Društvo
Banjalučki maturanti žele matursku fotografiju s filterom za Snapchat

Fotografi su se ove godine prilikom fotografisanja maturanata u Banjaluci susreli sa neobičnim zahtjevima maturanata, koji traže da njihove fotografije imaju filter sa Snapchata.
Kako je za “Nezavisne novine” istakao banjalučki fotograf Marko Turkeš, maturanti žele da najbolje izgledaju baš za tu sliku.
“Fotografija za maturski pano je kao slika za ličnu kartu gdje niko sebi nije lijep”, istakao je on.
Dodaje da se on, ali i ostali fotografi, trudi da im omogući neograničen broj pokušaja, pomogne oko poziranja, položaja kose, glave i slično, kako bi najbolje ispali i kako bi ta fotografija bila postavljena na panou.
“Danas svi koriste TikTok, Snap i druge aplikacije, pa se događalo u praksi da maturanti traže baš onaj filter sa Snapa, TikToka ili Instagrama”, ispričao je ovaj fotograf.
Kako on kaže, maturanti najčešće biraju one lokacije za fotografisanje koje su uvijek u trendu, pogotovo nakon renoviranja, a to je ispred Banskog dvora, Hrama Hrista Spasitelja, zatim Gospodska ulica, a u slučaju kiše i lošijeg vremena aktuelan je Muzej savremene umjetnosti, a gimnazijalci u većini slučajeva biraju školsko dvorište.
“Za izradu panoa potrebno je mnogo vremena i stvari da se uradi. Nakon fotografisanja i isporuke tih slika, pristupa se izradi panoa u programu, koji šaljemo učenicima na pregled”, kazao je on te dodao da se nakon toga rade izmjene pozadina i razne korekcije.
“Kad završimo pano sve to šaljemo na štampu. On se suši, lijepi i bude gotov za oko 10 dana, nekad i prije”, objasnio je on.
Dušan Vučenović, banjalučki fotograf, istakao je da je fotografisanje maturanata za pano počelo još sredinom marta.
“Najčešće lokacije za fotografisanje su ‘Stara Ada’, renovirani dio opštine, Banski dvor i kod Hrama Hrista Spasitelja”, istakao je Vučenović.
Fotografije, kako on kaže, budu obrađene u roku od 48 časova, a nakon toga se izvrše korekcije ukoliko neko nije zadovoljan.
“Kad svi budu zadovoljni, dizajner osmišljava pano i kad se pano odobri slijedi štampanje”, objasnio je on.
Dodaje da je od početka fotografisanja pa do same isporuke potrebno od 12 do 20 dana.
Dragana Dušanić, fotograf, ističe da se maturanti najčešće odlučuju za fotografisanje na Kastelu, u “Staroj Adi”, kampusu, parku “Mladen Stojanović” i kod zgrade Vlade.
“Fotografisanje maturanata za maturski pano radim od 2015. godine, kada sam fotografisala razred svoje sestre. Od tada su narednih godina angažmani postajali sve češći”, ispričala je Dušanićeva.
Najčešće se, kako ona kaže, maturanti odlučuju za fotografisanje u prirodi, ali ove godine neki razredi su izrazili želju da se fotografišu u studiju.
“Ponekad je potrebno dosta vremena da se osmisli za svaki razred drugačiji dizajn, ali sam proces rada traje nekoliko sati”, zaključila je ona.
Društvo
Music Fest “Zlatna nit”: Najavljen najsvježiji festival regije

Muzički festival “Zlatna nit” koji će se održati od 8. do 10. juna u Bosanskoj Krupi danas je premijerno najavljen i u Banjaluci.
Festival koji će se održati u sklopu rizorta “Zlatna nit” već sada je prozvan najsvježijim festivalom u zemlji te će u tri dana okupiti neke od najvećih muzičkih zvijezda današnjice.
Prvog festivalskog dana pred publikom će nastupiti grupe “The Croatian Pink Floyd Show”, “Van Gogh” i “Opća opasnost”.
Drugo festivalsko veče je rezervisano za nastupe sastava “Helem Nejse”, “Divlje Jagode” i “Let 3”.
Posljednjeg dana festivala za publiku je spremljena poslastica u vidu koncerata grupa “Zona isključenja”, “SARS” i “Dubioze koletiv”.
Pored velikih regionalnih bendova publika će moći da uživa i u takmičarskom dijelu festivala gdje će se predstaviti najbolji domaći i regionalni demo bendovi koji će se boriti za vrijedne nagrade.
Ispred organizacije festivala “Zlatna nit” Elvir Reklić ističe da je festival postavio čvrste temelje sa najboljim lajnapom izvođača i samim tim se nametnuo na sceni kao najsvježiji festival u zemlji.
“Sve ćemo pratiti i vatrometom, sa vrhunskom tehnikom i tri stejdža. Meni je zadovoljstvo da samo danas u Banjaluci. Moram da kažem da mi nismo birali bendove na taj način da se regionalno biraju sastavi, nego se desilo da nam takmičarski demo bendovi dolaze iz Prijedora, Tuzle, Sarajeva, Zenice, Banja Luke, ali i Hrvatske i Slovenije”, rekao je Reklić.
Organizator dodaje da je ovo jedini način da se bendovi u razvoju kvalitetno predstave publici te da se nada da će svi oni vremenom sa demo bine preći na glavnu pozornicu.
Povodom najave festivala u Banjaluci javnosti se obratio i David Jojić predstavnik benda “Charna” iz Banjaluke koji će nastupiti u takmičarskom programu festivala.
“Ono što ratzlikuje ovaj festival u odnosu na ostale je taj momenat koji se posvećuje demo bendovima. Kada su u pitanju headlineri, vjerujem da je ovo jedan od boljih lajnapa za ovu festivalsku sezonu, a sam festival otvara vrata nekim novim muzičarima koji tek treba da utabaju stazu na sceni. Posebno nas raduje sjajna organizacija, vrhunska oprema i susret sa publikom. Daćemo sve od sebe da se prikažemo u najboljem svjetlu”, rekao je Jojić.
Posjetioci festivala “Zlatna nit” svoje ulaznice i kamp mjesta mogu kupiti putem sistema kupikartu.ba ali i na fizičkim prodajnim mjestima koji će uskoro biti predstavljeni.
Više informacija o samom festivalu, smještaju i lajnapu moguće je pronaći putem kanala društvenih mreža i sajta festivala: https://www.musicfestzn.org/
Novosti
SPC dobila novog sveca: Prvi Beograđanin još od srednjeg vijeka

Srpska pravoslavna crkva dobila je u nedjelju novog sveca Sveštenomučenika Nedeljka Streličića, a u pitanju je prva kanonizacija ličnosti iz Beograda još od srednjeg vijeka.
Na praznik Svetog apostola i jevanđeliste Jovana Bogoslova, na svetoj Liturgiji koju je, u hramu Svetih apostola Vartolomeja i Varnave u Rakovici, služio Njegovo Preosveštenstvo Episkop toplički gospodin Petar, vikar Patrijarha srpskog, izvršen je svečani čin kanonizacije Svetog sveštenomučenika Nedeljka Rakovičkog.
Sasluživalo je sveštenstvo i sveštenomonaštvo iz više eparhija, gosti iz Ruske Pravoslavne Crkve, uz molitveno učešće mnogobrojnog vjernog naroda. Na malom hodu, Preosvećeni Episkop gospodin Petar je pročitao odluku Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve o pribrajanju Svetog sveštenomučenika Nedeljka Rakovičkog liku svetih, a zatim je, uz pojanje tropara Svetom sveštenomučeniku Nedeljku Rakovičkom, krstoliko uzdigao ikonu Svetog Nedeljka blagosiljajući prisutne.
Ko je bio Nedeljko Streličić?
Sveštenik Nedeljko Streličić, paroh kneževački, rođen je u selu Pusto Šilovo, srez leskovački, 26.2.1907. godine u seoskoj porodici. Školovao se u Kosovskoj Mitrovici, a Bogosloviju Svetih Kirila i Metodija u Prizrenu završio je 1929. godine sa odličnim uspjehom. Rukopoložen je u čin đakona i prezvitera 1930. godine i postavljen za paroha u Prištini. Godine 1931. upisao je Bogoslovski fakultet u Beogradu i iste godine biva postavljen na parohiju u Lapljem selu kod Prištine. U januaru 1935. godine blagoslovom Patrijarha Varnave postavljen je na parohiju kneževačku sa sjedištem u manastiru Svetog Arhangela Mihaila u Rakovici. Diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu 1936. godine.
Od 1937. do 1939. godine zajedno sa Poverenstvom za gradnju hrama uspio je da sagradi Hram i parohijski dom u Rakovici uz blagoslov i materijalnu pomoć Patrijarha Varnave, ktitorke Jelene Radojkić i drugih bogoljubivih ljudi.
Činio je djela milosrđa sve vrijeme rata, organizovao je prikupljanje hrane i druge materijalne pomoći siromašnim građanima, udovicama i ratnim siročićima. Prikupljao je namirnice za ranjenike u bolnicama, kao i ratne zarobljenike kojima je pakovao i u logore slao pakete. Ratne 1944. godine predložio je da se na dan hramovne slave izostavi posluženje za goste, već da se novac predviđen za to pokloni dječijem izbjegličkom domu u manastiru Rakovica, a jednom broju parohijana podjeli određeni novčani iznos. Ovog milosrdnog djela još uvijek se sjećaju starosjedioci Rakovice koji su tada bili djeca.
U martu 1945, komunisti su ga u večernjim satima odveli na informativni razgovor s kojeg se više nije vratio. Prema svjedočenju mještana sveštenik Nedeljko Streličić, optužen da je ljotićevac, strijeljan je bez suđenja i milosti kod današnjeg restorana “Rubin” u Košutnjaku zajedno sa još dvojicom parohijana. Njegovo tijelo, kao i drugih građana Rakovice, pokopano je u jednoj od mnogobrojnih tajnih grobnica koje su rasute po Beogradu, prenosi “Telegraf”.
(Glas Srpske)
Društvo
Koje su egzotične životinje uvezene u Bosnu i Hercegovinu

Ove i prethodnih godina u Bosnu i Hercegovinu su uvezene mnogobrojne egzotične životinje, kao što su dvogrbe kamile, sibirski i bengalski tigar, lame, majmuni, rakuni, kenguri, zebre i ostale.
-
Region2 dana ago
Dječak ubica postaje nasilan i svakog dana insistira da bude pušten na slobodu
-
Uncategorized1 dan ago
Snažno nevrijeme pogodilo Banjaluku (VIDEO)
-
Nauka i tehnologija2 dana ago
Snima vas: Ako imate ovu aplikaciju, brišite je odmah
-
Banjaluka2 dana ago
„Ćevap fest“ u Banja Luci od 26. do 28. maja
-
Hronika3 dana ago
UŽAS U RIBNIKU U rijeci Sani pronađeno tijelo
-
Banjaluka3 dana ago
Povodom Spasovdana litija u centru Banjaluke (FOTO/VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
Banja Luka proslavlja Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan
-
Region1 dan ago
Vučić digao vojsku na nivo borbene gotovosti zbog nasilja nad Srbima na sjeveru KiM