Connect with us

Svijet

SONARNO ORUŽJE UZROK HAVANSKOG SINDROMA? Nova istraga sugeriše koja se država krije iza napada na diplomate

Mediji “The Insider”, “Der Spiegel” i “CBS” sproveli su zajedničku istragu koja sugeriše da je misteriozni Havanski sindrom, koji je pogađao američke diplomate u posljednjih nekoliko godina, može biti povezan sa ruskom obavještajnom službom.

Zajednička istraga je u okviru emisije “60 minuta” zaključila da bi Havanski sindrom “mogao biti povezan sa upotrebom sonarnog oružja od strane ruskih tajnih službi”.

U izvještaju se navodi da “otkriveni dokazi sugerišu da neobjašnjivi abnormalni zdravstveni incidenti mogu poticati od upotrebe usmjerenog energetskog oružja koje su koristili pripadnici ruske jedinice GRU 29155”.

Ruska jedinica GRU 29155 odgovorna je za operacije u inostranstvu, a do sada je već okrivljena za nekoliko incidenata, uključujući i pokušaj trovanja Sergeja Skripala u Velikoj Britaniji 2018, piše Euronews.

Prvi put prijavljen 2016. godine, kada su američke diplomate u glavnom gradu Kube prijavile da su se razboljele i čule prodorne zvukove noću, Havanski sindrom je podstakao spekulacije da je strani faktor napadao američko osoblje koristeći nepoznato sonarno oružje.

Ostale simptome, među kojima su krv iz nosa, glavobolje i probleme sa vidom, potom je prijavilo i osoblje ambasada u Kini, Evropi i Vašingtonu.

Kremlj je odbacio ove optužbe
Fenomen je inače dobio ime po glavnom gradu Kube, jer se vjerovalo da je prvi slučaj otkriven 2016. godine, premda nova istraga sugeriše da je možda bio prisutan i u Njemačkoj 2014. godine.

Simptomi Havanskog sindroma
Neki od simptoma podrazumijevaju dugotrajne glavobolje praćene “senzornim pojavama”, poput zvukova, pritiska ili toplote. Uz to, prisutne su i vrtoglavica i mučnina praćene bolovima u glavi ili vratu.

Žrtve bi, kako se prenosi u brojnim izvještajima, iznenada začule čudan zvuk koji bi trajao u rasponu od 20 sekundi do 30 minuta. Često je počinjalo zvukom koji su ljudi opisivali kao “zujanje” i, “brušenje metala”, prenosi BBC. Oni koji nisu čuli zvuk, osjećali bi određenu toplotu i pritisak, a neki su se mjesecima mučili sa vrtoglavicom i umorom.

Prema podacima Stejt departmenta, u tom prvom naletu pogođeno je bilo više od 20 članova osoblja. Iako su SAD i Kuba 2015. godine obnovile diplomatske odnose, slučajevi su primorali Vašington u kom je u to vrijeme sjedio predsjednik Donald Tramp, da povuče gotovo polovinu osoblja.

Prije tri godine je kao prilično veliko iznenađenje stigla i vijest da je Centralna obaveštajna agencija (CIA) evakuisala službenika koji je služio u Srbiji i pretrpio “teška oštećenja nastala zbog neuroloških napada”. Tu informaciju prenio je “Wall Street Journal”, pozivajući se na saznanja tadašnjih zvaničnika SAD.

CIA osporila postojanje sindroma?
Prije dvije godine, CIA je u istrazi zaključila da iza misterioznog Havana sindroma ne stoje Rusija ili Kina, kao i da se simptomi ne mogu pripisati bolesti izazvanoj mikrotalasima. Većina od 1.000 prijavljenih slučajeva može se objasniti uzrocima okoline, nedijagnostikovanim zdravstvenim stanjima ili stresom, a ne kontinuiranom globalnom kampanjom strane sile, rekli su zvaničnici CIA.

“CIA je priznala da američke špijune/diplomate ne napadaju strani protivnici. ‘Havanski sindrom’ je masovna histerija”, napisao je tada poznati istraživački novinar Bendžamin Norton, dodajući da su oni “koji šire ovu lažnu teoriju zavere” mediji “New York Times”, “CNN”, “Fox”, “Guardian” i drugi.

Profesor sociologije koji je specijalizovan za fenomen masovne histerije i teorije zavjere, dr Robert Bartolomju, smatra da je Stejt department “odmah požurio da objasni slučaj koristeći najegzotičnija i nategnuta objašnjenja”.

“Ovo je slučaj lošeg novinarstva, loše vlade i loše nauke, i primjer miješanja politike sa naukom”, rekao je Bartolomju, koji je sa još jednim kolegom autor knjige o Havana sindromu.

Nakon izvještaja CIA u kome stoji da iza Havana sindroma ne stoje strane sile, saopšteno je ipak da će se nastaviti istraga u vezi sa više od 20 još neobjašnjenih slučajeva, i to u Beču, Parizu, Ženevi i Havani.

Pored tih slučajeva, još jedan značajan broj ostaje neobjašnjen, citirao je “NewYork Times” analizu jednog zvaničnika CIA.

Svijet

KINA GRADI MISTERIOZNI BROD: “Ovako nešto nema niko na svijetu”

Kina je tajno izgradila prvi namjenski nosač dronova na svijetu. Ušuškan u brodogradilištu na Jangceu, daleko od glavnih brodogradilišta Šangaja, nosač dronova obavijen je velom misterije.

Ovaj nosač se značajno razlikuje od tri nosača aviona koje Kina već koristi. Kako J. Majkl Dam saradnik na Mičel institutu za aeronautičke studije, objašnjava za “Naval News”, veličina ovog namjenskog broda je oko trećine ukupne dužine i pola širine konvencionalnih nosača aviona. Ima pistu i pilotsku palubu dovoljno široku da upravlja avionima ili dronovima sa rasponom krila od oko 20 metara, kao što su kineski ekvivalenti američkih dronova Predator.

Mnoge zemlje su najavile planove za izgradnju nosača bespilotnih letjelica, uključujući Peru, Holandiju i Iran, ali nijedna to još nije zvanično učinila.

“Ako se potvrdi da je ovo plovilo namijenjeno samo za bespilotne letjelice, to je zaista značajno jer bi Kina bila prva zemlja koja bi ovu ideju pretvorila u stvarnost. Da bismo utvrdili njenu potencijalnu efikasnost, prvo moramo da znamo kakve će mogućnosti upotrebe i kako će se uklopiti u kineske snage”, rekla je Dženifer Parker, bivši mornarički oficir i saradnica na Australijskom nacionalnom univerzitetu, za “Telegraph”, prenosi Jutarnji list.

Prvobitna analiza plovila pokazuje da se radi o katamaranu sa velikim razmakom između trupa i veoma niskom palubom. Pored toga, izgleda da nema tipičan hangar za avione, što znači da je broj aviona koji može da primi ograničen. Moguće je leteti avionima sa fiksnim krilima, ali ne dozvoljava avionima da polete i slete u isto vrijeme.

Brodogradilište u kojem je izgrađen nosač dronova, ranije je korišćeno za izgradnju bespilotnih brodova za mornaricu kineske narodnooslobodilačke vojske (PLAN). Međutim, iz trenutno dostupnih informacija nije jasno da li je namjenski brod dio zvaničnog programa PLAN-a ili je komercijalni projekat.

Ako se potvrdi da je nosač dronova deo PLANA, to će značiti da Peking ima “impresivan apetit za inovacije, dok preuzima sve razvojne rizike koji dolaze sa takvim eksperimentima”, rekao je Euan Graham, analitičar Australijskog instituta za stratešku politiku.

“Druge mornarice bi mogle da uče iz primjera Kine, a to je samo po sebi važan razvoj. Dronovi su možda novo lice modernog ratovanja, ali ipak morate nekako da ih dovedete na bojno polje. A na Pacifiku to uključuje velike udaljenosti i ima ranjivosti na koje su se već susreli konvencionalni nosači aviona, čini se da nema vidljive hangare ili sistem za brzo usporavanje aviona pri slijetanju, što sugeriše da bi ga Narodnooslobodilačka vojska Kine mogla smatrati vrednijim rizika od postojećih nosača aviona”, dodao je Grejem.

Iako nije poznato kojim tipom dronova Kina može da upravlja sa broda, oni bi potencijalno mogli biti lansirani za jednosmerni napad na brodove ili kopnene ciljeve.

“Nije iznenađujuće što PLAN razvija namenske nosače bespilotnih letjelica koji bi mogli da obavljaju misije dronova većeg obima. Namjenske platforme koje nose veliki broj dronova mogle bi da se koriste u napadima zasićenja protiv dobro branjenih ciljeva ili u misijama kao što je nadgledanje širokog područja”, objasnio je Dru Tompson, bivši zvaničnik američke odbrane.

Kina ima najveću ratnu mornaricu na svijetu, sa više od 370 ratnih brodova, a nedavno je počela i pomorska ispitivanja svog trećeg i najnaprednijeg nosača aviona Fudžijan.

Nastavi čitati

Svijet

SUDARILA SE DVA BRODA NA DUNAVU! Ima poginulih i nestalih!

Sudarili su se brod hotel i manje plovilo.

Dvije osobe su poginule, a pet se vodi kao nestalo kada su se dva broda sudarila na Dunavu, kod mađarskog grada Veroce, oko 50 kilometara sjeverno od Budimpešte, saopštila je danas policija.

Kako prenosi index.hu, nesreća se dogodila u subotu veče, a nastradali su muškarac i žena.

Prema navodima portala, sudarili su se brod hotel i manje plovilo.

Nastavi čitati

Svijet

UTVRĐENA TAČNA LOKACIJA NESREĆE: Snimak sa mjesta gdje je pao helikopter u kom se nalazio iranski predsjednik

Objavljen je snimak mejsta gdje je pao helikopter u kom je bio iranski predsjednik.

Helikopter sa iranskim predsjednikom Ibrahimom Raisijem srušio se na sjeverozapadu zemlje.

Ubrzo su se sve raspoložive ekipe uputile na mjesto pada.

“Tačna lokacija nesreće je utvrđena, za nekoliko minuta stižemo do posljednjeg GPS signala koji je uputio helikopter”, rekao je jedan od spasilaca Crvenog polumjeseca.

Raisi se vraćao sa ceremonije otvaranja brane na granici Irana i Azerbejdžana i tada se njegov helikopter srušio pri slijetanju u regiji Varzakan, 600 kilometara od Teherana. Ova regiju karakterišu planinski vijenci i nepristupačan teren. Varzakan pripada iranskoj pokrajini Istočni Azerbejdžan.

Na mapi ispod možete videti tačnu lokaciju Varzakana na mapi Irana.

Nastavi čitati

Aktuelno