Connect with us

Društvo

“DANI ZIME NA KOZARI”, A VRIJEME PROLJETNO: Hiljade posjetilaca uživalo na krajiškoj ljepotici

Privredno-turistička manifestacija “Dani zime na Kozari” ima lokalni, regionalni i međunarodni karakter i značajna je kako za privredu regiona, tako i Republike Srpske, a najviše za turizam, izjavio je danas direktor Turističke organizacije RS Miodrag Lončarević.

“Kozara ima upravo ono što sad turisti traže, a to je aktivan odmor, biciklističke i pješačke staze i sva ova ulaganja koja su u prethodnom periodu bila nastojaćemo da povećamo”, rekao je Lončarević novinarima na Kozari, gdje je prisustvovao manifestaciji “Dani zime na Kozari”, koja je okupila više hiljada posjetilaca.

On je istakao da je protekla godina bila najuspješnija do sada sa 170.000 noćenja više u odnosu na 2022. godine kada je bilo zabilježeno više od milion.

“Sve je to uspjeh naših lokalnih turističkih organizacija, naših institucija. Mi smo još neotkrivena destinacija, a turisti uvijek traže nešto novo”, rekao je Lončarević

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor izjavio je da je ovo prelijepa tradicionalna manifestacija koja svake godine okuplja sve više posjetilaca, što govori o njenom značaju.

“To nam mnogo znači jer to je prilika da što više promovišemo našu Kozaru i ono što je važno je da u narednom periodu lokalna zajednica, Nacionalni park i republički nivo vlasti usmjerimo ka smještajnim kapacitetima, jer to je ono što nam treba, pogotovo u zimskom periodu”, rekao je Javor.

Dijana Aramanda, direktor gradske Turističke organizacije koja je organizator manifestacije, navela je da je ovo 17. po redu manifestacija, koja je okupila 37 ekipa iz 16 gradova i opština Republike Srpske, Federacije BiH i Srbije.

“Manifestaciju organizujemo sa ciljem promocije kako Nacionalnog parka `Kozara`, tako i planine Kozare koja je za ljubitelje prirode pogodna ne samo u zimskom, već tokom cijele godine”, rekla je Aramanda.

Prije početka programa ove manifestacije, delegacija grada Prijedora i susjednih opština te organizacija i udruženja položile su vijence u Memorijalnoj zoni Spomen-kompleksa na Kozari.

U gastro-takmičenju je učestvovalo 29 ekipa u kategorijama srednje škole, izviđači, planinari i lovačka udruženja, koji su se nadmetali u pripremanju čorbe u kotlićima.

U sportskim disciplinama trčanje parova vezanih nogu, nabacivanje obruča, lopta na čelu, skok u dalj iz mjesta, rušenje piramide i spojeni golovi takmičilo se osam ekipa iz Gradiške, Kozarske Dubice, Novog Grada, Oštre Luke, Kostajnice, Broda, Banjaluke i Prijedora.

U muzičkom dijelu programa nastupili su orkestar “Dubički tamburaši”, Muška izvorna grupa “Srce Knešpolja” i grupa “Bećari”.

Pokrovitelj “Dana zime na Kozari” je grad Prijedor, a organizator i domaćin gradska Turistička organizacija u saradnji sa Nacionalnim parkom “Kozara” i turističkim organizacijama Kozarska Dubica, Novi Grad, Kostajnica i Gradiška.

(Srna)

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno