Connect with us

Politika

UŽAS! “Odugovlače suđenje za Jošanicu kako bi umrlo što više svjedoka”

U Srpskoj vlada sve jače uvjerenje da pravosuđe na nivou BiH namjerno, a s ciljem da pomre što više svjedoka, odugovlači početak suđenja za “krvavi Nikoljdan”, odnosno brutalni zločin koji se dogodio 19. decembra 1992. u Jošanici, kod Foče, kada je ubijeno 56 Srba, pretežno civila, među kojima je bilo i žena i djece.

Podsjetimo, kako je u utorak rečeno iz Suda BiH, ročište zakazano za taj dan, u predmetu “Ferid Buljubašić i drugi”, otkazano je jer nisu ispunjene procesne pretpostavke za početak glavnog pretresa.

Milorad Čančar, koji je među prvima vidio tijela žrtava, uključujući i tijelo dvogodišnje djevojčice, ogorčen je jer se početak suđenja ne nazire.

“Svaka ljudska duša mora biti razočarana ako u sebi ima imalo ljudskosti. Negiraju zločin nad nedužnom djecom. To je katastrofa”, rekao je Čančar za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, očigledno je da na ovaj način Sud BiH pokušava doći do toga da svjedoci što više zaborave ono što se dešavalo, a neki i da umru.

“To je očigledno. Najmanje 10 živih svjedoka, civila, koji su poživjeli, već je umrlo. Oni su gledali ubijanja i klanje”, rekao je Čančar.

On se prisjeća i kako je 1992. pokušavao pomoći žrtvama, ali im nije bilo spasa.

“Nas pet je otišlo na mjesto gdje se to dešavalo, ne bismo li pronašli nekog ko je ranjen, da pomognemo, ali nije bilo spasa nikome”, rekao je Čančar.

Janko Filipović, predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Foča, kaže da ih ne iznenađuje neprofesionalnost Suda BiH kada je u pitanju procesuiranje zločina nad srpskim narodom.

Očekuju, kaže, da će ovo biti maratonski proces s obzirom na dosadašnju praksu Suda BiH.

“Nadamo se da nisu opravdane naše sumnje da su pred Sudom BiH srpske žrtve žrtve drugog reda te da su Srbi u BiH građani drugog reda”, naveo je Filipović za “Nezavisne novine”.

Zašto je u utorak otkazan početak suđenja u ovom slučaju i da li je poznat novi datum pitanje je koje smo juče poslali Sudu BiH, ali smo dobili nejasan, odnosno neprecizan odgovor.

“Nisu ispunjene procesne pretpostavke za početak glavnog pretresa. Novi datum će biti objavljen na kalendaru suđenja na vebstranici Suda”, rečeno je iz Suda BiH za “Nezavisne novine”.

Napadači su, podsjetimo, 19. decembra 1992. godine ušli iz pravca Goražda u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu dok su se spremali da slome slavski kolač, masakrirali srpske žene, starce i djecu.

Desetak zaselaka Gornje Jošanice u opštini Foča izbrisano je sa geografske karte popaljene su ne samo kuće, već i pomoćni objekti. Uz nejač ubijana je i stoka, a gdje su to stigli zločinci su čak posjekli i stabla voćaka.

Žrtve su ubijali na veoma svirep način, često hladnim oružjem. Zločinci su jednom mještaninu motornom testerom odsjekli glavu, a mnoge žrtve su spaljene i izgorjele u svojim kućama. Među ubijenim je bila 21 žena, kao i troje djece mlađe od 11 godina. Najstarija žrtva u ovom pokolju bio je devedesetogodišnji starac.

U ovom predmetu optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić zvani Bane, Adem Fehrić, Mustafa Poljo zvani Musa, Enver Kustura zvani Pena, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo.
Nezavisne

Politika

VUKOVIĆ “Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU”

Delegat u Domu naroda PS BiH Nenad Vuković danas je u posjeti Parlamentu Republike Slovenije.
Tokom programa predviđeni su sastanci sa predsjednicom Parlamenta Republike Slovenije, gospođom Urškom Klokočar Župančić, kao i sa gospodinom Anžejem Frangešom, predstavnikom Slovenije za Zapadni Balkan. Pored toga, planirani su razgovori sa članovima Komisije za izbore i javnu upravu slovenačkog Parlamenta, te sa poslanicima vlasti i opozicije.

– Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU kao sigurnoj budućnosti i razvoju svih zemalja Zapadnog Balkana. Razgovarali smo o izbornom procesu, razvoju demokratije od samostalnosti Slovenije do danas, suzbijanju korupcije, podsticanju transparentnosti i odgovornosti u javnom djelovanju i etičkim standardima- rekao je Vuković.

On je istakao da je danas, više nego ikada, važno isticati prednost članstva u EU što se potvrđuje i u Sloveniji i dodao:

– Bez obzira što nije sve idealno u EU, da ima izazova koje vidimo, opet trebamo prihvatiti činjenicu da je EU jedino mjesto budućnosti za nas. Sve antievropske politike treba odbaciti, kao i lažne priče i stvaranje privida da imamo alternativu. Srbija, Crna Gora i drugi nemaju nikakvu dilemu oko Evropskog puta, pa se antievropski SNSD treba zapitati koji to put vide i predlažu za nas. Suština je da o pitanju članstva vlast ne bi smjela imati promjenjiv stav, nego potpuno opredjeljenje koje ne može biti dnevna politika. Veoma je bitno istaći, zbog stanovnika Republike Srpske koje vlast sluđuje sa svojom retorikom, da EU od nas za učlanjenje uopšte ne traži statusne promjene dvoentitetskog uređenja i konstitutivnosti naroda, te naš narod treba da zna da je u pitanju samo prepadanje sa ciljem da se opravdaju antievropski narativi- zaključio je Vuković.

Nastavi čitati

Politika

KAO PO LOJU! Bivši načelnik uslovno kažnjen zbog NAŠTIMANOG POSLA

Bivši načelnik Sanskog Mosta Faris Hasanbegović proglašen je krivim jer je naštimao konkurs na koji je u stalni radni odnos primljena nekvalifikovana osoba.

Međutim, kazna koju je dobio jer je utvrđeno da je zloupotrijebio službeni položaj je simbolična i teško da će destimulativno djelovati na one koje u budućnosti budu slično razmišljali kao i on.

Naime, Hasanbegović je osuđen uslovno na osam mjeseci zatvora uz obavezu plaćanja troškova krivičnog postupka od 200 maraka.

„Utvrđena kazna zatvora se neće izvršiti, ukoliko optuženi u vremenu od jedne godine i šest mjeseci ne počini novo krivično djelo“, navodi se u presudi.

Podsjećamo, optužnicom mu se stavljalo na teret da je prilagodio sistematizaciju radnih mjesta u opštini kako bi se mogao zaposliti D.M. na mjesto višeg referenta u službi finansija, trezora i zajedničkih poslova.

D.M. je imao završenu elektrotehničku školu, pa je načelnik izmijenio pravilnik o sistematizaciji i kao uslov u pogledu stručne spreme naveo da se za tu poziciju mora završiti baš ta škola koja inače nema veze sa poslovima u gore pomenutoj službi.

Nakon toga raspisao je javni konkurs i donio rješenje o prijemu D.M. u stalni radni odnos.
Capital

Nastavi čitati

Politika

“SVE PO ZAKONU”! NSRS imenovala Radukića za v.d. glavnog revizora

Narodna skupština RS imenovala je danas Jovu Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske i Božanu Trninić za vršioca dužnosti zamjenika što se desilo prvi put od postojanja ove službe.

Naime, Radukiću i Trninićevoj je u aprilu ove godine istekao mandat i oni po zakonu više ne bi smjeli da budu na čelu ove institucije.

Međutim, poslanici su na prijedlog predsjednika RS Milorada Dodika, danas napravili presedan i imenovali Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora, a Božanu Trninić za v.d. zamjenika iako zakon ne poznaje institut vršioca dužnosti revizora.

Oni su imenovani do okončanja konkursne procesure za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika.

Podsjećamo, Radukiću je mandat istekao u aprilu ove godine, a Narodna skupština je propustila da dva mjeseca prije isteka mandata krene u novu proceduru, na šta ju je zakon obavezao.

Inače, prošle sedmice je zatvoren konkurs za novo rukovodstvo Glave službe za reviziju na koji se prijavilo 11 kandidata, a među njima i Radukić i Trninićeva.

Međutim, s obzirom na to da prema zakonu ne mogu ponovo da budu izabrani na iste funkcije, njih dvoje su se dosjetili da mogu da zamijene funkcije, pa se tako Radukić prijavio za zamjenika, a Trninićeva za glavnog revizora.

Pored njih dvoje na konkurs se prijavilo još devet kandidata i to većina za obje funkcije.

Tako su među kandidatima za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika Dragan Zjajić, Goran Ćetojević, Dragan Bukajlović, Snježana Savatić Banjac, Ljubiša Lukić, Bojan Đurić, Vedran Stanetić, Branko Sladojević i Vladimir Stanimirović.

Nastavi čitati

Aktuelno