Connect with us

Politika

„TURKOVIĆEVA ZAHTIJEVALA NEZAKONIT RAD“: Reagovao ambasador BiH u Sloveniji

Ambasador BiH u Sloveniji Milorad Živković izjavio je da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković gotovo svakodnevno i njega i njegove kolege obasipala raznoraznim neprihvatljivim dopisima kojima je tražila da se ponašaju i djeluju protiv zakona, kako BiH, tako i Republike Srpske.

Živković je naveo da je u njegovom mandatu, a vjeruje i ostalih ambasadora koji dolaze iz Republike Srpske, imenovanih na prijedlog srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, saradnja sa Turkovićevom bila nezadovoljavajuća iz više razloga.

– Iako smo od središta /Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara/ prozivani da vodimo paralelnu diplomatiju, odgovorno naglašavam da se u svim diplomatsko-konzularnim predstavništvima /DKP/ gdje su postavljeni kadrovi iz Republike Srpske radilo profesionalno, po svim diplomatskim pravilima i pazilo da se ne ukalja ni lični obraz, ni obraz zemlje iz koje dolazimo – rekao je Živković.

Živković je istakao da su svakodnevno bili obasipani raznim nemuštim dopisima u kojima se od njih tražilo da obilježavaju na razne načine nepostojeće dane, takozvane „državne praznike“, i time da krše zakone zemlje iz koje dolaze.

Prema njegovim riječima, Turkovićeva je, istovremeno, tražila od ambasadora BiH da u „šihtaricu“ ne upisuju 9. januar Dan Republike Srpske, kao državni praznik i ostale neradne dane.

On je naglasio da su ambasadori iz Republike Srpske, u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske i relevantnim odlukama Vlade Srpske, bili jedinstveni i da su svaki put argumentovano odbili nametnute zahtjeve iz MIP-a.

– Svi naši dopisi o potrebi materijalno-tehničkih sredstava, neophodnih za rad DKP-a i poštovanja zakonitosti u radu, završavali su ili sa uobičajenim administrativnim odgovorima /nema novca, nije usvojen budžet/, ili u ladicama, a nerijetko i u korpama resornog ministarstva – objasnio je ambasador BiH u Ljubljani.

Živković je rekao da su, istovremeno, potrebe za ljudskim resursima, pogotovo u doba epidemije virusa korona, svjesno ignorisani i naknadno neadekvatno popunjavani, pogoršavajući nacionalni disbalans na štetu srpskih kadrova.

On je naveo da se uvidom u broj zaposlenih po DKP-u i brojem izvršenih usluga, ali i prihodom, lako može zaključiti da je DKP Ljubljana izvršila najveći broj usluga, prihodovala najviše novca računajući prema broju zaposlenih, što se drastično odrazilo na pogoršanje njihovog zdravstvenog stanja.

–  Da stvar bude zanimljivija, MIP u Savjetu ministara na te dopise odgovorio je slanjem Komisije za utvrđivanje zakonitosti u radu i finansijsku kontrolu u proljeće 2020. godine. Iako sam imao uvid, nakon kontrole, u njihove izvještaje, a na neke od njih stavio i paraf /svi su bili pozitivni i pohvalno se odnosili na rad DKP-a/, ni do dana današnjeg nismo dobili nikakvo obavještenje od resornog ministarstva – naveo je Živković.

On je naveo da su, sa druge strane, u prethodnom vremenu, opterećnom epidemijom i takozvanom „korona diplomatijom“, osim redovnih kontakata sa nadležnim institucijama uspjeli, zajedno sa partnerima, da nametnu temu promjene Sporazuma o zapošljavanju sa Slovenijom u dijelu smanjivanja obaveznog rada u trajanju od jedne godine kod istog poslodavca na najvišem nivou.

Živković je naglasio da je pitanje prava nacionalnih manjina, zajedno sa ostalima, stalno na dnevnom redu, ali i da u ovom momentu nema spremnosti sa slovenačke strane da se, po pitanju reciprociteta, što je osnov njihove politike, riješi ovaj problem koji opterećuje međudržavne odnose u regionu.

On je podsjetio da je ispregovaran i Sporazum o zapošljavanju članova porodice zaposlenih u DKP-ovima dvije zemlje, ali da taj dokument i dalje čeka na realizaciju, zbog opstrukcija u Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara.

– Ekonomska saradnja BiH i Slovenije se oporavlja i ima tendenciju da sustigne najbolje dane po pitanju izvoza u Sloveniju. Osim kontinuirane podrške našim privrednicima u osnivanju i podršci preduzećima ovdje, najnovije aktivnosti su promocija nove zimske sezone u saradnji sa Olimpijskim centrom `Jahorina` – naveo je ambasador BiH u Sloveniji.

Živković smatra da i česte posjete najviših zvaničnika Sloveniji /Bledskom forumu i Brdo-Brioni procesu/ pokazuju živu diplomatsku aktivnost pretočenu u dokumente koji ocrtavaju kontinuiranu podršku kandidatskom statusu BiH na putu ka EU.

– Za Republiku Srpsku važan je i svaki razgovor koji bi dodatno objasnio njen položaj, a istakao bih sigurno najvažniji sastanak koji je imao srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik sa tadašnjim slovenačkim premijerom Janezom Janšom, ali i razgovore koje je vodila predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović pri nedavnoj posjeti Sloveniji –  zaključio je Živković.

(Srna)

Politika

NEMA DA FALI! Stare cijene hrane i pića samo za političare

Cijene jela od prije deset godina te nedostaci u sistemu evidentiranja i kontrole utroška zaliha hrane i pića, ali i propusti u planiranju i sprovođenju određenih postupaka javnih nabavki, glavni su razlozi zbog kojih je Služba za zajedničke poslove institucija BiH dobila mišljenje sa rezervom za prošlu godinu.

Kancelarija za reviziju institucija BiH skrojila je Službi zbog utvrđenih propusta u radu u prošloj godini i 34 preporuke.

Služba ostvaruje vlastite prihode pružanjem ugostiteljskih usluga zaposlenim u institucijama BiH. Prema obrazloženjima finansijskog izvještaja ostvareni prihodi su naplaćeni gotovinski, putem faktura i abonentskih blokova.

I pored ranijih preporuka revizije, Služba još nije sačinila prijedlog novog cjenovnika, niti novog normativa.

– Prodajne cijene artikala (hrane i pića) su utvrđene cjenovnikom jela i pića u objektima institucija BiH iz 2015. godine. Normativi (potrebna roba/sirovine za dobijanje određenog artikla) su utvrđeni 2017. godine, nakon čega su vršene izmjene koje nisu usvojene od rukovodstva, niti su uspostavljene jasne procedure postupanja kod potrebe izmjene normativa – naveli su revizori te ponovo preporučili Službi da izvrši detaljnu procjenu troškova pripreme jela i pića te na osnovu toga razmotri potrebu za korekcijom prodajnih cijena, imajući u vidu značajne promjene u nabavnim cijenama u odnosu na period donošenja važećeg cjenovnika.

To znači da, dok su cijene životnih namirnica u posljednjih nekoliko godine i više nego udvostručene, jedino političari u Sarajevu žive i više nego lagodno, jer samo oni imaju privilegiju da jedu i piju po cijenama od prije deset godina.

Kada je riječ o kontroli utroška hrane i pića, revizori su naveli da se na pouzdan način ne mogu utvrditi stvarni utrošci robe po vrstama i količinama, a koji su osnova za pouzdano utvrđivanje stvarnih količina pripremljenih obroka i njihove prodaje te utvrđivanje stvarnog prometa hrane i pića po vrstama i količinama.

– Služba je krajem godine pokrenula aktivnosti na integrisanju softvera za ugostiteljstvo “nibis” sa softverom “aksis”. Integracijom bi trebalo da bude omogućen automatski prenos robe između različitih lokacija, organizacionih jedinica i skladišta, čime bi trebalo da bude značajno unaprijeđen proces evidentiranja utroška robe i stanja zaliha u ugostiteljstvu – navedeno je u izvještaju.

Pored navedenih propusta revizori su utvrdili i da zahtjevi za dodjelu stimulacije zaposlenom ne sadrže detaljna obrazloženja sa relevantnom dokumentacijom na osnovu kojih se predlaže isplata novčane nagrade. Osim toga postoje i slučajevi da su zaposleni sami sebe predlagali za novčanu nagradu.

Nepravilnosti su utvrđene i kod korišćenja plaćenog odsustva, prekovremenog rada, a ponovo je utvrđeno i da evidencije o korišćenju službenih vozila u pojedinim slučajevima nisu bile potpune.

– Kod pojedinih putnih naloga utvrđeno je da je prikazana kilometraža prilikom točenja goriva neusklađena sa evidencijom o pređenoj kilometraži za taj dan te da se u pojedinim slučajevima i relacije kretanja ne podudaraju sa relacijom u izvještajima o korišćenju TAG uređaja – naveli su revizori i poručili da su ponovo konstatovane slabosti i nedostaci kod istraživanja tržišta i sprovođenja postupaka nabavki.

Loša praksa
Služba za zajedničke poslove institucija BiH je lani putem ugovora o radu na određeno vrijeme angažovala 69 osoba bez raspisivanja konkursa.

– Nismo se uvjerili da je zapošljavanje na određeno vrijeme u svim slučajevima izvršeno zbog hitnosti i nepredviđenog povećanja posla – naveli su revizori i dodali da su i dalje pojedini zaposleni, pored svojih redovnih poslova, obaljali i dio poslova na drugim radnim mjestima višeg ranga na osnovu ovlašćenja direktora. Takođe poručili su da ovakva praksa u Službi egzistira više godina i, osim što nije u skladu sa zakonskim propisima, nije prihvatljiva ni sa stanovišta efikasnog funkcionisanja internih kontrola u značajnim procesima.

Nastavi čitati

Politika

Šmit “Novac za “Viadukt” se mora isplatiti, a AKO NEŠTO SMRDI IDITE TUŽIOCU”

Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, ocijenio je besmislenim kritike vlasti iz Republike Srpske u kojima se optužuje da je posljednjom odlukom kojom se rješava pitanje duga slovenskoj firmi “Viaduct”, zavukao ruke u džepove građana Srpske, uskrativši im penzije i plate.

Ministru finansija BiH je poručio: “Postupi po odluci i novac uplati “Viaduktu”, a sve sumnje prijavi tužilatvu”.

Pravobranilaštvo BiH više je puta pozivalo vlasti u Banjaluci da nagomilani dug isplate, međutim odgovora nikada nije bilo, rekao je Šmit u razgovoru za Novu.Authentic Banja Luka souvenirs

– Ono što oni tvrde da ne znaju ništa o tome su potpune besmislice. Novac od putarina koji pripada Srpskoj dostupan je za izmirenje duga, ali ni na koji način ne utiče na proračun tog entiteta – naveo je Šmit.

On je pozvao ministra finansija Srđana Amidžića da postupi po odluci i novac uplati “Viaductu”, a ukoliko postoje sumnje da će novac otići na pogrešnu adresu da prijavi tužiocu u ovom slučaju.

– Ovo je odluka i tu se radi o tome da je državni novac, novac Centralne banke i novac BHANSA-e blokiran. Ministar finansija to dobro zna i očekujem da oni kažu ono što znaju, a ne da pričaju priče koje bi željeli da pričaju.

Na njemu je da isplati taj novac i on to mora učiniti postupajući s dužnom pažnjom, on mora poduzeti sve potrebne korake. Ukoliko smatra da nešto ne ide kako treba i ako ljudi u Srpskoj znaju da firma “Viaduct” nije ovlaštena, zašto njihovi advokati nisu to sve naveli u Vašingtonu.

Sva ova saznanja što imaju sada zašto ih nisu ranije naveli. Potpuna je dezorijentacija vezano za ono što se događa. Ne volim biti previše oštar prema zvaničnicima, ali ih pozivam da izvrše svoje obaveze – poručio je Šmit.

Ako postoje neka saznanja da će novac otići ili je već otišao na pogrešnu adresu, dodao je, ili ako neko “osjeća da nešto tu smrdi u okviru dogovora Banjaluke i Portoroža onda idite tužiocu i prijavite, a ako ne, onda isplatite novac”, zaključio je Šmit.

Nastavi čitati

Politika

IMA SE MOŽE SE! Vlasti Srpske dobile novog lobističkog predstavnika u SAD

Novi lobistički ugovor sklopljen je s firmom “MO Strategies, Inc.”, čiji je osnivač blizak Republikanskoj stranci u Sjedinjenim Američkim Državama.

Kako se navodi u ugovoru, koji je objavljen na registru stranih agenata (FARA), za zastupanje interesa Republike Srpske američku kompaniju “MO Strategies, Inc.” unajmila je druga američka kompanija – “Becker & Poliakoff”, s kojom je prethodno ugovor o lobiranju za Republiku Srpsku sklopljen u junu 2025.

Prema novom konsultantskom ugovoru dvije američke kompanije, koji je sklopljen 1. jula 2025. godine, “MO Strategies, Inc.” će asistirati u zastupanju pred Vladom SAD o pitanjima koja identifikuju vlasti u Republici Srpskoj.

Ugovor ne precizira instituciju koja je nosilac ugovora ispred Republike Srpske, ali se iz informacije o adresi Bana Milosavljevića u Banjaluci može zaključiti da je riječ o Kancelariji predsjednika Republike Srpske.

U ugovoru se navodi da će “MO Strategies, Inc.” mjesečno primati 10.000 dolara za svoje usluge od “Becker & Poliakoff”, ali tek kada ta firma primi uplatu iz Republike Srpske.

Potpisnik ugovora ispred novog američkog lobističkog predstavnika je Martin Obst, za koga se na sajtu “MO Strategies, Inc.” navodi da je republikanski strateg sa preko 20 godina iskustva u republikanskoj politici.

Kako se navodi, Obst je imao rukovodeće uloge u predsjedničkim kampanjama Donalda Trampa 2016. i 2020. godine, a takođe je bio i viši politički savjetnik bivšeg potpredsjednika SAD-a Majka Pensa.

Detektor je kontaktirao firmu “MO Strategies, Inc.”, Obsta i Kancelariju predsjednika Republile Srpske, ali oni nisu bili odmah dostupni za komentar.

Vlasti u Republici Srpskoj pojačale su svoje napore da lobiraju kod nove administracije u SAD- nakon pobjede Donalda Trampa.

U ugovoru koji je sklopljen u junu 2025. godine s firmom “Becker & Poliakoff”, kao glavna svrha, između ostalog, navodi se započinjanje i promocija dijaloga između vlasti u Republici Srpskoj i Trampove administracije.

“Becker & Poliakoff” je u ovom ugovoru takođe podugovarač, a kako se navodi, iznos od 40.000 dolara mjesečno toj firmi isplaćivaće američka firma “Zell & Associates International Advocates”, koju su vlasti u Republici Srpskoj unajmile u januaru 2025. i koju direktno plaća Republilka Srpska.

Između ostalog, ta firma radiće i na uklanjanju sankcija Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović.

(Detektor) Foto: BN

Nastavi čitati

Aktuelno