Connect with us

Banjaluka

BICIKL SVE POPULARNIJI U BANJALUCI! Novi koncept saobraćaja donio više od 4 KILOMETRA NOVIH BICIKLISTIČKIH STAZA

Bicikl postaje sve popularnije prevozno sredstvo i na našim ulicama. Međutim, iako vožnja ovog dvotočkaša ima brojne benefite, kako za zdravlje, tako i za životnu sredinu, potrebno je raditi na dodatnoj motivaciji građana i izgradnji biciklističke infrastrukture.Novi koncept saobraćaja u širem centru Banjaluke donio je više od četiri kilometra potpuno novih biciklističkih staza. Konkretnih podataka o broju biciklista koji ih koriste, posebno u Ulici Kralja Petra I Karađorđevića kroz centar grada, zasad, nažalost, nema jer ne postoje raniji podaci, ali se može primijetiti da je došlo je do određenog povećanja broja vozača u centralnoj gradskoj zoni.

Dodatni problem jeste taj što su se u ovoj ulici ranije biciklisti mahom kretali trotoarom, a određen broj se i dalje tako kreće, tvrde iz Centra za životnu sredinu.
“Smatramo da će se privikavanje dogoditi u narednom periodu, pogotovo tokom proljeća i ljeta. Takođe, jako je bitno da se tokom ove godine iscrta i nastavak traka kroz Ulicu Mladena Stojanovića, te riješe se kontaktne raskrsnice na čitavoj ovoj dionici”, rekao nam je Dragan Kabić, koordinator programa “Transport” iz navedene banjalučke organizacije.

Što se tiče podataka na drugim dionicama, u 2023. godini brojači biciklista na tri lokacije utvrdili su 264.235 kretanja biciklom u periodu od 2. januara do 6. decembra 2023 na tri mjerne tačke: u ulicama Stevana Bulajića, Majke Jugovića i Bulevar vojvode Petra Bojovića.Bitno je napomenuti da brojači na ovim lokacijama broje po jedan smjer kretanja. Distribucija na ovim lokacijama je prilično ravnomjerna, s tim da treba uzeti u obzir da na Bulevaru vojvode Petra Bojovića, koji blago dominira sa udjelom od 42 odsto, više biciklista koristi suprotnu stranu ulice za kretanja u oba smjera (pogotovo oni koji komuniciraju sa Starčevicom).U Centru kažu da je razlog tome nebezbjednost kružnog toka kod Rebrovca, koji je prekinuo biciklističke tokove, pa je zapravo broj kretanja na ovoj dionici zasigurno veći.
“Ovo ne znači da treba pomjeriti brojač na drugu stranu ulice, već riješiti spoj biciklističke infrastrukture koji je prekinut ne samo mostom bez adekvatne biciklističke infrastrukture i pomenutim kružnim tokom, već i tragikomičnim rješenjem kroz zeleni prostor između Bulevara Desanke Maksimović i Jug Bogdana. Ovo ostaje jedna od prioritetnih tačaka za rješavanje kojom će se Gradska uprava morati baviti ukoliko želi da riješava saobraćajne probleme”, tvrdi Kabić.

Prema njegovim riječima, brojači kažu da prosječan broj kretanja po mjesecima “skače” naglo u maju, dominira tokom juna, jula, avgusta i septembra, te počinje opet padati u oktobru, što je smisleno ako se uzmu u obzir vremenski uslovi.
“Ali, ovako velike oscilacije na godišnjem nivou znače isto tako da biciklistički saobraćaj prosto nije razvijen. Odnosno, nije razvijena mreža biciklističke infrastrukture, te nisu donešene druge mjere koje obeshrabruju korišćenje putničkih automobila (kao npr. mjere u domenu parkirnih politika)”, naveo je naš sagovornik.

I biciklisti imaju “špicu” u saobraćajuIstakao je da na navedene tri lokacije, kretanja biciklom na dnevnom nivou, radnim danima, imaju jasniji jutarnji intenzitet između 6.30 i 8.30, dok je poslijepodnevna “špica” dosta blaža, odnosno razvučena je na duži period, između 14.00 i 20.00 časova, sa dominantnim vremenima u oko 16.30 i 18.30.Vikendom, biciklisti na ovim lokacijama, najviše se kreću između 11.00 i 14.00 časova, te između 18.00 i 20.00 časova.
“Na kraju, valja pomenuti i tačkasta brojanja modalnog udjela (po vidu kretanja po putniku) saobraćaja koja je Centar za životnu sredinu radio na tri lokacije u prethodnoj godini, i to: Gavre Vučkovića, Cara Lazara i Jovana Dučića. Po jednom takvom brojanju (grafički prikaz u prilogu), na dvije lokacije modalni udio biciklističkog saobraćaja je bio 1,9%, dok je na lokaciji u Gavre Vučkovića taj broj bio mnogo viši – 3,8%. Nažalost, putnički automobil je na sve tri lokacije dominirao u ukupnom kretanju sa rasponom između 56,5% i 72,3%. Bitno je napomenuti da su ovo rezultati analize na malom uzorku, na dan, u jutarnjem špicu, bez odnosa sa pređenim kilometrima, ali i kao takvi, daju uvid u poprilično loš modalni miks”, zaključio je Kabić.

“Ljude je sramota da idu na posao biciklom”Marko Lakić, dugogodišnji bicklista i član Planinarskog društva “Kozara” ne krije oduševljenje kada je riječ o izgradnji nove biciklističke infrastrukture u Banjaluci.
“Ovo što je urađeno za sada je odlično, ali bi bilo potrebno da se maksimalno uvežu staze po gradu kao i da se urade dodatni iskoraci u vidu promocije korištenja bicikala kao prevoznog sredstva”, rekao nam je Lakić i dodao da ne bi bilo loše da građani dobiju subvenciju za kupovinu i korištenje bicikla.

“Nije sve sa Zapada loše. Ljude treba osvijestiti o benefitima za lično zdravlje i životnu sredinu. Zaposleni u Gradskoj upravi, Vladi, institucijama i školama koji žive u centru grada dodatno su motivisati da idu biciklom na posao. Treba izgradit više nadstrešnica i parkinga za bicikle…”, navodi Lakić uz tvrdnju da je kod nas ljude sramota da idu na posao biciklom.

“Nekada, dok su u SFRJ ljudi radili u fabrikama, tako su mi stariji pričali, ujutro kod Boske na semaforu znalo je da bude stotine biciklista…”, naveo je kao primjer Lakić i sugerisao biciklistima da ne smiju da se kreću trotoarom već trebaju po kolovozu na lokacijama gdje ne postoji biciklistička staza.

“Banj brdo i Ponir savršeni za razvoj brdskog biciklizma”Sagovornik Mondo portala osvrnuo se i na potencijale Banj brda i šireg predjela Ponira koji su savšreni za razvoj brdskog biciklizma. Prema njegovim riječima, postoji dosta staza koje su već stavljene na mapu nekoliko puta, dok bi se veliki broj starih moglo “oživjeti” uz minimalno ulaganje.
“Time bi se napravila ozbiljna mreža staza što bi privuklo ljude više u prirodu, a i obogatilo bi turističku ponudu grada. Jedna od najrazvijenijih grana turizma je avanturistički turizam odnosno aktivni odmor”, rekao nam je Lakić.

Tvrdi da za mont-bajk (MTB) staze nedostaju sistemska rješenja o održavanju i kreiranju staza. Kao pozitivan primjer je naveo Sjedinjene Američke Države (SAD) gdje su za navedenu infrastrukturu zadužena šumska gazdinstva.
“Ali je potrebna svijest o tom sportu i saradnja sa organizacijama i pojedincima koji se bave MTB-om. Trenutno se održavanje MTB staza u gradu svodi na entuzijazam pojedinaca”, zaključio je Lakić.
Banjaluka.com

Banjaluka

BASARA PRISUSTVOVALA SVEČANOJ MISI u katoličkoj katedrali u Banjaluci

Na najveći hrišćanski praznik – Vaskrs, vjernici širom svijeta slave pobjedu života, ljubavi i nade. Vaskrsenje Hristovo predstavlja temelj hrišćanske vjere i vječni podsjetnik da je u svakom stradanju zasijano obećanje novog života.

Povodom ovog velikog praznika, u Banjaluci su održani brojni vjerski obredi, a svečanoj misi u katoličkoj katedrali prisustvovala je i predstavnica Gradske uprave Adriana Basara.

– Imala sam posebno zadovoljstvo da kao predstavnica Grada prisustvujem svetoj misi koju je u katedrali predvodio biskup Željko Majić, u molitvenom zajedništvu s vjernicima i u duhu istinskog prazničnog mira. U ime Grada Banja Luka, i u ime gradonačelnika Draška Stanivukovića, upućujem srdačne čestitke svima koji danas proslavljaju Vaskrs/Uskrs. Neka ovaj sveti dan donese duhovnu snagu, mir u srcu i ljubav u svaki dom – poručila je Basara.

Svim vjernicima koji danas obilježavaju Vaskrs, redakcija našeg portala upućuje iskrene čestitke.

Hristos vaskrse – Vaistinu vaskrse!

Nastavi čitati

Banjaluka

TVRĐAVE I STARI GRADOVI NA ULAZU U BANJALUKU! Putovanje kroz kanjon Tijesno i Krupu na Vrbasu (FOTO)

Na ulazu u Banja Luku, kroz veličanstveni Kanjon Tijesno i dolinu rijeke Krupe, leže zidine starih tvrđava i srednjovjekovnih gradova koji su vijekovima čuvali ovaj dio Krajine. Ove tvrđave nisu samo svjedoci bogate istorije kraja, već i predivne lokacije koje posjetiocima pružaju pogled na netaknutu prirodu i duboku povezanost čovjeka i zemlje.

Srednjovjekovni grad Greben – Pogled na dolinu rijeke Krupe
Srednjovjekovni grad Greben, smješten iznad rijeke Krupe, datira iz 1192. godine. Ova tvrđava nudi jedan od najljepših panoramskih pogleda na dolinu rijeke Krupe i okolne planine. Greben je bio važna tačka odbrane i nadzora nad dolinom Vrbasa i cijelim krajem.

Legenda kaže da su u tvrđavi Greben često boravili lokalni plemići, koji su s vrha utvrđenja posmatrali trgovačke karavane koje su prolazile dolinom. Navodno su u nekim od podzemnih tunela tvrđave skrivene zalihe dragocjenosti iz srednjeg vijeka, ali do danas nijedna ekspedicija nije uspjela pronaći tačno mjesto gdje se kriju.

Tvrđava Bočac – Čuvar Kanjona Tijesno
Tvrđava Bočac (Castrum Bochaz) podignuta je na strateškoj lokaciji iznad rijeke Vrbas, blizu današnjeg naselja Bočac. Prvi put se spominje 1434. godine, kada je bila ključna tačka za kontrolu sjevernog pristupa Jajcu i dolini Vrbasa. Bočac je izgrađen s namjerom da bude nepremostiva barijera za neprijateljske vojske koje su pokušavale da preuzmu kontrolu nad ovom važnom saobraćajnicom.

Sagrađena na stijeni visoko iznad Vrbasa, tvrđava Bočac se mogla pohvaliti impozantnim zidinama i kulama, od kojih su četiri bile opremljene topovima. Iako su mnogi dijelovi tvrđave uništeni tokom osmanskih osvajanja, ostatak ove tvrđave i dalje čuva duh prošlosti, a posjetioci mogu uživati u impresivnom pogledu na rijeku Vrbas i dolinu koja se prostire ispod nje.

Tvrđava Zvečaj – Srednjovjekovna utvrda iznad rijeke Vrbasa
Smještena na litici iznad rijeke Vrbas, tvrđava Zvečaj datira iz 13. ili 14. vijeka, kada je bila ključni vojni i administrativni centar. Njena strateška pozicija omogućavala je kontrolu nad važnim pravcima kroz dolinu Vrbasa, a tvrđava je igrala značajnu ulogu u odbrani Krajine sve do dolaska Osmanlija.

Zvečaj, iako danas u ruševinama, pruža fascinantan uvid u srednjovjekovnu vojnu arhitekturu. Masivni zidovi i preživjele kule svjedoče o vojnoj snazi koja je ovdje dominirala vijekovima. Iako djelimično uništena tokom osmanskih osvajanja, Zvečaj je danas popularna turistička destinacija, idealna za šetnje, istraživanje i uživanje u pogledu na rijeku Vrbas.

Krupa na Vrbasu – Oaza mira i prirodnih ljepota
Krupa na Vrbasu, naselje smješteno uz rijeku Vrbas, skriveni je dragulj ovog kraja. Pored starih mlinova i slapova, Krupa nudi posjetiocima priliku da istraže stare crkve, manastire i prirodne ljepote koje okružuju ovu mirnu dolinu. U blizini se nalaze i ostaci srednjovjekovnog grada Grebena, čiji su temelji i danas vidljivi.

Krupa na Vrbasu, svojom očaravajućom okolinom i istorijskim značajem, postala je omiljena destinacija za ljubitelje prirode, planinarenja i kulturnih spomenika. Srednjovjekovna utvrđenja i priče iz prošlosti daju ovom mjestu poseban šarm, čineći ga idealnim za one koji traže mir, istoriju i prirodnu ljepotu.

Praktične informacije za posjetioce tvrđava i starih gradova:
Radno vrijeme: Tvrđave su dostupne za posjete tokom cijele godine, preporučuje se dolazak tokom dana zbog bezbjednosti.

Ulaznice: Većina tvrđava nema ulaznice, a ture s vodičem se mogu organizovati preko lokalnih turističkih agencija.

Parkiranje: Parking je dostupan u blizini svih lokacija, uz kratku šetnju do tvrđava.

Vodiči i ture: Iako nisu uvijek dostupne formalne ture, lokalni vodiči mogu pružiti detaljan pregled istorije i značaja ovih lokaliteta.

Planinarske staze: Oko tvrđava se nalaze brojne planinarske staze koje vode kroz netaknutu prirodu doline Vrbasa – idealne za avanturiste i ljubitelje prirode.

Ove tvrđave i stari gradovi, smješteni na ulazu u Banja Luku, predstavljaju nezaobilazan dio bogate kulturne baštine Krajine. Njihove ruševine, legende i prirodna ljepota čine ih savršenom destinacijom za one koji žele da iskuse spoj istorije i prirode u njenom najautentičnijem obliku.
KRAJINATOUR.BA

Nastavi čitati

Banjaluka

PDP Banjaluka: U susret Vaskrsu, među ljudima koji čuvaju ono najvrednije

U susret Vaskrsu, članovi Gradskog odbora PDP Banjaluka obišli su porodicu Vranješ u selu Dobrnja na području Manjače, gdje su, kako su istakli, dočekani sa srdačnošću i toplinom kakvu samo pravi domaćini mogu pružiti.

– Mile i Stana, zajedno sa svoja dva sina, svoj život su posvetili poljoprivredi, radu i očuvanju porodičnih i tradicionalnih vrijednosti,” poručili su iz PDP-a.

Kako navode, ovom prilikom pripremili su skromne vaskršnje poklone za djecu, a čitava posjeta bila je i prilika da se još jednom pošalje snažna poruka:
– Istinska snaga Republike Srpske leži u porodici, poštenju i zajedništvu – istakli su iz Gradskog odbora PDP Banjaluka.

– Sa vjerom, ljubavlju i iskrenom željom da niko ne bude zaboravljen – nastavljamo da budemo uz svoj narod – poručili su na kraju.
BLink

Nastavi čitati

Aktuelno