Connect with us

Politika

INICIJATIVA DEMOSA: Prostor nekadašnjeg kina “Kozara” DODIJELITI Narodnom pozorištu RS

Pokrećemo inicijativu da se prostor nekadašnjeg kina Kozara dodijeli Narodnom pozorištu Republike Srpske, kako bi se proširili prostorni kapaciteti jedne od najvažnijih kulturnih insitucija u državi, poručila je juče član Predsjedništva DEMOS Banjaluka Danka Ignjatović.

Ona je pojasnila da se potencijali i kapaciteti pozorišta kontinuirano povećavaju, zbog toga bi se prostor nekadašnjeg kina Kozara odlično uklopio u potrebe ove insitucije.

-NPRS ima kapacitet da priredi brojne sadržaje u okviru svoje delatnosti i na otvorenoj sceni, koju nema. Pozorište se konstantno razvija i napreduje, stoga bi mnogo značila i ljetnja scena za sadržaje na otvorenom, kao što su predstave, koncerti i druge manifestacije. – pojasnila je Ignjatovićeva.

Istakla je da će ovu inicijativu DEMOS Banjaluka predložiti Skupštini grada i gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću i da od njih očekuje pozitivan odgovor.

-Dodjela ovog prostora Narodnom pozorištu bio bi veliki iskorak u unapređenju kulturne ponude građanima Banjaluke i Republike Srpske. Sa prostorom na otvorenom bi se sigurno privukla šira publika i značajno obogatila kulturna scena Banjaluke, ali i afirmisala ključna uloga pozorišta u kulturnom životu jedne nacije. Takođe, ovu ideju su podržali brojni građani sa kojima smo razgovarali – rekla je Ignjatovićeva.

Politika

NEMA SAGLASNOSTI oko Zakona o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, IDE SE NA USTAVNI SUD

Zajednička komisija Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata danas nije postigla saglasnost o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, u vezi sa Odlukom Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda u Vijeću naroda o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda.

Klub bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske je ostao pri stavu da su Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, povrijeđeni vitalni nacionalni interesi bošnjačkog naroda.

Budući da nije došlo do usaglašavanja, predmetna pitanja prosljeđuju se Ustavnom sudu Republike Srpske, odnosno Vijeću za zaštitu vitalnog interesa da donese konačnu odluku.

Sjednicom je predsjedavao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 13. marta Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske.

Zakonom, koji je predložio predsjednik Srpske Milorad Dodik, efikasno se štiti ustavno uređenje, te predviđa osnivanje specijalnog tužilaštva i specijalnog suda Srpske.

Ustavni sud donijeće odluku o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja
Stevandić je izjavio da Zajednička komisija parlamenta i Vijeća naroda za usaglašavanje zakona, propisa i akata na današnjoj sjednici nije usaglasila stavove o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, te da će zbog toga Ustavni sud Srpske donijeti konačnu odluku o ustavnosti ovog akta.

Stevandić je rekao da su ostali nepromijenjeni stavovi Kluba Bošnjaka, koji je pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, kao i predlagača Zakona.

– S tim u vezi, ova materija će biti obrađivana na Ustavnom sudu Srpske koji će donijeti konačnu odluku – izjavio je Stevandić.

On je istakao da niko nije osporio pravo Narodnoj skupštini da donosi ovaj zakon već su stavili primjedbu na Zakon u cjelini što smatra pravnim trikom da bi se dobilo na vremenu.

– Potpuno je jasno da ovdje nema povrede nacionalnog interesa nego da se pokušava pitanje identiteta staviti u negiranje čitavog zakona – rekao je Stevandić.

On je naveo da mnoge evropske zemalje imaju zakonska rješenja kao što je Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, pojasnivši da on štiti ustavni poredak Srpske kao što postoje i zakoni koji štite ustavni poredak drugih zemalja, pa i BiH.

– Nije ga niko nametnuo nego će biti u normalnoj demokratskoj proceduri, imaće legalitet, legitimitet, predlagača, odluke Vijeća naroda i Ustavnog suda Srpske, sve ono što nema zakon koji je nametao Kristijan Šmit – naglasio je Stevandić.

Nastavi čitati

Politika

LUKAČ BRANI ĐAJIĆA “On je ljekar, zaslužio je KLJUČ GRADA”

Šef Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka Dragan Lukač izjavio je da je odluka o dodjeli Ključa grada Vladi Đajiću donesena isključivo na osnovu njegovih profesionalnih zasluga u oblasti medicine, a ne političkog angažmana.

– Dr Đajić je poznat građanima širom Banjaluke , a u svom gradu je pregledao i pomogao hiljadama ljudi. Komisija koja je odlučivala o dodjeli nagrade jasno je navela da je Đajić, kao ljekar, svojim radom i rezultatima zaslužio da dobije Ključ grada – rekao je Lukač.

On je naglasio da nije riječ o političkom priznanju, te da svako ima pravo na svoje mišljenje o političkom angažmanu Đajića, ali da to nije bila tema ove odluke.

Nezavisne

Nastavi čitati

Politika

HOĆE LI I ČOVIĆ POD SANKCIJE? Mogla bi ga koštati “Južna interkonekcija”

U Kongresu SAD-a, odnosno pred Komitetom za spoljnopolitička pitanja američkog Senata, održano je saslušanje osoba koje je predsjednik SAD Donald Tramp nominovao za ambasadorska mjesta u Vatikanu, Čileu i Hrvatskoj, a tema je bila i situacija u Bosni i Hercegovini.

BiH je spomenula senatorka iz Demokratske stranke Džin Šihin (Jeanne Shaheen), koja je iskoristila svoje uvodno izlaganje za govor o istorijskom kontekstu regiona Zapadnog Balkana.

“Važno je da Amerika ne ponovi greške u spoljnoj politici kao u prošlosti. Kada se nešto desi na Zapadnom Balkanu, moramo odmah da reagujemo. Hrvatska igra važnu ulogu u Bosni i Hercegovini, a cijela regija, uključujući i Hrvatsku, biće ključna za energetsko odvajanje Evrope od ruskog gasa”, navela je Šihin.
Dodala je i da se nada da će Nikol MekGrou (Nicole McGraw) “podržavati Dejtonski mirovni sporazum”, te “aktivno pratiti kako Hrvatska odgovara na situaciju u BiH.”

Nakon što su završena uvodna izlaganja osoba koje je Tramp predložio za ambasadore SAD-a u Čileu, Vatikanu i Hrvatskoj, Šihin je zatim postavila nekoliko pitanja MekGrou, kao potencijalnoj budućoj američkoj ambasadorki u Hrvatskoj.

Ono što je posebno interesantno jeste da je prvo pitanje bilo vezano za projekat “Južna interkonekcija”, te da je Šihin izdvojila jednog krivca zbog zastoja u izgradnji projekta.
Linker
“Hrvatska ima veliku ulogu u stabilizaciji cijelog regiona, a posebno u Bosni i Hercegovini. Prijašnje administracije su davale podršku bh. energetskom sektoru kako bi se završila Južna interkonekcija, kojom bi se spojila energetska infrastruktura Hrvatske i BiH, te bi se BiH odvojila od potpune zavisnosti od ruskog gasa, dok bi Hrvatska postala regionalni lider. Zastoj je nastao zbog lidera bosanskih Hrvata Dragana Čovića. On je blokirao ovaj projekat, tražeći načine da iskoristi izgradnju interkonekcije kako bi povećao svoju moć”, rekla je Šihin.

Zatim je pitala MekGrou da li će, ako bude potvrđena, kroz razgovore sa hrvatskim vlastima u Zagrebu izvršiti pritisak na Čovića da se projekat konačno završi. U svom odgovoru, osoba koju je nominovao Donald Tramp je rekla da će se “potruditi da u koordinaciji sa hrvatskim vlastima i ambasadom u Sarajevu konačno pokrene izgradnju Južne interkonekcije”, mada treba istaći da je pomenula kako je ambasador SAD-a u BiH i dalje Majkl Marfi (Michael Murphy), iako je on prije nekoliko mjeseci napustio zemlju.

“Projekat će povećati količinu američkog ukapljenog gasa koji možemo da prodajemo u ovom regionu, te će istaći Hrvatsku kao lidera na Balkanu i izvoznika prirodnog gasa”, rekla je, između ostalog, MekGrou, prenosi Klix.

Nakon njenog odgovora, ponovo se obratila Šihin, rekavši kako će “tražiti američke sankcije za Čovića ako nastavi da blokira projekat.” MekGrou nije direktno odgovorila na ovu izjavu Šihin, rekavši kako “nema dovoljno znanja o sankcijama.”

Nastavi čitati

Aktuelno