Connect with us

Banjaluka

PRIJAVE ZA BORAČKI DODATAK: U Gradskoj upravi dnevno oko 650 zaprimljenih zahtjeva

U Gradskoj upravi od početka ove sedmice veliki je broj sugrađana, koji podnose zahtjeve za ostvarivanje prava na mjesečni borački dodatak.

Nakon najave iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske da se ovi zahtjevi od 11. septembra podnose putem opštinskih/gradskih službi nadležnih za poslove boračko-invalidske zaštite prema mjestu prebivališta borca – u Gradskoj upravi Grada Banje Luke u prosjeku dnevno bude zaprimljeno oko 650 zahtjeva.

Zbog ogromnog interesovanja sugrađana, a kako se ne bi stvarale dodatne gužve i smanjilo vrijeme čekanja, povećan je broj izvršilaca za prijem i obradu ovih zahtjeva u Prijemnoj kancelariji Gradske uprave.

Za sada Odjeljenje za boračko-invalidsku zaštitu zaprima zahtjeve za ostvarivanje prava na mjesečni borački dodatak u skladu sa instrukcijom iz resornog ministarstva, a postupanje po zahtjevima će uslijediti nakon što Ministarstvo dostavi odgovarajuću odluku odnosno uredbu.

Zahtjev za ostvarivanje prava na mjesečni borački dodatak dostupan je ispred Prijemne kancelarije u prizemlju zgrade Gradske uprave, a popunjen sa kopijom tekućeg računa (ukoliko će se isplata vršiti putem tekućeg računa) treba predati u Prijemnu kancelariju, šalteri 1 i 2.

Iz resornog ministarstva su naveli da zahtjev za ostvarivanje prava na mjesečni borački dodatak mogu da podnesu borci svih kategorija (od prve do sedme kategorije) sa navršenih 45 godina života.

Banjaluka

U SUSRET VASKRSU: Pridružite se radionici ukrašavanja vaskršnjih jaja

Uoči najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa sutra, 19. aprila biće održane tradicionalne vaskršnje aktivnosti, te su pozvani sugrađani da se pridruže.

U duhu tradicije, uz tradicionalne vaskršnje pjesme, biće organizovana dječija radionica dekorisanja vaskršnjih jaja u porti Hrama Hrista Spasitelja, sa početkom u 11.00 časova, uz podršku Udruženja „Radost“.

Aktivnostima povodom Vaskrsa u Banjoj Luci u organizaciji Grada Banje Luke i Hrama Hrista Spasitelja, pridružiće se i Humanitarno udruženje žena „Duga“ i Kolo srpskih sestara.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA SPREMA SPEKTAKL! Najveće kozaračko kolo u čast Danu grada

U čast Danu grada i 80. godišnjici oslobođenja Banje Luke u utorak, 22. aprila sa početkom u 19.00 časova u srcu našeg grada kod Hrama Hrista Spasitelja više stotina učesnika odigraće tradicionalno pleteno kozaračko kolo i svim Banjalučanima i posjetiocima prirediti veče za pamćenje.

Iz banjalučke Gradske uprave pozivaju sve sugrađane da uzmu učešće u ovom događaju i da zajedno sa kulturno-umjetničkim društvima izvedu najveće kozaračko kolo kako bismo iz Banje Luke u svijet poslali najljepše slike povodom Dana grada.

Postoje brojne narodne priče i sjećanja da je oslobođenje Banje Luke bilo popraćeno proslavama i bogatim kulturnim manifestacijama, na kojima su se igrale tradicionalne igre, među kojima je nezaobilazno bilo i kozaračko kolo.

S obzirom na to da je oslobođenje prije svega značilo novi početak, kozaračko kolo je – sa svojim zajedništvom, energijom i simbolikom borbenog duha – zasigurno bilo idealan izraz te radosti i obnove identiteta, zbog čega je odlučeno da u čast 80. godišnjici oslobođenja Banje Luke bude odigrana upravo ova tradicionalna igra.

Naime, svi sugrađani i posjetioci moći će uživati u spektaklu koji će zajedničkim izvođenjem kozaračkog kola prirediti predstavnici kulturno-umjetničkih društava sa područja grada: KUD „Piskavica“, KUD „Čajavec“, RKUD „Pelagić“, ANIP „Mladost“, KUD „Sveti Sava“, KUD „Opanak“, KUD „14. februar“, KUD „Srpski vitezovi“, KUD „Potkozarje“ i KUD „Dragočaj“, a najvećem kolu moći će se pridružiti i sugrađani.

Osim kozaračkog kola, KUD „Piskavica“ odigraće i saborske igre iz stare Banje Luke, a riječ je o koreografiji profesora Vase Popovića.

Nastavi čitati

Banjaluka

POKLON GRAĐANIMA! Besplatna vožnja Banj busom na Dan grada

Mini panoramski autobus “Banj bus”, koji vozi do jednog od najposjećenijih banjalučkih izletišta Banj brda, biće dostupan svim sugrađanima i posjetiocima u turističke svrhe za Dan grada Banjaluke, odnosno u utorak 22. aprila i to potpuno besplatno.

Banj bus će, kao i u prethodnom periodu, saobraćati od Tvornice obuće “Bema” do spomenika na Banj Brdu.

Tako će se u utorak 22. aprila prevoz obavljati na sljedeći način:

– polasci sa TO Bema: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00 časova;

– polasci od Spomenika: 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30, 18.30 i 19.30.

Nastavi čitati

Aktuelno