Connect with us

Politika

BORENOVIĆ TVRDI “Slučaj “Vijadukt” mogao se riješiti i ranije i POVOLJNIJE PO SRPSKU”

Arbitražni postupak u slučaju „Vijadukt“, koji je Republika Srpska nažalost izgubila, mogao se prije nekoliko godina riješiti mnogo povoljnije, da je bilo više odgovornosti, a manje nemara ili, ne daj Bože, svjesnog postupanja na štetu Republike Srpske.

Rekao je ovo Branislav Borenović, poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, podsjećajući da je, po riječima bivšeg pravobranioca BiH “Vijadukt“ nudio da se to pitanje riješi sa desetostruko manjim obeštećenjem i prije pokretanja arbitražnog postupka.

-Vlast Republike Srpske se odlučila na Arbitražni postupak, izabrala advokatski tim, prihvatila sporazumom iz 2017. godine, potpisom tadašnje predsjednice Vlade Željke Cvijanović da će Republika Srpska bezuslovno platiti sve troškove postupka, glavnicu, kamate, takse, advokatske i sve druge troškove i evo do čega su nas doveli, 110 miliona KM na teret Republike Srpske – kaže Borenović i dodaje:

-Nažalost, nepostupanjem, nesavjesnim radom ili možda čak namjerom vlasti okupljene oko SNSD, mi smo došli do toga da trebamo platiti preko 100 miliona KM. I ko će to platiti? Građani Republike Srpske – istakao je Borenović.

Kaže da slučaj „Vijadukt“ nije jedini problem sa kojim se suočavamo.

-Pred BiH je još nekoliko sudskih postupaka od preko dvije milijarde KM, od čega se najveći dio odnosi na Republiku Srpsku. Neophodno je utvrditi odgovornost, kako i zbog čijeg konkretno nemara je došlo do ovakvih posljedica i ugrožavanja finansija Republike Srpske. Neko mora snositi odgovornost i to ne samo političku. Vrijeme ja da dobijemo odgovornu vlast koja će se domaćinski i odgovorno odnositi prema javnim finansijama, odnosno prema novcu svakog čovjeka koji živi ovdje – poručio je Borenović, prenosi Srpskainfo

Politika

ARBITRAŽNA MAFIJA RAZOTKRIVENA? Radulović UDARIO na režim: “Vile niču u Portorožu, Viadukt je čista PLJAČKA!”

Tužilaštvo BiH prioritetno treba da rasvijetli slučaj Viadukt jer je i pticama na grani jasno da je riječ o organizovanom kriminalu međunarodnog karaktera. Indikativno je da u jeku afere niču vile u Portorožu gdje je i sjedište Viadukta i da je čitav arbitražni postupak vođen tako da se izgubi – ocijenio je predsjednik GO SDS i vd predsjednika Jovica Radulović povodom informacija da je pregovore u ime Viadukta vodio Damjan Belić koji se dovodi u vezu sa režimom u Srpskoj.

Svi propusti koji su se dešavali u arbitražnom postupku, smatra Radulović, ukazuju na to da na sceni imamo arbitražnu mafiju pod pokroviteljstvom vlasti.

– Činjenica je da je Vlada Republike Srpske insistirala da arbitražu ne vodi Pravobranilaštvo BiH nego pravna kancelarija koju oni izaberu i da ti pravni zastupnici nisu našli za potrebno da odu u Vašington kako bi prisustvovali pretresu. Oni koji su odbili poravnanje od milion KM, svojim nesavjesnim radom nanijeli su ogromnu štetu i trebalo bi da je nadoknade iz svojih džepova – ističe Radulović.

On podsjeća da nad Republikom Srpskom visi 2,2 milijardi KM arbitraža.

– Ako se dozvoli da nekažnjeno prođe afera Viadukt bojim se da će po istom receptu proći i ostale arbitraže jer je jasno da su arbitražni procesi model osmišljenog izvlačenja i pljačkanja novca građana Republike Srpske. Narod Srpske zaslužuje vlast koja će brinuti o državi i narodu, a ne onu koja isključivo brine o svojim džepovima – poručio je Radulović.

Nastavi čitati

Politika

“SAD JE SVIMA SVE JASNO!” Borenović o prebacivanju novca iz Centralne banke za “Vijadukt”

Dan nakon odluke Kristijana Šmita, koga RS ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, a odlukom kojom je definisan način isplate duga iz arbitražnog spora “Viaduct protiv BiH”, Centralna banka BiH izvršila je transfer potrebnih sredstava. Ovo je komentarisao poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PS BiH Branislav Borenović.

-Sve jasno, licemjerni i lažljivi SNSD.Odmah dan (18.07.) nakon Šmitove odluke (17.07.) koju smo svi sa nevjericom dočekali, Dodikov ministar finansija Srđan Amidžić je poletio sa zahtjevom da Centralna banka BiH otvori poseban račun za uplatu sredstava za Viadukt- istalao je Borenović i dodao:

-To pokazuje da je ova otimačina 120 miliona tajno dogovorena između Dodika i Šmita, a egzekutor je Amidžić, dobro poznato muljatorsko i pohlepno lice. Zašto ćutite SNSD-ovci i gdje je policijska i pravosudna istraga, hoće li Amidžić biti priveden?

Nastavi čitati

Politika

MMF poručio vlastima u SRPSKOJ: Ako hoćete kredit, morate provesti fiskalnu konsolidaciju

Oba BH entiteta imaju potrebu za zaduživanjem na međunarodnom tržištu, zaključeno je u izvještaju MMF-a nakon analize i razgovora sa predstavnicima vlasti u BiH. Da li ćemo posegnuti za kreditom MMF-a, za koji je neophodno ispuniti određene zahtjeve i provesti reforme, ili ćemo se zadužiti na stranim berzama i kod komercijalnih banaka stavljajući pod hipoteku prirodne resurse i javna preduzeća?

Ako hoćete kredit morate provesti fiskalnu konsolidaciju, odnosno povećati budžetske prihode a smanjiti rashode, jasno je poručeno iz MMF-a.

,,Oni predlažu da se racionalnije izdvajaju sredstava za plate budžetskih korisnika, odnosno da se taj iznos smanji. Da se provode ciljane socijalne politike. Da se povede računa o javnim investicijama i projektima koji se finsiraju”, pojašnjava profesor ekonomisije Milenko Stanić i dodaje da MMF smatra da u BiH postoji rizik od rasta cijena, prije svega hrane i energetike.

On predviđa da bi moglo doći dio smanjenja doznaka iz inostranstva što će uticati na smanjenje potrošnje i smanjenje privrednih aktivnosti.

MMF zahtjeva i da se održi nezavisnost Centralne banke BiH, da se stabilizuju poltičke prilike u zemlji te da se ozbiljnije krene sa borbom protiv korupcije.

,,Ako smanjimo nivo korupcije možemo da ušdedimo nekoliko stotina hiljada, po nekim proračunima čak i milijardu maraka, kroz sredstava koja trošimo za javne nabavke i usluge”, smatra profesor ekonomije Predrag Mlinarević.

On dodaje da MMF zahtjeva borbu protiv korupcije kako bi Bih bila sposobna da vraća kredit a mi trevbali da budemo zaintersovani jer bi na taj način ušdejeli toliko novca da možda ne bi smo imali potrebu za stalnim dizanjem kredita.

– Nažalost oba entiteta moraju da dižu kredite ako žele da prežive i održe kakav takav socijalni mir u zemlji. To je jasno naznačeno i u izvještaju MMF-a.

 

Nastavi čitati

Aktuelno