Connect with us

Svijet

“OPTIMISTIČNA PROCJENA”: Izraelski list objavio koliko će koštati rat protiv Hamasa

Kalkalist je opisao kako ministarstvo smatra 51 milijardu dolara “optimističnom” procjenom.

Rat sa Hamasom u Pojasu Gaze koštaće Izrael čak 51 milijardu dolara, objavio je u nedjelju finansijski list Kalkalist, pozivajući se na preliminarne podatke ministarstva finansija. List navodi da se procjena, jednaka 10 odsto bruto domaćeg proizvoda, temelji na trajanju rata između 8 i 12 mjeseci, ograničenog na Gazu, bez punog učešća libanskog Hezbolaha, Irana ili Jemena, i sa oko 350.000 Izraelaca regrutovanih u rezervni sastav koji se uskoro vraćaju na posao.

Kalkalist je opisao kako ministarstvo smatra 51 milijardu dolara “optimističnom” procjenom. Međutim, ministarstvo je saopštilo da ne stoji iza Kalkalistovih podataka. Kalkalist je rekao da će polovina troškova biti troškovi odbrane od oko 250 miliona dolara dnevno, dok se ostatak odnosi na troškove koji uključuju izgubljeni prihod, kompenzaciju kompanijama i rekonstrukciju.

Naoružani pripadnici Hamasa iz Gaze izveli su 7. oktobra najsmrtonosniji napad na izraelske civile u istoriji zemlje, a Izrael od tada bombarduje Gazu sa ciljem da eliminiše grupu. Ministar finansija Bezalel Smotrič ranije je rekao da izraelska vlada priprema paket ekonomske pomoći za pogođene palestinskim napadima koji će biti “veći i širi” nego tokom pandemije Covid-19.

Premijer Benjamin Netanjahu je u četvrtak rekao da je zemlja posvećena pomoći svima pogođenima. “Moja direktiva je jasna: otvorite slavine i usmjerite sredstva onima kojima su potrebna. Baš kao što smo radili tokom kovida. U protekloj deceniji ovdje smo izgradili veoma jaku ekonomiju i čak i ako rat od nas bude zahtijevao ekonomsku cijenu, kao što se dešava, platićemo bez oklijevanja”, rekao je on ne navodeći brojke.

Zbog rata, S&P je snizio kreditni rejting Izraela na “negativan”, dok su Mudis i Fič stavili rejting Izraela na preispitivanje radi mogućeg smanjenja.

Svijet

TRAMPOV ŠOU: Milijardu dolara za napad na NAJSIROMAŠNIJU zemlju svijeta

Milijardu dolara, više od 800 vazdušnih udara i stotine žrtava presjek je američke operacije protiv jemenskih Huta, koju je sredinom marta pokrenula administracija predsjednika Donalda Trampa.

Huti su, istovremeno, oborili sedam američkih dronova ”riper” vrijednih oko 200 miliona dolara. U manevru izbjegavanja projektila, sa nosača aviona u Crveno more skliznuo je 60 miliona dolara vrijedni avion F-18.

Američki nosač aviona ”Hari Truman” oštro je okrenuo tokom manevra smišljenog kako bi se izbjegle dolazeće rakete. Sa palube su u Crveno more skliznuli borbeni avion F-18 i vučno vozio. Lakše je povrijeđen jedan od mornara.

”Cik-cak” plovidba više od 300 metara dugog broda dio je standardne procedure u slučaju raketnog napada, kakav su tog dana izveli Huti.

U sličnim napadima, Huti su od početka rata u Pojasu Gaze potopili dva i oštetili tridesetak teretnih brodova između tjesnaca Bab el Mandeb i Sueckog kanala, te u bar desetak navrata, bez rezultata, ispaljivali projektile na ratne brodove.

Projektil ispaljen na nosač aviona ”Hari Truman” čini se najozbiljnijim pokušajem da se sa teritorije Jemena pogodi neki ratni brod.

Početkom prošle godine, jedan od američkih razarača je bio prinuđen da upotrijebi odbrambeni sistem ”Falanks” kako bi neutralisao dolazeću raketu.

Taj sistem čini radar i višecevni, hidraulikom pokretani sedmocijevni top kalibra 30 milimetara, koji ispaljuje oko 7.000 projektila u minutu.

Projektil je, navodno, pogođen nekoliko sekundi prije udara u razarač.

Trampova usluga Evropljanima
Operacija je pokrenuta pošto je američki predsjednik Donald Tramp najavio da će “otvoriti” plovni put kroz Crveno more, koji je u velikoj mjeri blokiran još od početka rata u Pojasu Gaze oktobra 2023. godine.

Akcija koju je zamislio Tramp počela je 15. marta, devet dana prije nego što je “Atlantik” objavio da je urednik Džefri Goldberg, koji se nekim čudom našao u grupi “Houthi PC Small Group”, pripreme i napad pratio iz minuta u minut.

“Signalizacija” je, takođe, i prvo ozbiljno curenje povjerljivih podataka u Vašingtonu od 2023. godine kada je Džek Tešira, uključujući detalje o kineskim balonima iznad SAD, sabotaži cjevovoda Sjeverni tok i naoružavanju Ukrajine.

Od tada, kako piše RTS Amerikanci su bombardovali 800 ciljeva u Jemenu, uključujući lansere projektila, komandne centre, skladišta balističkih i krstarećih raketa.

Operacija ”Raf rajder” (Rough Rider) osmišljena je kako bi se Huti onemogućili da ometaju plovidbu Crvenim morem, što je Trampova administracija proglasila ”uslugom Evropljanima”, pošto oni trpe najveću štetu od blokade ovog plovnog puta.

Poslije šest nedjelja raketiranja, američka Centralna komanda objavila je da je ubijeno nekoliko stotina boraca, ali i dva neimenovana visokopozicionirana komandanta.

Huti su, pak, naveli da su žrtve skoro isključivo civili.

Trampova akcija protiv Huta izazvala je prilično podozrenje među američkim vojnim analitičarima, koji su Bijelu kuću upozorili da slični, šest godina dugi pokušaji Saudijske Arabije, nisu donijeli nikakve rezultate.

Trampov tim našao se na meti dodatnih kritika pošto Amerikanci, po svaku cijenu, žele da izbjegnu direktno mješanje u bilo kakvu krizu na Bliskom istoku, poslije traumatičnih iskustava koje su imali tokom avantura mlađeg Džordža Buša u Avganistanu i Iraku.

Kad padaju dronovi
Tokom nove operacije američke avijacije, Huti su oborili sedam dronova ”MQ-9 Reaper” vrijednih oko 200 miliona dolara.

Sve ove letjelice uništene su od 31. marta do 22. aprila, dok su samo tokom prethodne sedmice oborena tri ”ripera”.

Američki stručnjaci, navodi Centralna komanda, još ispituju razloge zbog kojih su popadali dronovi, ali gotovo nema nikakve dileme da su uništeni vatrom sa zemlje.

Istovremeno, čini se da su Amerikanci, posljednjih sedmica, donekle promjenili taktiku napada, pa su sa infrastrukturnih objekata počeli da raketiraju mjesta na kojima se, navodno, skrivaju lideri Huta.

U ponedjeljak, vlasti u Sani saopštile su da je u američkom vazdušnom napadu, ubijeno bezmalo 70 migranata iz Afrike, pošto su projektili pogodili prihvatni centar.

Odmah zatim, lokalna televizija ”El masira” prikazala je snimke dijelova tijela prekrivenih ruševinama. U ovom izveštaju se navodi i da je ranjeno najmanje 40 osoba, mahom migranata.

Bitka za Crveno more

Najveći problem, napadi Huta napravili su u Crvenom moru, gdje su suštinski dramatično poremetili pomorski saobraćaj i brodarske kompanije natjerali na 6.500 kilometara duži put oko Rta dobre nade.

Vraćajući pomorski saobraćaj na rutu koja je u velikoj mjeri napuštena poslije otvaranja Sueckog kanala 1869. godine, Huti se smatraju direktnim krivcima za značajna povećanja cijena prevoza i osiguranja, ali i velika kašnjenja isporuka.

Zbog toga je cijena kontejnerskog prevoza porasla četiri puta, te sada najam kontejnera iz Šanga do luka u Grčkoj košta 8.700 dolara.

Dok su cijene transporta rasle, Huti su najmanje 130 puta napali teretne brodove u Crvenom moru, ali su ozbiljnu cijenu platile i vlasti u Egiptu, pošto prolaz velikih teretnih brodova kroz Sueci kanal može da košta do milion dolara.

Međunarodni monetarni fond objavio je nedavno da je Egipat izgubio oko 60 odsto prihoda od Sueckog kanala.

U pokušaju da spriječe Iran da uspostavi kontrolu nad dva ključna pomorska puta na Bliskom istoku – nad Ormuskim tjesnacom i moreuzom Bab el Mandeb – Amerikanci su formirali koalicionu flotu sa zadatkom da presreće projektile i bespilotne letjelice koji Huti iz Jemena lansiraju ka brodovima u Crvenom moru.

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN O 9. MAJU! “Dan pobjede je za Ruse sveti praznik”

Predsjednik Rusije Vladimir Putin zajedno sa predsjednikom Bjelorusije Aleksandrom Lukašenkom učestvuje na forumu “Veliko nasljeđe – zajednička budućnost” u Volgogradu.

Putin je na forumu poručio da je Dan pobjede u Drugom svetskom ratu za Ruse sveti praznik.
– U Staljingrad (danas Volgogradu) rješavala se sudbina čitavog svijeta, načinjen je ključni prelom u Drugom svjetskom ratu i nanesen presudan udar nacističkoj mašini – poručio je ruski predsjednik.

On je dodao da se mora učiniti sve kako bi se spriječilo ponovno rađanje nacizma.

– I u Rusiji i u Bjelorusiji, kao i u drugim zemljama ljudi će uvijek pamtiti lekcije Drugog svjetskog rata – rekao je Putin.

On je, takođe, dodao da Rusija očekuje da će brojne vojne jedinice mnogih država-učesnica foruma u Volgogradu učestvovati i na paradi u Moskvi.

Na forumu pored učesnika iz Rusije i Bjelorusije učestvuju i države ZND, delegacije iz Kine, Sjeverne Koreje, Kube, Mongolije, Srbije, Slovačke itd.

Putin i Lukašenko su prethodno posjetili memorijalni kompleks posvećen „Herojima Staljingradske bitke“ na Mamajevom kurganu u Volgogradu.

Agencije

Nastavi čitati

Svijet

“INDIJA ĆE NAS NAPASTI U NAREDNA 24 SATA”: Prijeti sukob na područuju od 1,5 milijardi ljudi

Indija i Pakistan zajedno imaju više od 1,5 milijardi stanovnika, a upravo na ovom području mogao bi da izbije novi sukob.

Prema ocjeni pakistanskog ministra informisanja Ataule Tarara – moguće je da u narednih 24 do 36 sati Indija počne napad na Pakistan. Obraćajući se javnosti u srijedu, istakao je da su svi u Pakistanu zabrinuti jer su dobili vjerodostojne obavještajne podatke koji govore da bi najmnogoljudnija zemlja svijeta mogla da ih napadne.

Inače već mjesecima unazad rastu tenzije između ove dvije zemlje, inače naoružane nuklearnim oružjem, dok je situacija posebno postala ozbiljna kada je Indija saopštila da Pakistan stoji iza napada u Kašmiru prethodne nedjelje. Tada je u ubijeno 26 ljudi, a iako su iz Pakistana demantovali da imaju bilo kakve veze sa tim događajem, Indija pak insistira da ima obavještajne podatke koji govore upravo to.

“Pakistan ima vjerodostojne obavještajne podatke da Indija planira da izvede vojni napad u narednih 24 do 36 sati, koristeći incident u Pahalgamu kao lažni izgovor”, napisao je Tarar na Tviteru uz dodatak: “Svaki čin agresije biće dočekan odlučnim odgovorom. Indija će biti u potpunosti odgovorna za sve ozbiljne posljedice u regionu”.

Šta se do sada desilo između Pakistana i Indije?

Situacija je napeta već danima nakon napada, pa su tako dvije zemlje preuzele brojne mjere jedna protiv druge. Indija je između ostalog suspendovala ključni Ugovor o vodama Inda, dok je Pakistan zatvorio svoj vazdužni prostor za indijske avione jer ima informacije da će biti napadnut.

Za sada, Indija nije potvrdila niti demantovala da se sprema za napad, ali je njihov premijer Narendra Modi obećao da će svi “napadači biti pronađeni i kažnjeni”, dok je njegov administracija za sve osudila Pakistan.

Osim pomenutog pakistanskog ministra informisanja Ataule Tarara, ministar odbrane Havaja Muhamed Asif je takođe istakao da je “intervencija indijske vojske neizbježna” i da su zbog toga u visokom stepenu pripravnosti. S obzirom da obje zemlje posjeduju i nuklearno oružje, uvjerava da će biti upotrebljeno samo ako “postoji direktna prijetnja po postojanje nacije”.

Nastavi čitati

Aktuelno