Region
Krstićeva uvjerena da Turkovićeva zloupotrebljava položaj: Narušeni odnosi u ministarstvu
Ambasador BiH u Grčkoj Milica Ristović Krstić izjavila je da su u mandatu ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Bisere Turković bespovratno narušeni odnosi među narodima u BiH generalno, a posebno u Ministarstvu inostranih poslova.
“Svojim instrukcijama koje šalje diplomatsko-konzularnoj mreži, a u vezi sa obilježavanjima datuma koji su važni samo jednom narodu, Turkovićeva zloupotrebljava svoj položaj, promovišući samo probošnjačku politiku, dajući sebi za pravo da iznosi lične stavove kao zvanične stavove BiH”, navela je Krstićeva u intervjuu Srni.
Krstićeva je istakla da je, osim toga, u nebrojeno slučajeva Turkovićeva prekršila Ustav i zakone BiH, uzurpirajući nadležnosti Predsjedništva BiH, jedinog organa koji je prema Ustavu zadužen za vođenje spoljne politike.
“Ambasadori iz reda srpskog naroda pisali su jednom prilikom otvoreno pismo Turkovićevoj, ukazujući joj na to da nismo i nećemo poštovati ove instrukcije. Međutim, ona svoju praksu nastavlja”, rekla je Krstićeva.
U GRČKOJ ŽIVI 10.000 SRBA
Krstićeva je rekla da, prema podacima sa kojima raspolaže, u Grčkoj živi 10.000 Srba, koji su najvećim dijelom porijeklom iz Srbije, dok je njih blizu 800 porijeklom iz BiH.
Prema njenim riječima, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije organizuje Srpsku dopunsku školu u pet većih gradova Grčke, gdje se uče jezik, istorija i kultura srpskog naroda.
Ona navodi da školu pohađa veliki broj djece srpskog porijekla iz svih dijelova bivše Jugoslavije, uključujući BiH, uzrasta od šest do 16 godina i njima se na ovaj način pruža prilika da se povežu sa maticom.
“Ambasada BiH u Atini, nažalost, nema registar svojih državljana koji žive na teritoriji Grčke, jer im, između ostalog, ne izdajemo dokumente, tako da imamo ostvaren kontakt samo sa onim državljanima koji su se obraćali Ambasadi, a to je uglavnom zbog konzularnih usluga koje im pružamo. Prije pandemije, Ambasada je okupljala naše državljane na tradicionalnom novogodišnjem prijemu. Međutim, prethodne dvije godine to nismo bili u mogućnosti, jer nisu bila dozvoljena okupljanja”, pojasnila je Krstićeva.
VISOK STEPEN RAZUMIJEVANJA IZMEĐU BiH I GRČKE
Prema njenim riječima, odnosi BiH i Grčke su izuzetno dobri, sa visokim stepenom razumijevanja, a ekonomska saradnja ima veliki potencijal za unapređenje.
Krstićeva je rekla da već duže vrijeme radi zajedno sa grčkom državnom agencijom za promociju stranih investicija i privrednim komorama u Grčkoj na pripremi posjete grčkih investitora BiH.
“Ova posjeta odgađana je nekoliko puta zbog pandemije virusa korona, ali se nadam da ćemo je realizovati do kraja godine. Benefiti ove posjete bile bi investicije u BiH iz Grčke i povećana robna razmjena sa Grčkom, što nam je osnovni cilj”, poručila je Krstićeva.
NIZ POSJETA ZVANIČNIKA GRČKOJ – DODIK, CVIJANOVIĆEVA, VIŠKOVIĆ, TEGELTIJA
Krstićeva napominje da funkciju ambasadora BiH u Grčkoj obavlja od maja 2019. godine, te smatra da je iza nje jedan dinamičan mandat ispunjen brojnim posjetama i događajima uprkos pojavi pandemije virusa korona kada su sve diplomatske aktivnosti bile svedene na minimum.
Krstićeva ističe da je evidentno da su kontakti sa političkim predstavnicima Grčke intenzivirani i da postoji izuzetno visok nivo razumijevanja između dvije zemlje, te da je obavljajući funkciju ambasadora tome doprinijela u velikoj mjeri.
“Organizovala sam posjetu srpskog člana Predsjedništva BiH, tada predsjedavajućeg Predsjedništva Milorada Dodika Atini, gdje se sastao sa najvišim državnicima u zemlji i učestvovao na Delfi ekonomskom forumu, zatim posjetu predsjedavajućeg Savjeta ministara Zorana Tegeltije, predsjednika Republike Srpske Željke Cvijanović, premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i brojnih drugih zvaničnika”, istakla je Krstićeva.
Prema njenim riječima, ministar inostranih poslova Grčke Nikos Dendijas je dva puta posjetio BiH.
“Ove posjete doprinose tome da Grčka bolje razumije sveukupne odnose i političke prilike u BiH, što je za nas jako važno, jer se na taj način naš glas čuje u Evropi i dalje”, smatra Krstićeva.
Ona dodaje da se, osim saradnje na političkom planu, trudila da unaprijedi i ekonomsku, kulturnu i naučnu saradnju.
IRB PREDSTAVIO POTENCIJALE SRPSKE
Krstićeva je podsjetila da je na nedavno održanom 86. Međunarodnom sajmu u Solunu, najvećem u regionu, učestvovala Investiciono razvojna banka /IRB/ Republike Srpske, predstavivši tom prilikom investicione potencijale Republike Srpske.
“Izdvajam ovaj događaj, jer je izuzetno važno unaprijediti ekonomsku saradnju dvije zemlje koja je na nezavidnom nivou. Turistička organizacija Republike Srpske učestvovala je 2019. godine na sajmu turizma Filoksenija, gdje je predstavila turističke potencijale Srpske, a u planu je njihovo učešće i ove godine”, navela je Krstićeva.
Krstićeva je dodala da je u proteklom periodu radila i na povezivanju lokalnih zajednica, univerziteta, javnih zdravstvenih ustanova dvije zemlje.
“Ono što je za mene posebno važno i za šta sam emotivno vezana je obilježavanje važnih datuma za srpski narod iz Prvog svjetskog rata, a koji su vezani za prostor Grčke u kojima učestvujemo zajedno sa Republikom Srbijom”, istakla je Krstićeva.
Mnoge od ovih aktivnosti organizovane su u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Solunu, istakla je Krstićeva i dodala da sa šefom Predstavništva Jovanom Jovanović ima uspješnu saradnju.
bl-portal
Region
RIO TINTO U PROBLEMU? Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar
Ekološki pokret Marš sa Drine i njemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat „Jadar“ za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto.
Rio Sava Exploration – ćerka-firma Rio Tinta, je status „strateškog projekta“ po Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA) tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini rijeke Jadar kod Loznice, navele su te dvije nevladine organizacije u saopštenju, prenosi Beta.
„Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju nad aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti“, ukazano je u saopštenju.
Dodaje se da je prijedlog projekta koji je dostavljen na procjenu uticaja na životnu sredinu sada u fazi utvrđivanja opsega, a ima nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodjelu „strateškog statusa“ po CRMA.
Podnošenje ove žalbe je, kako je navedeno, presedan jer Evropska komisija nije nevladinim organizacijama omogućila osporavanje odluke o strateškom statusu pošto je njena odluka o klasifikaciji projekta na osnovu CRMA „administrativni akt“ u skladu sa Arhuskom konvencijom.
Dvije organizacije su navele da se njihova žalba, međutim, oslanja na pravo da se u skladu sa Arhuskom konvencijom ospori administrativni akt koji podleže internoj reviziji.
„Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko ‘Jadar’ dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci tog prijedloga projekta pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola“, navedeno je u žalbi.
Dodaje se da izvještaj o projektu ukazuje na opasnosti po životnu sredinu i životinjski svijet, po ljudska prava i zdravlje, na nedostatak transparentnosti i nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i na kršenje zakona Srbije.
„U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme, ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost što dovodi do pitanja o posvećenosti Evropske unije ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu“, rekla je predstavnica Marša sa Drine Bojana Novaković.
Novaković je ocijenila da EU „rizikuje politički kredibilitet“, posebno kada se to vidi kao „jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije“.
Rekla je da nedostatak transparentnosti, kao i zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u projektu „Jadar“, dodatno razotkrivaju „saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist dijelovima Evrope, a na štetu drugih“. Biznis.rs
Region
POČELA PREDIZBORNA TIŠINA U HRVATSKOJ! Hoće li Milanović ostati predsjednik?
U Hrvatskoj je u ponoć počela predizborna tišina uoči sutrašnjih predsjedničkih izbora.
Izborna tišina trajaće do sutra u 19.00 časova kada se zatvaraju birališta.
Ovo su osmi predsjednički izbori u Hrvatskoj od proglašenja nezavisnosti na kojima pravo glasa ima oko 3,8 miliona birača.
Posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da aktuelni predsjednik i kandidat SDP-a Zoran Milanović ubjedljivo vodi sa 39,3 odsto podrške, a slijedi kandidat HDZ-a Dragan Primorac sa 24,3 odsto.
Nezavisni kandidat Marija Selak Raspudić je na trećem mjestu sa deset odsto podrške, dok je četvrta Ivana Kekin iz “Možemo!” sa 8,1 odsto.
Od ostalih četvoro presjedničkih kandidata i kandidata, Miro Bulj iz liste Most ima podršku 3,6 odsto ispitanika, Branka Lozo iz stranke Dom i nacionalno okupljanje /DOMiNO/ 2,2 odsto, a nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo dva, odnosno 0,6 odsto.
Od 2000. godine na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj nikada nije pobijedio kandidat političke opcije koja je na vlasti.
Region
PUKLA NADSTREŠNICA iznad ulaza u osnovnu školu u Beogradu (FOTO)
Na društvenim mrežama širi se fotografija popucale betonske nadstrešnice iznad ulaza u Osnovnu školu “Sveti Sava” na Vračaru.
U opisu fotografije piše da se čeka inspekcija.
Poslije pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, gotovo jednom nedjeljno pojavi se fotografija još neke nadstrešnice koja ili prijeti da se uruši ili se totalno obrušila. Posljednja u nizu bila je nadstrešnica na zgradi kladionice u Beogradu, na Voždovcu. Kako je stranka SRCE navela, „pukom srećom je izbegnuta tragedija“.
A sada stiže još jedna uznemirujuća fotografija, ali iz beogradske Osnovne škole „Sveti Sava“ na Vračaru.
Kako je objavljeno na profilu Dnevna doza Beograda, pukla je betonska nadstrešnica iznad jedinog ulaza u školu. Dodaje se i da se čeka inspekcija.
Na fotografiji se vidi da je betonski plafon odnosno nadstrešnica potpuno pukla.
U komentarima se ističe da ova škola dugo vremena nije rekonstruisana, te da je prošle godine nasred školskog dvorišta oluja iz korena iščupala drvo.
Pukla nadstrešnica iznad ulaza u osnovnu školu u Beogradu
Na društvenim mrežama širi se fotografija popucale betonske nadstrešnice iznad ulaza u Osnovnu školu “Sveti Sava” na Vračaru.
U opisu fotografije piše da se čeka inspekcija.
View this post on Instagram
-
Hronika3 dana ago
TRAGEDIJA KOD KNEŽEVA! Baka preminula kod Kneževa “NE ZNAMO KAKO DA JE SAHRANIMO”
-
Zanimljivosti2 dana ago
NEKI GA OBOŽAVAJU, A NEKIMA SMETA! Kako tamjan djeluje na naše zdravlje?
-
Društvo2 dana ago
SUMNJA SE DA IMA MRTVIH Situacija u Kneževu nikad gora, kontakt sa selima je u prekidu, načelnik uputio HITAN APEL
-
Društvo2 dana ago
KAKO JE UMRLO TROJE LJUDI I ŠTA JE SPASILO PACIJENTE NA DIJALIZI! Doktorka iz Kneževa za otkriva detalje drame u ovom gradiću
-
Politika3 dana ago
SVE OD PLATE? Dodikov savjetnik suvlasnik 42 NEKRETNINE U BEOGRADU!!!
-
Hronika1 dan ago
OTAC OSVETIO UBISTVO SINA! Epilog zločina kod Travnika
-
Hronika3 dana ago
TEŠKA NESREĆA KOD BANJALUKE! Eksplozija u trafo-stanici, električar TEŠKO POVRIJEĐEN
-
Politika1 dan ago
VIŠKOVIĆ TVRDI DA MU SE “PAKUJE” OPTUŽNICA! “Ja sam sljedeća meta poslije Dodika”