Društvo
RAZMIŠLJATE LI O LJETOVANJU? Evo kada je pravi trenutak za REZERVACIJU

Ukoliko već razmišljate o rezervaciji smještaja za ljetnji odmor, te ako se pitate da li su bolje first minute ili last minute ponude, odnosno da li da već sada rezervišete aranžman ili ipak u posljednjem trenutku, pred sam polazak, u nastavku čitajte koje su prednosti i mane navedenih opcija, te odlučite šta je najbolje za vas.
Koja ponuda je bolja, first minute ili last minute?
Već od februara agencije nude tzv. first minut ponude za ljetovanja, na kojima se može uštedjeti zahvaljujući popustima za rane uplate i rezervacije, a dok se neki odluče da odmah rezervišu ovaj aranžman, ima i onih koji ipak smatraju da im je bolje da svoje putovanje planiraju u posljednjem trenutku, te se odluče za neku od last minute akcija.
Inače, first minut ponude se objavljuju mnogo ranije u odnosu na termin aranžmana, i to sa popustima čak do 30 odsto na regularnu cijenu aranžmana, u slučaju ako odmah uplatite cio iznos ili rezervaciju.
Najčešće to funkcioniše da do određenog termina trebate uplatiti dio novca, kako biste ostvarili popust, dok ostatak možete da isplatite do putovanja, s tim da neke agencije daju i opciju plaćanja na rate.
Međutim, pored popusta, first minut se često bira jer tad imate veći izbor, odnosno što ste bliži željenom terminu, te je veća vjerovatnoća da je ostala samo jedna soba ili čak i to bude rasprodato.
U ovom periodu su još svi apartmani slobodni, možete da birate mesto, smještajni objekat, pogled, način plaćanja i slično.
To je jedan od prednosti, jer možete da isplanirate ljetovanje kakvo želite po cijeni koja će vjerovatno biti povoljnija nego da ste kasnije počeli da razmišljate, prenose Nezavisne.
S druge strane, postoje ljudi koji ne vole ili nemaju mogućnost da planiraju ljetovanje mjesecima unaprijed, te čekaju posljednji trenutak da odluče gdje će na odmor.
Last minute je, kao što mu i sam naziv kaže, posljednji trenutak za uplatu aranžmana za određenu destinaciju, a te ponude su ograničene na određen termin, zatim broj osoba ili soba, smještaj, broj mjesta u avionu ili autobusu i slično,
Kad se sve sagleda, tu nema mnogo opcija da se bira, niti ima vremena za premišljanje.
Tako se ovakvi aranžmani obično objavljuju nekoliko dana pred putovanje, a popusti mogu biti niži i do 50 odsto od realne cijene aranžmana. Tada se podrazumijeva da plaćate odmah te da ste spremni da krenete.
S tim u vezi, u first minute varijanti biste trebali mnogo ranije da planirate, ali možete da birate i platite manje, dok ćete u last minute vjerovatno platiti još manje, no plaća se odmah, krećete za dan-dva i dobijate smeštaj koji je ostao.
Sve u svemu, obje opcije imaju svoje prednosti, kao i mane, te nude načine da uštedite na aranžmanu, ali kako za koga. Nakon što ste pročitali tekst, procijenite i sami odlučite kada je najbolje rezervisati smještaj za ljetovanje.
Društvo
TURISTI iz Izraela, koji su ostali bez pasoša, sinoć NAPUSTILI BiH i otputovali za TEL AVIV

Grupa od 48 turista iz Izraela, koja je ostala bez putnih isprava, sinoć je napustila BiH i otputovala za Tel Aviv, potvrđeno je iz Službe za poslove sa strancima BiH za “Avaz”.
– Nove putne isprave za navedena lica izdate su od strane Ambasade Izraela u Beogradu, čime im je omogućeno nesmetano putovanje. Služba za poslove sa strancima, u okviru svojih nadležnosti, nastavlja pružati podršku stranim državljanima koji borave na teritoriji BiH, osiguravajući poštovanje zakonskih propisa i međunarodnih standarda – navodi se u informaciji iz SPS BIH.
Podsjetimo, izraelski turisti spletom nesretnih okolnosti ostali su bez pasoša, koji su završili u kanti za smeće. Zbog toga je njihov boravak u Sarajevu trajao par dana duže, ali je uprava hotela preuzela neplanirane troškove.
Društvo
VELIKO BRAVO! Saša iz BiH ušao u svjetski top 10 KUVARA zahvaljujući kvrguši

Na prestižnom kulinarskom takmičenju Chef of the World 2025, šef iz BiH Saša Zoranović ostvario je izuzetan uspjeh ušavši u Top 10 najboljih kuvara svijeta.
Na zadanu temu “street food”, Zoranović je odlučio odgovoriti bh. klasikom – kvrgušom, ali u modernoj interpretaciji. Kroz rustikalni spoj krompira, piletine i jogurt-tijesta, dodao je i nježne arome mente, sve servirano u individualnim kalupima, nalik restoranima s Michelinovim preporukama.
“Htio sam da pokažem da i jednostavna, iskonska jela iz naše kuhinje mogu stati rame uz rame s najsofisticiranijim svjetskim specijalitetima”, izjavio je chef Saša za portal Žena.ba.
Od Pala do svjetske pozornice
Saša Zoranović je srednju školu završio na Palama, a svoje kulinarsko znanje “brusio” je širom regiona – od Crne Gore i Hrvatske do Njemačke. Danas, kao šef restorana Toplik, dijeli iskustvo sa mladim kuvarima i promoviše autentičnu bh. kuhinju kroz inovativan, ali poštovanja vrijedan pristup.
“Kuhanje je ljubav, disciplina i istraživanje. Svako jelo je priča, i svako može da nauči – ako ima volje i strpljenja”, poručuje.
Misija: Michelin i dalje…
Iako Michelinova zvjezdica još nije stigla u Bosnu i Hercegovinu, Saša vjeruje da će uskoro i to doći na red.
On i njegov kolega Nihad već rade na formiranju tima za Svjetsku kulinarsku olimpijadu, gdje planiraju još ozbiljnije predstaviti Bosnu i Hercegovinu na globalnoj sceni.
“Zaslužujemo da budemo prepoznati. Imamo talente, imamo priču – samo treba da vjerujemo u sebe i da se usudimo takmičiti”, dodaje Zoranović.
Inspiracija mladima i poruka školama
Šef Saša ne zaboravlja svoje početke, ni značaj mentora i podrške. Ističe da je za uspjeh potrebna posvećenost, trud i volja, ali i sistemska podrška školstva i države, kako bi mladi kuvari imali priliku pokazati svoj talenat na svjetskim takmičenjima.
Recept za Sašinu kvrgušu
U našem videu ekskluzivno otkriva svoj moderni pristup starom receptu, korak po korak, uz savjete koje koriste profesionalni kuvari. Naučite kako da napravite sočne pileće batake, hrskavu i mekanu podlogu od krompira i brašna, te osvježavajući dodatak od pavlake i mente.
Sastojci:
Mladi krompir – 550 g
Brašno T-400 – 250 g
Prašak za pecivo – 10 g
So – 30 g
Mljeveni biber – 5 g
Pileći bataci – 20 kom
Punomasna pavlaka – 300 g
Jogurt (2,8%) – 1 l
Menta – 10 g
Čili paprika – 6 g
Jaja – 4 kom
Način pripreme:
Peći u rerni na 180°C, 15 minuta.
Šef u videu korak po korak prikazuje pripremu smjese, pečenje bataka s minimalno ulja te spajanje sastojaka u jedinstveno tradicionalno jelo s modernim zaokretom.
Društvo
PROMJENA VREMENA na pomolu – EVO kada dolazi

U regionu će narednih dana biti uglavnom suvo i toplo vrijeme, dok se u petak očekuje osvježenje uz grmljavinske pljuskove a za vikend svježije vrijeme, naveo je meteorolog Marko Čubrilo u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk.
Do četvrtka se nad većim dijelom regiona očekuje suvo i polako sve toplije. Najtopliji dan će biti četvrtak kada bi na istoku, jugoistoku i središnjim dijelovima regiona lokalno moglo biti i oko +36 stepeni Celzijusa. Istog dana na zapadu regiona i sjevernom Jadranu pogoršanje uz grmljavinske pljuskove i osvježenje.
“U toku noći ka petku su nad sjevernim dijelovima regiona moguće predfrontalne nestabilnosti, dok se u petak nad većim dijelom regiona očekuje pogoršanje uz kišu, grmljavinske pljuskove, a biće uslova i za lokalne nepogode, trenutno su CAPE vrijednosti vrlo visoke i kreću se i preko 2000 J/kg te je moguća pojava jakog vjetra i tuče/grada“, naveo je meteorolog.
Kako kaže, za naredni vikenda stabilnije ali svežije uz ređu pojavu pljuskova ili slabe kiše, duvaće sjeverozapadni vjetar.
“U petak maksimumi od oko +18 na zapadu do oko +33 na jugoistoku regiona, a za vikend od +19 do +26 stepeni Celzijusa. Duž Jadrana pojava pljuskova uz buru. Početkom sljedeće nedjelje bez vrućine uz temperature oko prosjeka i moguće prolazno naoblačenje uz pljuskove u sljedeću srijedu. Maksimumi od +22 do +28 stepeni Celzijusa, što je oko prosjeka za ovo doba godine“ dodao je on.
Oko 27.08. će do Evrope stići transformisani ostaci tropskog ciklona (uragana) Erin koji neće direktno uticati na vrijeme kod nas ali će diktirati razvoj sinoptike nad Evropom za kraj avgusta i početak septembra te se trenutno poslije 28.08. javlja velika nesigurnost u razvoju vremena.
“Neki modeli već oko 01.09. simuliraju novo pogoršanje i osvježenje, dok drugi simuliraju novi toplotni talas koji bi potrajao prvih 4-5 dana u septembru“, naveo je on.
Što se dugoročnih očekivanja tiče do sredine septembra će biti još dosta ljetnih i vrućih dana uz prolazna osvježenja, navodi meteorolog, dok se u drugom dijelu mjeseca već očekuje osjetno svježije vrijeme i lagani kraj ljeta.
-
Region2 dana ago
BRNABIĆ: “Nadstrešnica nije slučajno pala, SVE JE TO PLAN ZA RUŠENJE VUČIĆA!”
-
Politika3 dana ago
DODIK NE ODUSTAJE “Žele da me smjene prije nego što razgovaram sa Trampom”
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆ: “BiH ide u pogrešnom smjeru, ovo je put u OPASNU SFERU!”
-
Politika1 dan ago
DAROVI IZ PALATE IZOSTALI – Dodik dijeli ono ŠTO JE NJEGOVO?
-
Politika1 dan ago
DODIK “Ja sam predsjednik Republike Srpske, PIŠITE ŠTA HOĆETE”
-
Politika2 dana ago
DRMA SE VRH – PALA VLADA SRPSKE! Višković podnio ostavku, evo ko bi ga mogao zamijeniti!
-
Politika1 dan ago
STEVANDIĆ “Srpska borbom nastala, borbom će opstati”
-
Politika2 dana ago
Višković s premijerske na direktorsku funkciju, EVO GDJE GA DODIK ŠALJE!