Connect with us

Politika

“SRAM TE BILO EGIĆU”! Tražio po marku od boraca, PA GA MEDIJI I BORAČKE KATEGORIJE “RAZAPELI”

Inicijativa ministra rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske, Danijela Egića, da se bivši borci VRS dobrovoljno odreknu jedne marke iz boračkog dodatka kako bi pomogli svojim saborcima optuženim pred Sudom BiH, i dalje izaziva žestoke polemike u javnosti.
Dok pojedinci tvrde da je ideja ministra Egića motivisana plemenitim razlozima, te da bi svaki bivši borac VRS trebalo da se pridruži akciji prikupljanja pomoći za odbranu bivših saboraca, ogromna većina reakcija na društvenim mrežama ide u smjeru toga da bi institucije Srpske trebalo da se pozabave tim problemom, te da je, kako ističu, u najmanju ruku nepristojno i neprikladno tražiti od socijalno ugroženih boraca da prikupljaju sredstva od “mizerije” koja im je isplaćena na osnovu učešća u stvaranju Republike Srpske.
Nepravedna kategorizacija
Jedan od bivših boraca VRS, koji je bio učesnik rata od 1992. godine, za Srpskainfo ističe da mu je nadležna gradska komisija za utvrđivanje kategorizacije i broja mjeseci učešća u ratu, prema njegovim riječima, oduzela najmanje godinu dana učešća u ratu.
– Period od godinu dana, koje smo kao mladi vojnici proveli u VRS, uopšte nam nije uračunat kao vrijeme učešća u ratu. Kao pripadnik VRS bio sam, uz kraće prekide, učesnik rata od oktobra 1992. do novembra 1995, a kao “priznanje” dobio sam rješenje o 35 KM mjesečnog boračkog dodatka. S druge strane, znam brojne primjere onih koji su cijeli rat proveli na relaciji od Banjaluke do Mahovljana i koji nisu čak ni čuli puščano zrno kako im prolazi iznad glave, a koji su zahvaljujući tome što su se vodili kao pripadnici 1. ili 2. Oklopno-mehanizovane brigade VRS, ili 16. krajiške motorizovane brigade, dobili status borca prve kategorije i maksimalan iznos boračkog dodatka – kaže naš sagovornik.

Nakon što je ministar Egić iznio prijedlog da se bivši borci odreknu jedne marke iz boračkog dodatka kako bi se pomogla odbrana onih koji su optuženi pred pravosuđem BiH, na našem portalu uslijedila je lavina negativnih komentara povodom navedene inicijative.

Komentari
– Sram te bilo, Egiću! Čekate 30 godina od rata, da nas pola pomre, da bi nam dali bijedni dodatak! I sad nam uzimaj, a nisi se sjetio da tražiš tamo gdje se preliva! Koliki budžet predsjednik Srpske ima i na šta ga troši – postavio je pitanje jedan od čitalaca Srpskainfo.

– Ministre, ako ste sat-dva nakon ove ideje postali svjesni šta ste izjavili, izvinite se borcima ili podnesite ostavku. Vi ste tu da se borite za prava boraca, a ne da od njih žicate pare – napisao je drugi čitalac portala Srpskainfo.

– Ministre, dušu nemaš. Tolika se auta kupuju, svuda se razbacujete, na svakom vam ćošku nikle kladionice, a ti tražiš od mučenih boraca. Sram te bilo! Koga ti štitiš? Bagru? Budi onda ministar za zaštitu bogatu bagre, a ne boraca – komentar je jednog od čitalaca našeg portala.

“Predložite velikom vođi…”
Podsjećamo, žestoku kritiku Egićeve ideje javno je objavio i član Predsjedništva Narodnog fronta, Radislav Dončić, koji je postavio pitanje da li ima kraja bezobrazluku, a ministru Egiću i svima koji podržavaju njegov prijedlog poručuje da prestanu ponižavati borce.

– Predložite, ako smijete, velikom vođi da se odrekne bar jednog miliona od 56 koliko je zagrabio iz budžeta Republike Srpske. Predložite mu, ako smijete, da se on, njegova djeca, kumovi, partijski drugovi i ostala svita odreknu vozikanja helikopterima i avionima bar mjesec dana, pa ćete uštedjeti više nego što će se sakupiti od boračke crkavice – naveo je Dončić.

Takođe je predložio da, ako smiju, Egić i njegove kolege ministri ne kupuju automobile od 100-200 hiljada maraka, već da se probaju zadovoljiti skromnijim modelima od 50-60 hiljada.

– Ako smijete da “velikog vođu” brane advokati po službenoj dužnosti, a da se milioni koje uzimaju regionalne advokatske zvijezde preusmjere na odbranu saboraca, jer u tim procesima se brani Republika Srpska, a ne u sudskoj farsi koju provodite – naveo je Dončić.

Gdje će otići ta marka?
Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za Srpskainfo ističe da mu zaista nije jasno zbog čega je ministar Egić dao prijedlog za koji je, kako navodi, morao znati da će izazvati negativne reakcije boračke populacije.

– Problem je i u tome što među ljudima koji se nalaze na optuženičkim klupama, realno, ima i onih koji ne zaslužuju da se pomaže njihova odbrana. To su ljudi koji su radili po svojoj volji i činili zlodjela. U ratu sam bio u 16. krajiškoj motorizovanoj brigadi i imali smo stroge naredbe što se tiče zarobljenika – kako vojnih, tako i civilnih. Nijedan vojnik niti komandir 16. brigade nije osuđen ni optužen za navodne ratne zločine. Mi smo za svaki vid pomoći porodicama optuženih, ali da je normalno stanje u društvu i da su borci obezbijeđeni tu ne bi bio nikakav problem. Međutim, ako budžet predsjednika Srpske iznosi 56 miliona KM, to je jednostavno dovoljno da pokrije i te potrebe, bez apela na borce da od svoje crkavice pomažu odbranu. Nisam protiv pomoći, naprotiv, ali sam skeptičan da će naša marka tome pomoći – ističe Klincov.

Komentar o ovome pokušali smo dobiti i od predsjednika Boračke organizacije Republike Srpske, Radana Ostojića, ali se on nije javljao na naše pozive.

Politika

NOVI KREDIT! Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Republika Srpska od Svjetske banke uzima zajam za zdravstvo od 55 miliona KM, otkriva CAPITAL.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora u iznosu od 28,4 miliona evra ili više od 55 miliona maraka.

Radi se o zaduženju kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a sredstva su namijenjena za podršku budžetu RS nakon sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu sa ciljem unapređenja finansijske održivosti zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga.

U odluci o prihvatanju zaduženja navodi se da je krajnji korisnik i dužnik po zajmu Republika Srpska, kao i da će se sredstva isplatiti u jednoj tranši, a da je rok za njihovo povlačenje 30. juni 2026. godine.

„Rok otplate je 18 godina sa grejs periodom od pet godina sa polugodišnjom otplatom 15. marta i 15. septembra i plaćanjem u evrima“, navodi se u uslovima zajma i precizira da 28,7 miliona predstavlja 40 odsto od ukupnog zaduženja BiH u iznosu od 71 miliona evra.

Kada je riječ o kamati, navodi se da je kamatna stopa referentna, plus varijabilna marža Svjetske banke.

„Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo finansija RS, a za praćenje i izvještavanje o indikatorima sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu zadužuje se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS“, navodi se u odluci o zaduženju.

Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da je Fond zdravstvenog osiguranja RS na kraju prošle godine bankama dugovao 223 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

SPORNI ZAKONI NSRS služe Dodiku za političku trgovinu?

Nakon još jedne akcije Državne agencije za istrage i zaštitu na području Republike Srpske i to pod nadzorom Tužilaštva BIH, otvorilo se pitanje šta je sa zakonima koji su usvojeni u Narodnoj skupštini, a koji zabranjuju djelovanje SIPA-e i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske?
Treća akcija Državne agencije za istrage i zaštitu u Republici Srpskoj od usvajanja zakona o zabrani djelovanja ove agencije. Ovo je još jedan dokaz, kažu u opoziciji, da “sporni” zakoni koji su doneseni u Skupštini ne koriste ničemu, osim podizanju tenzija u Republici Srpskoj i BiH.

“Imate zadnji primjer da je donešen zakon u NSRS da sipa ne može da djeluje na teritoriji Republike Srpske i ono što je u praksi da je u posljednjih 15 dana SIPA imala 3 intervencije u RS i samim tim sve pada u vodu što se donijelo u Narodnoj skupštini i opravdava što mi iz opozicije nismo htjeli da učestvujemo u zakvoj vrsti avanturizma”, kaže poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.

Kako je ovo moguće i da li onda zakoni Narodne skupštine ne važe? Na ovo pitanje zvaničnici Republike Srpske daju čudne i neodređene odgovore. Prvo je predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić tvrdio da SIPA može da hapsi kriminalce, ali ne i političare. Ministar unutrašnjih poslova danima ponavlja kako je ovo provokacija Tužilaštva BiH, međutim bez konkretnih odgovora kako je ovo moguće.

“Vi govorite o neustavnim institucijama i neustavnom i nezakonitom djelovanju i u tom smislu je stvar potpuno jasna”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Ovo ponovo dokazuje, kažu u opoziciji, da je Narodna skupština ponovo zloupotrebljena, u cilju dizanja tenzija kako bi vrh vlasti pregovarao.

“Ono što je Stevandić rekao da SIPA može da radi operativne radnje kada se tiče kriminalaca, droge itd, ali mi ovdje govorimo da politički ne može da djeluje. To su oni onda trebali formulisati u samom zakonu koji je usvojen u Narodnoj skupštini, a toga u zakonu nema. Ovdje ne samo da se krše zakoni Narodne skupštine nego oni nisu ni doneseni da se poštuju. Oni su doneseni da budu Dodiku poligon za mogućnost daljeg pregovaranja”, kaže predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.

Pravnici objašnjavaju da u samom tekstu Zakona o zabrani djelovanaja SIPA-e i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj, postoje brojne nelogičnosti i nedorečenosti. Tako u zakonu uopšte nisu predviđene nikakve kazne u slučaju da se on prekrši.

“To je djelimično popravljeno dopunom Krivičnog zakonika Republike Srpske gdje je uvedeno novo krivično djelo koje se isključivo odnosi na službenike iz Republike Srpske koji rade u institucijama BiH. Dovodeći u vezu ta dva propisa možemo zaključiti da radnici SIPA-e koji nisu iz Republike Srpske ne mogu biti kažnjeni za djelovanje odnosno svoj rad na teritoriji Republike Srpske”, kaže advokat Vladimir Dragičević.

Koliko su usvojeni zakoni u Narodnoj skupštini farsa pokazuje i materijal koji su novinari Euroblica snimili kod Laktaša. Na video snimku se čuju i vide upravo pripadnici SIPA-e koji normalno provode vježbu gađanja.

“U Riječanima kod Laktaša u toku je vježba Agencije za istrage i zaštitu SIPA BiH, kako smo saznali radi se o urednoj vježbi gađanja. Zanimljivo je da se ovo strelište nalazi par kilometara od kuće predsjedenika RS, a isto je zanimljivo da je SIPA nedavno zakonima u RS proglašena kao neustavna”, rekao je novinar Euroblica Nikola Morača.

Posebno je zanimljivo, navodi Morača, da je strelište u sastavu Saveza praktičnog streljaštva Republike Srpske, čiji je predsjednik Željko Budimir, SNSD-ov ministar visokog obrazovanja. Sve dokazuje da su usvojeni zakoni predstava i da nemaju apsolutno nikakve veze sa stanjem na terenu.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa

Predrag Kukolj, odbornik u Skupštini Prijedora ispred Srpske demokratske stranke, objavio je danas da napušta SDS i da svoj politički angažman nastavlja u redovima Partije demokratskog progresa (PDP).

Kako je naveo u objavi na društvenim mrežama, ovaj potez za njega predstavlja novi početak, ali i nastavak političke borbe za promjene koje, kako kaže, Republika Srpska prijeko treba.

— Nova stranica i nova energija! Zadovoljstvo mi je što svoj dalji politički rad nastavljam u Partiji demokratskog progresa. Moj put i politički kurs ostaju isti – čvrsta i jasna opozicija svim negativnim pojavama u našem gradu, ali i u cijeloj Republici Srpskoj. Kroz PDP – organizovanije, jače i produktivnije. To je partija u kojoj sam napravio svoje prve političke korake — poručio je Kukolj.

Dodaje da PDP, predvođen gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, vidi kao snagu koja može donijeti stvarne promjene.

— PDP, na čelu sa Draškom Stanivukovićem, predstavlja novu političku snagu koja ima kapacitet da donese prijeko potrebne pozitivne promjene u našoj Republici Srpskoj. Idemo dalje – iskreno i snažno! — zaključio je Kukolj.

Ovaj prelazak dodatno učvršćuje poziciju PDP-a pred nadolazeće lokalne izbore, a Kukoljev potez tumači se kao signal da unutar opozicije dolazi do ozbiljnijeg preslagivanja i konsolidacije snaga.

Nastavi čitati

Aktuelno