Connect with us

Društvo

POČELA ISPLATA POMOĆI za ogrijev boračkim kategorijama

Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske danas je počelo isplatu pomoći za grijanje za boračke kategorije koje imaju pravo na ovu vrstu novčane nadoknade.

Isplata je počela preko „Pošta Srpske“, a sutra će biti realizovana i isplata posredstvom banaka.

Finansijska pomoć za troškove grijanja po domaćinstvu iznosi 476,46 KM.

Riječ je o paketu energetske podrške energetski siromašnim potrošačima/ugroženim domaćinstvima kroz dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja iz instrumenta pretpristupne pomoći IPA 3 za 2023. godinu Evropske unije.

“Cilj dodjele ove pomoći jeste ublažavanje posljedica negativnih socio-ekonomskih uticaja energetske krize. Uslove za dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja ispunjava 16.262 boraca. Podsjećamo da su, protekle sedmice, ova sredstva isplaćena za penzionere, korisnike samostalne penzije u iznosu do 350 KM”, saopšteno je iz Vlade RS.

Ukupna sredstva obezbjeđena za isplatu energetske podrške za borce i penzionere iznose 23.730.090 KM.

(MONDO)

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Kiša i pljuskovi se očekuju u drugom dijelu dana

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno vrijeme, a kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom očekuju se u drugom dijelu dana.

Jutro će biti svježe i pretežno vedro, a kasnije tokom dana padavine će se širiti od zapada, preko centralnih predjela ka istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab, a u drugom dijelu dana i uveče umjeren do jak sjeveroistočni.
Minimalna temperatura vazduha od pet do devet, u višim predjelima od dva, dok će maksimalna biti od 16 do 22 stepena Celzijusova.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas prevladava sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost, a poslije podne pljuskovi se očekuju u centralnim, istočnim i zapadnim dijelovima.

Nastavi čitati

Društvo

VOĆE POSTALO LUKSUZ! Jagode 18, trešnje do 40 KM, trgovci naduvali cijene

Cijene pojedinih vrsta voća na pijacama i u marketima u BiH potpuno su izmakle kontroli.

Ubjedljivi rekorder svakako su trešnje, koje se prodaju za 25-30 KM, dok pojedini uzgajivači za kilogram svoje robe preko oglasa traže i po 40 KM?!

Ove godine rekordnu cijenu bilježe i jagode, pa one domaće na tržnicama koštaju i po 18 KM. S druge strane, kilogram ovog voća iz uvoza na pijacama košta 10, a u marketima i do 14 KM.
Društvenim mrežama kruže i objave o cijenam nektarina, koje u pojedinim marketima u BiH koštaju 20 KM?!

Na ovu objavu odmah su krenuli da se nižu komentari u stilu da cijene voća nisu normalne i da malo ko sebi može da priušti trešnje, jagode ili nektarine, piše Srpskainfo.
Linker
“Sramota!”

“Ignorišite, neka propadnu.”

“Bože sačuvaj!”

“Auuuuu, bre, pa jesu li oni normalni?!”
“Ma, nisu normalni, bogami.”

“Sve ove cijene su nenormalne, prava ludnica.”

“E, sad će pametnjakovići početi da komentarišu – posadite sebi, baš ste lijeni. Šta ćemo mi koji imamo zemlje u saksijama?! Posaditi trešnju i breskvu možda na balkonu?!”

“Bože sačuvaj, ni slučajno kupovati!”

“Vala, nije životna potreba sve jesti po svaku cjenu.”, neki su od komentara na Fesbuk stranici Sarajevo.ba.

A za kilogram nektarina, može da se kupi kilogram telećih rebara, što nikada nije bio slučaj…

S druge strane, za samo 20 jagoda i trešanja, odnosno 150 grama ove dvije vrste voća, potrebno je izdvojiti oko 6,5 KM – taman toliko koliko u marketima košta kilogram bataka sa karabatakom…

Za kilogram domaćih jagoda po pomenutoj cijeni, može da se kupi kilogram svinjskog buta…

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI VAM SE SVIDJETI? Meteorolozi saopštili prognozu za ljeto koje nam dolazi

Prošlo ljeto ostaće upamćeno kao najtoplije u istoriji mjerenja, međutim, prema najnovijim najavama meteorologa trenutno “dugoročni modeli najavljuju da će i ljeto 2025. biti jako toplo“.

“Prošlog meseca su modeli pokazali nešto manja odstupanja, sada se anomalija povećala za više od 2 stepena. Već u junu u drugoj polovini će biti baš toplo, oko 35 stepeni. Počeće toplotni talas i sve više se nazire da će tim toplotnim talasom osim Panonske nizije biti zahvaćen veći deo Evrope. Jun i jun će biti baš topli, samo će avgust biti za nijansu svežiji u odnosu na prognozu od prošlog meseca, a septembar za sada deluje svežije”, kaže Ivan Ristić za “Blic”.

Objašnjava da je za sve učestalije toplotne talase i visoke temperature u Srbiji, osim njenog geografskog položaja, “glavni krivac” kombinacija određenog ciklona i anticiklona.

“Balkan, tako i naša zemlja, je rekorder kada je zagrevanje u pitanje. Kada se desi kombinacija islandskog ciklona i afričkog anticiklona imamo u Srbiji je veoma topao vazduh i kada stane između Alpa i Karpata nama je po dva meseca vrelo. Imamo i dosta toplotnih kupola, a njihova pojava je vezana za afrički anticiklon. One nam donose duge periode tropskih temperatura, preko 30 stepeni, s tim što kod nas bude i preko 35 do 40 stepeni”, kaže Ivan Ristić.
Afrički anticiklon i toplotna kupola

Napominje da je sreća što ipak nemamo toliko ekstremne vrućine da temperatura od preko 40 stepeni bude zabilježena više dana, ali su i temperature od 35 do 40 stepeni jako nezgodne.

To je temperatura blizu i preko temperature našeg tijela zato čim temperatura pređe 30 stepeni imamo problema sa hlađenjem i moramo da se snalazimo da bi se zaštitili.

“Imamo 3, 4, 5 naleta afričkog anticiklona i toplotna kupola može da se zadrži mesec do dva, kao što je bilo 2024. godine. Desilo se da smo baš mi prvi na udaru toga. Vazduh iz Sahare uvek ide prvo na nas, kao i pesak. Takav sistem dugo traje i teško ga je narušiti. Za to je odgovaran naš geografski položaj. Mi smo između Alpa i Karpata, zatim, utiče blizina Afrike. Vreo vazduh u roku od samo dan ili dva može lako da stigne do nas”, dodaje Ristić.
Vrelo ljeto već u junu

U vremenskoj prognozi, koju je Ristić radio zajedno sa prof. dr Aleksandrom Valjarevićem, se navodi da su normale za juni minimalna temperatura od 13 do 18 stepeni, maksimalna od 23 do 29 stepeni, a kada je preko 25 stepeni to su već ljetnje temperature, i to će se desiti u trećoj dekadi juna.

“Oko 25-26. juna očekujemo prvi toplotni talas sa temperaturama do 35 stepeni. Kraj juna bi bio baš topao i voda će se ugrejati na preko 20 stepeni u Grčkoj i južnom Jadranu. Očekujem da 2025. godine bude tri – četiri toplotna talasa, a najtopliji će biti u trećoj dekadi jula, oko 24-25. jula sa temperaturama od 41 stepen u Beogradu i 42 stepena u Srbiji”, kaže Ristić.

U junu, u par navrata očekuje veće količine padavina, čak 100 litara po metru kvadratnom za dan, tako da može doći do urbanih poplava.
U julu superćelijske oluje?

Minimalne temperature u julu su u prosjeku od 15 do 19 stepeni minimalne, 26 do 30 stepeni maksimalne, međutim, u julu ćemo imati dosta dana sa tropskim temperaturama.

Već od kraja juna skoro do septembra pratiće nas izuzetno toplo vrijeme sa tropskim temperaturama zbog priliva toplog vazduha iz Afrike.

Ristić i Valjarević ističu da će jul biti najtopliji mjesec i druga dekada može najrizičnija kada su u pitanju superćelijske oluje.

“Očekuje se da temperature tokom leta budu visoke i mora će se brzo zagrejati. Sredinom jula temperatura morske vode će biti blizu 30 stepeni što znači da će biti ispunjen jedan od kriterijuma za superćelijsku oluju, a to je da temperatura bude veća od 27 stepeni. Nadamo se da se 2025. godine neće poklopiti svi uslovi za njeno nastajanje”, kaže Ristić.Meteorolog upozorava i na dosta pljuskova, kiše, lokalno sa gradom, jakim olujnim vetrom što će za mesto u kom se dogodi biti kao superćelijska oluja, jer ova oluja zahvata veći region i ostavlja za sobom veliku štetu.
Stabilan avgust

Stablinije vrijeme bez mnogo kiše očekuje se u avgustu. Osmi mjesec bi trebao da bude klasičan ljetnji mjesec, sparan, vreo, tropski zbog čega ćemo s nestrpljenjem očekivati pad temperature i kišu.

“Neće nam biti lako, jer dugo će trajati toplotni talasi, pogotovo što je sada izražena umereno – kontinentalna klima zbog koje se vazduh preko leta greje, a zimi hladi. U julu i avgustu maksimumi će biti oko 40-41-42 stepeni, s tim što u julu očekujemo malo više kiše. Imaćemo puno tropskih dana i tropskih noći, pogotovo u većim gradovima zbog zagrevanja betona, slabe cirkulacije…”, kaže Ivan Ristić.
Septembar kao lani

Septembar bi, prema dugoročnoj vremenskoj prognozi Ristić – Valjarević, trebao da bude opet sličnog tipa kao 2024. i već u tom mjesecu se očekuju prodori sa Sjevernog ledenog mora što će spustiti temperaturu.

“Opet bi trebalo da dođe do promene cirkulacije što bi značilo da nećemo imati puno toplih dana i neće biti previše vruće na jesen”, zaključuje meteorolog.

Nastavi čitati

Aktuelno