Društvo
AVIJACIJA U BIH NA NISKIM GRANAMA! Bez nacionalne avio-kompanije, ali sa 99 civilnih letjelica

U ažuriranom Registru civilnih vazduhoplova BiH na spisku se nalazi 99 aviona, helikoptera i ostalih vrsta letjelica.
Od toga su, prema podacima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH, 32 letjelice registrovane na fizička lica, odnosno građane.
U kvalitativnom smislu, ništa se bitno ne mijenja godinama – “čelične ptice” u vlasništvu građana uglavnom su vrijednosti kao bolji automobil.
Brojčano i dalje najbogatiju flotu imaju aero-klubovi (AK), kao što su AK “Prijedor”, AK “Bihać”, AK “Tuzla” i drugi.
Vlasnik jedne cesne je, dodaje se u registru, Tehnički remont Bratunac. Kao vlasnik jedne cesne navodi se i Vlada Srpske, s tim što je upitna sudbina te letjelice, pošto datum registracije datira još iz 2008. godine.
Vlada Srpske, odnosno institucije kao što su Helikopterski servis Republike Srpske i Republička uprava civilne zaštite, u svojoj floti ima i helikoptere.
Helikoptere, prema ovom registru, ima i MUP Srpske, kao i federalni MUP, koji, kako se navodi, ima helikopter Bell 206B.
Govoreći o letjelicama koje imaju građani, Omer Kulić, doktor nauka iz oblasti avijacije, kaže da su to uglavnom takozvane ultralight, male letjelice, vrijedne, u nekim slučajevima, 30.000-40.000 maraka.
“Uglavnom su polovne. Naša djeca žele da lete, ali, kako se onaj sistem promijenio i došla je demokratija, nemamo više ništa. Nekada smo školovali pilote, avio-mehaničare, imali sve kao i sve druge normalne zemlje, a sad ništa”, rekao je Kulić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Moramo, kaže, da školujemo i pilote, a što se tiče vazduhoplovstva, pali smo na niske grane, te podsjeća da nemamo ni nacionalnu avio-kompaniju.
“To što imamo, sve skupa, to su stari krševi, koji imaju 40-50 i više godina. Svake godine se desi udes. Pogledajte te letjelice koje su se srušile, koliko su stare. To je cijena demokratije”, naveo je Kulić.
Bh. flota je u proteklim godinama brojčano rasla, ali ne naglo. Prema podacima Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH iz 2020. godine, imali smo registrovanu 91 civilnu letjelicu.
Dvije godine prije toga, civilna flota obuhvatala je 87 vazduhoplova, od čega ih je u vlasništvu građana bilo 29.
Ako odemo još dalje u prošlost, utvrdićemo da broj zaista raste. Recimo, 2013. godine u BiH je bilo registrovano 77 letjelica, od kojih je 20 aviona i jedan helikopter bio u privatnom vlasništvu. U proteklim godinama neke od letjelica su obrisane sa spiska, a druge su dodavane.
Po dostupnim informacijama, put do vlasništva nad avionom jednostavan je za one koji imaju dublji džep.
Nakon što pazarite letjelicu, urade se određeni pregledi u BiH i, naravno, stekne se dozvola da se njom vinete u visine.
Istina, nisu svi avioni na bh. nebu jeftini. Proteklih godina navođeno je da je najskuplji privatni avion registrovan u BiH plaćen nešto manje od 400.000 KM, a riječ o dvomotornoj letjelici registrovanoj u Tuzli.
Društvo
CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.
I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.
Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.
Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.
Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.
Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.
Društvo
KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.
Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.
Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.
Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.
Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)
Luksemburg 241% 142%
Njemačka 102% 100%
Hrvatska 73% 71%
Bugarska 66% 64%
Albanija 37% 38%
BiH 35% 41%
Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.
Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.
Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.
Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.
Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.
S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.
Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.
Društvo
Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.
Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.
Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.
Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika2 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo3 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka3 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Društvo3 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Region16 sati ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”