Connect with us

Politika

BIH POLITIČARI NE VJERUJU CIK-U! Suad Arnautović traži pomoć STRANACA

Centralna izborna komisija (CIK) BiH uvijek radi na štetu Srba, Bošnjaka ili Hrvata, ili konkretnije rečeno, na štetu SNSD-a, HDZ BiH, SDA, SDS-a, PDP-a ili bilo koje druge političke partije, kojoj u nekom trenutku odluke koje donosi ili sprovodi ova institucija ne idu u prilog.
Na ovako nešto naučile su nas političke elite u BiH, koje su, pored poruke da nemaju povjerenje u rad CIK-a, često povlačile i pitanja poput smjene njegovog rukovodstva, bojkota izbora, naročito nakon izbornog poraza.

Sve političke partije, da imaju mogućnost, prvo bi smijenile nepodobne u CIK-u, a onda bi, pozivajući se na prava koja su dobile, sprovele sopstvenu hijerarhiju i napravile ga po svojoj mjeri. To upravo želi dio vladajuće većine u BiH, tačnije SNSD i HDZ BiH, ali ne i partije koje čine “trojku” (bar ne javno).

Dragan Čović, lider HDZ-a, i Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, na posljednjem sastanku vladajuće većine u Mostaru poručili su da će u Savjet ministara BiH stići prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, a koji podrazumijeva smjenu članova CIK-a te način njihovog izbora.

Izmjene zakona BiH tako bi podrazumijevale da se u postupku imenovanja članova CIK-a BiH uključuje i Dom naroda BiH, a da se iz Komisije za izbor i imenovanja, koja predlaže članove CIK-a, isključuju članovi koje je do sada imenovao predsjednik CIK-a i članovi Komisije koje po postojećim rješenjima imenuje predsjednik VSTS-a.

To se, tada je poručio predsjednik SNSD-a, mora završiti do Nove godine, prenose Nezavisne.

“CIK je sumnjivo izabran, radimo na tome da budu izabrani novi ljudi. Smatramo da je CIK mimo propisa uzeo da sprovodi izbore za predsjednika Republike Srpske, NS RS. Mi i Hrvati želimo da o izboru odlučuje i Dom naroda, a s tim se Bošnjaci ne slažu i radimo na tome”, rekao je Dodik.

Predsjednik CIK BiH Suad Arnautović poručio je da je ovo nastavak političkih pritisaka, zastrašivanja, napada i prijetnji vladajućih na tu instituciju, koje je žele staviti pod svoju kontrolu, zbog čega je zatražio pomoć od međunarodnih struktura, tačnije, članica Kvinte, te OHR-a, Delegacije EU i Misije OSCE-a.

Vehid Šehić, bivši predsjednik CIK BiH i predsjednik Koalicije “Pod lupom”, smatra da su predložene izmjene koje se tiču izbora članova CIK-a potpuno neprihvatljive i da su dokaz pokušaja stranačke kontrole rada Komisije.

“Sadašnji Izborni zakon, po mom mišljenju, na prihvatljiv način reguliše izbor članova CIK-a. Tamo ima poglavlje kada se može tražiti razrješenje članova, a ovo što su sada ponudili da Komisiju za izbor i imenovanja članova CIK-a čine, koliko sam shvatio, tri poslanika Predstavničkog doma BiH i tri delegata Doma naroda BiH, besmisleno je. Moraju shvatiti da CIK, koji direktno sprovodi Izborni zakon, na prvom mjestu štiti prava građana, odnosno birača, a ne političkih stranaka. Jer mi kao građani smo njihovi poslodavci”, naglašava Šehić.

CIK BiH, podsjeća Šehić, broji sedam članova, i ne može se ići u njegovu kolektivnu smjenu.

“Ako smatraju da oni ne rade u skladu sa zakonom, treba da procijene da li neko od članova krši zakon i postupati po tome. Oni zaboravljaju da je Izborni zakon sveto slovo za državu”, navodi Šehić, koji, vraćajući se na predložene izmjene zakona, kaže da pri izboru članova CIK-a ne vidi nikakvu ulogu Doma naroda te da najveću odgovornost za probleme koji se tiču i rada CIK BiH i Izbornog zakona BiH snosi Predstavnički dom BiH.

“Podsjetiću vas da, kada nekom od članova CIK-a ističe mandat, PD PS BiH formira Komisiju za izbor i imenovanja i oni su dužni da 30 dana prije isteka mandata sprovedu javni poziv za popunu tog mjesta, ali to oni apsolutno ne rade. Imamo situaciju da je jednom članu CIK-a istekao mandat prije pola godine i to nije riješeno. Ovdje se politika svodi na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, pa zato i uključuju Dom naroda. Biću iskren i reći da su uvijek postojali politički pritisci na CIK i kažem da će toga uvijek biti. Ali na članovima CIK-a je hoće li podleći pritiscima, jer, po pravu, oni odgovaraju samo Izbornom zakonu BiH”, kaže Šehić.

Isto tako, poručuje da nije pristalica toga što je predsjednik CIK BiH pisao Kvinti i međunarodnoj zajednici.

Velizar Antić, politički analitičar, saglasan je da je BiH potreban novi izborni zakon, ali da je jasno koliko je to mukotrpan proces jer svi imaju svoje prioritete, uključujući i reorganizaciju CIK BiH, čija je uloga u izborima ogromna.

“Iz tog razloga sve političke partije žele da ostvare što je moguće veću kontrolu ovog tijela koje bi u suštini trebalo da bude nezavisno od politike. Međutim, mi vidimo da ne samo da nije nezavisno tijelo, već da je i sam CIK pod ogromnim uticajem političkih partija”, istakao je Antić.

Politika

DODIK NE ODUSTAJE: Novi ustav i vojna saradnja sa Srbijom i Mađarskom ključni ciljevi

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska ne odstupa od novog ustava, kao ni od toga da bude dio vojnog saveza Srbije i Mađarske i da će ovih dana biti upućeno pismo povodom toga.

“U tom vojnom savezu vidimo i pitanje unutrašnje bezbjednosti. Mi imamo resurse i u tom pogledu možemo da sarađujemo i da imamo zajedničke vježbe sa policijama Mađarske i Srbije”, izjavio je Dodik za “Večernje novosti”.

On je ukazao da opozicija u Srpskoj ne učestvuje u donošenju novog ustava jer sluša Sarajevo i podsjetio da Republika Srpska po Dejtonu i Ustavu ima pravo na vojsku i graničnu policiju.

“Ništa novo ne tražimo. Bitan zahtjev je da se prije usvajanja Ustava ide na referendum i to će biti razmotreno”, naveo je Dodik.

On je dodao da postoji zanimljiv prijedlog sa javnih rasprava da referendum treba održati 9. januara i naglasio da će to biti razmotreno.

Odgovarajući na pitanje kako porodica Dodik slavi Vaskrs, Dodik je rekao da su vaskršnji praznici veoma bitni i da im se svi raduju.

“Želimo da se vaskršnji praznici provedu u miru. Neće me uhapsiti! Vaskrs je najradosniji hrišćanski praznik i želim da se naš narod okupi u crkvama. Hristos vaskrse!”, poručio je predsjednik Srpske.

(Srna)

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA SINDIKATA SIPA-e: Nećemo dozvoliti kriminalizaciju policijskih službenika

Uvažavajući iznesene činjenice, Sindikat SIPA-e smatra da je nedopustivo da nosilac bilo koje političke/javne funkcije etiketira bilo koga od zaposlenih u Agenciji, a pogotovo pripadnike Agencije iz reda nekog od konstitutivnih naroda.

“Upravo toj vrsti etketiranja i prijetnjama pripadnicima SIPA-e iz reda srpskog naroda svjedočimo u posljednje vrijeme, a zbog čega smatramo da su ugroženi njihova bezbjednost i bezbjednost njihovih porodica, lični integritet, ali i prava iz radnog odnosa.

Prijetnje krivičnim progonom i konfiskacijom imovine naših članova, ali i ostalih zaposlenih su apsolutno neprihvatljive. Tvrdnje da zaposleni u SIPA-i rade protiv interesa bilo kog entiteta (u ovom slučaju Republike Srpske), političkog subjekta ili pojedinca potpuno su neosnovane. Pri tom, Sindikat posebno podsjeća na činjenicu da, među zaposlenima u SIPA-i, ima i veći broj boraca Vojske Republike Srpske, kao i članova njihovih porodica”, upozorili su

Nastavi čitati

Politika

SAVIĆ-BANJAC O SPS-u: Pucaju od titula, ali kredibilitet im je upitan!

Partija koja se poziva na stručnost i reforme, ponovo je briljirala, ovoga puta ustavno. Socijalistička partija Srpske, poznata i po kadrovima koji često pucaju od titula, ali ne i od kredibiliteta, predložila je da se u Ustav unese odredba po kojoj predsjednik Republike ne može biti mlađi od 35 godina.

„Sjajan pokušaj da se Ustav koristi kao sredstvo političke eliminacije, kad već nemate snage da nekoga pobijedite na izborima. I to samo zato što se bojite jednog imena – Draška Stanivukovića“, poručila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP-a.

Ona je istakla ironiju situacije.

„Kada Draško Stanivuković napuni 35, pomjeriće granicu na 40. Ako već kreirate ustavne norme po mjeri sopstvenog straha, predlažem da odmah unesete i odredbu da kandidat ne smije imati plavu kosu, ne smije biti rođen u maju, niti prethodno obavljati funkciju gradonačelnika Banjaluke“, navodi ona.

Savić Banjac je dodala da bi bilo daleko korisnije da se u Ustav unese nešto što zaista ima smisla.

„Na primjer, da se zabrani bilo kome s lažnom diplomom da obavlja bilo kakvu javnu funkciju. Da je Ustavom jasno propisano – obrazovanje mora biti stvarno, a ne pečatirano na pumpi. To bi bilo u interesu građana, ali bi vjerovatno značilo kraj političke karijere za dobar dio funkcionera SPS-a“, kaže ona.

Istakla je da je apsolutna ironija to što iz partije u kojoj su afere s lažnim doktoratima redovna pojava, dolaze prijedlozi koji bi trebalo da definišu ko može da vodi Republiku Srpsku.

„O kakvoj odgovornosti govori stranka čiji lider važi za jednog od najspornijih nosilaca akademskih titula u regionu? Ali, kad vas uhvati panika zbog jednog imena, onda je granica zdravog razuma prva koja padne“, poručila je Savić Banjac.

Ona je na kraju naglasila da ovakvi prijedlozi, osim što su politički prozirni i neodgovorni, štete i svim drugim mladim ljudima u Republici Srpskoj, koji teže ka tome da mogu nešto promijeniti.

„Želja da iz trke izbacite jednog čovjeka, zasljepljuje vas do te mjere da ne vidite da gazite sve ostale“, zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno