Connect with us

Politika

AFERA “VIADUCT”: Firma bez radnika i računa dobila MILIONSKI POSAO, pa odštetu od 110 miliona KM!

Prije desetak godina mediji su pisali da je slovenačkoj kompaniji Viaduct iz Portoroža, koja je većinski vlasnik firme “HES Vrbas” Banja Luka i koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane na Vrbasu, godinama unazad blokiran račun u Sloveniji i nema niti jednog zaposlenog radnika.

Ta kompanija sudskom presudom naplatiće najmanje 110 miliona KM, a taj iznos po osnovu kamata raste iz dana u dan.

Kompanija “Viaduct” imala je 97 posto učešća u kapitalu banjalučke kompanije “HES Vrbasa”, koji nije izgradio hidroelektrane jer je Vlada Republike Srpske prekršila ugovor i sada treba isplatiti ogromnu odštetu.

Iz dokumenata slovenačkih institucija koji su bile 2016. godine u posjedu Nezavisnih novina, račun te firme u Deželnoj banci Slovenije blokiran je bio već gotovo četiri godine, dakle od 2012. godine.

RASKID S VIADUCTOM U BOJAMA SNSD-a: KAKO JE SVJESNO RASTAO DUG S KAMATAMA DO 110 MILIONA KM

Pored toga, računi “Viaducta” u posljednjih 15 godina (od 2001. godine) bili su blokirani još dva puta. Prvi put to se desilo s računom u Banci Koper 15. oktobra 2007. godine, koji je odblokiran 26. avgusta naredne godine. Isto tako, račun ove firme u Novoj ljubljanskoj banci blokiran je 16. oktobra 2007. godine, a odblokiran 10. decembra iste godine. Treba pomenuti i da su vlasnici ove kompanije Boris Goljevšček i Vladimir Zevnik, koji su zajedno vlasnici još nekoliko kompanija u Sloveniji.

Ono što je posebno zanimljivo je da firma “Viaduct”, koja je trebalo da bude nosilac projekta izgradnje dvije hidroelektrane vrijednosti od oko 165 miliona evra, na svojoj internet stranici kao reference imala samo izgradnju kuća i vikendica.

Firma “HES Vrbas” Banjaluka, koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane na Vrbasu, za tu investiciju, vrijednu 165 miliona evra, priložila je garanciju na samo nešto više od milion evra. Ta garancija trebalo je da posluži za ispunjavanje prethodnih uslova iz ugovora o koncesiji, potpisanog krajem novembra 2004. godine, a među kojima je samo vrijednost eksproprijacije zemljišta iznosila oko 4,7 miliona evra, dok je vrijednost radova na izmještanju puta M-16 i pristupnih puteva oko 14,5 miliona evra.

Pored toga, posmatrajući njihove finansijske izvještaje za nekoliko prethodnih godina, vidljivo je da ova firma u bilansima vodi velike iznose kapitala koji se kreću oko 22 miliona evra, ali ostvaruje veoma malo prihoda, a koji su u 2014. godini iznosili 0.

Kada je u pitanju neto profit ove slovenačke kompanije, on je u prethodnih pet godina (2011. – 2016.) dva puta bio negativan. O kakvoj firmi se radi govori i podatak iz finansijskog izvještaja, u kojem se navodi da od 2010. godine “Viaduct” nema nijednog zaposlenog radnika.

Inače, koncesiono preduzeće “HES Vrbas” osnovano je 27. jula 2004. godine i njegovi osnivači su bili “Viaduct” Portorož sa 99 posto udjela, te firma “Građevinar” Kraljevo, koju je zastupao Dušan Kozić, s 1 posto učešća u osnivačkom kapitalu.

U informaciji radne grupe Vlade RS iz 2006. godine stoji da je “HES Vrbas”, uz saglasnost Komisije za koncesije Republike Srpske, 3. decembra 2004. godine prenio 79 posto svojih prava i beneficija na njemačku firmu radi obezbjeđenja sredstva za finansiranje projekta.

Nakon sprovedenog tog postupka, struktura akcija u “HES Vrbasu” je bila takva da je MBB imao 79 posto udjela, “Viaduct” Portorož 20 posto a “Građevinar” iz Kraljeva jedan posto akcija.

Međutim, do prenosa tih prava očigledno nije došlo ili je opet došlo do promjene vlasničke strukture, pošto u rješenju o registraciji, koje je 22. septembra prošle godine donio Okružni privredni sud Banja Luka stoji da je struktura vlasništva u “HES Vrbasu” takva da “Viaduct” ima 97 posto vlasništva, Dragan Gligorić dva posto, a “Građevinar” i dalje jedan posto udjela u kapitalu ove firme.

Nezavisne novine su 2016. bile u posjedu dokumenata Centralne banke BiH koji pokazuju i da je preduzeću “HES Vrbas” samo nekoliko mjeseci nakon dobijanja koncesije od Vlade Republike Srpske bio blokiran račun. Taj dokument pokazuje da je “HES Vrbasu” 18. jula 2005. godine blokiran račun, što je nepunih osam mjeseci od zaključivanja ugovora o koncesiji s Vladom Republike Srpske, jer je ugovor potpisan 25. novembra 2004. godine.

Godinama se govori da je porodica Milorada Dodika često viđana baš u Portorožu te se špekulisalo da posjeduju i nekretninu u gradu na moru odakle je i firma Viaduct. Ove informacije nisu potvrđene.

(Klix)

Politika

Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.

Dan nakon odluke Kristijana Šmita, kojom je definisan način isplate duga iz arbitražnog spora “Viaduct protiv BiH”, Centralna banka BiH izvršila je transfer potrebnih sredstava, potvrđeno je Avazu iz Centralne banke BiH.

– Centralna banka Bosne i Hercegovine je postupila u skladu s Odlukom Visokog predstavnika od 17. jula 2025. godine i na zahtjev Ministarstva finansija i trezora BiH 18. jula 2025. godine izvršila otvaranje računa i prenos sredstava na isti u svrhu realizacije predmetne odluke Visokog predstavnika – navode iz CBBiH na upit “Avaza”.

Podsjetimo da je nedavno Šmit naložio da 120 miliona KM za potraživanja “Viaducta” bude izdvojeno iz prihoda ostvarenih po osnovu putarina, koji od 2018. godine čekaju dogovor o raspodjeli između entiteta. Taj iznos će biti uskraćen Republici Srpskoj koja je odgovorna za nastali dug.

Izvršenjem arbitražne odluke i isplatom duga prestaće opasnost po imovinu CBBiH, koja se našla pod prijetnjom pljenidbe, pa će iz dobiti Centralne banke 112,5 miliona KM biti izdvojeno i za troškove nabavke izbornih tehnologija.

– Shodno stavu 3, nakon izvršenja uputa iz stava 7 i stava 8 Odluke Visokog predstavnika, razlozi za obustavu prenosa dobiti više neće postojati, te će se dobit CBBiH odlukom Upravnog vijeća CBBiH raspodijeliti. Time će biti ispunjena obaveza Centralne banke BiH, a daljnje raspolaganje sredstvima i njihova distribucija prema krajnjim korisnicima će biti u nadležnosti Ministarstva finansija i trezora BiH, uz ispunjenje uslova propisanih odlukom – kazali su u CBBiH.

Uprkos osporavanju njegovog legitimiteta, te izjavama ministra finansija BiH Srđana Amidžića da Šmitova odluka predstavlja “udar na svakog građanina Republike Srpske”, jer “želi da platama i penzijama naših građana isplati arbitražni spor s Viaductom”, odluka OHR-a odmah je ispoštovana i od strane ovog Ministarstva, koje je od CBBiH tražilo transfer sredstava za izmirenje troškova arbitražnog spora.

Nastavi čitati

Politika

DODIK OŠTRO UDARIO PO ŠMITU “Ne postoji za mene, napravio je brljotine, proganjaćemo ga dok je živ!”

Normalizacija stanja u BiH je moguća samo ako se povuku odluke nelegitimnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji. Јa vjerujem da ćemo mi sve “brljotine” koje je napravio eliminisati – poručio je Dodik.

Predsjednik Srpske naveo je da je Šmit kroz svoje odluke Republici Srpskoj samo prošli petak oteo 200 miliona KM.

– Šmit kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo “trenira strogoću” – kaže Dodik.

Poručuje da nijedna strana do sada nije intervenisala u finansijski sistem Republike Srpske.

– Na ovaj način on je napravio direktnu štetu. Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjaćemo ga dok god bude živ – zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

KO VODI DRŽAVU?! Pola političke scene BiH pod istragama, a svi i dalje na funkcijama!

Elmedin Konaković, predsjednik stranke Narod i pravda (NiP) i ministar inostranih poslova BiH, pridružio se sve dužem spisku zvaničnika u BiH koji su na meti istražilaca.

Pod lupom istražnih organa u BiH su mnogi aktuelni političari i nosioci bitnih funkcija. Tu su i trojica najviših rukovodilaca u Republici Srpskoj, predsjednik Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.

Ali, ni tu se lista ne završava, jer su pod istragom, uz Konakovića i Dodika, još dvojica stranačkih lidera – Nenad Nešić, predsjednik DNS-a, te predsjednik SDS-a u ostavci Milan Miličević.

Kada je u pitanju Konaković, riječ je o istrazi koju je ranije vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS), a, prema dostupnim informacijama, tiče se dodjele grantova dok je on bio predsjedavajući Skupštine KS.

“Tužilaštvo Kantona Sarajevo nema više stvarnu nadležnost za postupanje u ovom predmetu, koji je u fazi popisa s ciljem dostavljanja POSKOK-u”, potvrdila je Azra Bavčić, portparol Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo.

Istovremeno, Konakovićeva stranka je pod lupom Tužilaštva BiH, potvrdili su iz ove pravosudne institucije.

“Provjere koje se tiču finansiranja stranke Narod i pravda, a koje po naredbi Tužilaštva BiH sprovodi Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), u vezi su sa predmetom “Black Tie” (Crna kravata)”, potvrđeno je za “Nezavisne novine” iz ove pravosudne institucije.

Naime, provjere koje radi SIPA bazirane su na sumnjama da je stranka NIP, čiji je predsjednik Konaković, finansirana novcem koji je pripadao narko-kartelu “Tito i Dino”, na čijem čelu je Edin Gačanin, zvani Tito.

Uz Konakovića, na meti Tužilaštva BiH su i Višković, Stevandić i Dodik, a koji u međuvremenu čeka i drugostepenu presudu Suda BiH, nakon što je prvostepenom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja pod optužbama za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

U drugom predmetu, Dodik, Višković i Stevandić su osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH, te su nedavno saslušani, nakon čega im je ukinut pritvor.

Pritvor je nedavno ukinut i Nešiću, lideru DNS-a, koji je osumnjičen da se o zakon ogriješio dok je bio na čelu “Puteva Republike Srpske”. Tadašnji, a u međuvremenu smijenjeni ministar bezbjednosti BiH je iza brave proveo skoro pet mjeseci, a istraga protiv njega još uvijek traje.

Pod istragom su i Milan Miličević, gradonačelnik Teslića i lider SDS-a u ostavci, kao i potpredsjednik teslićke Skupštine Mehmed Dubravac i odbornik Meša Jašarević. Oni su uhapšeni početkom juna ove godine, te je za njih predložen pritvor, a Okružni sud u Banjaluci je taj prijedlog odbio.

“Miličeviću i Dubravcu se na teret stavlja da su od oktobra 2024. godine do 22. maja 2025. godine po prethodnom dogovoru, s ciljem promjene skupštinske većine, posredniku u tri navrata dali 80.000 KM, koje je on trebalo da preda Jašareviću, da u okviru svojih službenih ovlaštenja kao odbornik, suprotno političkim uvjerenjima stranke kojoj pripada, glasa za prijedloge skupštinske većine, da bi naknadno stupili u kontakt sa Jašarevićem i dali mu ukupno 250.000 KM, kako bi napustio svoju političku opciju i glasao po nalogu osumnjičenih”, naveli su ranije iz Tužilaštva.

Zajedničko svima njima je što oni i dalje obavljaju bitne funkcije, a Nešić, koji je nakon hapšenja izgubio ministarsku fotelju, kasnije je dobio drugu – imenovan je za zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je smiješno vjerovati u integritet pravosudnih institucija u BiH nakon svih egzibicionih poteza i spektakularnih akcija izvedenih pred očima javnosti.

“Prije bih rekla da se istrage sprovode na određeni politički mig kao svojevrsna politička osveta. Mnogi su ‘upetljani’ ili dobro informisani o prljavim rabotama nekih od političara, ali se to u političkoj trgovini na veliko zanemari, zaklope se oči dok se međusobni odnosi ne naruše, i tad se aktivira cjelokupna istražna, medijska, pravosudna artiljerija kako bi se javnosti pokazalo da nema nedodirljivih”, ocjenjuje Topićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno