Connect with us

Društvo

Bliha se izlila iz korita, Sana i Una u porastu

Na području Sanskog Mosta rijeka Bliha se izlila iz korita, a u Alagića polju nekim mještanima je voda ušla u garaže, podaci su Civilne zaštite. Iz civilne zaštite Novi Grad potvrđeno je da su Sana i Una jutros u porastu.

Ukoliko se nastavi rast, naročito ovim tempom izvjesno je da će danas biti proglašene vanredne mjere odbrane od poplava.

Zabilježen je jedan odron u naselju Roga, i njegovo saniranje počeće u jutarnjim časovima.

Sinoć od 21:20 zbog izlijevanja na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Blagaj Јapra – Suhača. Saobraćaj je otežan i na drugim putnim pravcima.

U naselju Roga zaplavljeno je više objekata. Poplavljenih nema.

Una velikom brzinom raste i u Kostajnici. Јuče je njen vodostaj bio 180 centimetara, da jutros 378. Rijeka je počela da se izliva na poljoprivredne površine, a ukoliko se rast nastavi, biće ugrožene i kuće u kostajničkoj Ulici Ranka Šipke.

U ovoj opštini izlila se i rječica Strigova, međutim nije zaplavila objekte.

Zabilježen je i jedan odron na magistralnom putu Kostajnica – Kozarska Dubica koji je saniran.

U Kozarskoj Dubici situacija je stabilna, Sava i Una su ispod kote redovne odbrane od poplava.

Dosta je stabilnija situacija i u Krupi na Uni. Voda se povukla se magistralnog puta Ratuša – Donji Dubovik, i ovaj putni pravac od jutros je prohodan.

Situacija je stabilna i u Prijedoru. Rijeke Sana, Miloševica i Gomjenica su u koritu.

U Civilnoj zaštiti ističu da su u pripravnosti i da prate razvoj situacije.

Vreće sa pjeskom se preventivno postavljaju u naselju Vrbica

U Prijedoru je situacija zbog obilnih padavina po kontrolom. U naselju Vrbice preventivno se postavljaju vreće s pijeskom uz rječicu Miloševicu, koja je i dalje u koritu, mada raste.

Sana i Gomjenica su i dalje ispod kote redovne odbrane od poplava.

Kako je potvrđeno za RTRS, sve dežurne ekipe su na terenu.

Voda, klizišta i odroni otežavaju saobraćaj

Saobraćaj se jutros u Republici Srpskoj i Federaciji BiH odvija otežano jer se na pojedinim dionicama voda izlila na kolovoz, posebno na području Novog Grada, kao i zbog klizišta i odrona, saopšteno je iz Auto-moto saveza Srpske.

Vode na kolovozu ima na magistralnom putu Prijedor-Novi Grad u mjestima Buljuk i Petkovac, a saobraćaj je obustavljev na regionalnom putu Blagaj-Japra na području opštine Novi Grad.

Aktivirano je nekoliko klizišta i većih odrona, na dionicama Banjaluka-Kneževo-Ugar, Zvornik-Vlasenica u mjestu Kušlat i na magistralnom putu Kostajnica-Kozarska Dubica, gdje se saobraćaj odvija jednom trakom.

U FBiH je zbog većeg klizišta trenutno je obustavljen saobraćaj na magistralnom putu Bosanska Krupa-Bosanska Otoka, u mjestu Stegarići, a vode na kolovozu ima na putnom pravcu Bosanska Krupa-Sanski Most.

Zbog minerskih radova na magistralnom putu Sarajevo-Foča, dionica Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice, dolaziće do povrmene obustave saobraćaja od 11.00 i 15.00 časova u trajanju od dva puta po pet do sedam minuta.

Na istom magistralnom putu, ali na dionici Dobro Polje-Miljevina, zbog radova na sanaciji klizišta, izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja.

Saobraćaj se zbog sanacije klizišta na dionici magistralnog puta Foča-Goražde u mjestu Filipovići odvija otežano, jednom trakom, a izmjene su i na putu Rudice-Novi Grad gdje je u toku izgradnja biciklističke i pješačke staze.

Na magistralnom putu Brčko-Bijeljina i na regionalnom putu Stari Ugljevik-Glavičice u rejonu Glinja saobraćaj se odvija usporeno uz povremene kratkotrajne prekide. Usporen saobraćaj zbog radova i na dijelu magistralnog puta Žegulja-LJubinje, dionica Podvrsnik-Ljubinje.

Režim u odvijanju saobraćaja izmijenjen je zbog radova na dionici magistralnog puta Brod na Drini-Vrba u tunelu Čemerno.

Izmjene su i na putnim pravcima Prijedor-Kozarac zbog izgradnje auto-puta, zatim Gradiška-Nova Topola-Klašnice, Brod na Drini /Foča/-Hum /Šćepan Polje/, kod Doboja gdje je u toku gradnja auto-puta, kao i na dionici magistralnog puta Stari Majdan-Banjaluka-Rudarska.

Na magistralnom putu Gradiška-Kozarska Dubica, na ulazu u Orahovu, zbog aktiviranog klizišta vozi se usporeno, kao i na putu Stari Ugljevik-Glavičice u rejonu Starog Ugljevika.

Zbog oštećenja mostova preko rijeke Bukovice u mjestu Gornji Podgradci i rijeke Jablanice u mjestu Sovjak na lokalnim putevima, obustavljen je saobraćaj i preusmjeren na alternativne putne pravce.

Deminiranje terena odvija se na regionalnom putu Podnovlje-Polje, kod deminerskog gradilišta “Gornji Božinci” i na magistralnom putu Kotor Varoš-Mitrovići u mjestu Viševica. Zbog toga će dolaziti do privremene obustave saobraćaja svakim radnim danom.

Vangabaritni prevoz kreće se putnim pravcima Vitovlje-Kneževo-Banjaluka-Prijedor-granični prelaz Gradina i Karuše-auto-put-Gradiška-granični prelaz Gradiška.

U FBiH se zbog redovnog servisiranja tunela “Grab”, “25. novembar” i “Vis” za saobraćaj se zatvara dionica auto-puta u smjeru Tarčin-Lepenica.

Zbog izvođenja sanacionih radova na mostu “Gorica”, na auto-putu Zenica-Sarajevo, za saobraćaj je zatvorena desna cijev tunela “1. mart”, a vozila saobraćaju dvosmjerno kroz lijevu tunelsku cijev.

Saobraćaj se zbog radova sporije odvija na magistralnom putu Čevljanovići-Nišići, dok je zatvoren most na ulazu u Nemilu, pa vozila saobraćaju preko raskrsnice u Topčić Polju.

Na dionici regionalnog puta od mjesta Ravno prema magistralnom putu Ljubinje-Trebinje saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.

Na graničnim prelazima jutros nema zadržavanja.

AMS apeluje da se voze maksimalno oprezno, drži odstojanje između vozila i da vozači izbjegavaju rizična preticanja.

Nezavisne

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne sunčano i toplo

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se, nakon oblačnog jutra, očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz dnevnu temperaturu do 23 stepena Celzijusova.

Jutro će biti promjenljivo do pretežno oblačno, ponegdje u brdsko-planinskim predjelima uz moguću kratkotrajnu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U prijepodnevnim časovima biće pretežno sunčano, a poslije podne doći će do prolaznog naoblačenja sa Zapada ka istoku.

Jutarnja temperatura biće od devet do 16, u višim predjelima od pet stepeni, a dnevna od 17 do 23, u višim krajevima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab vjetar, sjevernog i sjeveroistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI PROBLEMI! Bivši radnici Una TV ponovo strahuju za platu

Otpušteni radnici televizije Una, koja je ugašena nakon što je stavljena na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država, nisu dobili obećane plate za septembar, a radnici su u strahu da ih neće ni dobiti s obzirom na to da su firmi „Invictus Technology Group“, koja im je isplatila platu za avgust, ugašeni računi.

Podsjećamo, Una TV je ugašena 31. jula, nakon što je u junu stavljena na crnu listu, zajedno sa drugim članicama Infinity grupacije.

Skoro 80 radnika tad je dobilo otkaz.

Radnici u Sarajevu su u otkaznom roku bili do 31. avgusta, a oni koji su zaposleni duže od dvije godine trebali su dobiti i otpremnine, dok je za zaposlene u Banjaluci otkazni rok trebao završiti 30. septembra.

Julsku platu radnicima je isplatio „Prointer“, međutim nakon toga dolazi do problema jer i „Prointer“, koji je takođe sankcionisan, ostaje bez računa za redovno poslovanje.

Ipak, i plata za avgust je isplaćena polovinom prošlog mjeseca, i to preko novosnovanog „Invictusa“.

S obzirom na to da je u međuvremenu i „Invictus“ ostao bez računa u bankama, radnici strahuju da obećanu platu neće ni dobiti jer u ovom trenutku nema ko da je isplati.

Vlasnik i direktor „Invictusa“ Bojan Vujić krivca ponovo pronalazi u bankama koje su, kako kaže, bez ikakvog zakonskog osnova zatvorile račune kompanijama. Ipak, od duga ne bježi.

„Na to niko od nas nije mogao da utiče. Tražimo načine kako da izmirimo sva dugovanja prema radnicima. Opet smo u situaciji da zbog samovolje banaka radnici ne mogu da ostvare svoja prava“, rekao je Vujić za CAPITAL.

Dodao je i da je „situacija nezgodna“ i da u vezi sa isplatama ne može ništa da prognozira.

„Što se Une tiče ona bi sama trebalo da isplati plate, ali s obzirom na sve, sada tražimo šta je moguće u skladu sa zakonom“, kazao je on.

Podsjećamo, osim Une, na „crnoj listi“ SAD-a našle se su i ostale članice „Infinity grupe“, među kojima i „Prointer“ i „Kaldera“.

Nakon što su im ugašeni računi čelni ljudi ovih kompanija krenuli su u osnivanje novih firmi, ali su na samom početku zaustavljeni, jer su banke mahom odbijale da im otvore račune. One rijetke koje su počele saradnju sa njima vrlo brzo su je prekinule i ugasile im račune.

Zbog toga je „Invictus“ morao da otpusti veći broj radnika.

Vujić danas za CAPITAL nije htio da odgovori na pitanje da li su izmirene obaveze prema njima najavljujući za iduću sedmicu konferenciju za novinare.

CAPITAL

Nastavi čitati

Društvo

KO SU NAJVEĆI PORESKI DUŽNICI U BIH: Dug dostigao 352 miliona

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), na spisku dužnika za porez na dodatu vrijednost (PDV) nalaze se 1.484 kompanije, koje su ukupno dužne 351.599.750 KM.

Naime, na prva dva mjesta nalaze se kompanije iz BiH čiji je ukupan dug oko 50 miliona KM, a ubjedljivo najveći dužnik je kompanija KJKP “GRAS” iz Sarajeva, čiji dug iznosi 27.270.968 KM.

Na drugom mjestu je “Sarajevska pivara”, koja je za PDV dužna 22.341.084 KM.

Na trećem mjestu je RU Kreka iz Tuzle, čiji dug iznosi 18.916.484 KM, na četvrtom “Bosmal” iz Sarajeva sa dugom od 13.489.687 KM, dok je peti “Monter & Co” iz Bijeljine, koji je dužan 7.651.810 KM.

Šesti dužnik na ovom spisku je brčanska kompanija “Hisar Trade”, koja je dužna nešto više od sedam miliona KM, a odmah nakon nje, na sedmom mjestu, nalazi se Javni servis RTV Bosne i Hercegovine sa dugom od 6.813.674 KM.

Na osmom mjestu je “Extrablatt” iz Gradačca sa dugom od 5.633.840 KM, dok je deveta “Fly Bosnia”, kompanija koja je trebalo da bude zvanični avio-prevoznik BiH, a za PDV je dužna 3.019.546 KM.

Na desetom mjestu se nalazi kompanija “Gulf Real Estate”, koja je izgradila “Prvi arapski grad u BiH”, a dužna je za PDV 2.756.126 KM.

Kako navode iz UIO BiH, prinudna naplata indirektnih poreza, ostalih prihoda i taksi u nadležnosti je organizacione jedinice Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a sprovodi se na način i pod uslovima propisanim zakonom.

“Grupe za prinudnu naplatu u regionalnim centrima UIO postupak prinudne naplate pokreću i vrše po službenoj dužnost (za dugovanja koja proizlaze iz razreza koji je izvršio UIO period prinudne naplate počinje narednog dana od dana isteka roka za dobrovoljno plaćanje, tj. do petnaestog u mjesecu nakon isteka mjeseca u kojem je izvršen razrez, a kad je u pitanju prijava samooporezivanja, početak perioda prinudne naplate počinje teći narednog dana od dana isteka roka za podnošenje poreske prijave). Postupak prinudne naplate počinje kada se dužniku uruči nalog za prinudnu naplatu, te ukoliko dužnik ne plati iznos koji je naveden u nalogu za prinudnu naplatu u ostavljenom roku, UIO nastavlja da plijeni dužnikovu imovinu”, navode iz UIO BiH.

Kako dodaju, zapljena imovine regulisana je odredbama Zakona o postupku prinudne naplate, gdje je propisan i redoslijed namirenja, te je po redu prvenstva određena pljenidba gotovine ili sredstava na računima otvorenim kod banaka ili drugih finansijskih institucija.

“Dalje mjere prinudne naplate nad glavnim dužnikom su pljenidba novca deponovanog u finansijskim institucijama, prenos sredstava sa blokiranih računa kod banaka ili drugih finansijskih institucija, pljenidba dužnikovih nenaplaćenih potraživanja i prava dužnika, pljenidba plata, naknada, zarada i penzija, pljenidba zakupnina, posebna šema dužnika – naplaćeni dug, prodaja oduzete imovine – aukcija, prodaja oduzete imovine – direktna prodaja, prodaja HOV putem ovlaštenog berzanskog posrednika, naplaćena potraživanja u postupku restrukturiranja, stečajnom postupku i likvidacionom postupku i naplaćeni iznos u sudskom izvršnom postupku”, navode iz UIO BiH.

Kako dodaju, nakon što se iscrpe sve mjere prinudne naplate, postupak prinudne naplate indirektnih poreza se pokreće i za odgovorna lica, odnosno osnivače u pravnom licu, donoseći prijedlog odgovornosti, pojedinačne i solidarne odgovornosti, te u konačnici i donošenje rješenja o proglašenju pojedinačne i solidarne odgovornosti kojim se odgovorna lica, odnosno osnivači u pravnom licu terete za dug glavnog dužnika.

Igor Gavran, ekonomista, za “Nezavisne novine” ističe da vlasti na svim nivoima nonšalantno dozvoljavaju nelegalno poslovanje.

“Vidjeli smo sada u slučaju kamenoloma u Jablanici kako vlasti na svim nivoima nonšalantno dozvoljavaju nelegalno poslovanje i kada to može ugroziti živote, pa me nimalo ne čudi da se toleriše i neplaćanje poreza. Primjer ‘vodeće’ kompanije na listi takođe pokazuje i kako su priče o preporodu gradskog prevoza u Sarajevu tek djelomično tačne, ali suštinske promjene još nema. Naime, zaista imamo sve više vrhunskih novih vozila, ali gradski prijevoz kao kompanija i sistem i dalje nisu reformirani i ustrojeni kako treba. S javnim preduzećima zaista ne bi smjelo biti nikakvog strpljenja, jer za njihovo poslovanje je direktno odgovorna politika i nedopustivo je da duguju i jednu marku”, kazao je Gavran.

Prema njegovim riječima, kada su u pitanju proizvodne firme poput “Sarajevske pivare”, potrebno je razmotriti opcije reprograma dugova i pokušati očuvati radna mjesta i proizvodnju, ali takođe ne beskonačno i ne smije se diskriminisati ostatak privrede.

“Ima sigurno i prostora za smanjenje poreza i drugih opterećenja, što bi pomoglo svima, ali na kraju se mora poslovati legalno i izmiriti sve obaveze. Sramotno je da vlasti ne tragaju posebno u slučajevima kada su u pitanju porezi koje grad, kao i potrošači uredno plaćaju i ne mogu izbjeći, a onda neko taj nas novac zadržava za sebe”, zaključuje Gavran.

Nastavi čitati

Aktuelno