Connect with us

Politika

Zukan Helez dao izjavu u Tužilaštvu BiH, ALI NE I MEDIJIMA

Zukan Helez, ministar odbrane BiH, danas je u svojstvu svjedoka dao izjavu na poziv Tužilaštva BiH, a povodom njegove nedavne izjave kako na prostoru istočne Republike Srpske postoje vojni kampovi za obuku.

Helez se u Tužilaštvu zadržao više od jednog sata, ali nije poznato kakva saznanja i informacije je ministar iznio pred tužioca, uskrativši tako mnogobrojne novinare za izjavu.

Podsjetimo, u Tužilaštvu BiH formiran je predmet u Odjeljenju za terorizam u okviru kojeg je kao svjedok pozvan Zukan Helez, a nakon što je u javnost iznio informacije kako na području Rogatice i području planine Maglić postoje vojni kampovi za obuku, te da za to posjeduje i fotografije.

Helez je ranije danas u izjavi za medije rekao da ima mnogo informacija o ovom pitanju, ali da nije želio da o njima javno govori, dok ne dođe u Tužilaštvo BiH.

“Danas dajem izjavu u Tužilaštvu BiH kao svjedok. Imam puno informacija koje nisam htio iznositi u javnost jer su vrlo osjetljive. Danas ću sve da kažem u Tužilaštvu i tu sam završio sa ovom pričom”, kazao je tada Helez.

O Helezovim izjavama danas bi trebalo da raspravlja i Predsjedništvo BiH, na sjednici koja će početi u 14 časova.

Naime, Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, rekla je da će biti zatražena informacija o navodima ministra odbrane BiH Zukana Heleza, a da će u narednom periodu inicirati da se nađe i informacija o radikalnim islamskim pojavama u BiH.

Cvijanovićeva je navela da je za sjednicu Predsjedništva BiH predložila informaciju o Helezovim navodima o “postojanju određenih paravojnih formacija i kampova na teritoriji Republike Srpske” jer je ta tačka zaista vrijedna pažnje i zato što hoće da istjera to na čistac, da se utvrdi odakle su te informacije.

Pravnik Vitomir Popović rekao je da je opravdano to što je Tužilaštvo BiH formiralo predmet nakon tvrdnji ministra Zukana Heleza, te da ove tvrdnje, koje prizivaju određenu stranu intervenciju, idu nažalost ka ostvarivanju nedosanjanih ciljeva političkog Sarajeva.

“Ono što je Tužilaštvo BiH pokrenulo ima osnova. Ako ljudi na ministarskim funkcijama daju neprovjerene, namjerne i netačne izjave, onda je logično da su počinili krivično djelo s ciljem izazivanja nekakve opšte opasnosti ili radikalizacije ukupnog stanja i odnosa u BiH”, rekao je Popović.

Politika

NOVA INICIJATIVA U PRIJEDORU: Kukolj predlaže „civilni rok“ za mlade po uzoru na Banjaluku (FOTO)

Odbornik Pokreta Sigurna Srpska u Skupštini grada Prijedora Predrag Kukolj najavio je da će pokrenuti inicijativu za uvođenje programa dobrovoljne civilne obuke mladih u Prijedoru, po uzoru na model koji je nedavno predstavljen u Banjaluci.

Kako ističe Kukolj, riječ je o dobrovoljnom programu namijenjenom mladima od 18 do 25 godina, kroz koji bi učesnici sticali osnovna znanja iz prve pomoći, zaštite i spasavanja, reagovanja u vanrednim situacijama, kao i drugih vještina korisnih za zajednicu.

– Važno je naglasiti da ovakav program nema vojni karakter, već je usmjeren na edukaciju, odgovornost i pomoć društvu. Smatram da bi njegovo uvođenje donijelo višestruku korist mladima, ali i cijeloj lokalnoj zajednici – poručio je Kukolj.

On podsjeća da se građani sve češće suočavaju sa poplavama, požarima i drugim vanrednim situacijama, zbog čega je, kako kaže, važno da mladi budu osposobljeni da pomognu sebi, svojim porodicama i sugrađanima kada je to najpotrebnije.

Pored praktičnih znanja, program bi podsticao i fizičku aktivnost, disciplinu, timski rad i zdrav način života, što su vrijednosti koje doprinose stvaranju odgovornih i društveno korisnih generacija.

– Mladi nisu samo budućnost, već i važan oslonac zajednice danas. Na nama je da im pružimo priliku da razvijaju znanja, vještine i osjećaj odgovornosti prema društvu – istakao je Kukolj.

Prema njegovim riječima, u narednom periodu inicijativa će biti upućena Gradskoj upravi i Skupštini grada Prijedora, kako bi se razmotrile mogućnosti za realizaciju ovakvog programa na području grada.

Nastavi čitati

Banjaluka

PARKING ZA MILIONERE ILI NOVE ULICE: Kresojević optužio skupštinsku većinu da ugrožava budžet Banjaluke

Poslanik PSS/PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević kritikovao je inicijative skupštinske većine u Banjaluci koje se odnose na naplatu parkinga, ocijenivši da bi takve odluke mogle nanijeti štetu gradskom budžetu i usporiti razvoj infrastrukture.

Kresojević je postavio pitanje da li je važnije da građani dobiju nove ulice i kvalitetniju infrastrukturu ili da pojedinci ostvaruju uštede na parkingu, navodeći da bi ukidanje postojećeg sistema naplate značilo manje prihoda za grad.

Prema njegovim riječima, sredstva prikupljena od parkinga trenutno se koriste za izgradnju i održavanje saobraćajnica, dok dio skupštinske većine zagovara osnivanje novog gradskog preduzeća koje bi upravljalo tim prihodima.

„Da li je stvarni cilj osnivanje novog gradskog preduzeća i borba za dio političkog kolača?“ upitao je Kresojević.

On je podsjetio da je Banjaluka već sprovela niz socijalnih mjera, poput besplatnog javnog prevoza za penzionere i višečlane porodice, kao i besplatnih građevinskih dozvola, te smatra da bi besplatan parking najviše koristio imućnijim građanima, a istovremeno oslabio gradski budžet.

Kresojević je poručio da iza ovakvih prijedloga vidi političke motive, tvrdeći da skupštinska većina predvođena SNSD-om ne podržava projekte gradske administracije ukoliko nema kontrolu nad njima.

Nastavi čitati

Politika

BANJALUKA NA EVROPSKOJ MAPI: Stanivuković u misiji jačanja međunarodne saradnje

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravi u Briselu, gdje je danas učestvovao na „Enlargement Days 2026“, značajnom skupu posvećenom proširenju Evropske unije koji okuplja predstavnike lokalnih i regionalnih vlasti iz zemalja kandidata i država članica EU.

-Važni razgovori u Briselu! Potvrdili smo da je evropska perspektiva važan zajednički cilj i da napredak ka Evropskoj uniji zahtijeva dijalog, sprovođenje važnih reformi, međusobno uvažavanje i odgovornost svih političkih aktera – poručio je, tom prilikom, Stanivuković.

Kako je naveo – „važno je da interese i ustavnu poziciju Republike Srpske branimo političkim sredstvima, argumentima, diplomatijom i razgovorom, upravo na ovakvim mjestima, kroz dijalog i politički koncenzus“.

-Evropska unija je važan partner Banjaluke i Republike Srpske zahvaljujući kojem smo realizovali mnoge značajne projekte koji su doprinijeli razvoju i poboljšanju kvaliteta života naših sugrađana – poručio je Stanivuković i dodao da se raduje nizu važnih sastanaka i susreta koje će imati danas i sutra u Briselu.

Nastavi čitati

Aktuelno