Banjaluka
Cijena kvadrata stana u Banjaluci “pala” za 100 KM, u prosjeku košta 3.620 KM
Posljednji podaci o cijenama stanova u Republici Srpskoj pokazuju naznake pada cijena na tržištu nekretnina.
Za brojne građane koji planiraju kupovinu stambene jedinice i aktuelne cijene su previsoke, jer kvadrat stana u Republici Srpskoj trenutno u prosjeku košta 2.421 KM. Ipak, na tržištu nekretnina mogu se uočiti naznake pada ili makar stagnacije cijena, jer je pomenuti iznos za oko 260 KM niži u odnosu na prosječne cijene kvadrata stana koje su zabilježene ljetos. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna cijena kvadrata stana u Srpskoj u trećem kvartalu 2022. godine bila je 2.685 KM.
Najskuplje je u Banjaluci. Krajem prošle godine, kvadrat stana u ovom gradu koštao je u prosjeku 3.620 KM, što je za 100 KM manje u odnosu na treći kvartal 2022. godine, kada je koštao 3.720 KM.
Ako se posmatra godišnji nivo, u 2022. cijene nekretnina su bile skuplje za oko 30 odsto u poređenju sa godinom ranije, ali je evidentno da ove astronomske cifre nisu značajno uticale na pad tražnje.
“Broj prodatih završenih novih stanova u Republici Srpskoj u četvrtom tromjesečju 2022. godine veći je u odnosu na prosječan broj prodatih novih stanova u 2021. godini za 55,5 odsto, a u odnosu na četvrto tromjesečje 2021. godine manji je za 1,5 odsto”, saopšteno je iz Zavoda za statistiku RS.
Banjaluka
BANJALUČANI ODALI POČAST U KAMPUSU: 16 bijelih ruža za žrtve pada nadstrešnice
Sa šesnaest stolica, šesnaest bijelih ruža i šesnaest minuta tišine, Banjalučani okupljeni u kampusu odali su počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Prije tišine koja je uslijedila u 11.52, trenutku kada se 1. novembra prošle godine desila tragedija u Novom Sadu, prisutnima su se obratili studenti.
“Sav bol koji je uslijedio nakon 1. novembra, vapaji za istinom i pravdom sve bi bilo uzaludno da nije bilo najvećeg studentskog pokreta u novijoj istoriji. S ovog mjesta mi smo im pružali podršku. U ovoj aleji naučili smo da podignemo glas”, poručili su studenti.
Oni su pročitali imena svih žrtava pada nadstrešnice.
Organizatori su ranije naveli da je ovaj skup miran i solidaran komemorativni skup.
“Solidarnost, empatija i poštovanje su vrijednosti kojima se vodimo”, napisali su studenti.
Dostojanstveno i u duhu zajedništva
Ovo okupljanje najavljeno je ranije na Instagram stranici “bl.studentizastudente”.
“Drage kolege, profesori i sugrađani, pozivamo vas da 1. novembra odamo počast žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu, dostojanstveno i u duhu zajedništva. Ujedno ćemo se podsjetiti i obilježiti skoro godinu dana studentske borbe u Srbiji za pravednije društvo i bolju budućnost”, naveli su studenti ranije.
Oni su na takođe napisali “1 godina, 16 žrtava, 0 odgovornih”.
“Svim srcem za Novi Sad. Mi smo tu uz vas! Korupcija ubija, Banjaluka pamti”, napisali su oni.
Mirni i solidarni skupovi
Podsjećamo, u kampusu banjalučkog Univerziteta studenti i građani su se i tokom prošle i ove godine u više navrata okupljali kako bi u miru i tišini odali počast za žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu, ali i dali podršku studentima u Srbiji.
Inače, studenti koji su bili organizatori okupljanja istakli su da su to mirni i solidarni skupovi.
“Mislimo dakle (po)stojimo
Brojni mladi ljudi su tada bili u kampusu s parolama.
“Jablanica – Novi Sad Ista borba drugi grad”, “U toj zemlji ima polja i ruža, al’ sloboda samo toj se zemlji ruga”, “Tišina se daleko čuje” samo su neke od parola koje su se mogle tada vidjeti.
“Odgovornost!!! Studenti uz studente”, “Studenti za studente, đaci za đake”, “Mislimo dakle (po)stojimo”, parole su studenata i građana.
“Izađi na ulicu bolan”, “Mislim. Dakle (po)stojim!”, “Podrška kolegama”, “Na ulicama Beograda i Novog Sada ima i djece ovog grada”, “Sačuvajmo obrazovanje”, samo su neke od poruka sa transparenata.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: Srbija mora izaći jača i složnija iz novosadske tragedije
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oglasio se povodom godišnjice novosadske tragedije, poručivši da Srbija danas tuguje, ali i da iz ove nezapamćene tuge mora izaći složnija i snažnija.
„Srbija je prije tačno godinu dana zanijemila od tuge. NENADOKNADIVI ljudski životi u čiji pomen danas palimo svijeće obavezuju nas na vječno sjećanje i poštovanje“, naveo je Stanivuković.
Dodao je da svaka sredina u kojoj živi srpski narod danas tuguje „smjerno i pokorno“.
„Srbija iz novosadske tragedije nakon godinu dana mora izaći složnija, jača, dostojanstvena u svome bolu. Porodicama nastradalih izražavam iskreno saučešće, a Srbiji, našoj matici, želim dostojanstvo i mir u ovoj nezabilježenoj tuzi koja nas je zadesila“, poručio je gradonačelnik Banjaluke.
Banjaluka
Produžen rok za podnošenje zahtjeva za novčanu pomoć porodiljama u Banjaluci: SADA VAŽI GODINU DANA OD ROĐENJA DJETETA
Ova izmjenu je uvedena kako bi se olakšalo ostvarivanje prava porodiljama
U Pravilniku o dodjeli novčane pomoći prilikom rođenja djeteta izvršena je izmjena, kojom se rok za podnošenje zahtjeva i potrebne dokumentacije produžava sa šest mjeseci na jednu godinu od dana rođenja djeteta.
Kako je istakla ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za brigu o porodici i demografiju Adriana Basara gradska administracija je ovu izmjenu uvela kako bi se olakšalo ostvarivanje prava porodiljama, koje iz različitih razloga nisu u mogućnosti da u kraćem roku prikupe potrebnu dokumentaciju.
-Ujedno, dužim rokom izbjeći ćemo dosadašnje brojne situacije u kojima su majke naknadno upućivale molbe za produženje roka za predaju zahtjeva – navela je Basara i dodala da je novi rok sada kao i u Javnom fondu za dječiju zaštitu kod ostvarivanja pronatalitetnih naknada.
Ovom prilikom ukazala je na veliki značaj za porodice i ove mjere podrške, koju je uvela aktuelna gradska administracija, jer kako je kazala – porodica je uvijek u fokusu, a djeca najveće bogatstvo koje imamo.
-Brojnim mjerama koje smo uveli za naše porodice, Grad Banjaluka pokazuje da su nam porodica i djeca u centru pažnje. Nastojimo da putem mjera i brojnih olakšica svakodnevni život porodica učinimo lakšim i da doprinesemo boljim uslovima za odrastanje naših najmlađih – zaključila je Basara.
-
Hronika2 dana agoU NESREĆI KOD BANJALUKE POGINULI OTAC I SIN: Tužilaštvo se oglasilo o okolnostima
-
Politika2 dana ago“NEPRISTOJNOST, NEKULTURA, BAHATOST”: Žestoka svađa Marinka Božovića i Gorice Dodik na društvenim mrežama
-
Politika2 dana ago“MOLIMO KOLEGINICU DA NE SJEDI U KRILU MINISTRA FINANSIJA”: Šokantna scena u Parlamentu Bosne i Hercegovine
-
Politika3 dana ago„ŠUMOVI“ IZMEĐU BEOGRADA I BANJALUKE: Da li je Dodik OKRENUO LEĐA Vučiću
-
Hronika3 dana agoNJIMA BI TREBALO DA VJERUJEMO! Policajci podvodili djevojčice iz DOMA ZA NEZBRINUTU DJECU
-
Estrada23 sata agoPROPALI MU NASTUPI! Poznati pjevač deportovan iz Švedske, NIJE IMAO DOZVOLU!
-
Politika3 dana agoOBJAŠNJENJE STATE DEPARTMENTA: Zašto su ukinute sankcije Miloradu Dodiku i ostalima
-
Politika2 dana agoPETROVIĆ NAPAO MIJATOVIĆA “Obogatili ste se i za deseto koljeno”
