Connect with us

Politika

“BOLJE ČASTAN BIJEG NEGO NEČASTAN PORAZ” Alanfordovska pobjeda Milorada Dodika nad “zabranjenim” Sudom i Tužilaštvom BiH

Predsjednik Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, prekjuče je, u “akšam”, burno i uz pjesmu proslavio odluku Suda i Tužilaštva BiH da mu ukinu mjere pritvora zbog navodnog napada na ustavni poredak BiH.

Dodik je, podsjećamo, preksinoć bez prethodne najave otišao u Sarajevo i u pratnji advokata dao iskaz pred pravosudnim institucijama BiH koje je Republika Srpska, u skladu s odlukama njene Narodne skupštine, proglasila nelegalnim i zabranila njihovo djelovanje na teritoriji Srpske.

Takođe, vrijedi podsjetiti da su se tih dana, kada je skupštinska većina u parlamentu Srpske izglasavala zakone kojima se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, VSTS, SIPA i OBA na teritoriji Srpske, svi oni koji su govorili suprotno od toga proglašavali “izdajnicima” i “stranim plaćenicima”. U isto vrijeme, lider SNSD pozivao je Srbe zaposlene u tim institucijama da napuste svoja radna mjesta, a onima koji taj poziv ne ispoštuju prijećeno je oduzimanjem imovine i, praktično, protjerivanjem iz Republike Srpske.

Kako bilo, Milorad Dodik je svojim prekjučerašnjim odlaskom “na noge” sudijama i tužiocima u Sarajevu grubo prekršio odluke i zakone usvojene u Narodnoj skupštini RS, a sve to, kako je već pomenuto, vatreno je proslavio na svom porodičnom imanju u Bakincima.

Inače, ovo nije prvi put kako su odluke najvišeg zakonodavnog tijela u Republici Srpskoj grubo pogažene i ignorisane od strane lidera SNSD. Naprotiv, skoro svaki svaki put kada su institucije na nivou BiH, ili pak Kristijan Šmit, koga institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, donosili određene odluke koje su, navodno, bile na štetu Republike Srpske i njene vlasti, Narodna skupština RS donosila je zaključke koje su “poništavale” te odluke.

Međutim, nijedna od navedenih odluka i zaključaka, koje su, između ostalog, predviđale ponovno formiranje Vojske Republike Srpske, formiranje UIO Republike Srpske, Agencije za lijekove RS ili pak zabranu rada brojnih institucija sa nivoa BiH na teritoriji Republike Srpske, nije bila ispoštovana.
Šta je sa Stevandićem i Viškovićem: Dodik se u Tužilaštvu BiH pojavio u pratnji svog advokata, PRITVOR MU EKSPRESNO UKINUT
Ako se ranije radilo o “neobavezujućim” odlukama i zaključcima, koji su i ranije donošeni u NS RS povodom aktuelne političke i ustavne krize u BiH, ovog puta, nakon prvostepene presude Miloradu Dodiku kojom mu se određuje kazna zatvora u trajanju od jedne godine i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika Srpske, Narodna skupština Srpske donijela je konkretna zakonska rješenja.

Tako je, na primjer, NS RS krajem februara usvojila predložene zakone kojima se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, SIPA, OBA i VSTS BiH na teritoriji Srpske. Takođe, istim zakonima nalaže se formiranje VSTS RS, koji, “by the way”, do danas nije formiran.

Komunikolog Mladen Bubonjić ocjenjuje da je odlazak “poslije zalaska sunca” Milorada Dodika u Sarajevo i davanje iskaza pred institucijama koje Republika Srpska, odlukama Narodne skupštine, smatra nelegalnim i nelegitimnim, predstavlja dodatno podizanje ljestvice u brojnim dosadašnjim primjerima ponižavanja inistitucija RS.

– Ovog puta, to je lično uradio prvi i najmoćniji čovjek u Republici Srpskoj. Opet, sa strane vlasti i Dodika to nije ništa neobično. Sto puta do sada su postavljali neke smjernice, usvajali zakone i ukaze, a onda su ih sami kršili. Istovremeno su etiketirali druge da se toga ne pridržavaju, prozivajući ih da su izdajnici i plaćenici. Kada oni to urade, onda se to proglašava “trijumfom”, “zdravim razumom”, “dijalogom za budućnost Republike Srpske” – kaže Bubonjić za Srpskainfo.

Dodaje da se odmah nakon Dodikovog “pokajničkog” odlaska u Sarajevo u medijima pod kontrolom vlasti počelo s relativizacijom tog događaja.

– Već je postala praksa da svaki put kada vlast prekrši ono što je ranije govorila, njeni mediji promptno reaguju i to pokušavaju da relativizuju. S istom matricom, koja prolazi već godinama, nastaviće i u narednom periodu. Krenuće se s optužbama na račun opozicije, s optužbama na račun tzv. političkog Sarajeva i međunarodne zajednice. Građanima koji sve to posmatraju ovo predstavlja dodatni razlog da postanu još više apatični – zaključuje Bubonjić.

Srpskainfo

Politika

PRAVI SE JAVIO! Konaković o Novaliću “Kakav sin ove zemlje, ON JE PRESUĐENI KRIMINALAC”

U Gradačcu je danas svečano otvorena obnovljena Sviračka džamija, a koja se smatra najstarijom sačuvanom građevinom u tom gradu.

Centralnom programu je prisustvovalo više hiljada vjernika iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, a džamiju je, nakon preuzimanja ključeva, svečano otvorio reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović. – Danas je ovdje trebao biti naš sin. Borio se za ovaj narod i ovu zemlju. Fadil Novalić. To mi u Gradačcu nećemo zaboraviti. Ovaj grad zna pamtiti – rekao je između ostalog Kavazović što je naišlo na kritike pojedinih političara.

Jedan od prvih koji je reagovao bio je i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković koji se oglasio na svom Facebook profilu.

-Kad su počela medijska pisanja o aferi “Respiratori” bivši premijer i presuđeni kriminalac Fadil Novalić otišao je u Dnevnik D na FTV, udarni i najgledaniji program u to vrijeme da se pravda i da objasni da ništa od navedenog nije tačno.

Kazao je tad da ne poznaje i da nije nikad komunicirao sa Fikretom Hodžićem, vlasnikom firme koja je dobila posao za uvoz respiratora, a ranije se tim poslovima nikad nije bavila. To gostovanje se dešavalo u mjesecu ramazana, posta i oprosta, u zadnjoj trećini, kad se postaći “uposte” i najviše uživaju u ibadetu.

Izvodjenjem dokaza u tom procesu dokazano je da je svaka riječ koju je Novalić rekao bila laž.

Šest od sedam sudija u dva stepena odlučivanja osudilo je Novalića, a samo je Branko Perić izdvojio mišljenje i od tog mišljenja napravio političku kampanju znajući da odlazi u penziju i da neće snositi posljedice.

Novalić je sve slagao.

Usred ramazana, baš onako kako je vjernicima zabranjeno.

Zabranjeno je vjernicima lagati i ostalim mjesecima, al’ u ramazanu je poseban grijeh.

Novalić nije nikakav sin ove zemlje, on je politička štetočina koja je slušala naloge šefice i šefa, a i drugih uticajnih političara – poručio je Konaković.

Dalje je dodao kako je tadašnji premijer prije afere ”Respiratori” u FIA-u pokušao zaposliti kćerku pa je nakon reakcije javnosti odustao. -Pokušao je prodati zgradu koja je u vlasništvu firme njegove kćerke i ministra Džindića pa je nakon rekcije javnosti odustao i objasnio da je kćerka samo “imala dokumentacije”, sa firmom Pretis njegova i firma ministra Džindića uredno su poslovale iako to nije dozvoljeno, od toga ni nakon reakcija javnosti nije odustao.

Pokušala je Vlada FBiH nabaviti prave i kvalitetne respiratore, izdvojila za to novac.

Kad je takvih respiratora nestalo otvorila se mogućnost da kupe mnogo lošije i opasne respiratore.

Odlučili su da kupe po istoj cijeni iako su mnogo, mnogo jeftiniji.

Još gore, odlučili su da na njih priključe ljude kako bi dokazali da respiratori rade i da vrijede tog novca.

Status respiratora nakon afere, gurnutih duboko u neko mračno skladište i nikad kasnije korištenih još jednom potvrdjuje da nisu dobri.

Vještaci su tokom sudjenja dokazali da su opasni po zdravlje i život ljudi. Dokazi izvedeni na stotinama kucanih stranica presude potvrđuju da je Novalić poznavao vlasnika “Maline”, da se sa njim sastajao i razgovarao, da je dogovarao, da je intervenisao da “Malina” dobije dozvole za uvoz respiratora koje je već uvezla, da su plaćeni mnogo više od stvarne i realne cijene, da nisu invazivni i da ne mogu “po dva pacijenta” na njih kako je Novalić govorio.

Obećali smo i hoćemo dijeliti sve objavljene dokaze iz presude.

Štampaćemo, a na mrežama dijeliti digitalnu verziju.

Jer nije ovo politika, ovo je borba za zdravu i snažnu zajednicu, snažno društvo – naveo je.

Tvrdi kako ‘u takvom društvu presuđeni kriminalci ne smiju i nikad neće biti heroji i sinovi naše zemlje, a falsifikatori diploma nikad neće biti akademski uzori’.

Reis efendija Kavazoviću, Fadil Novalić je presuđeni kriminalac i mnogo je više onih koji ga pravim imenom zovu – zaključio je.
BH-Index

Nastavi čitati

Politika

Maja Dragojević Stojić poručila Vukanoviću “PRESTANITE ŠIRITI NEISTINE”

Narodni poslanik PDP-a, Maja Dragojević Stojić, oglasila se povodom posljednjih objava lidera Liste za pravdu i red, Nebojše Vukanovića, u kojima se, kako navodi, često osvrće na njen politički angažman.

„Gospodine Vukanoviću,
Uočila sam da se u posljednje vrijeme vrlo često, direktno ili indirektno, osvrćete na mene u svojim objavama. Nije mi bila namjera reagovati iz poštovanja prema našoj zajedničkoj opozicionoj borbi, ali nakon Vašeg posljednjeg teksta i količine neistinа koje ste iznijeli, ne mogu ostati nijema.

Moja odluka o napuštanju SDS-a nije donesena preko noći. Razlozi su se nagomilavali duži vremenski period, a odluku nisam donijela sama, već zajedno sa ljudima koji su tu bili cijelo vrijeme i najbolje upoznati sa stvarnim stanjem. Od početka mog političkog angažmana, u svim izborima — lokalnim i opštim — bili smo često ponižavani i degradirani, što je javnost mogla i da vidi. Mnogi su se pitali zašto to nismo učinili ranije.

Odlučili smo da svoj politički put nastavimo u drugoj opozicionoj stranci, boreći se za iste vrijednosti kao i do sada, bez ikakve lične koristi. Vrijeme će pokazati da je upravo tako. Nije tačno da sam Vas pitala da pređem kod Vas ili bilo gdje drugo — odluka je bila teška upravo zbog ovakvih, potpuno neosnovanih reakcija.

Gospodine Vukanoviću, zamoliću Vas da prestanete sa iznošenjem neistina. Vi ste spremni na sve da biste dobili ministarsku poziciju, ja nisam. Moja borba je isključivo za bolji život i budućnost svih nas koji živimo ovdje. Živim isključivo od svog rada i svog osnovnog zanimanja, i od politike nisam imala, niti imam, bilo kakvu korist. Čak ni mandat nisam napustila zbog lične koristi, već zbog mladih ljudi kojima sam ga ustupila radi školovanja.

Istina uvijek izađe na vidjelo — tako će biti i sa nama. Molim Vas, pokušajte manje da napadate ljude; Vaše konstantno kritiziranje govori više o Vama nego o onima koje napadate. Dok bi se svi trebali ujediniti i usmjeriti snagu na podršku kandidatima opozicije, Vi se bavite ovakvim stvarima.

Na kraju, želim da znate — moj put ostaje isti: uvijek iskren i vođen pravim vrijednostima. Vama želim sve najbolje.“

Nastavi čitati

Politika

STEVANDIĆ “Nema prepreka za sprovođenje referenduma, ODLUKA JE NA SNAZI”?

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je odluka o referendumu u Srpskoj u rukama narodnih poslanika i vladajuće strukture, koji odlučuju o svim procesima, istakavši da će se o datumu razgovarati s obzirom na rokove.

“U Republici Srpskoj mi vodimo igru i to se ne može nametati sa strane. Sigurno je da ćemo popuniti komisiju za provođenje referenduma sa predstavnicima Bošnjaka i Hrvata koje smo pozvali”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.

On je rekao da će se o prolongiranju razgovarati, ali da je i to pokazatelj da Republika Srpska postupa demokratski i da odlučuje o svim procesima. “Odluka je sada na snazi i nema prepreka za sprovođenje referenduma”, poručio je Stevandić.

Govoreći o sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će biti prezentovan izvještaj Republike Srpske, Stevandić je rekao da je Srpska ovim pokazala da može da se obrati na sve svjetske adrese.

Podsjetio je da je to urađeno i na Skupštini UN kada je, zahvaljujući angažmanu srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović i Srbije, dokument iz Narodne skupštine Republike Srpske stigao na više od 60 adresa.

“Svi će i sada dobiti dokumente koju negiraju činjenicu da jedan čovjek može donositi zakone. Sve će ovo pasti i na Evropskom sudu, međutim mi i dalje imamo Brisel koji podržava takve procese. To je sramota”, istakao je Stevandić.

On je sramotnim nazvao i ponašanje Evropske unije kada je riječ o napadu na Srbe u FBiH, jer se ne oglašavaju, a i kada to urade onda je ta reakcija blaga.

“Političko krilo Hamasa postoji u BiH. Oni ugrožavaju Srbe u FBiH, koji su postali građani drugog reda. Samo u većinski srpskim mjestima su na neki način zaštićena njihova prava. Iživljavaju se nad Srbima zbog mržnje prema Republici Srpskoj”, naveo je Stevandić.

Nastavi čitati

Aktuelno