Connect with us

Društvo

NOVI INCIDENT U FBiH! Lovci na Mali Božić provocirali Srbe koji su OBILAZILI GROBLJE

Predstavnici Zavičajnog udruženja mještana Gornje Brijesnice, koje pripada federalnom gradu Lukavac, osudilo je provokacije pojedinih lovaca upućene raseljenim Srbima ovog kraja koji su tradicionalno na Mali Božić, u nedjelju 14. januara, došli da obiđu lokalno groblje u Matićima i okupe se na lokalitetu nekadašnje škole, izjavio je Srni predstavnik ovog udruženja Lazo Tripunović.

Tripunović kaže da je Lovačko udruženje “Svatovac” 14. januara, organizovalo hajku na vuka i vepra koje je okupilo više od 600 lovaca, te bez prethodnog odobrenja podiglo šator i organizovalo lovačko druženje na privatnoj zemlji u vlasništvu porodice Petković, koja se nalazi 100 metara ispod srpskog groblja.

On kaže da se oko tridesetak Srba osjećalo prilično neprijatno dok su prilazili groblju, a nakon toga i lokalitetu porušene škole gdje već godinama tradicionalno proslavljaju Mali Božić, dok su se oko ceste ili na ruševinama privatnih srpskih kuća na čekama nalazili naoružani lovci.

Prema njegovim riječima, tom prilikom je došlo i do neprijatnih razgovora i verbalnih provokacija od nekoliko lovaca.

On je naveo da je zbog toga Zavičajno udruženje juče uputilo zahtjev za hitan sastanak sa predstavnicima grada Lukavca, tamošnje Policijske uprave i lovačkog udruženja “Svatovac”.

Tripunović je podsjetio da su u okolnostima prošlogodišnjeg nestanka starice Jovanke Đurić iz Tumara, koja ni do danas nije pronađena, predstavnici osam srpskih povratničkih mjesnih zajednica Krtova jedan i dva, Sižje, Stupari, Panjik, Tumare, Milino Selo i Brijesnica Donja, 26. septembra prošle godine podnijeli zahtjev Gradu Lukavac o privremenoj obustavi lovnih aktivnosti na području Tumara i Brijesnice.

On je naveo da protjerani mještani Brijesnice Gornje kod Lukavca tokom septembra organizuju i Zavičajni sabor Brijesničana i poljsku jesenju molitvu, kako bi okupili raseljene Srbi sa tog područja s ciljem da obezbijede uslove za održivi povratak.

Prema njegovim riječima, prošle godine u novembru je prvi put nakon 28 godina u srpskom zaoseku Matići postavljen krov na još devastiranoj kući Radomira i Jadranke Nedić.

On je naveo da je na području Brijesnice Gornje živjelo 570 Srba, da je selo imalo vodu, struju, uvodio se i telefon, ali da su ga totalno uništili 1995. godine pripadnici takozvane Armije BiH.
Glas Srpske

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nagli pad temperature

U BiH će biti osjetno svježije i nestabilno vrijeme, uglavnom sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, te najvišom dnevnom teperaturom vazduha do 31 stepen Celzijusov.

Tokom noći i ranijih jutarnjih časova biće pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom, uglavnom na istoku i u Hercegovini, a lokalno su mogući i jači pljuskovi i nepogode u vidu jakog do olujnog vjetra.

Od podneva će biti nestabilno, te će se na zapadu javiti jače naoblačenje s kišom i pljuskovima praćenih grmljavinom, koje će se širiti na sjeveru i istoku, dok se uveče očekuje prestanak padavina uz djelimično razvedravanje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Duvaće umjeren vjetar, pri jačim pljuskovima i jak, zapadnih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 16 do 21, a najviša dnevna od 24 do 31 stepen Celzijusov.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE RASTU SVE BRŽE: Inflacija u BiH u junu dosegnula najviši nivo u posljednjih 10 mjeseci

Hrana i piće glavni krivci za skok inflacije

Inflacija u Bosni i Hercegovini ponovo bilježi uzlazni trend — u junu je dostigla 4,6 posto na godišnjem nivou, što predstavlja najvišu stopu još od avgusta prošle godine, saopštila je Agencija za statistiku BiH.

Glavni pokretač inflacije i dalje ostaju poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića, koja su u odnosu na isti mjesec lani skuplja za čak 10,8 posto. Ovaj skok je izraženiji nego u maju, kada je rast iznosio 9,9 posto.

Značajno su porasle i cijene u drugim sektorima: usluge u restoranima i hotelima skuplje su za 7,2 posto, obrazovanje za 1,9 posto, stanovanje i komunalije za 1 posto, oprema za domaćinstvo za 1,1 posto, a rekreacija i kultura bilježe rast od 4,9 posto — svi ovi sektori zabilježili su veći tempo rasta nego mjesec ranije.

S druge strane, cijene u sektoru transporta pale su za 4,3 posto u odnosu na juni prošle godine, ali je pad bio blaži u poređenju s majskim minusom od 6,4 posto.

Na mjesečnom nivou, potrošačke cijene u BiH su u junu porasle za 0,3 posto. Najviše su doprinijela poskupljenja u restoranima i hotelima (1,6%), obrazovanju (1,1%), transportu (0,8%) te rekreaciji i kulturi (0,7%).

Nastavi čitati

Društvo

STIŽE NAGLO ZAHLAĐENJE: Nova upozorenja za građane!

Nakon vrhunca toplotnog talasa i temperatura do 40 stepeni za vikend stiže naglo zahlađenje i moguće nepogode.

Očekuje se i pad temeperature čak i za 20 stepeni. Nagle promjene mogu ostaviti brojne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje ljudi.

Meteorolog Milica Đorđević ističe da stanovništvo u narednim danima može očekivati jake pljuskove, ali i olujni vjetar.

“Nestabilno vrijeme sutra uveče. Imaćemo narednih noći u nedjelju, ponedjeljak i utorak uslova za lokalne nepogode. Uglavnom će ovog puta biti u vidu jakih puljuskova. Moguće je da u kratkom intervalu bude jačih padavina i jakog olujnog vjetra. S obzirom da ozbiljna kiša nije dugo padala, tlo je bilo skroz suva, može se desiti da padne malo jača kiša i da dođe do bujučnih poplava”, upozorava Milica Đorđević.

Nagle vremenske promjene najviše utiču na zdravlje građana.

Specijalista porodične medicine, Brankica Miljanović poručuje da je najavljeni nagli pad temperature posebno opasan za djecu, starije osobe i hronične bolesnike.

“Najugroženija kategorija ljudi su svakako mala djeca do jednu godinu, hronični bubrežni bolesnici, kardiovasklarni bolesnici. Takođe, osobe koje boluju od plućnih bolesti, metaboličkih bolesti i svakako osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti”, kaže Miljanovićeva, prenosi RTRS.

Osim na fizičko zdravlje drastične promjene vremena utiču i na mentalno. Mogu izazvati depresiju, razdraživost, promjene u raspoloženju.

Ipak po riječima meteorologa, najavljeno zahlađenje je kratkog daha jer nam avgust donosi novi toplotni talas i nove tropske temperature i do 40 stepeni.

Ekspert za bezbjednost i zdravlje na radu, Vera Trefalt Božić naglašava da toplotni udar može da izazove vrlo opasnu situaciju po organizam.

“Prije svega to je dehidracija organizma, toplotni stres, toplotni grčevi, toplotni udar. Toplotni udar je najteža situacija, najteže utiče na zdravlje jer se vrlo brzo povećava temperatura organizma čak i do 40, 40,5 stepeni. To je jedna ozbiljna situacija”, naglasila je Trefalt Božić.

Nastavi čitati

Aktuelno