Connect with us

Politika

NACRT ZAKONA O IMUNITETU! Zvaničnici zaštićeni kao “BIJELI MEDVJEDI”?

Nacrt zakona o imunitetu koji će se danas naći pred poslanicima Narodne Skupštine RS predviđa da najviši nosioci izvršne vlasti u Srpskoj nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti!

Na taj način oni se štite, kao i nosioci zakonodavne i sudske vlasti, a razlog za njegovo donošenje iz vladajuće koalicije predvođene SNSD-om vide u postojećem zakonskom rješenju koje je još 2002.godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik za BiH a ono predviđa mogućnost vođenja krivičnog postupka protiv nosilaca izvršne vlasti.

Jedna od spornih stvari u Nacrtu zakona koji će se danas naći u javnoj raspravi na nastavku sedme redovne sjednice NSRS je što se predviđa njegova retroaktivna primjena od 1. avgusta 2021. godine?!

Zakonom bi bili obuhvaćeni obuhvaćeni predsjednik i potpredsjednici Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, delegati u Vijeću naroda RS, kao i članovi Vlade Republike Srpske.

Opozicionari i dio pravnih stručnjaku upozoravaju da je na sceni zloupotreba kojom bi funkcioneri izvršne vlasti mogli postati nekažnjivi za krivična djela koja počine za vrijeme svog mandata.

Šef Kluba poslanika PDP u NSRS Igor Crnadak je rekao da Nacrt zakona, kao i sam zakon, ima za cilj isključivo da vlasti u Srpskoj zaštite same sebe.

– Žele da izgrade jedan ogroman kineski zid oko sebe i da svaki funkcioner bude potpuno zaštićen. I nije im više dovoljno da kradu, nego treba da budu i zaštićeni da za to ne odgovaraju. Vlast samo sjedi i smišlja kako da popravi položaj funkcionera – rekao je Crnadak.

Transparency International u BiH (TI BIH) upozorava da Nacrt Zakona o imunitetu Republike Srpske koji će razmatrati Narodna skupština RS otvara ogroman prostor za kriminal i nekažnjavanje krivičnih djela korupcije koja počine najviši zvaničnici.

– Ovakav zakon bi amnestirao nosioce najodgovornijih izvršnih funkcija krivičnog procesuiranja za bilo kakva djela koja počine “iz svoje nadležnosti” što je suprotno svim međunarodnim standardima, zbog čega je TI BiH uputio komentare na ovaj zakon i tražio njegovo povlačenje iz dalje procedure – naglašavaju iz TI BiH.

Oni ističu da je opšta tendencija da se obim imuniteta sužava, a ovim nacrtom se taj obim proširuje i to na nosioce izvršnih funkcija – predsjednika i potpredsjednike RS, kao i članove Vlade.

– To bi dovelo do gubitka suštine samog imuniteta, budući da je opšta tendencija da se obim imuniteta sužava. Posebno je problematična retroaktivna primjena zakona što je Ustavom RS predviđeno samo kao izuzetak, i to ukoliko se utvrdi opšti interes – dodaju iz TI BiH.

Uz same komentare na Nacrt, TI BiH je narodne poslanike upozorio na potencijalne štetne posljedice po pravnu sigurnost i vladavinu prava ali i neusaglašenosti ovakvog zakonskog rješenja sa međunarodnim standardima i pozvao da se ovakvo zakonsko rješenje povuče iz daljnje procedure.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik pozvao je ranije predlagače da uzmu u obzir njegov stav da nije potrebno ni opravdano da se Zakon o imunitetu koji je u proceduri u Narodnoj skupštini Republike Srpske u sadašnjim okolnostima primjenjuje retroaktivno.

On je u ime institucije koju predstavlja naveo da je ispravno to da ovaj zakon ide kroz redovnu proceduru, te da je njegovo donošenje potrebno zbog kontinuiranog pravnog nasilja kojeg čini lice koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH pokušajem nametanja zakona i s tim u vezi pokretanja krivičnih postupaka od sudova na nivou BiH.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Nacrt zakona o imunitetu Republike Srpske nastao kao reakcija na neustavne odluke takozvanog visokog predstavnika Kristijana Šmita od 1. jula.

– Šmit se miješao u rad Narodne skupštine i onemogućio normalno odvijanje zakonodavnog procesa i funkcionisanje ustavnih institucija Republike Srpske – rekao je danas Stevandić.

Prema njegovim riječima, predloženim nacrtom zakona postavlja se vrsta temelja da se štite odluke koje su državotvorne, suverenističke.

Da li će Nacrt zakona, a kasnije i sam Zakon, jasno propisati da se odredbe zakona odnose na isključivo “državotvorne”, odnosno političke odluke funkcionera Srpske, ostaje da se vidi.

Politika

MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Umjesto razvoja, koncesije u Srpskoj donose devastaciju i KORIST TAJKUNIMA BLISKIM VLASTI”

Narodni poslanik Partije demokratskog progresa (PDP), dr Maja Dragojević Stojić, danas je u Narodnoj skupštini Republike Srpske otvorila važnu temu o načinu upravljanja koncesijama, ističući da se od potencijalnog razvojnog resursa, koncesije sve više pretvaraju u mehanizam za lične interese i devastaciju prirode.

– Koncesije mogu i trebale bi biti razvojna snaga Republike Srpske, ali, nažalost, danas to nije slučaj. Svakog dana gubimo sve više, a dobijamo veoma malo – ili ništa. Građani Prijedora to najbolje znaju na primjeru Bukove kose, gdje smo svjedoci devastacije prostora i grubog kršenja zakona. To čini firma u vlasništvu odbornika vladajuće stranke, uz podršku institucija koje joj omogućavaju da nastavi raditi – na štetu imovine, zdravlja i interesa građana, poručila je Dragojević Stojić.

Ona je naglasila da Republika Srpska raspolaže ograničenim ekonomskim, ljudskim i razvojnim resursima, dok su prirodni resursi jedino čime zaista obilujemo, zbog čega bi, kako ističe, upravo prema njima trebalo da se ophodimo sa posebnom pažnjom.

– Kao društvo, ograničeni smo u ekonomskim, ljudskim i razvojnim resursima. Jedino čime obilujemo jesu prirodni resursi. Upravo zato moramo prema njima postupati odgovorno, oprezno i u interesu svih nas – sada i u budućnosti, zaključila je poslanica PDP-a.

Dragojević Stojić je pozvala institucije da hitno reaguju u slučajevima gdje se očigledno gaze zakoni i javni interes zarad profita pojedinaca povezanih sa vladajućim strukturama.

Nastavi čitati

Politika

PDP REAGOVAO NA NAVODE NARODNOG FRONTA “Promijenite opsesiju koja nosi ime Draško Stanivuković”

Besplatan savjet za njih – neka promjene svoju ideologiju i opsesiju koja nosi ime Draško Stanivuković, a počnu da svoje greške traže u svojim lošim politikama- kažu iz GrO PDP Banjaluka.

Narodni front je već dva puta dokazao da je njihova predsjednica najuspješnija u porazima i sasvim je jasno da nemaju drugi osnov da privuku javnost, nego da spominju Stanivukovića.

Saopštili su ovo iz Gradskog odbora PDP Banjaluka, komentarišući najnovije navode koji dolaze ispred Narodnog fronta.

-Besplatan savjet za njih – neka promjene svoju ideologiju i opsesiju koja nosi ime Draško Stanivuković, a počnu da svoje greške traže u svojim lošim politikama- kažu iz GrO PDP Banjaluka.
Drago nam je, dodaju, što uporno reklamiraju sve naše mjere u koje gleda čitav region, i Republika Srpska.
-Samo Banjaluka je, uprkos svim blokadama Đajićevog, pardon, Nenarodnog fronta i čvrste koalicije gradskog odbora SNSD i NF, uspjela da se posveti najranjivijim kategorijama. Preuzeli smo i posao koji treba da rade republičke institucije, jer je za naš narod svuda isti i želimo da svi u Republici Srpskoj imaju što ima Banjaluka- navode iz GrO PDP i dodaju:

-Upravo zato vrijedno radimo na Kući Predah, amfiteatru kod Pravnog fakulteta, vratili smo Sokolski dom i čudi nas da se profesorica Trivić ne bavi borbom da đaci koji su zahvaljujući Drašku Stanivukoviću dobili odjeljenje sportske Gimnazije, uđu u novi objekat. Građani su jasno rekli šta misle o Jeleni Trivić i kao nesuđenoj predsjednici i kao nesuđenoj gradonačelnici, a pozivamo je bar jednim da svojim potezom uradi nešto za građane. Gradonačelnik Banjaluke i gradska administracija na čijem je čelu, su za nepunih pet godina vratili građanima preko 60 miliona novca u džepove, dok je gospođa Trivić trošila pare kojim se ne zna porijeklo i izgubila i ono malo povjerenja i političkih prilika koje je imala upravo zahvaljujući PDP-u i Drašku Stanivukoviću. Nije znala to da cijeni i završila je gdje je završila- na začelju kolone političkih pokušaja – zaključili su u Gradskom odboru PDP Banjaluka.

Nastavi čitati

Politika

MARKOVIĆ “Komisija za koncesije napravila je toliku štetu građanima, DA NEĆE BITI NADOKNAĐENA NI ZA 50 GODINA”

Komisija za koncesije Republike Srpske napravila je toliku štetu građanima i budžetu da neće moći da bude nadoknađena ni u narednih 50 godina.

Poručio je ovo na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske poslanik PDP Slaviša Marković, ističući da je šteta prouzrokovana davanjem koncesija sumnjivim licima, što se danas vidi i kroz brojne sudske sporove.

– Navešću samo par primjera: ugrožen je rad i funkcionisanje Termoelektrane „Ugljevik“ zbog koncesije koju je Komisija dala prije 15 godina, a odšteni zahtjev od strane Sredarova iz „Komsar Enerdži“ danas se procijenjuje na oko 300 miliona KM. Do danas je uplaćeno oko 60 miliona, iako niko nije odgovorio na osnovu čega se plaćaju ti odštetni zahtjevi – rekao je Marković i nastavio:
– Sa gospodinom Serdarovim smo već imali jedno loše iskustvo, kada je mu je Komisija za koncesije dala koncesiju za hidro centrale „Mrsovo“, gdje takođe nije ispoštovan koncesioni ugovor, a u međunremenu mu je Vlada Republike Srpske 2022. godine isplatila oko 67 miliona KM. Sa ovih 300 miliona ukupno, koliko očekuje iz HE „Ugljevik“, ovo lice ima oko 370 miliona KM da naplati od Republike Srpske – navodi Marković.

Marković kaže da je neshvatljivo kako je Komisija za koncesije propustila da prati realizaciju koncensionog ugovora, jer je Serdarov imao obavezu da izgradi termoelektranu „Ugljevik tri“, a u momentu kada je Republika Srpska imala priliku da izađe iz tog koncensionog ugovora, Vlada je donijala aneks ugovora, umjesto da uđe u proceduru raskida.
– Umjesto da koncensiono polje Istok 2, koje je najbolje ležište rudnika uglja u Ugljeviku vrati u vlasništvo Republike Srpske, Vlada aneksom produžava koncesiju na 44 godine, izbjegavaju obavezu Serdarova o izgradnji TE „Ugljevik tri“ i pogoduju Serdarovu tako što mu Istok 2 daju i za kopanje i za komercijalne svrhe. Iznos količina uglja koji mu je dat je oko 20 miliona KM, što dodajemo na iznos od pomenutih 370 miliona KM. Može li Republika Srpska to da izdrži? – pita Marković.

Podsjetio je da je Serdarov predsjedniku Republike Srpske poklonio automobil u vrijednosti od milion KM.

– Gdje to ima da se tako dijele toliko vrijedni pokloni? Ministar finansija u Vladi NJemačke je podnio ostavku samo zato što mu je jedna banka uplatila prenoćište na seminaru u vrijednosti od 150 eura. A kod nas se dijele auta od milion KM i nikome ništa – kaže Marković i dodaje:

– Navešću još neke pogodnosti koje je ova Vlada dala gospodinu Serdarovu, pored produženja koncesije: povećanje snage termo elektrane suprotno Strategiji razvoja, odricanje prava na jednostrani raskid ugovora, nesmatano pribavljanje radnih licenci i upotrebnih dozvola koje su svakodnevno izdavane, bez obzira na rokove koje on nije ispoštovao kada su u pitanju koncesioni ugovori, produženje ugovora za izgradnju TE „Tri“… to su sve pogodnosti koje su, na štetu Republike Srpske, date samo jednom sumnjivom licu i ne mogu da shvatim da se MUP ni u jednom momentu nije uključio da proprati ove poslove – poručio je Marković.
On se dotakao i pitanja „Vijadukta“, podsjećajući da zbog kamata prvobitni iznos od 107 miliona KM svakodnevno raste.

– Otvara se pitanje i solarnih elektrana, jer čim vlast nešto na brzinu radi, to bi trebao da bude znak i MUP-u da to ispita, jer je vrlo moguće da će u budućnosti ti poslovi predstavljati veliku štetu za Republiku Srpsku – napominje Marković.

Ističe da firma koja je dobila ugovor da radi solarnu elektranu „Trebinje 1“ ima tri radnika, a da je promet te firme u 2024. godini bio 800 KM.
– Kako je moguće da takva firma dobije takav jedan projekat, a da Vlada Republike Srpske, odnosno Elektroprivreda, kažu da nisu zainteresovani za taj posao? Ovdje je izvedena klasična prevara:
nije bilo javnog poziva, jer je Elektroprivreda dobila saglasnost da postavi solarnu elektranu, u jednom momentu predstavnici Elektroprivrede Republike Srpske daju izjavu da nisu trenutno u mogućnosti da je grade, a onda se pojavljuje zainteresovano „sumnjivo lice“, ulazi u postupak izgradnje pod pričom zajedničkog ulaganja, a nakon par mjeseci to lice, odnosno firma, preuzima većinski paket.

Konkretno, u pitanju su neki Mađari i dolazimo do saznanja da je firma koja treba da radi projekat u vrijednosti od 100 miliona KM blokirana u Mađarskoj – upozorava Marković.

Marković je naveo i da „Drvo-eksport“ iz Teslića kopa rudnik bez ekološke dozvole, što je nadležno ministarstvo zvanično blokiralo, ali oni i dalje kopaju bez sankcija. Na sve ovo, dodaje Marković, priprema se odštetni zahtjev od 158 miliona KM zbog koncesije za izgradnju solarne elektrane „Dubovnik“ u Krupi na Uni, prenosi BN.

Nastavi čitati

Aktuelno