Društvo
AKO VAS UBODE STRŠLJEN ILI PČELA, u apotekama nećete moći da kupite adrenalinske injekcije
Ubod stršljena ili pčele, zbog kojeg brojni građani u ljetnim mjesecima zatraže zdravstvenu pomoć, može biti opasan po život za one koji su skloni jakim alergijskim reakcijama. Takvim pacijentima preporučuju se da nabave adrenalinske injekcije koje mogu sami sebi ubrizgati u hitnom slučaju.
Međutim, na tržištu BiH tog lijeka nema godinama, pa su primorani da ga nabavljaju u inostranstvu.
Negativno iskustvo sa insektima nedavno je imao Banjalučanin Ž. Z. kojeg je stršljen ubo u sljepoočnicu dok je odmarao na vikendici. Iako je vjerovao da nije alergičan na ubod ovog insekta, s obzirom na ranija slična iskustva koja su prošla bez ozbiljnih reakcija, doživio je iskustvo koje će pamtiti do kraja života.
– Odmah nakon uboda počeo sam se pretjerano znojiti. Zatim je uslijedilo zujanje u ušima i dupla slika pred očima. Nakon par minuta počelo me probadati u predjelu grudnog koša i na momente sam ostajao bez daha. Borio sam se za svaki udah. Iako je hitna služba došla brzo, zatekli su me u polusvjesnom stanju. Glava i grlo su mi već bili otekli. Dali su mi na licu mjesta nekoliko infuzija i injekcija adrenalina, ali se toga ne sjećam – ispričao je za Glas Srpske ovaj Banjalučanin, navodeći da ga je Hitna služba transportovala do UKC RS gdje je nakon dodatne medicinske intervencije zadržan 24 sata na posmatranju.
Priča kako mu je tom prilikom jedna od doktorica rekla da više nikud ne ide bez adrenalinske olovke “EpiPen”, koju nije uspio pronaći u apotekama u RS i FBiH pa će morati u Srbiju po ovaj lijek. Pomenutu adrenalinsku olovku koja se koristi u hitnim slučajevima, kao prva pomoć kod anafilaksije svojim pacijentima koji su skloni teškim alergijskim reakcijama preporučuje i načelnik Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Trebinje Marko Paovica.
– Adrenalinska olovka je potrebna isključivo pacijentima kod kojih ugriz insekta izaziva anafilaktički šok. U Trebinju imamo nekoliko takvih pacijenata s tim da se ove godine još nismo susreli sa anafilaktičkim reakcijama, ali smo u prethodnim imali teške situacije u kojima smo se borili za živote i djece i odraslih. Onima kod kojih ugriz insekta izaziva simptome poput blagog otoka, pojavu koprivnjače i slično “EpiPen” ne treba – pojasnio je Paovica.
Smatra da bi adrenalinske olovke morale biti dostupne na tržištu Srpske.
– Usljed anafilaktičkog šoka pacijentu pada pritisak, dolazi do gušenja i takva stanja zahtijevaju hitno ubrizgavanje adrenalina te su te olovke, koje sadrže male količine lijeka u takvim momentima potreba. Ubrizgavaju se u prednji mišić natkoljenice i pacijenti to obično rade sami zahvaljujući prethodnoj obuci. Veoma je važno da lijek imaju oni koji žive daleko od zdravstvenih ustanova, a skloni su jakim alergijskim reakcijama. U Trebinju imamo samo jednu ekipu Hitne pomoći, a neka sela su udaljena po 40-50 kilometara od grada – dodao je Paovica.
U Službi hitne medicinske pomoći u Doboju imaju povećan broj pacijenta sa ugrizom pčele ili stršljena.
– To je i očekivano s obzirom na ovo doba godine, ali na sreću ovo ljeto nismo imali komplikovanih situacija da smo morali primjenjivati adrenalinsku terapiju – rekla je ljekar u dobojskoj hitnoj službi Ivana Dadić navodeći da joj je poznato da na našem tržištu nema adrenalinskih olovaka u prodaji. To su i potvrdili u jednoj banjalučkoj apoteci navodeći da ih ovdašnji pacijenti obično kupuju u Srbiji ili negdje u inostranstvu.
Savjet
Načelnica Službe porodične medicine Doma zdravlja u Banjaluci Kosana Stanetić rekla je da se prilikom uboda stršljena javlja jak bol, crvenilo, svrab i otok, koji prolazi sat vremena kasnije, osim kod alergičnih osoba kod kojih se može razviti i anafilaktički šok.
– Prvi korak nakon ujeda stršljena je da se ubodeni dio tijela podigne u odnosu na trup, da bi se na taj način spriječilo širenje otrova. Ukoliko je žaoka ostala u koži, najbolje je odstraniti ravnim nožem, a ne pincetom da bi se izbjeglo istiskanje otrova – kaže Stanetićeva.
Društvo
“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj
Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.
Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.
Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.
Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.
U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.
Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.
– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.
Društvo
OČEKUJE NAS PRAVA MEĆAVA! Evo kada, gdje i koliki tačno stiže snijeg u BiH ovih dana (FOTO)
Oblaci, padavine i hladniji vazduh zahvataju Bosnu i Hercegovinu.
U narednim satima, u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg, uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5-20 centimetara.
U nizinama uglavnom kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg, uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
Društvo
“EGZODUS SE NASTAVLJA”! Zadržavanje kadra najveći izazov bolnica u Srpskoj
Većina bolnica u Srpskoj u narednoj godini ne planira nabavku skupe opreme niti uvođenje novih usluga zbog teške ekonomske situacije, a prioritet će, kažu njihovi rukovodioci, biti zadržavanje medicinskog kadra kako bi održali sadašnji nivo zaštite pacijenata.
Dosadašnji finansijski problemi, tvrde oni, nisu imali uticaja na rad sa pacijentima, ponajviše zbog maksimalnog zalaganja i razumijevanja zaposlenih, posebno dežurnih ljekara čija je dnevnica, ističu, 120 maraka.
Direktor Bolnice Gradiška Rajko Dodik istakao je za “Glas Srpske” da su troškovi mnogo veći u odnosu na stopu izdvajanja u zdravstvu.
– Ova godina je, u proteklih pet, za našu zdravstvenu ustanovu bila najteža, zbog samog načina finansiranja. Dobili smo sredstava dovoljno da samo u posljednjih sedam mjeseci isplaćujemo plate radnicima, dok obaveze prema dobavljačima i bilo kakve investicije nisu dolazile u obzir – kaže Dodik.
Dodao je da bi ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja je prošle godine od Vlade RS dobila grant od milion maraka, za održavanje tekućih troškova mjesečno trebalo do 400.000 maraka.
– Želio bih da se ne ponovi 2024. godina, jer sredstva koja smo dobili ne mogu pokriti tekuće troškove ni za tri mjeseca. Nadam se da će se u idućoj godini iznaći neka rješenja, jer ono novca što dobijamo je samo kap u moru dugovanja – kazao je Dodik.
Bez dodatnih sredstava ruke menadžmenta su, kaže on, vezane, jer sve redukcije koje su mogli uveli su, što ni blizu nije dalo željene rezultate.
– Postoje zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi koji rade i više nego što to standardi propisuju da pacijenti ne bi osjetili krizu. Takođe, aparate koji se pokvare pokušavamo da repariramo ili pozajmimo, jer novca za nove nemamo – naglasio je Dodik.
Sa finansijskim poteškoćama bore se i u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović”, a vršilac dužnosti direktora ove zdravstvene ustanove Miroslav Bijelić kazao je da nedostatak novca puno toga uslovljava, između ostalog, obnavljanje medicinske opreme koja se konstantno unapređuje.
– Naravno to utiče i na servisiranje drugih obaveza, jer mi nismo komercijalno preduzeće, a pri tome naši su troškovi visoki, počevši od lijekova pa sve do objekta koji sam po sebi košta – kazao je Bijelić.
Direktor Bolnice Zvornik i predsjednik Aktiva direktora zdravstvenih ustanova koje ostvaruju bolničku zdravstvenu zaštitu RS Ivan Popović kazao je da postoji veliko nezadovoljstvo među zaposlenima u smislu plata.
– Prvi put osjećam veliko nezadovoljstvo i tenziju među zaposlenima zbog plata. Jedno dežurstvo ljekara specijaliste, koje traje 24 časa, u bolnici se plaća 120 maraka. S druge strane, dnevnica konobara kreće se između 120 i 150 maraka – kazao je Popović.
Dodao je da je krajnje vrijeme da se sjedne i razgovara sa zdravstvenim radnicima i sindikatima, kako bi se iznašlo rješenje i povećale plate zaposlenima u zdravstvu.
Dubrovnik
Prema riječima direktora trebinjske bolnice Nedeljka Lambete, od januara ovu zdravstvenu ustanovu nije napustio nijedan ljekar, iako dobijaju dobre ponude iz Dubrovnika, gdje su veće plate.
– Šta će biti poslije Nove godine, vidjećemo. Mi se trudimo da, koliko god je u našoj moći, stvorimo što bolje uslove rada. Iduće godine bi trebalo da uselimo u novi objekat, koji će biti najsavremeniji u BiH – rekao je Lambeta.
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika21 sat ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka3 dana ago
PALAČKOVIĆ poručila, “Blokade SNSD-a nisu politika, već OSVETA građanima”