Connect with us

Politika

FINANSISKI REVIZORI PREČEŠLJALI PARLAMENTARNU SKUPŠTINU! Na političke stranke potrošeno blizu milion KM

Iz budžeta Parlamentarne skupštine BiH prošle godine je izdvojeno oko 234.000 KM kako bi se isplatile otpremnine zbog odlaska u penziju dva državna službenika, četiri radnika, te četiri delegata u Domu naroda i dva poslanika u Predstavničkom domu.

Navodi se ovo u izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji u Parlamentarnoj skupštini BiH za prošlu godinu, koji je sačinila kancelarija za reviziju institucija BiH.

U izvještaju stoji da su isplaćene otpremnine za dva državna službenika iznosile između 14.471 KM i 16.826 KM, a za četiri radnika od 5.937 do 9.143 KM. Najviše novca izdvojeno je za otpremnine poslanika i delegata, koje su se kretale u rasponu od 28.263 do 29.797 KM.

Podsjetimo, otpremnine zbog odlaska u penziju u prošloj godini isplaćene su poslanicima SDS, Mirku Šaroviću i Draganu Mektiću, delegatima SNSD, Lazaru Prodanoviću i Nikoli Špiriću, te delegatu HDZ i lideru te stranke Draganu Čoviću, kao i delegatu i predsjedniku SDA, Bakiru Izetbegoviću.

Prodanović je dobio 28.425 KM otpremnine, Špirić 29.797, Šarović 28.263 KM, Mektić 28.770 KM, Izetbegović 29.673 KM, a Čović 29.777 KM.

I oni su, kao i njihovi prethodnici prethodnih godina, nakon dodijeljene otpremnine podnijeli zahtjeve za sticanje statusa stalnih zaposlenika u PS BiH, te nastavili raditi i primati platu do isteka mandata, a propisi su im omogućavali da uz to primaju i penziju.

Na ovo su ukazali i revizori u svom izvještaju, navodeći da je riječ o praksi koja se ponavlja iz godine u godinu.

Službena vozila van kontrole
U izvještaju revizora se ističe da su ukupni rashodi Parlamentarne skupštine BiH u prošloj godini iznosili oko 17 miliona KM, što je za skoro dva miliona više u odnosu na 2021. godinu.

Revizori u svom izvještaju skreću pažnju na kršenje Zakona o radu u institucijama BiH, navodeći da su u prošloj godini dvije osobe zasnovale radni odnos na određeno vrijeme do tri mjeseca, i to u tri navrata, bez raspisivanja javnog oglasa.

Kancelarija za reviziju je upozorila da su tokom revizije uočili nedostatke i manjkavosti sistema unutrašnje kontrole i u dijelu upotrebe službenih vozila.

Ističe se da je Parlamentarna skupština imala na raspolaganju 16 vozila, a ukupni rashodi za upotrebu službenih vozila iznosili su 203.787 KM.

“Ponovo je konstatovan nedostatak u načinu vođenja evidencija o korištenju službenih vozila. Naime, u evidencije se ne unose svi propisani podaci, a prilikom kontrole potrošnje goriva na putnim nalozima nema potpisa i ovjere od strane ugovorenog ponuđača”, upozorili su revizori.

Pojasnili su da su na odabranim uzorcima putnih naloga za službena vozila uočili kako se u pojedinim slučajevima ne upisuju svi traženi i relevantni podaci, kao što su relacije putovanja, detaljna kilometraža (upisuje se samo početna i krajnja kilometraža u mjesecu), a nema ni potpisa osoba koje su koristile vozila. Takođe, na putnim nalozima u zemlji pređena udaljenost ne odgovara putnoj relaciji i slično.

Pored ovoga, revizori upozoravaju i na “slabosti” pri realizaciji troškova reprezentacije.

“Utvrđeno je kako se u svim slučajevima ne navode adekvatna i jasna obrazloženja nastanka troška reprezentacije”, ističe se u izvještaju.

Revizori navode da je u prošloj godini na troškove reprezentacije potrošeno 85.234 KM.

Finansiranje stranaka
Revizori su posebnu pažnju skrenuli na nedostatke u primjeni odluke o raspodjeli sredstava za finansiranje političkih stranaka iz budžeta institucija BiH.

Za ove namjene prošle godine je izdvojeno čak 950.000 KM. Najviše novca dobio je Klub poslanika SDA u Predstavničkom domu, ukupno 117.143 KM. Za rad Kluba potrošeno je 39.006 KM, dok je ostatak novca prebačen na račun stranke.

Za rad Kluba poslanika SNSD-US iz budžeta Parlamentarne skupštine BiH isplaćeno je 100.714 KM. Za rad tog Kluba potrošeno je 70.147 KM, dok je ostatak novca prebačen na ove dvije stranke.

Klub poslanika SDS i PDP u PD PSBiH dobio je 97.500 KM. Od toga je za rad Kluba potrošeno 36.701 KM dok ostatak novca prebačen na račune tih stranaka.

Preostali novac raspodijeljen je na ostale stranke koje su imale svoje poslanike i delegate u Parlamentarnoj skupštini.

Revizori pojašnjavaju da se iz budžeta Parlamentarne skupštine osiguravaju sredstva za finansiranje političkih stranaka, koalicije političkih stranaka, odnosno klubova delegata i poslanika zastupljenih u PS BiH.

Prema važećem zakonu, sredstva se raspodjeljuju na način da se 30 odsto dijeli jednako svim političkim strankama, odnosno koalicijama političkih stranaka koje su osvojile mandate, 60 odsto sredstava se dijeli prema broju poslaničkih, odnosno delegatskih mandata koje svaka politička stranka, koalicija političkih stranaka, odnosno nezavisni kandidat ima u trenutku dodjele mandata. Preostalih 10 odsto od ukupnog iznosa raspoređuje se parlamentarnim grupama srazmjerno broju poslaničkih, odnosno delegatskih mjesta koja pripadaju manje zastupljenom polu.

Odlukom o raspodjeli finansijskih sredstava za finansiranje političkih stranaka iz budžeta institucija BiH predviđeno je da kontrolu namjenskog korištenja obavlja Jedinica za unutrašnju reviziju sekretarijata Parlamentarne skupštine. Revizori su, međutim, utvrdili kako ova vrsta kontrole nikada nije obavljena.

“Takođe, navedenom Odlukom predviđeno je i da pri izradi projekcije budžeta Parlamentarne skupštine svi klubovi, odnosno predsjednici klubova, parlamentarne grupe i nezavisni kandidati, u saradnji sa sektorom za finansije urade projekciju raspodjele sredstava po potrebama (za putne troškove, troškove reprezentacije, pružanje stručnih i konsultantskih usluga, troškove učestvovanja u društveno odgovornim aktivnostima, itd). Navedena projekcija i plan trošenja sredstava ove godine, kao niti prethodnih godina, nije urađena”, upozorili su revizori.

Naveli su i da su sredstva namijenjena za učestvovanje u društveno odgovornim aktivnostima prebačena na račune fizičkih osoba, iako je internim procedurama propisano kako se sredstva mogu usmjeriti samo na račun političke stranke.

Neizmireni doprinosi
Parlamentarna skupština još nije evidentirala niti izmirila obaveze koje se tiču doprinosa na lična primanja iz ranijeg razdoblja u slučaju imenovanih osoba iz Republike Srpske u upravne i nadzorne odbore, iako je i u izvještajima o obavljenoj reviziji prethodnih godina ukazivano na navedeni nedostatak.

Revizori pojašnjavaju da je Parlamentarna skupština BiH za članove Odbora za žalbe građana na rad policijskih službenika za razdoblje od 2009. do 2012. godine evidentirala i izmirivala samo obaveze za porez za ostvarenu naknadu.

Nakon pribavljenih mišljenja Ministarstva finansija RS i Poreske uprave RS utvrđeno je kako naknade isplaćene imenovanoj osobi imaju karakter ličnih primanja.

Na osnovu toga, Parlamentarna skupština BiH je dužna da, pored poreza na dohodak, obračuna i uplati i obvezne doprinose. Revizori ističu da je Parlamentarna skupština tokom 2021. godine evidentirala i izmirila samo dio ovih obaveza, pravdajući to nedostatkom raspoloživih sredstava.

“U Parlamentarnoj skupštini ne postoje posebne evidencije niti obračun preostalog iznosa obaveza po ovom osnovu, a prema procjenama službi Parlamentarne skupštine ove obaveze iznose oko 24.000 KM”, ističe se u izvještaju.

(Srpskainfo)

Politika

ĐOKIĆ OTKRIVA da su socijalisti spremni da izađu na izbore i po IZBORNOM ZAKONU BIH

Potrebno je da sve stranke u Republici Srpskoj dogovore o nastupu na ovogodišnjim izborima.

Izjavio je predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, koji kaže da Izborni zakon Republike Srpske nije stupio na snagu iz proceduralnih razloga.

– Na prvom mjestu zbog zaštite vitalnog nacionalnog interesa koji su pokrenuli Bošnjaci – kaže Đokić.

On ističe da je potrošeno vrijeme koje se moglo iskoristiti za donošenje zakona koji bi poštovao integritet izbornog procesa i tehnički ga unaprijedio.

– Nemoguće je da Izborni zanon Republike Srpske stupi na snagu prije kraja jula, čime će biti potrošen rok za prijavu koji postoji u Izbornom zakonu BiH – kaže Đokić.

Socijalisti su, ističe, spremni da na izbore izađu i prema Izbornom zakonu BiH, piše RTRS.

Nastavi čitati

Politika

SDS ODBIO POZIV ZA SASTANAK: “SNSD i njegovi sateliti neka sami gutaju svoje žabe”

Miličević ističe da oni svojim ponašanjem ko zna koji put derogiraju institucije Republike Srpske.

Predsjednik SDS Milan Miličević odgovorio je na jučerašnji poziv vladajuće koalicije u Republici Srpskoj da svi zajedno bojkotuju izbore, koji bi bili provedeni po Izbornom zakonu BiH.

– Nemamo šta da se dogovaramo i pregovaramo sa SNSD, čiji je vrh prije samo par dana na sav glas licemjerno prozivao opoziciju i SDS za nacionalnu izdaju uz lažnu konstrukciju o predavanju gradova Republike Srpske bošnjačkim strankama – istakao je Miličević.

On poručuje da je cilj poziva SNSD, predsjednika Srpske Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine RS, Nenada Stevandića prema opoziciji “licemjerno pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima Centralne izborne komisije, to jest ranije najavljeno gutanje žaba”.

Miličević ističe da oni svojim ponašanjem ko zna koji put derogiraju institucije Republike Srpske i usvojene odluke u Narodnoj skupštini o izbornom zakonu “po kojem nikada nisu ni imali namjeru da sprovedu izbore, istovremeno usvajajući finansiranje zajedničkih institucija među kojima je i CIK”.

– S obzirom na to da su shvatili da javnost nije nasjela na lažnu patriotsku priču o organizaciji lokalnih izbora po izbornom zakonu RS, sada pokušavaju da opoziciju uvuku u novu zamku nacionalnog jedinstva, koje SNSD ruši godinama unazad – poručio je Miličević.

Dodao je da SDS “u toj predstavi neće učestvovati”.

– SNSD i njegovi sateliti neka sami gutaju svoje žabe – poručio je Miličević.

Nastavi čitati

Politika

Hapšeni Munjić još ima status osumnjičenog, A OSTAJE NA ČELU POLICIJE

Uprkos tome što Vahidin Munjić, vršilac dužnosti direktora Federalne uprave policije (FUP), i dalje ima status osumnjičenog u predmetu “Black Tie 2”, u okviru kojeg je nedavno i hapšen, zajedno sa još grupom osoba za koje se sumnja da su dio užeg kruga poznatog narko-bosa Edina Gačanina Tita, on je na pragu novog mandata na čelu FUP-a.

To je potvrdio i Ramo Isak, federalni ministar unutrašnjih poslova, koji je u izjavi za federalne medije dao nedvosmislenu najavu.

“Da, Vlada FBiH treba da razmatra to pitanje i imenuje direktora FUP-a, tačnije da produži mandat sadašnjem vršiocu dužnosti Vahidinu Munjiću. Dakle, predložit ću produženje njegovog mandata”, rekao je Isak za Faktor.

Tragom te informacije Tužilaštvo BiH smo pitali da li Munjić još ima status osumnjičenog u predmetu “Black Tie 2” i stigao nam je jasan odgovor.

“Navedeni je i dalje osumnjičeni i pod istragom je Tužilaštva BiH”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Tužilaštva BiH.

Od Isaka smo juče takođe pokušali dobiti izjavu, ali nam je on rekao da se o ovoj temi ne može izjašnjavati putem telefona.

“Ako želite dođite u moj kabinet i možete dobiti izjavu”, kaže Isak za “Nezavisne”.

Izjavu telefonom dao nam je Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, koji kaže da je očigledno da Isak nema ni moralnu ni profesionalnu odgovornost budući da čovjeka koji je osumnjičen ostavlja na mjestu direktora FUP-a.

“To je zaista loša poruka svim pripadnicima policije, ali i građanima FBiH: da su lični interesi iznad moralnih vrijednosti, profesije i zakona. Očigledno, ni aktuelnom vršiocu dužnosti direktora FUP-a ni ministru Isaku moral nije jača strana”, ističe Nešić u izjavi za “Nezavisne novine”.

Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, ocjenjuje da nije moralno u ovom trenutku najaviti produženje mandata u konkretnom slučaju.

“Kasnije, ukoliko ishod bude da on nije kriv, onda je to i procesno i pravno druga situacija. Ako se dokaže da jeste kriv, u takvoj situaciji on ne bi mogao obavljati takvu funkciju”, kaže Ožegović za “Nezavisne novine”.

Meldiana Mulaosmanović, urednica rubrike Crna hronika na portalu Faktor, kaže da je, po njenom mišljenju, van svake pameti činjenica da direktor tako važne institucije protiv kojeg je donesena naredba o sprovođenju istrage, a o čemu je Tužilaštvo nedavno i zvanično obavijestilo Vladu FBiH, nije suspendovan sa dužnosti.

“Istina je da prema zakonima ove države njega štiti presumpcija nevinosti i on po zakonu mora biti suspendovan tek kada se protiv njega vodi krivični postupak, nakon potvrđivanja optužnice, što ovdje nije slučaj, ali s druge strane postavlja se pitanje kakva se poruka šalje cjelokupnoj javnosti, kao i pitanje moralne odgovornosti”, kaže Mulaosmanovićeva za “Nezavisne novine”.

Sjetimo se, dodaje ona, afere “Respiratori” i tadašnjeg direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka, koji je odmah nakon donošenja naredbe o sprovođenju istrage sam od Vlade tražio da ga suspenduje do okončanja postupka, što je tadašnja Vlada i prihvatila.

“Da ne govorim o ovlaštenjima direktora Civilne zaštite koja su smiješna u odnosu na ovlaštenja rukovodioca jedne policijske agencije u smislu pristupa tajnim podacima i mogućnosti uticaja na istragu. To posebno kada se uzme u obzir činjenica da je Munjić pod istragom da je počinio krivično djelo upravo tako što je, navodno, iskoristio svoj službeni položaj”, ističe Mulaosmanovićeva.

Upravo bi on, dodaje, kao rukovodilac FUP-a najviše morao i brinuti o ugledu te agencije.

“Ja bih rekla da se tu postavlja još jedno pitanje, a to je da li to FUP u svojim redovima nema dovoljno kvalifikovanu osobu da obavlja taj posao umjesto Munjića dok se ne dokaže njegova krivnja ili nevinost? Naravno da to nije slučaj”, jasna je Mulaosmanovićeva.

Prema dostupnim informacijama, upravo na insistiranje Isaka 17. maja prošle godine sazvana je hitna sjednica Vlade FBiH na kojoj je Munjić imenovan za rukovodioca FUP-a i trebalo je na to poziciji da ostane tri mjeseca do izbora direktora, ali to nikada nije završeno.

Tužilaštvo Munjića, kako je nedavno objavljeno, tereti da je kao šef unutrašnje kontrole FUP-a propustio službene dužnosti s obzirom na to da su pripadnici FUP-a bili angažovani kao fizičko obezbjeđenje Edinu Gačaninu koji slovi za jednog on najvećih narko-bosova u svijetu. Većina uhapšenih u akciji “Black Tie 2” puštena je da se u nastavku postupka brani sa slobode.

Između ostalih, pritvor nije određen ni za Munjića, kao ni za Mustafu Selmanovića, šefa Specijalne jedinice FUP-a, koje je ubrzo nakon toga Isak ugostio u svojoj kancelariji, a ispred ulaza su postrojeni vodovi specijalne policijske jedinice.

Nije se dugo čekala reakcija Ambasade SAD u BiH. Smatraju da je šokantno da ministar unutrašnjih poslova FBiH, koji je zadužen za očuvanje vladavine prava, slavi povratak na posao visokih funkcionera Uprave policije FBiH koji su uhapšeni i pod istragom za teška krivična djela.

“Javni funkcioneri protiv kojih se vodi istraga zbog zloupotrebe položaja treba da budu suspendovani do okončanja istrage”, smatraju iz Ambasade SAD.

Isak: Moja smjena nemoguća misija
Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH, prisustvovao je jučerašnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH, a potom se obratio i medijima rekavši da od njegove smjene nema ništa.

“Niko nije pokrenuo pitanje moje smjene jer to nije izvodljivo, to je nemoguća misija, to su samo puste želje određenih političkih opcija. Od 2018. godine se pokušava sa mojom smjenom, pa su čak pri imenovanju ove vlade tvrdili da ću biti ministar samo 30 dana”, rekao je Isak.

Pričao je i o svom imovinskom stanju navodeći da je i prije vozio skupocjena vozila.

“Ja sam i prije pozicije ministra vozio vozila od 200.000, 300.000 i 500.000 KM, vozio se u privatnom helikopteru i vozio jahtu”, kaže Isak.

Kako je dodao, ovi koji bi željeli vidjeti njegovu smjenu moraće se još načekati.

“Prije će njih odstraniti iz njihovih političkih opcija nego što ću ja biti smijenjen s ove pozicije”, istakao je Isak.

Nastavi čitati

Aktuelno