Hronika
BROJNA LICA SA POTJERNICA: Zašto okorjeli kriminalci pronalaze UTOČIŠTE u BiH?

Okorjeli kriminalci, uglavnom iz zemalja regije, često se kriju u BiH, a razlozi su višestruki, pa se tako, između ostalog, vjeruje da oni smatraju da će teže biti locirani zbog nedovoljne saradnje između naših policijskih agencija.
Drugi uzrok je, po svemu sudeći, dvojno državljanstvo koje neki od njih imaju i u ovakvim slučajevima koriste.
U BiH su se, podsjećanja radi, do sada skrivala brojna lica sa potjernica, uključujući i članove ozloglašenih mafijaških klanova, a najsvježiji primjer zabilježen je prije nekoliko dana, kada je ovdje uhapšen Mladen Samardžija, jedan od najtraženijih evropskih bjegunaca, koji ima državljanstvo BiH i Slovenije.
Iz saopštenja Europola, koje se odnosi na hvatanje Samardžije, može se zaključiti o koliko je “krupnoj ribi riječ”. Bio je, kako se ističe, osumnjičen kao navodni vođa međunarodne organizovane kriminalne grupe koja se bavila trgovinom kokainom i heroinom u Evropsku uniju, BiH, Crnu Goru i Srbiju.
“Uhapšenu osobu traže slovenačke vlasti i pod istragom je zbog trgovine drogom i pranja novca. Vlasti vjeruju da je osumnjičeni regrutovao saučesnike i obezbijedio im vozila sa namjenski napravljenim skrivenim pregradama za prevoz i prodaju kokaina i heroina. Potom bi zaradu oprali kupovinom nekretnina i luksuznih vozila. Tokom operativnih aktivnosti, organi reda zaplijenili su drogu, oružje i municiju, telefone, vozila, elektronsku opremu i više od 120.000 evra u gotovini”, saopšteno je iz Europola.
Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, kaže da, ako posmatramo zemlje sa aspekta bezbjednosti, one koje razara korupcija, a sudstvo je tromo, dobar su magnet za ljude koji se bave protivzakonitim radnjama.
“Ne treba zaboraviti ni aspekt BiH po pitanju dvojnih državljanstava, koja omogućavaju određenim osobama, koje su optužene, da dočekaju ili ne dočekaju presude, već odu i slobodno se šetaju u drugoj državi”, rekao je Kržalić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Stručnjak za bezbjednost Radislav Jovičić ističe da je riječ o pitanju za razmišljanje, a to je kako baš ovdje – na području Banjaluke ili Istočnog Sarajeva, bivaju locirani predstavnici kriminalnih grupa.
“Da li je to zbog dvojnog državljanstva, iza kojeg se kriju kriminalni ljudi, ili je zbog određenih slabijih razmjena informacija na međunarodnom, regionalnom ili unutrašnjem nivou, to je već pitanje za bezbjednosne službe u BiH”, kazao je za “Nezavisne novine” Jovičić, koji je i bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Novinari koji prate ovu oblast kažu da bezbjednosne agencije u BiH moraju jače i brže sarađivati. Takođe je, dodaju, neophodna brža komunikacija s policijskim agencijama u državama regije. To sve, kako ističu, daje prostora kriminalcima da se duže vrijeme kriju na ovim prostorima, a što oni obilato koriste.
Borka Cerić, novinarka crne hronike u “Dnevnom avazu”, takođe primjećuje da se najveći broj kriminalaca, uglavnom iz zemalja regije, obično krije u BiH, a jedan od razloga je dvojno državljanstvo.
“Kriminalci to obilato koriste, jer dobro znaju da naša zemlja ne izručuje svoje državljane. Upravo je Mladen Samardžija, koji je uhapšen na Jahorini, koristio dvojno državljanstvo da se krije u BiH od progona u Sloveniji”, naglasila je Cerićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.
Tačno je, dodaje ona, da postoje međudržavni dogovori o izručenju, ali se oni moraju redefinisati kako bi se spriječile zloupotrebe.
“Drugo je povezanost kriminalnih grupa u regiji s grupama u našoj državi. Poznato je iz ranijih slučajeva, ali i najnovijeg kada su uhapšeni Srbijanci Duško Jovanović Giba i Darko Dulović, da kriminalci vrlo lako dolaze do krivotvorenih bh. dokumenata. ‘Kavčani’, ‘škaljarci’, ‘zemunci’, nakon počinjenih zločina, vrlo lako prelaze naše granice, koje su i dalje veoma nezaštićene i to je jedan od problema. Osim toga, u BiH je vidljiv problem u razmjeni informacija, naročito između entitetskih ministarstava unutrašnjih poslova”, navela je Cerićeva.
Hronika
MUP Srbije zatražio pomoć BiH! Niko NE TRAŽI DJEVOJČICU čije je tijelo nađeno u Savi

Posmrtni ostaci djevojčice uzrasta između sedam i osam godina, čije je tijelo nađeno 22. marta zakačeno za splav na lijevoj obali Save na Novom Beogradu, i dalje se nalaze u mrtvačnici i čekaju identifikaciju.
Tijelo nesretne djevojčice, u momentu kada je izvučeno iz rijeke, bilo je u fazi raspadanja, a policajci koji su bili na uviđaju nisu mogli da utvrde više detalja na osnovu vizuelnog pregleda.
Na dijelovima tijela pronađena je sivo-roze dukserica i braon pantalone.
Izvor Blica kazao je kako su obducenti na Institutu za sudsku medicinu Srbije uradili obdukciju i toksikologiju, ali se rezultati čekaju dugo.
Prema nezvaničnim informacijama, izuzet je DNK, ali se on ne poklapa ni sa jednim u bazi DNK profila Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
“Takođe, MUP je kontaktirao svoje kolege iz regiona, prije svega iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kako bi provjerili u svojoj bazi nestalih osoba da li je prijavljen nestanak djevojčice sličnog opisa. U tu istragu djelimično su se uključile i vlasti u Sloveniji”, rekao je sagovornik Blica.
Obdukcijom bi trebalo da bude utvrđeno i da li je djevojčica ubijena ili je smrt posljedica davljenja.
Hronika
TRAŽI SE PRITVOR! Saslušan inženjer Đajić

Više javno tužilaštvo u Beogradu zatražilo je danas određivanje pritvora inženjeru Zoranu Đajiću, koga je policija sinoć privela i odredila 48-časovno zadržavanje.
Advokat Branko Rogošić rekao je agenciji Beta da je Đajić jutros saslušan u Specijalnom odjeljenju za visokotehnološki kriminal i da je tužilaštvo zatražilo od sudije za prethodni postupak da Đajiću odredi pritvor.
“Dežurni sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu će odlučiti da li će Đajiću dozvoliti da se brani sa slobode ili će odrediti pritvor do 30 dana. Tužilaštvo tereti Đajića za krivično delo ‘ugrožavanje sigurnosti’ član 138 stav 3, koje se odnosi na predsednika države Aleksandra Vučića. Đajić je u spornom tvitu predložio da narod izglasa da se uvede smrtna kazna u naš pravni sistem, što je nekome zasmetalo. On je predlagao promenu zakona na zakonit način”, rekao je advokat Rogošić, prenosi Radio 021.
Inženjer Zoran Đajić je nakon tragedije u Novom Sadu otkrio da je rađeno na rekonstrukciji nadstrešnice Željezničke stanice, iako je predsjednik Vučić tvrdio da nadstrešnica nije rekonstruisana.
Hronika
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu

Amir Džafić (46), bivši vlasnik hotela „Jablanica“ zbog nanošenja teških povreda svojoj nekadašnjoj radnici Enisi Klepo (30), nakon ponovljenog postupka, proglašen je krivim i osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od 10 mjeseci.
Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Mostaru potvrdilo je presudu Opštinskog suda u Konjicu.
Ovu informaciju je za Avaz potvrdila Anela Redžić, portparol Kantonalnog suda Mostar, a nakon što je juče održana sjednica Vijeća na kojoj se odlučivalo o žalbama Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona i odbrane optuženog, a koje su izjavljene na odluku o krivičnopravnoj sankciji.
Redžić je izjavila da su, kao neosnovane, odbijene žalbe i Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona i advokata optuženog.
Tako je presuda Džafiću, inače, optuženom za krivično djelo Teška tjelesna povreda iz čl. 172. st. 1. KZ F BiH postala pravosnažna.
Sudski proces u ovom predmetu je počeo u decembru 2023.godine kada je Džafić osuđen na 10 mjeseci zatvorske kazne, a nakon ulaganja žalbi i optužbe i odbrane, Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Mostaru je 2.decembra prošle godine održalo sjednicu nakon koje je prvostepena presuda ukinuta.
Ponovni postupak
Predmet je vraćen na ponovni postupak, nakon što je Sudsko vijeće Kantonalnog suda utvrdilo bitne povrede odredbi krivičnog postupka te je djelimično uvažilo žalbu Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona i naložilo ponovno suđenje.
Zaključili su da se u konkretnoj kaznenopravnoj sankciji radilo o postupanju s direktnim umišljajem, a ne eventualnim kako je to utvrdio Općinski sud u Konjicu.
Međutim, u ponovljenom postupku 9. januara ove godine Džafiću je izrečena identična presuda, koju je u konačnici potvrdilo Vijeće Kantonalnog suda u Mostaru.
Prema optužnici, podsjetimo, Džafiću se na teret stavljalo da je 1. avgusta 2023.godine oko 21,30 sati stigao u hotel, na poziv svoje supruge Ines, inače, direktorke hotela, a nakon kraće verbalne prepirke između nje i oštećene oko isplate plaće, davanja otkaza i drugih problema na poslu.
Optuženi je došao do recepcije te je odmah krenuo ka oštećenoj tjeravši je iz objekta.Potom ju je uhvatio za majicu u predjelu grudi, gurao je prema prostoriji u kojoj se nalazi bazen i udarao o šakom u predjelu glave, lica i očiju.
Gurnuo radnicu
U tome ga je pokušala spriječiti zaposlenica hotela Semra Nezirić, ali je optuženi odgurnuo.
Klepo su, u SKB Mostar, gdje je bila hospitalizirana, konstatovane teške tjelesne povrede u vidu preloma lijeve očne šupljine, otok i krvni podljevi gornjeg i donjeg kapka na oba oka, te krvarenje ispod konjuktive lijevog oka.
Džafić je tokom sudskog procesa izrazio kajanje za djelo koje mu se stavljalo na teret, prenosi Avaz.
-
Politika2 dana ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region2 dana ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Politika2 dana ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Politika3 dana ago
VUKANOVIĆ POTRESEN, POVLAČI SE IZ JAVNOSTI! Dušmani nisu dali da moja majka uživa u životu!
-
Hronika3 dana ago
DVIJE DJEVOJKE TEŠKO POVRIJEĐENE U BANJALUCI! Detalji teškog sudara auta i trotineta u Banjaluci
-
Društvo3 dana ago
NE MOŽE NAMA BITI DOBRO! Monstrumi iz sela kod Prijedora BRUTALNO PREBIJALI SVEZANOG KONJA (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
NAKON NEKOLIKO MJESECI Dodik se sjetio Nenada Nešića! Evo šta je poručio
-
Politika2 dana ago
I PRNJAVORU OBEĆAO 2 MILIONA! Dodik nastavlja ISTU PRIČU U SVIM GRADOVIMA