Društvo
INFEKTIVNI MEDICINSKI OTPAD! Sud naredio uništavanje vakcina PROTIV KOVIDA!

Osnovni sud u Prijedoru naredio je uništavanje vakcina protiv kovida 19 koje su predmet krivičnog postupka pred prijedorskim sudovima jer je riječ o infektivnom medicinskom otpadu.
Naredbu je donio sudija Harun Samardžić, uz saglasnost tužioca Okružnog javnog tužilaštva Prijedor Sanje Đaković, obrazlažući da čuvanje infektivnog medicinskog otpada prouzrokuje poteškoće i potencijalnu opasnost po zdravlje lica koja se nalaze u njihovoj blizini.
“Imaju se izuzeti iz depozita i predati ovlaštenim licima preduzeća ‘Eko grup’ Banjaluka na dalje tretiranje u svrhu njihovog uništenja”, navodi se u naredbi suda, prenosi Srna.
Prema prvobitnoj naredbi suda, od 16. aprila 2021. godine, vakcine su bile privremeno oduzete i deponovane odnosno povjerene Domu zdravlja na čuvanje i to 1.342 doze druge komponente i pet doza prve komponetne vakcine “sputnjik”.
Devet dana po okončanju prvostepenog postupka, 5. decembra 2023. godine, Dom zdravlja je obavijestio sud da vakcine s medicinskog aspekta predstavljaju infektivni medicinski otpad jer im je rok trajanja istekao 31. avgusta 2021. godine.
Naveli su i da Dom zdravlja nije ni nadležan ni tehnički opremljen za upravljanje, deponovanje i uništavanje infektivnog i opasnog medicinskog otpada.
U obrazloženju se dodaje da je postupajući tužilac Sanja Đaković obavijestila sud da se ne protivi donošenju odluke o uništenju, ukoliko sud procijeni da ne postoje druge opcije da se čuvanje vakcina obezbijedi izmještanjem i deponovanjem na drugom, odgovarajućem mjestu, bez opasnosti po zdravlje građana.
Sud je potom zatražio informaciju o postupanju s infektivnim medicinskim otpadom od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske koje je obavijestilo sud da dozvole za upravljanje medicinskim otpadom posjeduju pravna lica “Eko grup” Banjaluka i bolnica “Sveti Apostol Luka” Doboj.
Dom zdravlja Prijedor je neiskorištene vakcine protiv kovida 19 predao ovlaštenim licima preduzeća “Eko grup” Banjaluka 30. januara 2024. godine.
Pored vakcina, predmeti koji su privremeno oduzeti i deponovani po naredbi suda kao materijalni dokazi u krivičnom postupku koji nije pravosnažno okončan, jesu i zamrzivač “Beko”, UPS – uređaj za stabilizaciju struje i mini data loger – uređaj za praćenje temperature.
Osnovni sud u Prijedoru je 27. novembra 2023. godine oslobodio krivice načelnika Higijensko-epidemiološke službe Milicu Otković za krivična djela nesavjestan rad u službi i nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije.
Na oslobađajuću presudu žalilo se Okružno javno tužilaštvo Prijedor, a Okružni sud u Prijedoru je 29. novembra 2024. godine uvažio žalbu i predmet vratio na ponovno suđenje čiji se početak očekuje.
U prijedorskom Domu zdravlja 12. aprila 2021. godine privremeno je obustavljeno vakcinisanje stanovnika protiv kovida 19 budući da je došlo do prekida hladnog lanca u zamrzivaču u kojem je čuvano 1.347 doza vakcine “sputnjik”.
Društvo
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.
Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.
Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.
Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.
“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.
Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.
Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.
Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.
“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.
Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.
“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.
Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.
Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.
Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika2 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Region2 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ “Kontejner revolucija nije budućnost Srbije”
-
Politika22 sata ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Region2 dana ago
ZAGREB U POTPUNOSTI BLOKIRAN! Ovo su sve mjere za Thompsonov koncert