Connect with us

Hronika

KO JE I ZAŠTO “gubio” dokaze o Samardžiji? Ima li nekadašnji NAJTRAŽENIJI BJEGUNAC zaštitu?

Hapšenje Mladena Samardžije (33) na Jahorini podiglo je veliku prašinu u Banjaluci, u kojoj je jedan od najtraženijih evropskih bjegunaca pronašao utočište od slovenačkog pravosuđa.
Od nalaza dalje istrage strahuju mnogi s kojima je Samardžija drugovao i poslovao, a sumnja se da je među njima bilo pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, ali i ljudi iz pravosuđa…

Nakon Samardžijinog hapšenja kao bumerang se vratila priča iz marta 2022. kada je otkriveno da su pripadnici MUP-a Republike Srpske na benzinskoj pumpi ”Nes” u banjalučkom naselju Ada ”izgubili” dokumente koji se odnose na istragu o Samardžiji, ali i drugim članovima kriminalne grupe iz Slovenije kojoj je pripadao.

Prema pisanju portala infoveza.com radilo se krucijalnim dokazima vezanim za istragu o trgovini narkoticima. Javnosti nikada nije otkriveno ko je izgubio sporne dokumente i da li je zbog toga odgovarao. Nepoznato je zašto su policajci dokaze o slovenačkim kriminalcima iznosili iz službenog vozila ”pežo 301” i kome su ih pokazivali na benzinskoj pumpi?

Mnogo je neodgovorenih pitanja, a s obzirom na to kako se jedan od najtraženijih evropskih bjegunaca bez straha kretao Srpskom, sumnja se da je od tada uživao i nečiju zaštitu, što će biti predmet dalje istrage kojom rukovodi Tužilaštvo BiH.

U ”izgubljenim” dokumentima, koji su objelodanjeni javnosti, našle su se fotografije Samardžije, vozila ”audi”… Na fotografijama su i druga poznata lica iz slovenačkog krim miljea poput Blaža Kadiveca, brata Klemena Kadiveca, koji je označen kao jedan od vođa slovenačkog ogranka ”Kavačkog klana”, zatim Ana Marija Mandić i Luka Arapović…

Arapović se takođe nalazi na potjernici Interpola Ljubljana, a poput Samardžije živi u Banjaluci. Nedavno je, putem video linka iz sudnice Okružnog suda u Banjaluci, saslušavan u sudskom postupku koji se u Sloveniji vodi protiv ovog narko klana.

Svi navedeni, označeni su kao dio velike kriminalne grupe koju su slovenački istražni organi otkrili u maju 2021. godine uz pomoć tajnih agenata, ali i raspakivanja aplikacije ”Skaj”. Grupi se već duže vrijeme sudi pred Okružnim sudom u Ljubljani, a ne teret im se stavlja da su od decembra 2018. do maja 2012. godine na teritoriji više država krijumčarili velike količine droge. U optužnici se navodi da su krijumčarili najmanje 534 kilograma kokaina, dvije tone kanabisa, najmanje deset kilograma heroina i drugo. Droga je nabavljana iz Južne Amerike i potom transportovana u Sloveniju, te teritorije drugih zemalja u regionu, prenosi ATV.

Istraga u Sloveniji je otkrila da su pripadnici ovog klana, kojem je pripadao i Samardžija, imali ”krtice” unutar pravosudnih organa i to u specijalnom državnom tužilaštvu koji su im otkrivali tajne podatke iz istraga.

Podsjetimo, Samardžija je uhapšen 11. decembra u akciji ”Tokio”. Uhapšen je ispred hotela na Jahorini. Osumnjičen je da je, nakon bjekstva iz Slovenije, nastavio da rukovodi organizovanom kriminalnom grupom koja se bavi međunarodnom trgovinom narktoika na području Еvropske unije, BiH, Srbije i Crne Gore.

”Istragom je dokumentovan prevoz i prodaja preko 40 kilograma kokaina i pola kilograma heroina. Do sada je oduzet jedan kilogram kokaina, 122.580 evra”, saopštio je MUP Republike Srpske.

Dodali su da je u pretresu lokacija koje je Samardžija koristio otkriveno 3.300 evra, 1.800 KM, šest mobilnih telefona, tri pištolja, 189 komada municije različitog kalibra, rokovnici sa evidencijama i zabilješkama za koje se sumnja da se odnose na prodaju opojne droge, dva skupocjena ručna sata, bankovne kartice, 12 grama hašiša i drugo.

Istovremeno je oduzeto pet automobila i to: ”golf 7”, ”polo”, ”audi RS3”, ”ford fokus” i ”škoda oktavija”. Na teret su mu stavljena krivična djela neovlašten promet drogom, pranje novca i ometanje rada pravosuđa. To djelo se odnosi na planiranje napada na inspektora MUP-a Republike Srpske i njegovu porodicu. Na prijedlog Tužilaštva BiH Samardžiji je određen jednomjesečni pritvor do 11. januara ili nove odluke suda.

Foto: infoveza.com

Hronika

PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida.

Policajci jutros dežuraju kod Osnovne škole “Sveti Sava” u Istočnom Sarajevu, nakon što je juče u učionici neko na tabli ispisao poruku sa sadržajem: “21.05. ću pobiti čitavu prvu smjenu”.

Škola je prijavila ovaj slučaj i prema nezvaničnim informacijama s nekoliko učenika su obavljeni informativni razgovori.

Uprkos zastrašujućoj poruci škola je odlučila da se nastava ne prekida već da sigurnosne mjere budu podignute na viši stepen.

Iz škole su takođe naveli da je pojačano dežurstvo u toku uz savjet svim roditeljima da razgovaraju sa svojom djecom kako se ovakvi incidenti ne bi dešavali, prenosi Klix.

U ovoj školi su za “Nezavisne novine” kazali da je u toku sastanak, tako da za sada nismo uspjeli dobiti izjavu.

Nastavi čitati

Hronika

STRAVIČNO ZLOSTAVLJALI DJEČAKA! Ženi i muškarcu iz Mrkonjić Grada ukupno 10 godina zatvora

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu osudio je na ukupno deset godina zatvora optuženu M.L. i optuženog A.V. zbog teškog zlostavljanja dječaka koje se dogodilo u ljeto 2023. godine.

Suđenje u ovom predmetu je bilo zatvoreno za javnost zbog zaštite maloljetne žrtve.

Na teret im se, kako saznajemo, stavljalo da su od jula do 15. avgusta 2023. godine ugrozili spokojstvo, tjelesni integritet i duševno zdravlje djeteta. Uhapšeni su 20. avgusta te godine, a tužilaštvo je odmah tražilo da im se odredi pritvor zbog bojazni da će ponoviti zlostavljanje, a tvrdili su i da je krivično djelo koje su počinili bilo posebno teško s obzirom na način izvršenja i posljedice.
Prema presudi suda u Mrkonjić Gradu, optužena M.L. je oglašena krivom i osuđena na pet godina zatvora za krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje djeteta iz člana 187. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

U članu ovog zakona se navodi: “Ako je usljed djela nastupila teška tjelesna povreda ili teško narušenje zdravlja djeteta, ili se dijete odalo prostituciji, alkoholu ili drugim oblicima asocijalnog ponašanja, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina”.

Optuženi A.V. je takođe osuđen na pet godina zatvora za krivično djelo teška tjelesna povreda iz člana 132. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika RS, u kojem se navodi:
Linker
“Ko drugog tjelesno povrijedi ili mu tako teško naruši zdravlje da je usljed toga doveden u opasnost život povrijeđenog ili je uništen ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen važan dio njegovog tijela ili važan organ, ili je prouzrokovana trajna nesposobnost za rad povrijeđenog, ili trajno i teško narušavanje njegovog zdravlja ili unakaženost ili je djelo izvršeno iz mržnje, kazniće se kaznom zatvora od dvije do osam godina”, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Hronika

PREMINUO OTAC JELENE DOKIĆ! Godinama je zlostavljao bivšu teniserku

Damir Dokić, otac nekadašnje četvrte teniserke svijeta Jelene Dokić, preminuo je u 66. godini života.

Vijest o njegovoj smrti potvrdili su sin Savo i kćerka Jelena. Sahrana će biti održana na Novom Groblju u Vrdniku 22. maja u 14 časova.

Ko je Damir Dokić?
Damir Dokić rođen je 1958. godine u Osijeku, tadašnjoj Jugoslaviji. Krajem 90-ih i početkom 2000-ih, Damir je bio poznata, ali i kontroverzna figura u svijetu tenisa – često u žiži zbog svog temperamentnog ponašanja i sukoba sa zvaničnicima, novinarima i organizatorima turnira.

Emigrirali u Australiju
Porodica Dokić emigrirala je iz tadašnje Jugoslavije u Australiju 1994. godine, bježeći od rata. Jelena je kao juniorka briljirala, a Damir je insistirao da joj bude glavni trener i autoritet, neretko uz kontroverzne metode. Kasnije su se razišli, a Jelena je javno govorila o fizičkom i psihičkom zlostavljanju koje je trpila godinama, što je detaljno opisala u autobiografiji “Unbreakable”.

Hapšen zbog nasilja
Damir je više puta hapšen, i u Australiji i u Srbiji, zbog nasilnog ponašanja, prijetnji i posjedovanja oružja. U jednom trenutku je i pravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu u Srbiji (2009), nakon što je prijetio ambasadoru Australije.

Do smrti je potom živio povučeno, daleko od javnosti i profesionalnog sporta, dok je odnos s kćerkom godinama bio potpuno prekinut, iako je Jelena u posljednje vrijeme izjavila da mu je u određenoj mjeri oprostila.

Nastavi čitati

Aktuelno