Connect with us

Politika

UPRKOS ZAKLJUČCIMA NARODNE SKUPŠTINE RS: Poslanici iz Republike Srpske će učestvovati u donošenju odluka

I pored zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske koji govore da bi se moglo prestati odlučivati na nivou BiH, na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine poslanici iz Republike Srpske će učestvovati u donošenju odluka, a izvjesno je i ministri u Savjetu ministara BiH na predstojećoj sjednici Savjeta ministara BiH, koja bi trebalo da se održi u četvrtak.

“Odlučivaće se dok ne prođu rokovi koji su postavljeni. U zaključcima stoji da se u roku od sedam dana ponište sve odluke koje je Šmit donio (Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika), a kada to istekne, onda će se tražiti sjednica Parlamentarne skupštine BiH, i ako na toj sjednici ne bude rezultata, onda je moguće da se ne učestvuje u odlučivanju, ali ima do toga još”, ispričao je izvor “Nezavisnih” blizak SNSD-u.

Iz nekoliko nezvaničnih razgovora saznajemo da bi poslanici SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH u narednih nekoliko dana mogli pokrenuti pitanje poništavanja Šmitovih odluka, zatim usvajanja Izbornog zakona BiH, ali i donošenje odluka o neobjavljivanju odluka “stranaca i njihovih organizacija” u “Službenom glasniku BiH”.

Ovo je nedavno djelimično potvrdio i Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koji je rekao da će pokušati da izađu sa idejom da se usvoji Izborni zakon koji su kreirali domaći političari, navodeći da zakone i treba da usvaja parlament, a ne neki pojedinac.

“Ne znam da li ćemo imati saradnike na drugoj strani među Bošnjacima, a vjerujem da ćemo imati razumijevanje među Hrvatima”, rekao je nedavno Vujičić.

Ono što je zanimljivo jeste da u parlamentarnoj proceduri na nivou BiH već postoji Izborni zakon BiH. Taj zakon, koji je predložila SDA, već je usvojen u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i nalazi se na dnevnom redu Doma naroda. Neposredno pred glasanje u Domu naroda za Izborni zakon BiH, delegati SDA napustili su sjednicu, a samo nekoliko dana nakon toga Šmit je nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH. Povod za napuštanje sjednice Doma naroda od strane delegata SDA bio je stavljanje na dnevni red Zakona o Ustavnom sudu BiH, međutim, Snježana Novaković Bursać, delegat SNSD-a u Domu naroda, rekla je da je stvarni razlog napuštanja sjednice upravo Izborni zakon BiH. Ona je tada naglasila da vrlo vjerovatno Bošnjaci i SDA sarađuju, a njena predviđanja da je sve urađeno s ciljem da Šmit nametne Izborni zakon BiH na kraju su se ispostavila kao tačna.

Podsjećanja radi, nakon što je Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH kojima je dao veća ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji BiH, i praktično razvlastio lokalne izborne komisije i djelimično uveo i nove tehnologije u izborni proces, Narodna skupština Republike Srpske održala je dvije posebne sjednice. Na jednoj su usvojeni zaključci koji govore o prestanku odlučivanja na nivou BiH, a na drugoj Izborni zakon Republike Srpske. Osim zaključka koji govori o prestanku odlučivanja, usvojen je i onaj koji govori o raskidu koalicije na nivou Bosne i Hercegovine, ali sudeći prema rokovima iz samih zaključaka, pitanje je kada će to doći na dnevni red jer stranke “trojke” koje su vlast na nivou BiH, zajedno sa SNSD-om i HDZ-om, već su izašle sa stavom da neće sprovesti nijedan od zaključaka NS RS i da ni u kom slučaju ne pristaju na ultimatum.

Jedan od zaključaka koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske govori i o povlačenju iz sporazuma o vojsci, indirektnim porezima, VSTS-u, međutim, slični zaključci usvajani su i ranije, ali nisu zaživjeli u praksi.

Politika

MILANOVIĆ: Crkva nije izmještena, već srušena! Da li će tako “ČUVATI” i Republiku Srpsku?

Dan nakon rušenja crkve posvećene Usekovanju glave Svetog Jovana Krstitelja u Konjević Polju, oglasio se i član Predsjedništva PDP-a, Dragan Milanović, poručivši da je srušena – a ne izmještena, kako to pokušavaju da predstave iz vlasti.

„Čuo sam da se vlasnica zemljišta na kojem je bila crkva poziva na Alaha, što bi trebalo da znači da je vjernik. A vjernici ne ruše bogomolje“, piše Milanović, podsjećajući da ni Ferhadiju u Banjoj Luci, ni crkvu Svete Trojice u Mostaru, kao ni brojne druge vjerske objekte širom BiH nisu rušili vjernici.

Dodaje da se crkva u Konjević Polju mogla izmjestiti dostojanstveno, mirno i pažljivo – „kamen po kamen“, kako dolikuje onima koji poštuju svetinje. Umjesto toga, sve je urađeno bez ikakve pažnje, poručuje on, jer sa nje „nije skinut ni jedan crijep, prozor ili krov, osim krsta i zvona“.

Milanović je kritičan prema vlastima Republike Srpske koje su, kako kaže, „busale se u prsa“ obećanjima da do rušenja neće doći, a onda – ne samo da su dopustile, već su i sproveli akciju rušenja, prema riječima predsjedavajućeg Savjeta ministara.

„Bog je milostiv i oprostiće. Mnoge su svetinje rušene i obnavljane kroz vijekove. Ali moja briga je – hoće li vlast isto ovako ‘čuvati’ i Republiku Srpsku kao što su čuvali crkvu u Konjević Polju?“, zaključuje Milanović.

Nastavi čitati

Politika

PDP KORAČA KA VRHU! Drinić najavio velike promjene i obračun s rijalitijem, kockom i skupim namirnicama!”

PDP sigurnim koracima nastavlja svoj put ka najsnažnijoj političkoj organizaciji u Republici Srpskoj.

Rekao je ovo generalni sekretar PDP Nebojša Drinić nakon Sabora PDP Brčko, gdje je izabrano novo rukovodstvo PDP-ovog odbora u distriktu.

– Iskrene čestitke Siniši Goliću koji će obavljati funkciju predsjednika, kao i svim delegatima i novoizabranim članovima rukovodstva. Zajedno ćemo uraditi velike stvari – rekao je Drinić.
Istakao je da građani širom Republike Srpske prepoznaju i podržavaju konstruktivna rješenja koja nudi PDP: da svi učenici nose iste uniforme, da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola, da se smanji PDV na osnovne životne namirnice i lijekove, te da se u medijima ograniči prisustvo rijaliti programa.

– Odgovorno i odlučno ćemo raditi na realizaciji ovih ideja, jer smatramo da su važne za zdravo odrastanje naše djece i sigurnu budućnost našeg naroda – poručio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

BABALJ: SNSD spreman na sve da sačuva fotelje, GRAĐANI IM POSLJEDNJA BRIGA

“Režim na čelu sa SNSD-om je spreman na sve kako bi sačuvaj svoje fotelje i novac. To im je na prvom mjestu, ispred građana i Republike Srpske. Mi ne smijemo biti talac ove vlasti koja, baveći se trgovinom, prevarom i manipulacijama, Srpsku vodi u provaliju”, rekao je srpski član Kolegijuma Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH Darko Babalj u emisiji “MAT” BN televizije.

Opozicija je uspjela da demaskira stvari u BiH i stane na put SNSD-u i njihovoj vlasti koja Srpsku vodi u izolaciju i nestabilnost. Oni nemaju izlaz jer nemaju s kim da razgovaraju osim sa samima sobom, tvrdi Babalj.

„Kad čovjek, ne samo predsjednik Dodik, vođa ovog režima, nema rješenje, a evidentno je da ga nema, on nema granice. Na čemu se zasniva njegovo rješenje? Da zloupotrebi poziciju kvorum u Domu naroda PS BiH i da tri delegata napuste sjednicu. Tobože brani interese Srpske, a jasno, tačno i precizno je da brane poziciju Nikole Špirića, Staše Košarca i Srđana Amidžića. Govore da je to legitimno, i legitimno je ali ugrožava poziciju Srpske. Kad nam bude potrebno to napuštanje, ono će već biti izlizano“, kaže Babalj.

Za stanje u Srpskoj su režimu krivi svi sem njih. Međutim, do katastrofalnog stanja i gubitaka u „Elektroprivredi Republike Srpske“, „Šumama Srpske“, „Željeznicama Republike Srpske“, u zdravstvu i svim drugim oblastima nisu nam krivi ni visoki predstavnik niti međunarodna zajednica Englezi, Nijemci, Italijani, Amerikanci… nego oni koji nas vode dvije decenije, a koji nas uzimanjem kredita u nedogled zadužuju, ističe Babalj.

„Najviše je kriva vlast koja upravlja procesom. Ko upravlja procesima 20 godina? 20 godina procesima u Republici Srpskoj upravlja SNSD. Šta će oni raditi? Naravno da će tražiti krivca u nekom drugom da bi i dalje opstali na vlasti.

Znate šta znači zaduženje? Naša zajednička kuća je Republika Srpska. Koga oni pitaju za ta zaduženja. Oni se zadužuju zato što je dobar domaćin koji je bio prije njih ostavio im bogatstvo, resurse, zemlju, kući, pa se imaju od čega zadužiti. To što oni danas rade Republici Srpskoj, to je najhohštaplerskija politika koju sam ja ikad vidio“, naglašava Badalj.

Dodaje da je vlast izgubila kompas, te da ne rade loše opoziciji, nego čine suicid nad sopstvenim narodom.

– Politika državotvornosti stranke nestala je dolaskom na vlast SNSD-a, a mi nećemo učestvovati u nametnutoj politici, jasan je Babalj.

„Oni vode dnevnu politiku, šićar i pijačarsku, šibicarsku politiku kako i na koji način da zadovolje sebe i svoje partijske kolege. Zadovoljavaju se samo finansijskim moćima i nametnuli su tezu da ko ima više novca, bez obzira kako je do njega došao i stekao ga, taj treba da se pita jer je on, kao, sposoban. Ideja koju je doneo SNSD i ovaj režim je ideja prevare, prodaje, trgovine, beznađa….“, kategoričan je Babalj.

Odgovarajući na pitanje kakvo je stanje u Srpskoj demokratskoj stranci, šta će biti sa finansiranjem, imenom i odborima, stanje u GO u Bijeljini nesređeno, te zašto SDS liči na jedan raštimovani orkestar, Babalj kaže da moraju biti energičniji i aktivniji.

„Da bi popravili svoj izborni rezultat, koji je na zadnjim lokalnim izborima bio nezadovoljavajući, moramo otvoriti dijalog u SDS-u. Dijalog je već otvoren zadnjih 10-15 dana. Slažem se da treba pojačati rad, da treba da što više da se okupljamo, uz preduslov dijaloga. Ja sam ubijeđen da će to biti u najkraćem roku. Teme bi trebalo da budu i kako ćemo se finansirati, pod kojim imenom ćemo ići dalje, ali i odgovornost svih ljudi u SDS-u za stanje u stranci.

– Biće nam potrebno dosta energije i rada kako bismo promijenili stanje i stali na crtu SNSD-u u kojem je stanje daleko od dobrog i koji se lagano osipa jer u okviru te stranke postoji više struja koje vuku svaka na svoju stranu, zaključio je Babalj.

Nastavi čitati

Aktuelno