Connect with us

Politika

BEZ DOGOVORA OD 2018 GODINE: Na računu od putarina čak 316 miliona KM, KONSENZUSA NI NA VIDIKU

Na podračunu u Centralnoj banci BiH na kojem se skuplja novac od putarina već se nalazi 316,2 miliona KM, a sljedeći pokušaj dogovora o raspodjeli ovog novca biće krajem ovog mjeseca.

Kako je “Nezavisnim” rečeno u Kancelariji predsjedavajućeg Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje Srđana Amidžića, posljednji put ova sredstva u iznosu od 164 miliona KM raspoređena su u julu 2018. godine, i to po odluci po kojoj se vršila raspodjela i u svim prethodnim slučajevima, odnosno Federaciji BiH 59 odsto, Republici Srpskoj 39 odsto i Brčko distriktu dva odsto.

“Nakon zahtjeva iz Federacije BiH da se uradi novi način raspodjele i nekoliko pokušaja da se izmijene koeficijenti, nijedan prijedlog nije imao potrebnu podršku, odnosno konsenzus ministara finansija. Na svakoj sjednici na dnevnom redu nalazi se ova tačka dnevnog reda, kao što će biti i na narednoj, koja je planirana za kraj ovog mjeseca”, rečeno je “Nezavisnim” u Kancelariji predsjedavajućeg Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Inače, pojedinci u Federaciji BiH smatraju da je krajnja potrošnja goriva u Federaciji BiH mnogo veća nego u Republici Srpskoj i da njima treba da pripadne najmanje 70 odsto sredstava od 316 miliona KM. Da podsjetimo, radi se o sredstvima koja predstavljaju deset odsto rezerve od prikupljenih putarina. Od tih 316 miliona KM neraspoređeno je 11,3 miliona KM po osnovu prikupljenih putarina koje iznose 0,10 KM i čak 304,9 miliona KM koji predstavljaju deset odsto rezervi od putarina od 0,25 KM za izgradnju auto-puteva.

Nakon posljednje raspodjele, koja je, kao što smo već naveli, izvršena 2018. godine, podnesene su krivične prijave protiv Vjekoslava Bevande, u to vrijeme ministra finansija i trezora BiH, i Jelke Milićević, u to vrijeme federalnog ministra finansija. Zbog raspodjele koja je izvršena te godine na način da je FBiH pripalo 59 odsto, Republici Srpskoj 39 odsto, a Brčko distriktu dva odsto, Vlada Federacije BiH razmatrala je tu informaciju.

Nakon toga, Fadil Novalić, u to vrijeme premijer Federacije BiH, podnio je krivičnu prijavu protiv Bevande i Milićevićeve, a Tužilaštvo BiH započelo je istragu. Na zahtjev Tužilaštva BiH u 2019. godini o prijavi se izjašnjavao i Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, koji je Tužilaštvu BiH dostavio informaciju sa sjednice na kojoj su raspoređena sredstva od putarina.

“Toni Kraljević, novi ministar finansija Federacije BiH, od raspodjele sredstava i dogovora o pitanju putarina bježi jer se i on vjerovatno boji krivične prijave koja bi eventualno uslijedila nakon raspodjele 316 miliona KM”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH rekli su nam da su posljednji put sredstva od prikupljenih putarina u iznosu od 42,7 miliona KM raspoređena 10. jula po ranijoj metodologiji, odnosno 59 odsto Federaciji BiH, 39 odsto Republici Srpskoj i dva odsto Brčko distriktu.

U UIO su za “Nezavisne” rekli da je po osnovu naknade za vođenje depozitnih računa, odnosno podračuna putarina, a u skladu sa Odlukom o utvrđivanju tarife naknada za usluge koje vrši Centralna banka Bosne i Hercegovine, Uprava za indirektno oporezivanje od maja 2021. godine do juna 2025. godine platila 315.418,14 KM.

Što se tiče raspodjele sredstava od putarine, u prethodnom periodu bilo je nekoliko pokušaja da se utvrdi metodologija po kojoj bi se vršila ta raspodjela, međutim, do toga nikada nije došlo. Prijedlozi i izračuni kako da se raspodijele sredstva išli su od toga da to treba raditi po krajnjoj potrošnji, preko toga da dužina puteva treba da bude ključna, a neki su predlagali i da presudan treba da bude broj registrovanih vozila.

Kako nezvanično saznajemo, Republici Srpskoj prihvatljiva je varijanta da se novac raspoređuje po dužini puteva, dok Federacija insistira na tome da to bude po krajnjoj potrošnji. Argument Republike Srpske je da i stanovnici Federacije BiH koriste puteve u Republici Srpskoj, kao što i stanovnici Republike Srpske koriste puteve u Federaciji BiH, te da se zbog toga ne može razmatrati varijanta o krajnjoj potrošnji. S druge strane, u Federaciji BiH glavni argument je da je krajnja potrošnja najbolji način raspodjele, jer se radi o novcu građana Federacije BiH koji treba da ostane u Federaciji BiH.

Politika

KOVAČEVIĆ O ŠMITOVOJ ODLUCI: BiH nije država nego šarena laža

Delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da što je više Kristijana Šmita znači da suverenitet BiH ne postoji i da BiH nije država nego šarena laža za one koji žele da vjeruju da je ona država.

” Što je Šmita više to je budućnost BiH neizvjesnija.Republika Srpska zna svoj put i zna da u takvoj šarenoj laži od države neće biti”, istakao je Kovačević, prenosi Srna.

Kako kaže nekome vjerovatno odgovara to što se Šmit razotkrio kao neko ko otvoreno radi protiv Republike Srpske i srpskog naroda, te što je više Šmita to je manje BiH, ali nije manje Srpske.

Prema njegovim riječima, delegati u Domu naroda glume da donose odluke, jer je Ustav BiH odredio da je ovaj dom jedan od dva doma Parlamentarne skupštine u kojem se donose odluke.

“A mirimo se svi sa tim da postoji stranac koji mimo Ustava nameće odluke o sudbini ljudi u BiH”, rekao je Kovačević na početku današnjeg nastavka sjednice Doma naroda prekinute u aprilu.

Komentarišući pitanja pojedinih delegata prema Kolegijumu Doma naroda zašto su pojedine tačke dnevnog reda skinute, Kovačević je naveo da ti delegati to pitanje ne treba da postavljaju Kolegijumu ovog doma, već Kristijanu Šmitu.

On je upitao da li postoji konsenzus i volja među delegatima da odgovornost za BiH preuzmu u svoje ruke, te da odluke o životima i Srba i Hrvata i Bošnjaka donose njihovi predstavnici ili da odluke koje se odnose na sve naše živote donose stranci koji nemaju veze sa BiH.

“Ako mislite da je to pravi put, samo izvolite, ali na tom putu ćemo se sigurno rastati i Republika Srpska će sigurno ići svojim putem”, zaključio je Kovačević.

Nastavi čitati

Politika

DODIK: Ako Šmit bude zadirao u imovinu, slijedi odluka o SAMOSTALNOSTI Srpske

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će Srpska odmah donijeti odluku o samostalnosti ako Kristijan Šmit bude zadirao u imovinu.

Ukoliko Šmit donese bilo kakvu odluku za institucije kulture, Dodik je rekao da će predložiti Narodnoj skupštini da donese odluku o prestanku rada na niovu BiH.

“Zašto da plaćamo sedam institucija na nivou BiH”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je rekao da se Šmit bavi novcem i samo gleda gdje će donijeti neku odluku.

“On je projekt menadžer u sopstevnu korist. Šmit treba da ode”, konstatovao je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

HITNA SJEDNICA: Dom naroda PS BiH danas o smjeni kadrova iz SNSD-a

Hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH zakazana je za danas, a prve tri tačke predloženog dnevnog reda odnose se na zahtjeve za smjenu kadrova SNSD-a u Kolegijumu Doma naroda i Savjetu ministara BiH.

Na dnevnom redu bi trebalo da se nađe i zahtjev Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Savjetu ministara.

Prije ove sjednice, u skladu s ranijom najavom, trebalo bi da bude nastavljena 16. sjednica Doma naroda s početkom u 11 sati.

Ova sjednica prekinuta je nakon što je zasjedanje napustilo osam delegata, koji su tražili izmjenu redoslijeda tačaka dnevnog reda na način da se prvo raspravlјa o smjenama SNSD-ovih kadrova predsjedavajuće, Doma Nikole Špirića i ministara u Savjetu ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.

Nastavi čitati

Aktuelno