Politika
Radnici BHRT-a bez doprinosa, ALI ZATO PLAĆAJU Mostarski sajam i Večernjakov pečat

Posljednju platu zaposleni BHRT-a primili su 8. aprila za mjesec mart. Na prvu, reklo bi se, kako su se stvari na Državnom javnom radio-televizijskom servisu popravile, ali u stvarnosti nije tako.
Tačnije, radnici su dobili “golu” platu. Bez toplog obroka, bez uplaćenih doprinosa na platu. To znači da im nisu uplaćeni ni doprinosi za zdravstvo. Valjda su radnici dužni platu dati ljekarima u privatnom sektoru kad već ne mogu koristiti javno zdravstvo.
No, u isto vrijeme menadžment BHRT-a na čelu sa generalnim direktorom Belminom Karamehmedovićem ponaša se kao da su riješeni svi problemi. Krajem februara Samostalni sindikat radnika u BHRT-u oglasio se saopšenjem za javnost u kojem ponavljaju svoje zahtjeve.
“Tražimo da se pronađe sistemsko rješenje i potpiše Ugovor kojim će se osigurati: povećanje plate, toplog obroka, uplata doprinosa i poboljšanje uslova rada. Pozivamo sve odgovorne na odgovornost prema uposlenicima Javnog servisa BiH.
Gospodo, po ko zna koji put ponavljamo Vam, dobro razmislite, u pitanju je egzistencija oko 800 zaposlenih od kojih 60 posto prima platu od 600 do 900 KM. Ta sredstva su socijalna davanja, za režije i lijekove a ne za život dostojan čovjeka”, apelovao je tada Sindikat. A onda je uslijedila neobična tišina.
Patria je generalnom direktoru BHRT-a Karamehmedoviću i direktoru BHT1 televizije Mariju Vrankiću uputila nekoliko pitanja u vezi ovih problema, ali i oko realizacije prijenosa ceremonije Večernjakov pečat u organizaciji Večernjeg lista 17. maja.
A evo šta je problem.
Generalni direktor BHRT-a i direktor BHT1 stavili su na raspolaganje tri studija RTV doma, ljudstvo, tehniku i to HD koju će vjerovatno morati iznajmiti zbog realizacije prenosa manifestacije Večernjeg lista koji je u 100 odstotnom privatnom vlasništvu.
Karamehmedović i Vrankić su upitani koja je ekonomska opravdanost realizacije prenosa Večernjakovog pečata, da li je potpisan ugovor o međusobnim pravima i obavezama i kolike troškove ima BHRT s obzirom da se program uživo radi sa tri lokacije (Sarajevo, Mostar, Banja Luka), ko plaća ljude koji su angažovani na ovom projektu.
Ono što je još poraznije u ovom slučaju je da prema planiranom scenariju svi voditelji i novinari koji će voditi manifestaciju i javljati se u program tokom prenosa, moraju govoriti na hrvatskom jeziku, bez obzira što nisu Hrvati ili što inače ne govore hrvatski jezik.
Cijeli program osmislila je Valentina Rupčić, urednica u Večernjem listu i član Upravnog odbora BHRT-a. Rupčić i Jozo Pavković, direktor Večernjakovog pečata i glavni urednik Večernjeg lista u BiH bili su za istim stolom sa šefom HDZ-a Draganom Čovićem kada je obilježena večer HŠK Zrinjski 11. aprila.
Cijeneći poruke video spota koje ovih dana emituje BHT1 da su tu zbog građana, da ih informišu, pitaju, istraže, a sve jer vole Bosnu i Hercegovinu, upravo to nas je nagnalo da pitamo kakvu korist će gledaoci BHRT-a imati od ove privatne manifestacije, a kakvu BHRT u momentu kada grca u dugovima, gomila se dug prema EBU, moraju se namjenski opravdati 4 miliona KM koje je BHRT dobio od Ministarstva prometa i komunikacija BiH.
No, ovo nije jedina manifestacija koju će BHT raditi u direktnom prenosu. Isti slučaj je i sa Međunarodnim sajmom privrede u Mostaru koji počinje danas, a iza kojeg stoji preduzeće Mostarski sajam d.o.o. u vlasništvu sedam osoba (Vedranka Gadžić, Miroslav Ćorić, Branko Kolobarić, Ante Vidačak, Vlado Čuljak, Tin Matić, Josip Čarapina).
Prema najavi, na otvaranju Mostarskog sajma govoriće direktorica Dalfina Bošnjak, gradonačelnika Mostara Mario Kordić, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, te premijer Hrvatske Andrej Plenković. Hrvatska je zemlja partner ovogodišnjeg sajma, a biće ovo prilika da Plenković dan pred izbore u Hrvatskoj pošalje poruke svojim glasačima u BiH bez obzira o čemu govorio.
(Istraga.ba)
Politika
ZAPISNIKA NEMA! Rankić SLUPAO SLUŽBENO VOZILO NSRS – NIKO NE ZNA GDJE NI KAD!

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Petko Rankić, učestvovao je u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je pod nerazjašnjenim okolnostima slupao službeno vozilo parlamenta RS.
Riječ je o službenom vozilu “Škoda Octavia” koja je stara tek 3 godine, a šteta na vozilu je velika.
Da je vozilo slupano potvrđeno je za Srpskainfo u Narodnoj skupštini RS, ali brojna druga pitanja su ostala bez odgovora. U Narodnoj skupštini su potvrdili da je vozilo koristio upravo potpredsjednik Rankić, a na pitanje kolika je šteta, odgovorili su da još nije procijenjena.
– Procjenu obavlja ovlaštena auto kuća i Grave osiguranje sa kojima Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju od 15.2.2025. godine – ističu u NSRS.
Dodaju da je riječ o vozilu koje je kupljeno 2022. godine po cijeni od 60.000 KM sa PDV. Ključni detalji, međutim, izostaju. Policijski zapisnik, koji bi trebao rasvijetliti okolnosti nezgode, do danas nije dostavljen Narodnoj skupštini RS.
Prema informacijama iz NSRS, uobičajeni rok za dostavu zapisnika je 30 dana, ali zvaničnih potvrda i dalje nema, niti se zna kada i gdje se tačno nezgoda dogodila.
Dodatnu sumnju izazivaju nezvanične informacije prema kojima Rankić tvrdi da se sudario s jednom ženskom osobom te da je pozvao policiju koja je, navodno, napravila zapisnik.
Izvor iz MUP Republike Srpske, međutim, demantuje te tvrdnje i ističe da policijska patrola nije izlazila na lice mjesta. Dakle, imamo slupano službeno vozilo, ali nemamo mjesto nezgode, niti datum kada se ona desila. Nemamo zapisnik. Imamo dvije verzije priče i nijedna nije potvrđena.
Bez zapisnika, bez zvanične informacije o datumu, lokaciji i okolnostima nezgode, ali i bez transparentne reakcije institucija, ovaj slučaj otvara brojna pitanja: Ko je odgovoran za štetu nastalu na službenom vozilu? Da li su uopšte poštovane zakonske procedure? Zašto nema policijskog zapisnika?
Odgovor smo pokušali da dobijemo od Petka Rankića, koji je inače kadar SP, ali on nam se nije javljao na mobilni telefon.
Politika
INSPEKTORI KREĆU U AKCIJU – Pod LUPOM IMOVINA i PRIHODI 1.450 OSOBA

Nadležni sektor Poreske uprave Republike Srpske formirao je bazu podataka o imovini i prihodima za 788.246 fizička lica, a poseban nadzor stavljen je na njih 1.450.
Navedeno je to u odgovoru na poslaničko pitanje koje je dostavljeno Narednoj skupštini Republike Srpske, a u kojem je precizirano da je iz formirane baze izdvojeno 1.450 fizičkih lica koja su u periodu posmatranja od tri uzastopne godine imala razliku između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda veću od 300.000 KM.
– U skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka izdato je 20 naloga za sprovođenje prethodnog postupka, po kojima postupa nadležno odjeljenje – naveli su u Poreskoj upravi. Takođe, navode da kada su u pitanju aktivnosti na utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu napravljen je značajan iskorak u uspostavljanju komunikacije sa eksternim izvorima podataka i proširenjem baze podataka o imovini i prihodima fizičkih lica, čime su stvoreni uslovi za identifikaciju rizika, bodovanje i rangiranja fizičkih lica za prethodni postupak i postupak kontrole.
Direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić ranije je “Glasu” rekao da će utvrđivanju porijekla imovine vršiti sistemskim prikupljanjem podataka o pokretnostima i nepokretnostima svih građana Srpske, u Republici, ali i inostranstvu.
– Nećemo imati selektivan pristup u primjeni zakona i neće se ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko i kakvih auta, nepokretnosti, od kojeg materijala mu je ograda ili ići ciljano na kontrolisanje ljudi za koje se u javnosti zna da su bogati i slično – pojasnio je tada Maričić. Takođe, on je precizirao da će Poreska uprava vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana i na taj način napraviti bazu imovine građana u Srpskoj, BiH i inostranstvu.
– Kada baza u potpunosti bude uspostavljena, pristupiće se analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrijednosti imovine, ići će se u drugu fazu postupka, a to je kontrola – kazao je Maričić.
Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu usvojen je u februaru 2022. godine, a stupio je na snagu godinu dana nakon toga. Tim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak pod kojim se utvrđuje imovina i uvećanje imovine fizičkog lica i poseban porez na uvećanje imovine, koje u uzastopnom period do tri kalendarske godine prelazi iznos od 300.000 KM, a za koju fizičko lice ne može da dokaže način sticanja, kao i organi nadležni za sprovođenje ovog zakona.
Ovim zakonom je između ostalog definisana imovina kao skup apsolutnih i relativnih imovinskih prava (pravo svojine i druga stvarna prava na pokretnim i nepokretnim stvarima, pravo intelektualne svojine, potraživanja iz svih izvora obligacionih odnosa), udjeli u privrednim društvima i prava koja iz njih proizlaze, hartije od vrijednosti, novac, kriptovalute, kao i druga imovinska prava u Republici Srpskoj, FBiH, Brčko distriktu i inostranstvu. Zaposleni
U Sektoru za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu ima šest zaposlenih. Strukturu u pomenutom sektoru čini pet zaposlenih sa visokom stručnom spremom (četiri zaposlena su diplomirani ekonomisti te jedan pravnik) i jedan sa srednjom stručnom spremom.
Politika
BODIROGA O DODIKU “Kazna zatvora do pet godina ako se krši odluka NSRS”

– Ako službeno ili odgovirno lice u instituciji Republike Srpske ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija Republike Srpske kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora. Ovo je na nalogu objavio šef poslaničkog kluba SDS u NSRS Ognjen Bodiroga, osvrćući se na nedavno pojavljivanje u Sudu BiH predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Podsjetimo da je NSRS donijela zakone o zabrani rada pravosudnih i bezbjednosnih institucija BiH na prostoru Republike Srpske, a usvojene su i dopune krivičnog zakona u kome su predviđene kazne ukoliko se ne poštuju odluke institucija Republike Srpske.
“Od ovoga nema odbrane pa makar bili Srđan Mazalica ili Radovan Кovačević. Dakle, Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, to je Dodik prekršio. Tačka”, naveo je Bodiroga.
Uz objavu Bodiroga je objavio i Zakon o dopuni krivičnog zakonika Republike Srpske, gdje je predviđen taj član.
BN
-
Politika2 dana ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Društvo2 dana ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina
-
Region2 dana ago
PJEVAO PJESMU O KLANJU SRBA, policija nije reagovala
-
Politika3 dana ago
SVE JE POGAZIO: Stanivuković najavio krivičnu prijavu protiv Dodika zbog “KAPITULACIJE” pred Tužilaštvom BiH!
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ŽESTOKO PORUČIO DODIKU: „Pogazio si zakone, Ustav i samog sebe – ovu prevaru ti narod neće zaboraviti!“
-
Politika2 dana ago
E MOJI SRBI..: Dan žalosti u Srpskoj počeo žurkom i slavljem u Laktašima
-
Politika1 dan ago
NEVESINJE, SRCE SRPSKOG OTPORA! Stanivuković “Pet hiljada heroja pobijedilo OSAM PUTA JAČEG NEPRIJATELJA”
-
Svijet3 dana ago
GLOBALNA PRERASPODJELA MOĆI! BRIKS prešao 50% svjetskih finansija!