Connect with us

Politika

IZMJENE IZBORNOG ZAKONA? Još uvijek samo mrtvo slovo na papiru

Do lokalnih izbora ostalo je još manje od godinu dana, a obećanje da će se nakon opštih izbora pristupiti poboljšanju Izbornog zakona, po svemu sudeći, ostalo je mrtvo slovo na papiru.
Iako se i dalje deklarativno od strane hrvatskih predstavnika spominje da će se ove godine raditi na izmjenama Izbornog zakona BiH u vezi s legitimnim predstavljanjem, odluka Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Kovačević” sigurno će ohrabriti stranke sa sjedištem u Sarajevu da se sačeka ne bi li se pokušale usvojiti izmjene koje bi njima išle u prilog i koje one politički zagovaraju.

Istovremeno, najvažnije izmjene, koje bi se odnosile na poboljšanje integriteta izbornog procesa, nisu ni u najavama, a jedino što se desilo je nastojanje Delegacije EU da počne pilot projekat s testiranjem nekih izmjena koje se odnose na korištenje aplikacija na izbornim mjestima.

Vehid Šehić, bivši predsjednik Centralne izborne komisije BiH i predsjednik Koalicije građana “Pod lupom”, za “Nezavisne” kaže da su minimalne izmjene koje treba usvojiti one koje se odnose na uvođenje skenera na biračkim mjestima, izbacivanje političara iz biračkih odbora i usvajanje preporuka ODIHR-a Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju u vezi s finansiranjem političkih partija.

Šehić za “Nezavisne” kaže da, deklarativno, želja i dalje postoji da se usvoje izmjene Izbornog zakona, ali da je teško da će se išta desiti ove godine.

Prema njegovom mišljenju, potrebno je implementirati sve odluke Evropskog suda za ljudska prava.

“Ovo bi podrazumijevalo i ograničene promjene Ustava BiH i u tom slučaju treba dvotrećinska većina. Zato sumnjam da će u ovoj godini doći do tih izmjena, samo što moram napomenuti da se određene izmjene mogu raditi sljedeće godine jer su lokalni izbori”, rekao je on.

Naime, prema mišljenju stručnjaka, moguće je da se do narednih izbora usvoje izmjene koje bi stupile na snagu na narednim opštim izborima, ali za to je potrebno vrijeme, kojeg je sve manje.

Šehić kaže da posebno zabrinjava to što ponovo nema sankcija za očigledne povrede Izbornog zakona.

Stoga bi, kako on ističe, elektronska identifikacija birača i skeneri mogli u značajnoj mjeri odbraniti legalitet i legitimitet izbornog procesa.

“Ali, kao i mnogo puta ranije, vidim da se ništa na tome ne radi”, kazao je Šehić.

Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, kaže za “Nezavisne” da je posebno zabrinjavajuće što domaći lideri ne pokazuju nimalo želje da budu usvojena tehnološka unapređenja u izbornom procesu.

“Oni će nastojati odugovlačiti taj proces koliko budu mogli. Mislim da sad imaju i druge prioritete i ne pomišljaju na te ‘trivijalne stvari’ kao što su one koje mogu da im izmaknu kontrolu nad izbornim procesom. EU nije mogla natjerati neke lidere da ne usvoje nakaradni zakon kojim je kriminalizovana kleveta, tako da se postavlja pitanje mehanizama pritisaka koji mogu biti efikasni protiv ‘neposlušnih’ političara koji pokazuju očite demokratske deficite”, smatra ona.

Politika

DODIK BRUTALNO PROZVAO KONAKOVIĆA! “Znao sam da si LEVAT, primio si se kao SAUČEŠĆE”

Svi su još sinoć shvatili da te sprdam, samo si se ti primio k’o saučešće, napisao je Milorad Dodik na platformi “X”.

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, napisao je na društvenim mrežama da se šalio kada je naveo da će objaviti ekskluzivni snimak ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića iz Luksemburga.

– Dino, bolan, znao sam da si levat, ali da si toliki levat, nisam ni pretpostavljao. Svi su još sinoć shvatili da te sprdam, samo si se ti primio k’o saučešće – napisao je Dodik.
Podsjećamo, ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković je danas napisao da je vidio Dodikovog špijuna danas nenaspavanog u Luksemburgu.
Na Dodikovu objavu u kojoj ga je nazvao “levatom” večeras je reagovao Konaković, takođe preko iste društvene mreže.

– Sinoć galamdžija, a danas šaljivdžija. Drami, prijeti, kuka, plače, al’ na kraju konja veže gdje mu aga kaže – napisao je Konaković.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD REPUBLIKE SRPSKE DONIO ODLUKU “Izborni zakon ne vrijeđa vitalne interese Bošnjaka”

Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske utvrdilo je da Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi RS i Izbornim zakonom RS nisu povrijeđeni vitalni nacionalni interesi konstitutivnog bošnjačkog naroda.

U odluci koja se odnosi na Izborni zakon Republike Srpske, Vijeće je utvrdilo da osporenom odredbom, kojom je propisano da birač koji ima pravo da glasa u gradu, odnosno opštini u kojoj je imao prebivalište 1991. godine, lica bošnjačke nacionalnosti nisu stavljena u neravnopravan položaj čime se obezbjeđuje proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda na osnovu popisa iz 1991. godine.

“Vijeće je, naime, ocijenilo da činjenica što zakon ne sadrži pojam ‘popisa iz 1991. godine’ već ‘poslednjeg popisa stanovništva’, ne može biti predmet postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa. Osporeni zakon se, smatra Vijeće, jednako odnosi na sve građane Republike Srpske, te nijedan konstitutivni narod njegovim propisivanjem nije doveden u neravnopravan položaj u uživanju ustavne garancije iz člana 5. stav 1. alineja 2. Ustava prema kojoj se ustavno uređenje temelji na obezbjeđivanju nacionalnih ravnopravnosti i zaštiti vitalnih interesa konstitutivnih naroda”, naveli su iz Ustavnog suda Republike Srpske.

U odluci koja se odnosi na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, Vijeće je, između ostalog istaklo, da su odredbe o multietničkom sastavu organa za sprovođenje izbora odnosno referenduma i o srazmjernoj zastupljenosti političkih stranaka jednako obavezujuće i da se njima ne stvara bilo koji oblik nejednakih prava konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka.

“Takođe, pretpostavka podnosioca zahtjeva za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda, da političke stranke u čijem radu učestvuju Bošnjaci neće ostvariti po njima željenu optimalnu zastupljenost u skupštinama koje raspisuju referendum ne mogu se, po shvatanju Vijeća, dovesti u neposrednu vezu za Ustavom zajemčenim institutom zaštite vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnih naroda”, rečeno je iz ove pravosudne institucije.

Pored toga, Vijeće je ocijenilo da se osporenom odredbom ovoga zakona, kojom je normirano pitanje ličnog glasanja u inostranstvu, ne povređuje vitalni interes jednakog prava bošnjačkog naroda u procesu donošenja odluka, niti da se bošnjački narod dovodi u neravnopravan položaj prema drugim konstitutivnim narodima.

Nastavi čitati

Politika

BORENOVIĆ O GLASAČKOM LISTIĆU PDP “Pravda je spora, ali dostižna”

Ovako je predsjednik PDP, Branislav Borenović, prokomentarisao odluku Suda BiH kojom se odbija žalba SNSD na odluku CIK BiH da prizna glasački listić PDP za Dom naroda parlamenta BiH.

– Na glasačkom listiću kojim se u Narodnoj skupštini Republike Srpske glasalo za delegate za Dom naroda jasno i nedvosmisleno je iskazana namjera da se glas dodijeli listi PDP. Nažalost, prošlo je skoro pola mandata, koje smo proveli u apelacijama i žalbama, a ovaj glasački listić je trebao biti priznat kao važeći odmah po završetku glasanja – rekao je Borenović.
Kaže da u PDP mirno čekaju ishod žrijeba koji će odlučiti da li će generalni sekretar PDP Nenad Vuković biti novi srpski delegat u Domu naroda.
– Sada je to stvar žrijeba. Međutim, ukoliko mi dobijemo delegata u Domu naroda i tako SNSD izgubi potpuni kontrolni paket u BiH koji ima kroz četiri delegata, mogu poručiti da u ovoj zemlji ništa neće biti isto – istakao je Borenović.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno