Connect with us

Banjaluka

BANJALUKA U SUZAMA: Pogledajte do sada nepoznati FILM O ZEMLJOTRESU 1969. i o rušenju čuvene Bastilje (VIDEO)

Zemljotres je protutnjao gradom, Banjaluka je teško ranjena, a Banjalučni, koji su ostali bez krova nad glavom smrzavali su se u kamp prikolicama i pod šatorima, jer je, kako svjedoče savremenici, tog oktobra 1969. godine bilo nevjerovatno hladno.

Dogodilo se to prije 55 godina. A nakon katastrofalnog zemljotresa nastali su ovi snimci, kojima dominiraju ruševine, snijeg, tuga, sivilo i kroz koji provejavaju osmijesi Banjalučana, puni nade.

Filmofil i entuizijasta Goran Barać pronašao je i priredio još jedan dragocjeni filmski zapis o Banjaluci, kakve više nema.

Kako navodi istoričar Zoran Pejašinović, radi se o ekskluzivnom, do sada potpuno nepoznatom materijalu snimljenom poslije zemljotresa. Autor je Anutun Džaja, a film je sniman u periodu od novembra 1969. do marta 1970. godine.

Bilo je to teško vrijeme za grad na Vrbasu, iako je pomoć Banjalučanima stizala sa svih strana. Ipak, valjalo je prezimiti prvu zimu nakon razornog potresa.

To je vrijeme obilježeno i miniranjem zgrada teško oštećenih u zemljotresu, a među zdanjima koja su dokrajčena eksplozivom, bila je i čuvena banjalučka Bastilja, kako su đaci zvali staru Gimnaziju, odnosno Veliku realku.

Zdanje ove, jedne od najstarijih škola u BiH, izgrađeno je 1898. godine, u doba Austrougarske.

I danas Banjalukom kolaju rasprave o tome da li je Realka zaista morala biti srušena, ili je to učinjeno iz praktičnih razloga, zato što bi njena obnova bila preskup poduhvat.

Bilo kako bilo, monumentalno staro zdanje je srušeno 31. januara 1970. godine, pred očima nekoliko hiljada Banjalučana, koji su kroz suze pjevali himnu “Gaudeamus”, ispraćajući svoju Bastilju u istoriju.

Banjaluka

SAVANOVIĆ I PALAČKOVIĆ zatražili od Ninkovića da KONAČNO počne zakazivati REDOVNE SJEDNICE

Odbornici PDP-a, Jovo Savanović i Tanja Palačković, danas su ponovo zatražili od predsjednika Skupštine grada Banjaluka, Ljube Ninkovića, da konačno počne zakazivati redovne sjednice ovog tijela.

Podsjećaju da je šef Kluba odbornika, Nebojša Drinić, još ranije predao inicijativu sa 11 potpisa odbornika, što je dovoljan broj za održavanje sjednice, ali da ni nakon toga nije bilo odgovora od predsjednika Skupštine.

–Grad stoji, brojni projekti od velikog značaja za građane su na čekanju. Potrebno je da se krene sa radom, da se rješavaju pitanja koja su važna za Banjaluku i sve njene stanovnike – poručili su Savanović i Palačković, naglasivši da je nedopustivo da tačke dnevnog reda mjesecima stoje u fiokama.

Oni su istakli da je krajnje vrijeme da se skupštinska većina uozbilji, te da počne da radi u interesu grada, a ne “crvenog komiteta”.

Savanović i Palačković su članovi Pokreta Sigurna Srpska, koji je više puta poručio da institucije moraju funkcionisati, jer Banjaluka i njeni građani ne smiju biti taoci nerada i blokada.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ–BANJAC: Nacrt budžeta Banjaluke za 2026. iznosi 268 miliona KM – GRAD NASTAVLJA PUTEM RAZVOJA I NAPRETKA

Pripremili smo Nacrt budžeta Grada za 2026. godinu i iznosu od 268.547.100 KM. Ovaj temeljni dokument, koji je prije svega razvojan, omogućiće da i naredne godine nastavimo sa realizacijom svih onih pozitivnih politika koje smo uveli u prethodnom periodu, a na zadovoljstvo svih naših građana.

Kazala je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je iskoristila priliku da pozove odbornike da ovom najvažnijem dokumentu daju zeleno svjetlo, kako bi Banjaluka nastavila putem rasta, stabilnosti i napretka.

-Nacrt budžeta smo pripremili i dostavili na vrijeme. Skupštinsko rukovodstvo je više puta naglašavalo da će da podrže ovaj dokument, te ih ovom prilikom pozivam i da to urade. Kada je riječ o samom Nacrtu budžeta za narednu godinu, on sadrži niz razvojnih projekata, podršku pronatalitetnim politikama, ulaganje u obrazovanje, infrastrukturu i još mnogo toga – dodala je Savić – Banjac.

Gradski menadžer je poručila i to kako je ponovo Nacrt budžeta dokaz da Banjaluka može da realizuje velike projekte, te da istovremeno budu zadržane sve one mjere podrške koje je Grad uveo, a koje su stvorile olaškice u kućnim budžetima našim sugrađana.

-Baš kao i prethodnih godina, i naredne godine nastavićemo putem izgradnje, razvoja i uspona. Banjaluka ostaje grad koji napreduje – poručila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

“PRED NAMA JE MNOGO POSLA, ALI NAS TO RADUJE”: Stanivuković najavio nove projekte u Banjaluci

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je nove projekte, među kojima je izgradnja čak tri nova vodovoda – u Ducipolju, Potkozarju i Ulici Koste Vojinovića.

-Sredinom novembra počinje i asfaltiranje kolovoza u Ulici Jasimira Malčića, a u istom periodu očekujemo i početak izgradnje trotoara u Ulici Veljka Mlađenovića u naselju Ada. Stekli su se uslovi za nastavak radova na kružnoj raskrsnici kod “Audi” servisa, dok će uskoro biti postavljena i skulptura unutar kružnog toka kod Kampusa – poručio je gradonačelnik.

Kako je istakao – u Debeljacima privodimo kraju radove na izgradnji saobraćajnice u Ulici Tešana Podrugovića, a ubrzo nastavljamo i sa rehabilitacijom Ulice Petra Velikog u Česmi.

-Takođe, Ulica Vladislava Skarića uskoro će biti u novom ruhu – kazao je gradonačelnik.

Kako je kazao, paralelno, u skladu sa vremenskim uslovima, obavlja se prikupljanje lišća, pranje saobraćajnica, sadnja jesenjeg cvijeća, kao i čišćenje potoka i kanala – sve u cilju urednijeg i ljepšeg grada.

-Pred nama je mnogo posla, ali nas to istinski raduje. Živimo Banjaluku koja svakog dana napreduje – zaključio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Aktuelno