Connect with us

Region

VELIKI BROJ NEVAKCINISANE DJECE: Stručnjaci mole da roditelji ne slušaju javne ličnosti, VEĆ LJEKARE

U Srbiji svakog dana raste broj zaraženih Bordatelom pertusis, bakterijom koja izaziva veliki kašalj. Od te zarazne bolesti, prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u decembru prošle godine umrle su tri bebe, a tokom januara još jedna.

dravstvene vlasti su prijavile ukupno 1.595 potvrđenih slučajeva velikog kašlja u periodu od 1. januara 2023. do 28. januara ove godine. Međutim, epidemiolozi kažu da taj broj treba množiti sa tri, jer se mnogi ne jave ljekaru i bolest se ne dijagnostikuje.

FOTO: M. JAKOVLJEVIC RINGIER
FOTO: M. JAKOVLJEVIC RINGIER

Javnost se sa razlogom pita kako smo od bolesti koja je bila na korak od iskorenjivanja, došli do toga da nam djeca umiru od velikog kašlja?

Objašnjenje je jednostavno, pao je obuhvat vakcinisane djece. Jak kolektivni imunitet obezbjeđuje se ukoliko se vakciniše više od 95 odsto djece u generaciji. Srbija je posljednjih nekoliko godina daleko od tih brojeva.

Jak imunološki bedem obezbjeđuje da bakterija ne može da se širi. Na taj način se vakcinacijom ne štite samo oni koji prime cjepivo, već se štite i novorođenčad koja nisu stasala za imunizaciju, ali i djeca koja zbog bolesti ne mogu da se vakcinišu.

Prof. Georgios Konstantinidis, predsjednik Udruženja pedijatara Srbije kaže za Evronjuvs da uprkos zakonskoj obavezi vakcinacije, pojedini roditelji ne vakcinišu svoju djecu. Navodi da je procenat vakcinisane djece prvom dozom 91 odsto, da je broj onih koji prime revakcinu sa 18 mjeseci oko 80 odsto i za drugu revakcinu oko 90 odsto.

Konstantinidis: Previše nevakcinisane djece

Konstantinisdis u emisiji “Hajde da razgovaramo” pojasnio je da treba napomenuti da je 80 odsto koji prime prvu revakcinu, zapravo 80 odsto od onih 91 odsto vakcinisanih prvom dozom.

FOTO: RTS/SCREENSHOT
FOTO: RTS/SCREENSHOT

– To znači da se obuhvat smanjuje na 70 odsto. Druga revakcina, koja ide pred školu, opet je 90 odsto od onih koji su primili prvu revakcinu. To je u krajnjem zbiru oko 60-62 odsto vakcinisane djece u jednoj generaciji, što je nedovoljno. U ovom trenutku u svakoj generaciji ostaje oko 25.000 nevakcinisane djece. To je razlog zbog čega se pertusis proširio više nego obično. Njega ima svake godine, ali pomalo i do sada novorođenčad i odojčad nisu oboljevala – izjavio je Konstantinisdis, prenosi Blic.

Dodaje da u svakoj generaciji ostane oko 25.000 nevakcinisane djece, što je ogroman broj potpuno nezaštićenih od bakterije koja se brzo i lako prenosi.

– To je preveliki broj nevakcinisane djece. Previše bi bilo i da je 10 odsto nevakcinisanih. Bakterija je stalno u cirkulaciji. To je respiratorna, kapljična infekcija koja se u zimskim mjesecima prenosi. Vakcinacija više nije samo medicinsko pitanje, to je problem za široku društvenu zajednicu – naveo je on.

Smatra da je takvo ponašanje roditelja posljedica globalnog, tabloidnog obrasca ponašanja. Navodi da se danas izjednačava svako mišljenje – jednog ljekara, profesora, epidemiologa i mišljenje neke javne ličnosti.

Upitan da li očekuje reakciju države, on je rekao da smatra da će reakcija uslijediti kroz provjeravanje vakcinalnih kartona. On je dodao da ne prijeti opasnost samo od velikog kašlja, već i drugih zaraznih bolesti, poput, malih boginja. U epidemiji morbila, koja je buknula 2017-18 u Srbiji umrlo je 15 osoba.

Maris: U Beogradu oboljelo 760 osoba

Epidemiolog dr Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje rekla je da je u Beogradu od velikog kašlja od marta prošle godine do danas oboljelo 760 osoba i da je najviše oboljelih među djecom školskog uzrasta, od 10 do 19 godina.

FOTO: TELEVIZIJA K1 / SCREENSHOT
FOTO: TELEVIZIJA K1 / SCREENSHOT

– Ta djeca su primila vakcinu u drugoj godini života, ali je ta zaštita tokom godina oslabila. Dobra zaštita traje prve četiri godine, a zatim od pete do desete slabi. Preležana bolest daje zaštitu koja traje 10 do 15 godina – navela je ona za TV Prva.

Dodaje da je posljednjih nekoliko godina slab obuhvat vakcinacijom u Beogradu, da je to za vakcinu koja štiti od velikog kašlja između 80 i 90 odsto.

– Oslabio je kolektivni imunitet. Bordatela pertusis je bakterija koja se brzo širi. U prvim danima bolest ne daje tešku kliničku sliku, te osoba ne sumnja da je oboljela od velikog kašlja. Tako se širi infekcija – navela je Maris.

Kod velikog kašlja najugroženije su novorođenčad koja nisu stasala za vakcinaciju. Kod njih se najčešće javljaju komplikacije. Dr Maris kaže da je preporuka da se vakcinišu trudnice u trećem trimestru trudnoće, ali da je to sada nemoguće u Srbiji jer nije registrovana vakcina protiv pertusisa za odrasle.

– Od naredne godine planirana je vakcinacija djece u osmom razredu, a to znači da će biti registrovana vakcina koja se daje i odraslima. Pentaksim, koji se daje bebama i djeci, nije vakcina za odrasle – objasnila je ona.

Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Atlanti, jedna trećina djece uzrasta do godinu dana, koji obole od velikog kašlja, zahtjeva bolničko liječenje, a jedan od 100 njih završi smrtnim ishodom.

 

Region

MALI MATURANTI ZAPALILI ŠKOLU U PODGORICI: Zbog bakljade planuo krov (VIDEO)

Nije bilo povrijeđenih.

Polumaturanti podgoričke OŠ “Vlado Milić” zapalili su krov te obrazovne ustanove tokom bakljade kojom su obilježavali kraj školovanja u toj osnovnoj školi, potvrdila je “Vijestima” direktorica Ivana Milić.

Kazala je da nije bilo povrijeđenih, a da su na licu mjesta vatrogasci i policija.

“Šteta će tek biti utvrđena”, kratko je prokomentarisala Milić za “Vijesti”.

Nastavi čitati

Region

DOKLE JE STIGLA ISTRAGA VEZANA ZA UBISTVO DANKE ILIĆ? Advokat otkrio šta je ključno u ovom momentu

Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi.

Već gotovo dva mjeseca prošla su od tragičnog događaja – ubistva Danke Ilić u Boru, a cijeli slučaj ostaje obavijen gustim velom misterije. Od 26. marta, do danas, sudbina njenog tijela ostaje nepoznata. Osumnjičeni za stravičan zločin i dalje su iza rešetaka, dok se jedan od njih još uvijek brani ćutanjem. Međutim, s nestrpljenjem se očekuju rezultati tri ključna testa koji bi mogli da razriješe ovu misteriju, pruže odgovore o ubistvu dvogodišnje djevojčice i pomognu u pronalaženju njenog tijela.

U očekivanju ishoda DNK i GPS analiza, uz psihološko vještačenje, donosimo vam informacije o ova tri testa koja su ključna za rasvjetljavanje slučaja Danke Ilić i pronalaženje istine.

1) DNK test
Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi. Kako je istakao Miodrag Canović, tužilac Višeg javnog tužilaštva, pristigli rezultati predstavljaju samo jedan dio vještačenja, budući da se vještači veliki broj predmeta.

“Ovo je rezultat vještačenja dijelova stvari iz službenog automobila. Stiglo je samo prvih nekoliko izvještaja vještačenja koja je obavio Nacionalni centar za kriminalističku forenziku, a očekujemo i izvještaj veštačenja sa Biološkog fakulteta” – rekao je Canović.

Kako je advokat Radomir Munižaba objasnio DNK test se smatra najznačajnijim u ovom slučaju. “Rezultati testa potvrdili bi izjavu i istragu da se Danka Ilić nalazila u vozilu osumnjičenih, a koji dokaz bi za tužilaštvo bio najznačajniji. Tu bi se odmah isključio značajan dio mogućih izvršilaca i drugih lica koji su možda bili u kontaktu sa Dankom Ilić” – navodi Munižaba.

2) GPS
Ministar Bratislav Gašić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj se govorilo o detaljima ubistva Danke Ilić pokazao i fotografije na kojima su prikazani detalji sa GPS uređaja koji je bio u automobilu kojim su upravljali osumnjičeni za ubistvo.

Gašić je tada istakao i da je njihovo kretanje “bilo vrlo simptomatično” da 150 metara od mjesta gdje su se zaustavili u dvorištu porodice Ilić, to je dvorište gde je bila Ivana Ilića sa svojim djecom, tih 150 metara prešli su za 5,5 minuta. Putem sistema za praćenje službenog vozila utvrđeno je i da su osumnjičeni otišli do deponije za koju se sumnja da je bila prvo mjesto na kojoj su sakrili tijelo devojčice. GPS je zabilježio da su se na deponiji zadržali 1,41 minut.

Međutim, juče su iz VJT u Zaječaru istakli da je u toku vještačenje kretanja vozila osumnjičenih na osnovu GPS uređaja i očekuje se zapisnik o vještačenju. Advokat Radomir Munižaba je istakao da bi GPS bio od velikog značaja ukoliko bi otkrio putanju kretanja vozila kojim je upravljao osumnjičeni.

“GPS bi pokazao da li je automobil bio na mjestu ili neposrednoj blizini gdje je Danka Ilić posljednji put viđena. Takođe, GPS je bitan i gdje se sve kasnije vozilo osumnjičenog kretalo, te da se na taj način utvrdi gde je tijelo Danke Ilić ostavljeno” – navodi sagovornik.

3) Psihijatrijsko vještačenje
Dejan D. i Srđan J. koji su osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić su u aprilu bili upućeni na psihijatrijsko vještačenje u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu, a nakon što je vještačenje završeno oni su vraćeni iz Beograda.

“U Više javno tužilaštvu u Zaječaru još uvek nisu stigli rezultati” – kaže izor.

Advokat Munižaba objasnio je zašto je psihijatrijsko vještačenje osumnjičenih važno u ovom postupku

“Ovo je bitno za dalje vođenje postupka protiv osumnjičenih i da li su sposobni da učestvuju u postupku. Treba sačekati nalaz i mišljenje vještačenja, pa sačekati da se vidi da li postoji bilo šta u vezi amnezije” – zaključuje sagovornik.

Nastavi čitati

Region

SLUPALI SE BJEŽEĆI OD POLICIJE: Četvoro stranaca poginulo u Splitu, među kojima i četrnaestogodišnje dijete

Četvoro stranih državljana, među kojima i četrnaestogodišnje dijete, poginulo je jutros kod Splita kada je vozilo, u kojem su se nalazili, bježeći od policije udarilo u zid.

“Prema prvim informacijama, poginule osobe su najvjerovatnije migranti”, navela je splitsko-dalmatinska policija.

U vozilu je bilo devetoro putnika, četiru su smrtno stradale, a ostali su prevezeni na pružanje ljekarske pomoći u Klinički bolnički centar u Splitu.

Iz bolnice su naveli da je primljeno pet muških osoba, svi strani državljani. “Četvoro ima teške povrede i nalaze se u operacijskoj sali, a među njima je i jedno dijete”, rekli su splitske bolnice.

Kako navode, svi povrijeđeni su strani državljani, koji uz sebe nisu imali nikakve dokumente, te su pozvali arapskog prevodioca da bi im pomogao u komunikaciji s povrijeđenima.

Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros oko 7.00 časova na putu Split – Sinj u Brnazama.

Iz splitsko-dalmatinske Policijske uprave su naveli da je automobil poljske registracije sletio sa kolovoza, a potom udario u zid trafostanice.

“Slobodna Dalmacija” navodi da je muškarac koji je vozio starije životne dobi, a policija ga je pokušala zaustaviti kod Trilja.

Nije se zaustavio i od policije je bježao nekoliko minuta, te je velikom brzinom ušao u raskrsnicu, nije uspio skrenuti i udario je u zid.

Nacionalnost poginulih još se utvrđuje, a hrvatski mediji navode da su u pitanju iranski državljani.

Nastavi čitati

Aktuelno