Connect with us

Politika

IMENOVAN ZA DIREKTORA “ŠUME RS”, a javnost ga zna iz CRNE HRONIKE?!

Vijest da je Blaško Kaurin, dosadašnji v.d. direktora APIF-a, imenovan za nasljednika Slavena Gojkovića na čelu “Šuma RS”, nije iznenadila zaposlene u ovom javnom preduzeću, mada je bilo i drugih kandidata.
Naime, nakon što je Slaven Gojković, koji je više od 5 godina bio vršilac dužnosti generalnog direktora “Šuma RS”, prije nekoliko dana podnio ostavku zbog zdravstvenih razloga, spekulisalo se da bi na ovu poziciju mogao doći ili Kaurin, ili lider Socijalističke partije u Hercegovini Slobodan Čomić.

Ipak, iznenada je “iskočilo” ime Gorana Zemuna, aktuelnog pomoćnika direktora u Poreskoj upravi Republike Srpske, pa je procurila vijest da će on zasjesti u fotelju prvog čovjeka “Šuma RS”.

Na kraju je ipak imenovan Kaurin, koji je, kako tvrde naši izvori, favorit predsjednika SP Petra Đokića.

– On je Đokićev kadar, a ko je gurao Zemuna niko pouzdano ne zna – kaže izvor Srpskainfo iz Socijalističke partije.
Svim ovim kandidatima, pa i Kaurinu, koji je na kraju imenovan, zajedničko je jedno: niko od njih ne dolazi iz struke i nije radio u “Šumama RS”.

Kako navde naši izvori iz “Šuma RS”, šumarski inženjeri nisu bili zainteresovani za tu fotelju, jer su znali šta ih čeka ako se prihvate direktorske pozicije.

– To zvuči paradoksalno. Za ljude koji se školuju za posao u šumarstvu pozicija direktora “Šuma RS” bi, logično, bila vrhunac karijere, ali situacija je danas takva da se niko od njih nije otimao za tu fotelju – kaže izvor Srpskainfo.
Ko je, ustvari, novi v.d. direktora “Šuma RS”?
Blaško Kaurin je iz Mrkonjić Grada, lider je mrkonjićkog ogranka SP, a po struci je ekonomista i navodno je diplomirao na jednom privatnom fakultetu.

Političku karijeru je započeo 2009. godine u Socijalističkoj partiji. Za odbornika u Skupštini opštine Mrkonjić Grad prvi put je izabran 2012, a za potpredsjednika Skupštine opštine 2018. godine. I danas volonterski obavlja ovu dužnost.

U partijskim krugovima ga je, prema našim izvorima, “gurao”, njegov zemljak i partijski drug Milenko Savanović. Dok je Savanović bio ministar rada i boračko invalidske zaštite, Kaurin je bio njegov šef kabineta.

U njegovoj zvaničnoj biografiji se to ne spominje, ali mediji pamte da je prije 15 godina, kao 26-godišnjak, Blaško Kaurin bio osumnjičen za dilovanje heroina i kokaina.

Ipak, nije procesuiran, a ljudi iz njegovog okruženja tvrde da nije povezan sa drogom, nego da nije imao sreće, jer se našao u pogrešno vrijeme na poglešnom mjestu.

– Bio je mlad, radio je u jednom lokalu gdje se sve to dešavalo, pa je tako policija pokupila i njega, ali je brzo pušten – kaže izvor Srpskainfo.

Politika

VLADA RS DONIJELA ODLUKU: 4. avgust proglašen Danom žalosti

Vlada Republike Srpske je danas, 21.jula, na 16. telefonskoj sjednici, proglasila 4. avgust 2026. godine Danom žalosti u Republici Srpskoj, povodom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u akciji “Oluja”.

Dan žalosti obilježava se na način propisan Zakonom o obilježavanju dana žalosti, saopšteno je iz Vlade.

Nastavi čitati

Politika

PSS PALE PORUČIO SNSD-u: Vratite Apelaciono odjeljenje Suda BiH u Pale

Opštinski odbor PSS-a Pale uputio je poziv SNSD-u da ispravi nepravdu prema Palama i vrati Apelaciono odjeljenje Suda BiH u ovu opštinu.

– Klub SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH danas je ponovo zaobišao Pale kada je riječ o tome da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH bude u Palama, jer su predložili amandmane kojima se predviđa da sjedište ove pravosudne institucije bude u Banjaluci, a sjedište VSTS-a u, kako kažu, Istočnom Sarajevu, ali nisu definisali u kojoj konkretno opštini – saopštili su iz PSS-a Pale.

Dodaju da je ovim nastavljena politička praksa SNSD-a da godinama marginalizuje Pale i stavlja ih u drugi plan u odnosu na druge lokalne zajednice.

– Pokušaj da se uspostavi politička ravnoteža tako što će jedna institucija biti u Banjaluci, a druga u Istočnom Sarajevu samo je paravan za suštinsku namjeru SNSD-a da „kazni“ Paljane jer su odlučili da jednom zauvijek kažu NE pogubnoj politici ove stranke – navodi se u saopštenju.

Iz PSS-a podsjećaju da je prošle godine i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik predlagao da sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH bude u Palama, dok danas, kako navode, „stari SDP-ovac Radovan Kovačević i vječiti funkcioner Sredoje Nović kroje sudbinu“.

– Pozivamo rukovodstva opštinskog i gradskog odbora SNSD-a, kao i narodne poslanike sa Pala, da utiču na delegate SNSD-a u Domu naroda da predlože i izglasaju da sjedište odjeljenja bude u Palama, kako biste bar donekle povratili povjerenje Paljana i ispravili nepravdu učinjenu prema Palama kada je riječ o izmještanju institucija.

Zamolićemo vas da ovaj put ne ostanete nijemi na naš poziv, kao što ste ostali nijemi na poziv načelnika opštine Pale koji je prošle godine u decembru, radeći u interesu Pala, insistirao da Pale budu sjedište ove institucije. Umjesto da ste ga poslušali, optužili ste ga da se bavi populizmom i visokom politikom, pa bi sada bilo mnogo bolje da uvažite naš, odnosno zahtjev svih stanovnika naše opštine.

Paljani su zagledani u vas i sa velikom pažnjom čekaju vaše naredne poteze – poručili su iz PSS-a Pale.

Nastavi čitati

Politika

BASARA: Zdravlje djece ne smije čekati, skrining za SMA mora hitno početi

Član Predsjedništva Gradskog odbora PSS Banjaluka Adriana Basara, poručila je da je za vlast, izgleda, sve hitno osim zdravlja naše djece, ukazujući da neonatalni skrining na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA), iako je oprema nabavljena i instalirana u UKC-u, još nije počeo.

Basara podsjeća da su građani Republike Srpske u humanitarnoj akciji „S ljubavlju hrabrim srcima“ prikupili sredstva za uvođenje ovog skrininga, ali da je nakon nabavke i instalacije opreme čitav proces stao.

„Prošlo je skoro dvije godine od prikupljanja sredstava, a skrining još nije počeo. Kod spinalne mišićne atrofije vrijeme nije administracija, nije dopis i nije procedura. Svaki izgubljeni dan može značiti izgubljenu priliku da dijete dobije terapiju prije pojave simptoma, kada ona daje najbolje rezultate. Zato je svaki dan važan“, istakla je Basara.

Ona naglašava da vlast svakodnevno govori kako su djeca i porodica prioritet, ali da se prioritet ne dokazuje izjavama i konferencijama za medije, već konkretnim rezultatima.

„Građani su ispunili svoje obećanje i obezbijedili novac. Institucije svoj dio posla nisu završile. Ako možemo preko noći usvajati zakone, donositi odluke o novim zaduženjima i pronalaziti milione za sve što vlast proglasi važnim, onda mora postojati način da se obezbijede i reagensi za pregled koji može spasiti dječiji život. Ovo nije pitanje politike, već pitanje odgovornosti prema najmlađima i njihovim porodicama“, poručila je Basara.

Nastavi čitati

Aktuelno