Svijet
Amerika i Britanija BOMBARDOVALE su pobunjenička uporišta HUTA U JEMENU

Huti su prethodno nedjeljama otežavali prolaz brodova na ulazu u Crveno more.
Američke i britanske snage bombardovale su više od 12 lokacija koje u Jemenu koriste Huti, prenosi “Bi-Bi-Si”. Ovi udari uslijedili su kao odgovor na napade na brodove u Crvenom moru, koji traju od novembra prošle godine.
Udari su zabilježeni u hutitskoj prestonici Sana, luci Hudaja, Damaru i uporištu Sada koje se nalazi na sjeverozapadu Jemena.
Američki predsjednik Džo Bajden najavio je da ne isključuje i “moguće dalje mjere, kako bi se zaštitio narod i omogućio slobodan protok međunarodne trgovine”. Britanski premijer Riši Sunak rekao je da su napadi bili “neophodni i proporcionalni”.
Huti: Platićete, ovo je bila glupost
Zvaničnici Huta objaili su da će Amerika i Velika Britanija “platiti visoku cijenu za ovu očiglednu agresiju”.
Vođa Huta, Mohamed al-Bukhaiti, napisao je na društvenoj mreži “X” da će Amerika i Britanija “uskoro shvatiti da su napadi na Jemen bili njihova najveća glupost u istoriji”.
Huti su proteklih nedjelja napadali brodove koji se kreću ka Izraelu, u znak podrške saveznicima iz Hamasa.
“Postupili smo u skladu sa pravom samoodbrane”
Podršku misiji napada pružili su Holandija, Australija, Kanada i Bahrein, a Saudijska Arabija saopštila je da prati situaciju uz “veliku zabrinutost”.
Vlade zemalja – Amerike, Britanije, potom Australije, Bahreina, Kanade, Danske, Njemačke, Holandije, Novog Zelanda i Republike Koreje, izdale su zajedničko saopštenje.
“Međunarodna zajednica ima široki konsenzus protiv Huta, a rezolucija Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, donijeta prošlog mjeseca, pozvala je pobunjenike da obustave napade na brodove u Crvenom moru. Višestruki napadi izvedeni su u skladu sa pravom individualne i kolektivne samoodbrane. Ovi precizni napadi imaju za cilj ometanje i umanjenje mogućnosti Huta za pretnju globalnoj trgovini, kao i životima međunarodnih moreplovaca u jednom od najvažnijih svjetskih morskih puteva. Naš cilj je da deeskaliramo tenziju, i povratimo stabilnost u Crvenom moru”, navedeno je u saopštenju.
Svijet
BRAT (10) I SESTRA (8) PRONAĐENI MRTVI: Policija pronašla tijela u automobilu koji je izvučen iz vode, poznato i ko ih je oteo

Brat i sestra iz Holandije nestali su u subotu, a pretpostavilo se da ih je oteo otac. Policija je sada došla do tragičnog otkrića.
Tokom potrage za Emom (8) i njenim bratom Džefrijem (10), policija je pronašla automobil sa nekoliko tijela. Portparol policije je rekao za agenciju ANP da bi to “mogli da budu Džefri i Ema”.
Portparol policije u početku nije mogao da kaže koliko je tijela u pitanju. Automobil je pronađen u vodi blizu grada Vinshotena.
Registracijski broj poklapa se sa onim na sivoj tojoti avensis u kojoj je otac djece navodno pobjegao sa njima, javili su u srijedu ujutru holandski mediji.
Automobil je iz vode izvučen uz pomoć krana i u toku je testiranje.
Vinshoten se nalazi istočno od Groningena, oko 15 kilometara od njemačke granice.
Očev automobil je poslednji put viđen tamo u subotu oko 15:45 časova. Sumnjalo se da je otac možda odvezao djecu u Njemačku. Zbog toga je alarmirana i policija u Donjoj Saksoniji.
Pokrenuta je grozničava i masovna potraga za djecom. Raspoređeni su timovi sa psima, čamci, helikopter i specijalni timovi za pretragu.
Djecu odveo otac i ostavio pismo
Djecu je iz grada Berte odveo njihov otac, Klas Bajl (67), oko 15:30 časova u subotu popodne. Prema policijskim navodima, ostavio je pismo u kojem je naznačio da namjerava da sebi i djeci oduzme život. Prema riječima svjedoka, roditelji djece su bili razdvojeni, a djeca je trebalo da provedu vikend sa ocem.
– Plašimo se za živote dece – nedavno je saopštila holandska policija. Zabrinutost za Džefrija (10) i Emu (8) raste sve više nakon pronalaska tijela u automobilu.
Još uvijek nema zvanične potvrde da tijela pripadaju bratu i sestri, prenosi Telegraf.
Svijet
SAMOUBILAČKI NAPAD NA ŠKOLSKI AUTOBUS: Poginulo najmanje četvoro djece

Najmanje četvoro djece je poginulo, a 38 osoba je povrijeđeno u samoubilačkom bombaškom napadu na školski autobus u jugozapadnom Pakistanu, saopštile su lokalne vlasti.
Napad se dogodio u okrugu Kuzdar, u provinciji Baločistan, dok je autobus prevozio djecu u školu, potvrdio je zamjenik lokalnog komesara Jasir Ikbal, prenio je AP.
Iako za napad još niko nije preuzeo odgovornost, sumnja se na etničke baločke separatiste koji često izvode napade na civile i bezbjednosne snage u tom region, prenosi Tanjug.
Pakistanski ministar unutrašnjih poslova Mošin Nakvi oštro je osudio napad, nazvavši počinioce “zvijerima koje ne zaslužuju milost”.
“Neprijatelj je počinio čin čistog varvarstva napadom na nedužnu djecu”, rekao je Nakvi.
Provincija Baločistan već decenijama je poprište separatističke pobune, koju predvode različite frakcije, uključujući zabranjenu Oslobodilačku armiju Baločistana (BLA), koju su Sjedinjene Američke Države označile kao terorističku organizaciju 2019. godine, podsjeća AP.
Ovaj napad uslijedio je samo nekoliko dana nakon što su četiri osobe poginule u eksploziji automobila u blizini pijace u gradu Kila Abdulah, takođe u Baločistanu, na granici s Avganistanom
Svijet
OTKRIVEN PLAN: Izrael priprema mogući NAPAD na iranska nuklearna postrojenja

Nova američka obavještajna saznanja ukazuju da Izrael razmatra mogućnost vojnog napada na iranska nuklearna postrojenja, saopštili su zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država upoznati sa situacijom.
Više izvora potvrdilo je da je uočen povećan nivo izraelske vojne aktivnosti, uključujući premještanje avio-municije i završetak velikih vojnih vježbi, što se tumači kao potencijalna priprema za napad, piše “Si-En-En” (CNN).
Takođe su presretnute komunikacije koje ukazuju na ozbiljna razmatranja tog scenarija u izraelskom vojnom i političkom vrhu.
Zvaničnici ističu da još nije poznato da li je odluka o napadu konačna, ali procenjuju da je vjerovatnoća izraelske akcije “značajno porasla” posljednjih mjeseci.
Kao ključni faktor u donošenju te odluke navodi se ishod američko-iranskih pregovora o ograničenju iranskog nuklearnog programa, prenosi Tanjug.
“Ako Izrael procijeni da SAD idu ka sporazumu koji ne uklanja iranske zalihe obogaćenog uranijuma, verovatnoća napada dodatno raste”, rekao je jedan američki zvaničnik upoznat sa obavještajnim podacima.
Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa prethodno je postavila rok od 60 dana za uspjeh pregovora, koji je u međuvremenu istekao.
Trenutno ne postoji američki prijedlog koji je dobio Trampovo konačno odobrenje, dok su nove runde pregovora planirane za ovu sedmicu u Evropi.
Iran je, prema procjenama SAD, u najlošijoj vojnoj poziciji u poslednjim decenijama, nakon izraelskih napada na raketne kapacitete i protivvazdušnu odbranu u oktobru, kao i ekonomskih posljedica sankcija.
Ipak, američki izvori napominju da Izrael ne može samostalno da uništi iranski nuklearni program bez američke logističke i tehničke podrške, uključujući punjenje gorivom u vazduhu i specijalizovane bombe za duboko ukopana postrojenja.
Izraelski izvori navode da bi, u slučaju “neprihvatljivog dogovora” između Vašingtona i Teherana, bili spremni da djeluju i bez podrške SAD.
“Više je vjerovatno da bi Izrael napao kako bi sabotirao postizanje lošeg sporazuma, nego čekao njegov potpis”, rekao je izvor iz američke obavještajne zajednice.
Prema prethodnim procjenama američkih obaveštajnih službi, izraelski napad mogao bi da uspori, ali ne i trajno zaustavi iranski nuklearni program.
-
Društvo3 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Svijet3 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI “SNSD ima velike ambicije u narednom periodu”