Connect with us

Društvo

Bliha se izlila iz korita, Sana i Una u porastu

Na području Sanskog Mosta rijeka Bliha se izlila iz korita, a u Alagića polju nekim mještanima je voda ušla u garaže, podaci su Civilne zaštite. Iz civilne zaštite Novi Grad potvrđeno je da su Sana i Una jutros u porastu.

Ukoliko se nastavi rast, naročito ovim tempom izvjesno je da će danas biti proglašene vanredne mjere odbrane od poplava.

Zabilježen je jedan odron u naselju Roga, i njegovo saniranje počeće u jutarnjim časovima.

Sinoć od 21:20 zbog izlijevanja na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Blagaj Јapra – Suhača. Saobraćaj je otežan i na drugim putnim pravcima.

U naselju Roga zaplavljeno je više objekata. Poplavljenih nema.

Una velikom brzinom raste i u Kostajnici. Јuče je njen vodostaj bio 180 centimetara, da jutros 378. Rijeka je počela da se izliva na poljoprivredne površine, a ukoliko se rast nastavi, biće ugrožene i kuće u kostajničkoj Ulici Ranka Šipke.

U ovoj opštini izlila se i rječica Strigova, međutim nije zaplavila objekte.

Zabilježen je i jedan odron na magistralnom putu Kostajnica – Kozarska Dubica koji je saniran.

U Kozarskoj Dubici situacija je stabilna, Sava i Una su ispod kote redovne odbrane od poplava.

Dosta je stabilnija situacija i u Krupi na Uni. Voda se povukla se magistralnog puta Ratuša – Donji Dubovik, i ovaj putni pravac od jutros je prohodan.

Situacija je stabilna i u Prijedoru. Rijeke Sana, Miloševica i Gomjenica su u koritu.

U Civilnoj zaštiti ističu da su u pripravnosti i da prate razvoj situacije.

Vreće sa pjeskom se preventivno postavljaju u naselju Vrbica

U Prijedoru je situacija zbog obilnih padavina po kontrolom. U naselju Vrbice preventivno se postavljaju vreće s pijeskom uz rječicu Miloševicu, koja je i dalje u koritu, mada raste.

Sana i Gomjenica su i dalje ispod kote redovne odbrane od poplava.

Kako je potvrđeno za RTRS, sve dežurne ekipe su na terenu.

Voda, klizišta i odroni otežavaju saobraćaj

Saobraćaj se jutros u Republici Srpskoj i Federaciji BiH odvija otežano jer se na pojedinim dionicama voda izlila na kolovoz, posebno na području Novog Grada, kao i zbog klizišta i odrona, saopšteno je iz Auto-moto saveza Srpske.

Vode na kolovozu ima na magistralnom putu Prijedor-Novi Grad u mjestima Buljuk i Petkovac, a saobraćaj je obustavljev na regionalnom putu Blagaj-Japra na području opštine Novi Grad.

Aktivirano je nekoliko klizišta i većih odrona, na dionicama Banjaluka-Kneževo-Ugar, Zvornik-Vlasenica u mjestu Kušlat i na magistralnom putu Kostajnica-Kozarska Dubica, gdje se saobraćaj odvija jednom trakom.

U FBiH je zbog većeg klizišta trenutno je obustavljen saobraćaj na magistralnom putu Bosanska Krupa-Bosanska Otoka, u mjestu Stegarići, a vode na kolovozu ima na putnom pravcu Bosanska Krupa-Sanski Most.

Zbog minerskih radova na magistralnom putu Sarajevo-Foča, dionica Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice, dolaziće do povrmene obustave saobraćaja od 11.00 i 15.00 časova u trajanju od dva puta po pet do sedam minuta.

Na istom magistralnom putu, ali na dionici Dobro Polje-Miljevina, zbog radova na sanaciji klizišta, izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja.

Saobraćaj se zbog sanacije klizišta na dionici magistralnog puta Foča-Goražde u mjestu Filipovići odvija otežano, jednom trakom, a izmjene su i na putu Rudice-Novi Grad gdje je u toku izgradnja biciklističke i pješačke staze.

Na magistralnom putu Brčko-Bijeljina i na regionalnom putu Stari Ugljevik-Glavičice u rejonu Glinja saobraćaj se odvija usporeno uz povremene kratkotrajne prekide. Usporen saobraćaj zbog radova i na dijelu magistralnog puta Žegulja-LJubinje, dionica Podvrsnik-Ljubinje.

Režim u odvijanju saobraćaja izmijenjen je zbog radova na dionici magistralnog puta Brod na Drini-Vrba u tunelu Čemerno.

Izmjene su i na putnim pravcima Prijedor-Kozarac zbog izgradnje auto-puta, zatim Gradiška-Nova Topola-Klašnice, Brod na Drini /Foča/-Hum /Šćepan Polje/, kod Doboja gdje je u toku gradnja auto-puta, kao i na dionici magistralnog puta Stari Majdan-Banjaluka-Rudarska.

Na magistralnom putu Gradiška-Kozarska Dubica, na ulazu u Orahovu, zbog aktiviranog klizišta vozi se usporeno, kao i na putu Stari Ugljevik-Glavičice u rejonu Starog Ugljevika.

Zbog oštećenja mostova preko rijeke Bukovice u mjestu Gornji Podgradci i rijeke Jablanice u mjestu Sovjak na lokalnim putevima, obustavljen je saobraćaj i preusmjeren na alternativne putne pravce.

Deminiranje terena odvija se na regionalnom putu Podnovlje-Polje, kod deminerskog gradilišta “Gornji Božinci” i na magistralnom putu Kotor Varoš-Mitrovići u mjestu Viševica. Zbog toga će dolaziti do privremene obustave saobraćaja svakim radnim danom.

Vangabaritni prevoz kreće se putnim pravcima Vitovlje-Kneževo-Banjaluka-Prijedor-granični prelaz Gradina i Karuše-auto-put-Gradiška-granični prelaz Gradiška.

U FBiH se zbog redovnog servisiranja tunela “Grab”, “25. novembar” i “Vis” za saobraćaj se zatvara dionica auto-puta u smjeru Tarčin-Lepenica.

Zbog izvođenja sanacionih radova na mostu “Gorica”, na auto-putu Zenica-Sarajevo, za saobraćaj je zatvorena desna cijev tunela “1. mart”, a vozila saobraćaju dvosmjerno kroz lijevu tunelsku cijev.

Saobraćaj se zbog radova sporije odvija na magistralnom putu Čevljanovići-Nišići, dok je zatvoren most na ulazu u Nemilu, pa vozila saobraćaju preko raskrsnice u Topčić Polju.

Na dionici regionalnog puta od mjesta Ravno prema magistralnom putu Ljubinje-Trebinje saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.

Na graničnim prelazima jutros nema zadržavanja.

AMS apeluje da se voze maksimalno oprezno, drži odstojanje između vozila i da vozači izbjegavaju rizična preticanja.

Nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i hladno, poslije podne padavine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje umjereno do pretežno oblačno i hladno vrijeme, a u višim predjelima ujutro slab mraz.

Na zapadu će biti svježije uz povremenu kišu, a u ostalim predjelima uglavnom suvo i malo toplije uz sunčane periode, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Kasnije poslije podne oblačno i vjetrovito, padavine će postepeno jačati na zapadu i jugu, a uveče i tokom noći na nedjelju padavne će zahvatiti većinu predjela. Padaće kiša, a u brdsko-planinskim predjelima snijeg.

U prvom dijelu dana duvaće slab vjetar, a popodne i uveče umjeren ponegdje i jak, sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minus jedan do tri, na jugu do sedam, u višim predjelima od minus četiri, a dnevna od 10 na zapadu do 18 na istoku, u višim predjelima na zapadu od pet Celzijusovih stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

I U PRIJEDORU PRODUŽENA SEZONA GRIJANJA! Radijatori ostaju topli

Sezona grijanja u Prijedoru produžava se zbog vremenskih prilika i niskih temperatura, najavio je vršilac dužnosti direktora prijedorske “Toplane” Duško Miletić.

On navodi da će se gradsko grijanje u Prijedoru nastaviti do momenta dok temperature ne budu dovoljno visoke kako građani ne bi trpjeli hladnoću.

– Toplana AD Prijedor produžiće sezonu grijanja u dogovoru sa gradonačelnikom. Želimo da naši korisnici imaju tople domove, iako je szona zvanično završena, naglasio je Miletić.
Sezona grijanja inače traje od 15. oktobra do 15. aprila, a u zavisnosti od temperature vazduha može početi prije i završiti se kasnije.

Od subote slijedi novo naoblačenje i padavine. Na planinama, i u većem dijelu Bosne biće čak i snijega ili susnježica, a u Hercegovini se očekuje kiša.

Jutarnji minusi izvjesni su na planinama, pa će tako u Kneževu sutra ujutru temperatura biti minus 3. Slab mraz je moguć do sredine naredne sedmice, kada se očekuje blagi porast temperature.

Minimalne temperature zraka variraće između minus 2 i plus 3, na jugu Hercegovine do 8 stepeni. Najviše dnevne temperature u BiH biće između 3 i 8 stepeni, na jugu do 14.

U periodu od 26. aprila do kraja mjeseca zadržaće se nestabilno vrijeme. Kiša je moguća svaki dan, većinom u vidu kratkih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

INFLACIJA U BIH DRASTIČNO PADA: Budžeti pod pritiskom zbog povećanja plata

Međunarodni monetarni fond (MMF) povećao je prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) Bosne i Hercegovine na 2,5 odsto za tekuću godinu.

U odnosu na oktobar prošle godine, MMF je prognozu povećao za 0,5 odsto.

Kako su naveli iz ove finansijske institucije, procjenjuje se da je ekonomija u prethodnoj godini rasla 1,8 odsto.

“Očekujemo da će inflacija u ovoj godini usporiti na tri odsto sa 6,1 odsto prošle godine. Deficit tekućeg računa projiciran je na 4,5 odsto BDP-a u ovoj godini, u odnosu na 4,3 odsto BDP-a u 2023. godini”, navodi se u posljednjem izvještaju MMF-a.

Dodali su da se rast pokazao otpornim uprkos kontinuiranim negativnim uticajima rata u Ukrajini i na putu je da ojača počevši od ove godine, iako će ta stopa rasta biti ispod prosjeka.

“Inflacija je nastavila trend opadanja, ali pritisci izazvani povećanjem plata ne prestaju. U fokusu fiskalne politike trebalo bi da bude ponovno uspostavljanje održivosti kroz obuzdavanje tekuće potrošnje, uz istovremeno očuvanje investicijskih izdvajanja koja će podstaknuti rast. Oba entiteta suočavaju se s velikim potrebama za finansiranjem koje se vjerovatno neće moći podmiriti samo na domaćem tržištu i trebaju pripremiti planove u slučaju nedovoljnog finansiranja”, kazali su iz Međunarodnog monetarnog fonda.

Siniša Pepić, doktor ekonomske diplomatije, rekao je za “Nezavisne novine” da su povećanje prognoze rasta BDP-a i smanjenje inflacije pozitivni znakovi za ekonomiju Bosne i Hercegovine, jer ukazuju na potencijalni rast i stabilnost.

“Međutim, visoki pritisci na budžete zbog povećanja plata mogu predstavljati izazov jer mogu dovesti do deficita i nekontroliranog rasta javnog duga. Prognoze MMF-a, iako nisu uvijek potpuno tačne, mogu pružiti korisne smjernice jer se temelje na analizi različitih ekonomskih faktora. Slabljenje inflacije obično dovodi do stabilizacije ili pada cijena, ali to zavisi od drugih faktora kao što su troškovi proizvodnje i potražnja”, naglasio je Pepić.

Ekonomista Slaviša Raković poručuje da prognoze MMF-a treba uzeti sa rezervom.

“Nekoliko pokazatelja nije u skladu sa ovom prognozom, a prije svega industrijska proizvodnja. Takođe, pogrešno je tvrditi da sada plate vrše inflatorni pritisak kada se lako da izračunati koliko zaostaju u rastu za inflacijom, a takođe i koliko zaostaju u odnosu na rast budžetskih prihoda”, istakao je Raković.

Prema njegovim riječima, ne treba očekivati pad cijena zbog zaustavljanja inflacije.

“Naročito će biti interesantna pozicija u trećem kvartalu kada bi trebalo da hrana sezonski bude jeftinija”, zaključio je Raković.

Nastavi čitati

Aktuelno