Connect with us

Politika

“NEĆE BITI POSKUPLJENJA STRUJE”: Dogovor na sastanku rukovodstva RS, ministara i predstavnika energetskog sektora

Odluka Ustavnog suda neće dovesti do povećanja cijena električne energije za potrošače u Republici Srpskoj, rečeno je nakon današnjeg sastanka u Vladi Republike Srpske

Na sastanaku su učestvovali predstavnici Regulatorne agencije za energetiku, predsjednik RS Milorada Dodik, premijer Radovan Višković, direktora ERS Luka Petrović, predsjednik Ustavnog suda RS Džerard Selman, resorni ministar Petar Đokić kao i ministar pravde Miloš Bukejlović.

“Kako je usaglašeno, Regulatorna agencija za energetiku donijeće rješenje kojim će se prilagoditi odluci Ustavnog suda o tarifama za obračun električne energije. Istaknuto je da u okviru tarifnih grupa, neće postojati podgrupe”, objavljeno je na zvaničnim kanalima Vlade RS na mrežama.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da Vlada neće dozvoliti da cijena električne energije bude povećana i da će iskoristiti sve mehanizme da ostane najjeftinija u regionu, kao i do sada.

Višković je naglasio da su predstavnici Srpske brzo djelovali nakon odluke Ustavnog suda i donijeli odluku kako električna energija ne bi poskupila za građane, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Bilo najavljeno da će struja poskupiti za 80 odsto stanovništva
Povodom odluke Ustavnog suda Republike Srpske, iz Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske prošle nedjelje je poručeno da će primijeniti presudu ovog suda i predložiti nove mjere i odluke, ali je bilo rečeno da će zbog ovakve odluke Ustavnog suda i ukidanja blok tarifa cijena električne energije biti povećana za skoro 80 odsto stanovništva.

Generalni direktor ERS Luka Petrovićtakođe je prije nekoliko dana izjavio da će odlukom Ustavnog suda Srpske većini građana biti povećana cijena električne energije.

Politika

DA LI SRPSKA PRISTAJE na “Šmitova pravila” za lokalne izbore?

Ako je suditi po izjavama zvaničnika Republike Srpske, gotovo je izvjesno da će lokalni izbori u Republici Srpskoj biti sprovedeni po Izbornom zakonu BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, a kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

Odluku da li će na izbore po “Šmitovim pravilima” ili po Izbornom zakonu koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, vladajuća koalicija u Republici Srpskoj donijeće narednih dana.

“Tek ćemo vidjeti”, odgovorio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, na pitanje da li Republika Srpska ostaje kategorična da će lokalne izbore sprovesti po svom zakonu.

Inače, Dodik je bio među najglasnijima da Republika Srpska treba da sprovede lokalne izbore po svojim pravilima, istovremeno naglašavajući da Centralna izborna komisija BiH neće moći da sprovodi izbore na prostoru Republike Srpske, i da će biti spriječeni ukoliko to pokušaju da urade.

Podsjećanja radi, nakon što je Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona, Republika Srpska, odnosno Narodna skupština Republike Srpske, usvojila je Izborni zakon Republike Srpske. Taj zakon još nije stupio na snagu i nalazi se pred Vijećem naroda, gdje je Klub Bošnjaka najavio veto.

“Za Republiku Srpsku nisu problem samo rokovi, već i Brčko distrikt, koji je značajan za Srpsku i zajedničko je vlasništvo sa Federacijom BiH. Ne želimo da izbornim manipulacijama ostanemo bez mogućnosti da upravljamo tim zajedničkim vlasništvom. Naravno, postoje i partije iz Srpske koje prijavljuju liste u lokalnim zajednicama u FBiH, oni imaju problem da se moraju registrovati po starom zakonu, koji je derogirao Šmit, a za novi nema para u Savjetu ministara”, rekao je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, koji je samo nekoliko dana ranije govorio da onaj ko ne podrži Izborni zakon Srpske podržava Šmita.

“Ne vjerujem da će iko sebi dozvoliti da između Šmita i Srpske izabere Šmita”, govorio je prije samo mjesec dana Stevandić.

Za razliku od vladajućih političkih partija koje su ublažile retoriku kad je u pitanju samostalno sprovođenje izbora u Republici Srpskoj, opozicione partije već najavljuju da će učestvovati na izborima koje je raspisao CIK.

“Niko drugi nije ni raspisao izbore nego CIK BiH i mi ćemo na njima nastupiti, bez obzira na to što su raspisani po Izbornom zakonu čije nametanje nismo podržali ni u jednom momentu”, kazao je Milan Miličević, lider SDS-a, a prenijele su agencije.

Kada je riječ o samim lokalnim izborima, oni su raspisani za 6. oktobar i, kako je saopštio CIK, biće održani za 58 opštinskih vijeća u Federaciji BiH, 53 skupštine opština u Republici Srpskoj, 111 načelnika opština u BiH, zatim 21 gradsko vijeće u Federaciji BiH, deset skupština gradova u Srpskoj, te 32 gradonačelnika u BiH i Skupštinu Brčko distrikta BiH.

Na lokalnim izborima biće izabrano 3.200 odbornika i 143 gradonačelnika i načelnika, a procjena je da će koštati oko 19 miliona KM. CIK je na sjednici koja je održana u srijedu donio odluku o zaključivanju centralnog biračkog spiska sa stanjem na dan 7. maja, prema kojoj je u centralni birački spisak upisano 3.406.088 birača. Inače, raspisivanjem izbora počeli su da teku rokovi i od 9. do 24. maja političke partije i nezavisni kandidati treba da podnesu prijavu za ovjeru učešća na izborima. Prijave za ovjeru političkog subjekta, kao i prijave kandidata i kandidatskih lista, podnose se isključivo elektronski, putem portala Centralne izborne komisije.

Kampanja za lokalne izbore počeće 6. septembra.

Izbori su raspisani za:
– 58 opštinskih vijeća u Federaciji Bosne i Hercegovine,

– 53 skupštine opština u Republici Srpskoj,

– 111 načelnika opština u Bosni i Hercegovini,

– 21 gradsko vijeće u Federaciji Bosne i Hercegovine,

– 10 skupština gradova u Republici Srpskoj,

– 32 gradonačelnika u Bosni i Hercegovini i

– Skupštinu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

Politika

PRIPREME ZA LOKALNE IZBORE! Za nove tehnologije još 4 MILIONA KM

Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović juče je održao sastanak sa predstavnicima CIK o osiguravanju dodatnih sredstava za održavanje lokalnih izbora 2024. godine.

Sastanku su prisustvovali predsjednica CIK Irena Hadžiabdić, član Željko Bakalar i njihovi saradnici, a razgovarano je o finansiranju lokalnih izbora koji će se održati 6. oktobra, a za koja su do sada odobrena sredstva u iznosu od 7.418.000 KM.

Lokalni izbori su raspisani na osnovu odluke Kristijana Šmita od 26. marta ove godine, kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, kada bi trebala biti provedena tri pilot projekta uz upotrebu novih tehnologija, s ciljem transparentnijeg izbornog procesa.

Ministarstvo finansija i trezora BiH je zaprimilo zahtjev za osiguranje dodatnih sredstava u iznosu od 4.173.000 KM, u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, a koji je donesen nakon Instrukcije o privremenom finansiranju institucija BiH za period april-juni 2024. godine.

– Na sastanku smo razgovarali o pomenutom zahtjevu, te su predstavnici CIK detaljno obrazložili potrebu za dodatnim sredstvima koju će Ministarstvo pomno analizirati i oglasiti se u zakonom propisanom roku – poručio je Hasanović.
Predsjednica CIK izrazila je zahvalnost na podršci Ministarstva finansija i trezora BiH, ističući važnost stabilnog finansiranja za neometano sprovođenje izbornih aktivnosti, prenosi Klix.
Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, pred Opšte izbore 2022. godine nametnuo je izmjene Izbornog zakona koje se tiču finansiranja izbora. Izmjenama je predviđeno da se ukupan iznos za provođenje izbora predviđen odgovarajućim budžetima raspolaganje najkasnije u roku od 15 dana od dana donošenja odluke Centralne izborne komisije BiH o raspisivanju izbora

– U slučaju da budžet za fiskalnu godinu u kojoj se održavaju izbori nije usvojen, institucije iz stava (9) ovog člana obezbjeđuju sredstva za vrijeme privremenog finansiranja, bilo iz prenesenih sredstava akumuliranog viška prihoda preostalog nakon pokrića rashoda iz prethodnih fiskalnih godina, iz sredstava tekućih rezervi ili sredstava iz bilo kojeg drugog izvora ili kategorije prihoda – navodi se u Izbornom zakonu.

Dalje se navodi da nijedna odredba ovog člana ne smije se tumačiti na način na koji se sprečava raspodjela sredstava prije isteka roka iz stava. Za provođenje odredbi je nadležno Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Nastavi čitati

Politika

VULIN BEZ DLAKE NA JEZIKU “EU bi protestvovala zbog DISKRIMINACIJE PASA, ali ne i Srba”

 Evropska unija bi uložila protest zbog diskriminacije pasa da su na koalicionom sporazumu HDZ-a i Domovinskog pokreta napisali “zabranjeno za Srbe i pse”, ocijenio je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin povodom zahtjeva Domovinskog pokreta da Srbi nipošto ne smiju da uđu u novu Vladu Hrvatske sa čim se lider HDZ-a Andrej Plenković saglasio.

Vulin je naveo da je ključni uslov Domovinskog pokreta za formiranje Vlade Hrvatske “da Srbi ne budu dio većine”, te ukazao da se HDž lako složio sa tim zahtjevom, zadovoljan što se od njega ne traži ništa suprotno politici nasljednika Nezavisne Države Hrvatske /NDH/.

“Ne znam da li veći prezir zaslužuje vlada u kojoj je mržnja prema Srbima politički korektan uslov ili EU koja nema nijednu primedbu na tako formiranu vladu”, dodao je Vulin.

On smatra da je etnički čista Hrvatska i etnički čista njena vlada, hrvatska osveta potomcima srpskih antifašističkih ustanika za Dan pobjede, saopšteno je iz kabineta potpredsjednika Vlade Srbije.

Nastavi čitati

Aktuelno