glasanje o rudnicima litijuma dešavalo upravo u trenutku kada je počinjala sjednica Generalne skupštine UN, na kojoj se raspravljalo o Rezoluciji o Srebrenici.

Ispod radara je prošla i činjenica da su protiv rudnika litijuma u Srpskoj glasali samo opozicionari, dok su se poslanici vladajuće kaolicije pravili da nisu tu.

Posebno je pitanje zašto je litijum, koji je već mjesecima vruća tema ne samo u Republici Srpskoj, nego i u regionu i EU, na dnevnom redu bio upravo u paketu sa Rezolucijom od Srebrenici, koja je okupirala cjelokupnu pažnju javnosti i temperaturu srpskog “patriotizma” podigla na najviši nivo.

Vladajući poslanici su ćutali kada je Rado Savić apelovao da Skupština usvoji deklaraciju protiv rudnika litijuma, a da Vlada RS ne izda koncesije za rudarenje ovog metala i srodnih elemenata.

Foto: BN

– To je jedini način da se stanovništvo zadrži, da dijaspora ne okrene leđa zavičaju, da spasimo ne samo Majevicu nego i Republiku Srpsku. Mi želimo poljoprivredu, i turizam, želimo park prirode, a ne rudnik, koji će zagaditi naše reke, koje su pritoke Save i Drine – apelovao je Savić.

Dodao je da su, već isprepadano stanovništvo Majevice, dodatno uznemirile kontroverzne poruke iz nadležnih institucija, piše Srpskainfo.

U Loparama i okolini su, naime, od 2000. godine obavljana tri istraživanja o potencijalnim rezervama litijuma. Prva dva su pokazalo da ove vrijedne sirovine nema.

Tek treće istraživanje, koje je, kako tvrdi Savić, obavljeno uz podršku Ministarstva energetike i rudarstva RS, a bez saglasnosti lokalne zajednice, pokazalo je da bi rudnik litijuma bio dobra investicija.

– Nijedan stručnjak nije jasno i javno rekao da bi to bilo bezbedno po prirodu i po zdravlje stanovništva – rekao je Savić.

Foto: Agencije

Dodatno je narod zbunjen najavama da se neće rudariti litijum nego magnezijum, te priča premijera Radovana Viškovića o “zelenom rudarstvu”.

Na sjednici Skupštine niko od poslanika vladajuće koalicije nije o ovoj temi izgovorio ni riječ.

Među opozicionarima, naročito glasna je bila Tanja Vukomanović iz PDP. Ona je poručila da je kristalno jasno kome je litijum “bijelo zlato, a za koga bi on bio ubitačna ekološka bomba”.

– Kopanje litijuma bi vršila privatna firma, dakle, građani kao ni Republika Srpska od toga neće imati ništa, jer su koncesione naknade mizerne.

Rudnici litijuma su u svijetu ostavilivelike ekološke posljedice, čak su vođeni i građanski ratovi zbog toga. Rudnici postoje i Australiji, Čileu, Kini ali se često obrada vrši u pustinjama, što dalje od stanovništva.

Uostalom, Evropa ima nekoliko mjesta za iskopavanje litijuma, ali još se nisu upustili u to, još provjeravaju sve – rekla je Vukomanovićeva.

Ona je poručila da nikom ne treba Republika Srpska sa narandžastim rijekama, otrovanom vodom, bolesnom stokom i nezadovoljnim narodom koji odlazi.

Foto: Bloomberg

A upravo to bi se moglo dogoditi, ne samo na Majevici, gdje su za iskopavanje litijuma zainteresovani švajcarski Arkor i kanadski Rok Teh, nego na još najmanje osam lokaliteta u BiH.

Većina potencijalnih rudnika, gde su započeta ili su najavljena istraživanja, nalaze se u RS. Kako saznaje Srpskainfo, u pitanju su Prosara i Motajica u blizini Srpca, lokaliteti kod Jezera, Jajca i Mrkonjić Grada, te okolina Srebrenice, Čajniča, Foče i Goražda.

– Mada niko ne spominje litijum, bar ne javno, mještani su ubijeđeni da su investitori u potrazi upravo za njim – kaže izvor Srpskainfo blizak eko pokretu.

Profesor sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Tuzli, Elvir Babajić, potvrdio je ranije za N1 da upravo ova područja obiluju magmatskim kiselim stijenama, što ih čini potencijalim nalazištima litijuma.

Slučaj litijum nije prvi primjer iz prakse, da se, dok mediji bruje o zapaljivim izjavama Milorada Dodika i drugih spasilaca nacije, u tišini donose odluke od kojih zavisi život građana.

Foto: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je teško povjerovati da je sve to slučajnost.

– Previše se stvari poklopilo na čudan način, pa nam ne ostaje ništa drugo nego da, poučeni dugogodišnjim političkim iskustvom, iskažemo priličnu dozu nepovjerenja u dobre namjere vlasti – kaže Topićeva za Srpskainfo.

Ona dodaje da su i ranije nacionalne teme sa velikim emotivnim nabojem, često mobilisale sve resurse i snage i bacile ispod radara raspravu o bitnim životnim pitanjima.

– Tako je i rudarenje litijuma i uopšte devastiranje životne sredine gotovo neopaženo prošlo u Narodnoj skupštini RS. Dok se ljudi osvijeste šta je sve usvojeno, biće kasno- kaže Topićeva.

Ona podsjeća da je isti metod skretanja pažnje primenjen i kad je u pitanju Izborni zakon RS, tako da se koristi dobro oprobani recept umrtvljvanja građana i javnosti i podizanja nacionalnog naboja dok život prođe mimo njih.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

ZAŠTO GRAĐANI SRPSKE O JELENI TRIVIĆ NEMAJU LIJEPE RIJEČI? Veze sa strancima, sumnjiv novac i SUJETA…

Jelena Trivić, lider Narodnog Fronta sastavljenog od ljudi za koje se do juče klela da sa njima ni kafu ne bi popila, kao i onih koje je kupila “živim kešom” kojem se ne zna porijeklo pala je u očima naroda daleko ispod linije koja bi mogla da joj omogući makar i najmanju nadu da ima ikakvu šansu u trci za gradonačelnika Banjaluke.

JECA REKORDERKA! Ko kaže da nema para, TRIVIĆ IMA DONATORE kakve svijet vidio nije!

Trivić je ionako vrlo često kritikovano zbog nedostatka iskustva u izvršnoj vlasti, a neki smatraju da joj nedostaje konkretno iskustvo u vođenju institucija i upravljanju kompleksnim administrativnim sistemima. Takođe ona je previše kritična bez konkretnih rešenja, a fokus joj se svodi samo i isključivo na čovjeka koji joj je do juče bio saborac Draška Stanivukovića. Ipak Jelena samo kritikuje, najčešće bez osnova jer ni sama dovoljno ne poznaje materiju, te nikada ne nudi konkretna rješenja za probleme koje navodi, jer ih ni nema.

Ovakav pristup se doživljava kao destruktivan i neproduktivan.Mimo svega navedenog Trivić je po svjedočenju njenih saradnika nevjerovatno sujetna i tvrdoglava nesklona bilo kakvom kompromisu, što otežava postizanje dogovora i saradnje sa drugim političkim akterima.
Njena nerealna obećanja kao i “mutan novac” koji samo pristiže kod javnosti su stvorili sliku žene koja nije u stanju da ispuni ni prvo obećanje (ono o tranpsrentnosti finansiranja stranke), niti da održi riječ.

GRADONAČELNIK O TRIVIĆEVOJ “Sujeta je otišla toliko daleko, da kod nje sada imamo RUŠILAČKI FAKTOR svih oko sebe”

Trivić je takođe imala nekoliko sukoba sa medijima, što je izazvalo negativnu percepciju o njenom odnosu prema slobodi medija, a svi sukobi uzrokovani su njenom netransparentnošću i sklonosti da kontroliše informacija. Uz sve to Jelena personalizuje političke sukobe, te joj svakako nisu u fokusu ni suštinski problemi ni interes građana.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Aktuelno