Politika
CVIJANOVIĆ NAKON SASTANKA SA STOLTENBERGOM: Poslata jasna poruka da Srpska nije za pridruživanje u NATO

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je susret sa generalnim sekretarom NATO Јensom Stoltenbergom bio prilika da se iznesu stavovi i da su od njega dobili poruke da sve što se dešava u BiH treba da se riješi na domaćem nivou.
Cvijanovićeva je poslije radne večere sa Stoltenbergom rekla da tema susreta nije bila članstvo BiH u NATO savezu i da je generalni sekretar rekao da je to stvar opredjeljenja svake države, da NATO nikada ne vrši pritisak.
Izjavila je da je poslata jasna poruka da Srpska nije za pridruživanje u NATO, prenosi RTRS.
“Zanimljiv, konstruktivan razgovor. Rekla bih da je ovo bila prilika da svako od nas iznese svoje stavove. Ali, isto tako da čujemo i od njega kada su u pitanju određena globalna kretanja, ono što se odnosi na našu regiju”, rekla je Cvijanovićeva.
Istakla je da nije bilo teme o članstvu.
“To uopšte nije bila tema, osim uz komentare koje je dao generalni sekretar, rekavši da je to stvar opredjeljenja svake zemlje, da nikada NATO ne vrši pritisak na nekoga da postane član, a sve i da se mi slažemo oko toga da BiH nije ispunila uslove i da se takvo nešto ne bi moglo desiti odmah”, rekla je ona.
Poručila je da smatra da NATO razumije situaciju u BiH kada je u pitanju to neslaganje.
“Ponovila sam da ostajemo opredijeljeni da razvijamo saradnju sa NATO-om, onako kako smo se dogovorili – da nema saglasnosti kada je u pitanju članstvo”, rekla je ona i istakla da je ponovo bilo neslaganja sa druga dva člana Predsjedništva, posebno sa Bećirovićem.
Naglasila je da je za nju oovo bio sastanak na kojem je mogla da vidi da u suštini i nema nikakvih pritisaka.
“Poruke generalnog sekretara su bile takve da on smatra da sve što se dešava u BiH mora da bude domaći proizvod za rješavanje, da smo mi ti koji moramo utvrđivati određene stvari, definisati naše korake, da ne očekujemo da će nam neko to sa strane riješiti čarobnim štapićem”, poručila je Cvijanović.
Rekla je da je Stoltenberg rekao da nema bezbjednosne krize u BiH kako neki pokušavaju to da predstave.
“Јa sam rekla da veoma često pokušava da se manipuliše, nastojeći da se pošalju slike u svijetu kako je Republika Srpska kriva za određene stvari. Meni je važno da ta vrsta kapaciteta za neki unutrašnji sukob ne postoji u BiH. Mi smo vrlo jasno dobili takav odgovor. Postojalo je interesovanje kako su se kretale stvari za produžetak misije ALTEA. Dakle, u pogledu bezbjednosti nigdje nije bila prepoznata neka problematična koja bi ugrozila BiH”, kaže ona.
Dodala je da je na sastanku rekla da sve što se dešava u BiH, dešava se u političkoj areni.
“Mi u Republici Srpskoj branimo Ustav, branimo ustavnost BiH i Republike Srpske, i želimo da budemo privrženi Dejtonskom sporazumu. Ali nije Dejtonski sporazum ono što neko hoće da ga istumači sada, nego je Dejtonski sporazum ono što tamo piše. Rekla sam da apsolutno ne prihvatam da može bilo koji pojedinac da može da se postavlja iznad demokratski izabranih institucija, da on supstituiše nešto što treba da rade parlamenti. Naravno, oni kažu “mi prepoznajemo visokog predstavnika kao dejtonsku kategoriju”, to je rekao i gospodin Stoltenberg”,rekla je Cvijanovićeva.
Prepoznajem i ja, nije problem, kaže Cvijanović, ali onako kako je to Dejton rekao, a ne da neko radi nešto što mu Dejton nije dao za pravo.
“Dakle, tu je to malo, da kažem, neslaganje, ali ja mislim da oni ne raspolažu tim informacijama i oni ne znaju ovako kako mi možemo da opišemo određene stvari, jer smo upravo mi ti koji na svojim leđima nosimo teret tih visokih predstavnika koji su radili stvari za koje nisu dobili ovlaštenja po meunarodnom pravu. Ali, ovo je dobra prilika da se to iskomunicira”, ponovila je Cvijanović.
Poručila je da sirugna da bolje razumije stvari u okviru BiH, nego što ih razumije Denis Bećirović.
“On pokazuje jedno nestrpljenje i nepoštovanje. Pokazuje jedno odsustvo želje da razumije sve one sa kojima živi”, poručila je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Politika
Efekti Dodikovog boravka u Moskvi: “Sudbonosni” sastanci ili PROTOKOLARNI POZDRAVI

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, prisustvao je Danu pobjede u Moskvi, a nakon završetka tog događaja pohvalio se svojim “brojnim i plodonosnim” sastancima s liderima nekih od najvećih svjetskih sila.
Iako se iz javnog televizijskog prenosa proslave Dana pobjede u Moskvi, kao i objava stranih agencija o sastancima između svjetskih lidera koji su tome prisustvovali, praktično, nigdje kao tema ne navode susreti koje je lider SNSD imao sa predsjednicima Rusije i Kine, ako je vjerovati Dodiku, Vladimir Putin i Si Đinping s njim su duže i češće razgovarali nego što su se posvetili međusobnim razgovorima o najvažnijim svjetskim problemima.
U zajedničkoj izjavi koju je aktuelni predsjednik Srpske dao za RTRS, Srnu i ATV, Dodik je, između ostalog, istakao da je jedan od bitnijih razgovora bio onaj sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom. Naglasio je da je razgovor sa kineskim predsjednikom “trajao”, te da su “prošli tri najvažnija pitanja za Srpsku”.
Prvo pitanje je, navodno, bilo vezano za kinesku inicijativu “Pojas i put”, koja je vezana za izgradnju termoelektrane u Stanarima. Drugo pitanje je saradnja s Kinezima oko izgradnje auto-puteva i energetike, dok je treće bilo oko “kineskog rada na globalnom nivou i institucionalno”, odnosno djelovanje Kine u Savjetu bezbjednosti UN.
– Ona (Kina) primarno brani međunarodno pravo i prepoznala je da se radi o kršenju međunarodnog prava jer su bez procedure pokušali da imenuju Šmita, a sada se dosljedno ponašaju, ako neko nije imenovan u Savjetu bezbjednosti ne može ni da podnosi izvještaj – naveo je Dodik detalje sastanka s kineskim predsjednikom.
Takođe, predsjednik Srpske se prilikom svog boravka u Moskvi, prema navodima pojedinih medija, više od jednog puta sastao i sa ruskim predsjednikom, Vladimirom Putinom.
Da li je proslava Dana pobjede nad nacizmom i fašizmom predstavljala priliku da predsjednik Srpske zaista razgovara o “teškim temama” s liderima velikih svjetskih sila, pitali smo za mišljenje stručnjaka za međunarodne odnose iz Beograda i bivšeg karijernog diplomatu, Srećka Đukića.
On ocjenjuje da svečanost, kakva je obilježavanje 9. maja, sigurno nije bila mjesto ni vrijeme za razgovore “tog tipa”.
– To je događaj u kojem nije mjesto za neke ozbiljne razgovore i rješavanje nekih važnih problema. To je mjesto susreta, pozdrava, gdje se razmjenjuje nekoliko rečenica i iz toga sada neki naši lideri pokušavaju da prave neku veliku politiku – kaže Đukić za Srpskainfo.
Međutim, kako dodaje, ono što se jasno može čuti iz Moskve i Pekinga jeste to da i jedni i drugi podrazumijevaju i podržavaju jedinstvo BiH i da u njenom okviru postoji Republika Srpska.
– Bilo šta drugo nećete naći ni u jednoj izjavi ruskih ili kineskih zvaničnika. Takva retorika koristi se i u Rusiji i u Kini – ističe Đukić.
Zbog toga, navodi on, domaću javnost ne bi trebalo navoditi na pogrešne zaključke zbog nečijih ličnih interesa ili spasa političke karijere.
– Nažalost, kod nas je politika takva da se sve može reći i da se sve može upotrebiti i zloupotrebiti. Takva vrsta spinovanja ne rješava probleme. Činjenica je da Republika Srpska sve dalje ide u slijepu ulicu, pogotovo što su se sva ona silna nadanja i velika očekivanja od dolaska na vlast Donalda Trampa pokazala kao neostvariva. Svjedoci smo toga da se politika SAD koriguje i da se, manje-više, vraća u one standardne koridore američke spoljne politike – smatra Đukić.
Srpskainfo
Politika
KAKO JE SINIŠA KARAN, dok je bio u SIPA, HAPSIO srpske zvaničnike

Penzionisani rukovodilac SIPA-e Hasim Šabotić gostujući na TV Fejs otkrio je kako je izvršavajući naloge načelnika Siniše Karana, izvođena akcija hapšenja bivšeg člana Predsjedništva BiH Mirka Šarovića, Milorada Govedarice i načelnika Sokoca Milovana Bjelice Cicka.
“Evo kako su se hapsili ovi iz Republike Srpske. Tadašnji načelnik je meni bio Siniša Karan (aktuelni ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske). Rekao mi je da treba da odem, a mislim da je tužilac bio Džonatan Ratel, u Tužilaštvo Bih. Ja, moj šef i još jedan kolega u četiri sata otišli smo tamo”, kaže Šabotić i otkriva šta im je Ratel dalje naložio:
“Ratel je rekao da treba da ponesemo sredstva za vezivanje, naredbe o pretresu, lišavanju slobode i sve što svaki policijski službenik nosi na teren. Ja sam upoznao načelnika Karana telefonom, negdje oko dva sata iza pola noći. Uzeo sam službeno auto, povezao kolege i pravo u bazu SFOR-a Butmir. Ne znam tad gdje idemo. Moj bivši šef je rekao da auto neće ići van Sarajeva, tu ostaje, a mi ne znamo gdje idemo.
Kad nam je rečeno da se razdvajamo u dvije grupe, da dvojica ostaju u Sarajevu, a jedan ide van Sarajeva, tada je moj šef rekao da ja idem van Sarajeva i vozim auto. Kao, on će se sakriti u vozilo SFOR-a i tako će biti siguran, a ja ću u auto sam. On će ostati sa kolegom”, rekao je Šabotić gostujući na TV Fejs.
Ja sam sjeo, priča dalje Šabotić, u vozilo, ispred mene je bio SFOR-ov civilni kombi.
“Ilidža, Malta, Bistrik, Pale, preko Romanije, spustili smo se prema raskrsnici Rogatica-Sokolac, tamo je bilo 10 ili 15 SFOR-ovih vozila, transportera. Stali smo, a posle su oni krenuli prema Sokocu, a ja za njima. Kad smo tamo stali, počeli su da iskaču iz vozila. Jedan je trčao prema meni, nosio mi ogromnu kovertu, a o njoj su bila tri lica. Vidim ko je moja meta, po adresi stanovanja sam odmah skapirao ko je”, priča Šabotić i nastavlja:
“Ušao sam u kuću koja je bia čista i topla, vidjelo se da je neko boravio. Nikoga nije bilo, kao ni na spratu, u ormarima, na terasi, kupatilu. Sišao sam i javio da nikog nema. Vratio sam se na Pale u naselje Dedinje, pokucao sam na vrata, izašla je starija gospođa. Rekao sam joj koga tražim, ja sam jer oni stoje postrani. Ona mi je rekla “njegova supruga radio ovdje u MUP-u, idite pa pitajte, ja nemam pojma, otiša je na posao. U međuvremenu su meni javili da je dignut u Lukavici. Eto, tako se to radilo. Tada nije bilo procjene, jer nisi znao gdje ideš”.
Podsjetimo da su tada uhapšeni Šarović, Govedarica, koji je 2019. godine preminuo, i Milovan Bjelica Cicko, koji su naknadno sudski oslobođeni.
(BN)
Politika
DODIK TVRDI ” I ne pomišljam da napustim Republiku Srpsku”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je u izjavi za RIA Novosti da i ne pomišlja da napusti Srpsku poslije pokušaja njegovog hapšenja i da se kao i ranije tamo osjeća bezbjednim.
“I ne pomišljam da napustim Republiku Srpsku. Vidjećemo kako će se razvijati stvari, ali u Republici Srpskoj postoji naš sistem bezbjednosti i zbog toga se tamo osjećam sigurno, kao i ranije. I u Srpskoj i u Rusiji”, rekao je Dodik.
RIA Novosti podsjećaju na raniju izjavu Dodika da je Interpol odbio da ga goni po politički motivisanom zahtjevu Suda BiH i počeo da ignoriše kontinuirane napade sa nivoa BiH na njega lično.
Dodik je rekao da je tokom posjete Moskvi uspio da se sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom sastane koliko je vrijeme dozvoljavalo i da su razmotrili važne teme.
“Moskvu sam posjetio na poziv Putina u okviru obilježavanja Dana pobjede. Sastao sam se s njim u okviru protokolarnih prilika koje smo imali. To se desilo nekoliko puta. Uspjeli smo da se dotaknemo važnih tema o kojima smo razgovarali tokom našeg zvaničnog susreta prije nekoliko nedjelja”, dodao je Dodik.
-
Zdravlje1 dan ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Horoskop1 dan ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO PROTIV VUKANOVIĆA: Podržaću svakog ko ga napadne!
-
Politika1 dan ago
DRAMA U BRČKOM Specijalci pokušali UHAPSITI RADOVANA VIŠKOVIĆA, spremili sačekušu za njegovu pratnju
-
Zanimljivosti1 dan ago
BITNA JE MJERA! Ovo su znakovi da pijete previše vode
-
Svijet3 dana ago
FICO POLETIO ZA MOSKVU! Prelazi pola Evrope da bi prisustvovao Danu pobjede
-
Politika3 dana ago
HELEZ ZABRANJUJE zvaničnicima Srpske da pristupe lokacijama ORUŽANIH SNAGA BiH
-
Politika23 sata ago
“MOGU DA SE SMIJU ALI VIDJEĆE”: Dodik poručio da ukoliko Slovenija krene POLITIKOM SANKCIJA, slijedi odgovor iz Srpske