Connect with us

Društvo

CIJENE LETE U NEBO: Voće postalo luksuz, frizerske usluge skuplje nego ikad

Da građani BiH sve teže podnose troškove života, pokazuje podatak da je iznos sindikalne potrošačke korpe za protekli mjesec bio 3.168,90 KM.

Radi se o minimalnim troškovima četveročlane porodice, čije kućne budžete najviše “guta“ hrana. Ta stavka u potrošačkoj korpi je iznosila 1.421,10 KM.

Međutim, koliko su cijene dramatično porasle u posljednjih pet godina pokazuje činjenica da je potrošačka korpa u aprilu 2020. godine iznosila 1.987,72 KM.

Tako su troškovi života za pet godina nabujali za gotovo 1.200 KM. Prije pet godina minimalni troškovi koje je četveročlana porodica izdvajala za hranu iznosili su 917,70 KM ili 503,40 KM manje u odnosu na trenutnu situaciju.

O kakvom skoku cijena hrane je riječ, pokazuju podaci dostupni na stranicama Federalnog ministarstva trgovine prema kojima je, naprimjer, prosječna cijena riže po kilogramu u Sarajevu, trenutno, 5,21 KM, a u Mostaru 6,81 KM.

U istom periodu 2020. godine kilogram riže u Sarajevu je u prosjeku koštao 3,79 KM, a u Mostaru 4,30 KM.

Kilogram hljeba u Mostaru je prije pet godina koštao 2,58 KM, a sada 3,59 KM, a u Sarajevu je ta cijena sada 4,52 KM, što je u odnosu na pet godina prije skuplje za 2,06 KM.

Drastično su porasle cijene mesa pa se tako kilogram junetine bez kosti prije pet godina kretao u rasponu od 11 do 13,50 KM, a sada je ta cijena oko 23 KM!

Kilogram piletine se kreće od 6,50 do 7,50 KM, dok je prije pet godina taj raspon bio između 4,40 i 5,13 KM.

Voće je luksuz

Cijena jaja po komadu je u parilu 2020. godine iznosila 0,25 KM, a sada oko 0,45 KM.

Kilogram maslaca sada je, uglavnom, oko 40 KM, a prije pet godina ta se cijena kretala oko 22 KM.

Litar mlijeka trenutno se kreće po cijeni od oko 2,40 KM, što je za marku više nego pet godina ranije.

Kada je riječ o voću, kako smo pisali, kilogram trešanja na sarajevskim, ali i pijacama širom Bosne je dostigao cijenu od 20 KM.

Istina, na hercegovačkim pijacama to voće ima prilično nižu cijenu, i to od trenutnih šest do sedam KM. Međutim, prije pet godina trešnje su prodavane po cijeni od tri do četiri KM po kilogramu.

Šišanje i feniranje

Poskupljenja su se, jasno, prelila i na brojne usluge. Tako je muško šišanje prije pet godina u prosjeku koštalo 6,50 KM, a sada je približno 12 KM.

Pranje kose srednje dužine s feniranjem prije pet godina je koštalo 10 KM, a sada od 12,50 do 20 KM.

Društvo

NEMA PLATE, NEMA RADA: Zenički rudari ponovo u ŠTRAJKU – zahtjevi na stolu!

Preostali rudari Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica koji su u petak obustavili rad, danas su se okupili ispred upravne zgrade kako bi protestovali zbog neisplaćivanja plate za maj, kazao je Nedžad Duraković, predsjednik Sindikata ZDRMU Zenica.

Platu za maj, napominje, trebali su dobiti još 25. juna, ali su ponovo morali obustaviti rad kako bi ishodovali zarađenu plaću.

“Ovdje je većina preostaih radnika, ali neki su na svojim radnim zadacima. Mi, sa ovog skupa, poručićemo koji su naši zahtjevi koji se moraju ispoštovati da bismo dalje organizovali i nastavili radove koji su predviđeni za zatvaranje jedne i druge jame, a i samog RMU Zenica”, kazao je Duraković. Prvi zahtjev je, dodaje, što brža isplata majske plate, zatim obezbjeđivanje sredstava za isplatu plate za mjesec juni do kraja ovog mjeseca te osiguravanje sredstava za penzionisanje radnika koji su stekli uslove za penziju još prošle godine.

“Oni ni do danas nisu otišli u penziju, zato što im nije uplaćen staž. Problem predstavlja i zdravstveno osiguranje svih 525 ljudi, koji nemaju mogućnost liječenja, ovjeravanja zdravstvene knjižice.

Šesto pitanje je kako ova vlast – vladajuće društvo Eletroprivreda BiH, resorno ministarstvo i Vlada Federacije BiH, nastoji konačno da riješi RMU Zenica? Gdje je zakon o zatvaranju RMU Zenica? Kada će biti operativna sredstva koja su predviđena kreditom Svjetske banke i biti dostupna RMU Zenica”. rekao je Duraković. Još prije 16 mjeseci, u februaru 2024. godine, zahtjev za penzionisanje podnio je Vahid Ridžal, koji je nakon šest mjeseci dobio odbijenicu.

“Predmet je sada na sudu. Žalosno je reći da poslije tolikih godina tako ponaša Uprava. Nisu riješili, čini mi se, 22 rudara iz 2024. godine, a mimo toga, možda, ima još 50 ljudi”, kaže Ridžal.

Ridžal je, kaže, bez ikakvih primanja već 16 mjeseci, a po zakonu bi, ističe, u periodu od najdalje šest mjeseci morao dobiti rješenje te početi primati zasluženu penziju.

“Ovako više neće moći. Ja sam 27 godina jamski radnik i bolestan sam. Neka nas se više riješe”, poručio je Bahrudin Šabić.
Veći dio radne snage, kako dodaje Duraković, radiće još šest do osam mjeseci, nakon čega će dio ljudi morati biti zbrinut. Sredstva se, upozorava, moraju osigurati za rad i u naredne dvije godine, u kojima se planira potpuno zatvoriti RMU Zenica.

“Nije rješenje da se svakog mjeseca obustavlja rad da bi dobili plaću”, poručio je Duraković, te ističe da rade težak i odgovoran posao na izvlačenju opreme, među kojom je i „široko čelo“ iz jame „Raspotočje“, koje će biti instalirano u Rudniku Kreka Tuzla, prenosi Fena.

Nastavi čitati

Društvo

VLADIKA SERGIJE “Ponovo pjevaju pjesme koje su pjevane kada su Srbe vodili na klanje”

Njegovo preosveštenstvo episkop bihaćko-petrovački i rmanjski Sergije rekao je danas da se na prostoru bivše Јugoslavije ponovo budi nacizam i pjevaju pjesme koje su pjevane 1941. godine kada su Srbe vodili na klanje.

Vladike je ukazao i da su na prostoru gdje Srbi žive stalno neke podjele, te istakao da kao hrišćani treba da se izlože podvigu, da budu spremni na žrtvu jer je i Јovan Krstitelj, čije rođenje danas proslavlja Srpska pravoslavna crkva, pripremao narod koji je tumarao i propovijedao pokajanje.

Prema njegovim riječima, upravo na ovim prostorima iskopane su mošti Svetih mučenika janjskih koje su smještene u manastiru Glogovac i mošti Svetih mučenika šipovskih koje se nalaze u Hramu Svetog Јovana u Šipovu, a ubijeni su u Drugom svjetskom ratu.
– Mi, pravoslavni hrišćaćani imamo tu čast i blagodat da sačuvamo ono što smo primili i za svoju djecu, da im ostavimo za buduća pokoljenja, da bi ostali i opstali kao narod Božiji i sutra slavili Boga istine, pravde i ljubavi – rekao je vladika Sergije.

Ukazao je da Bog ne želi materijalno, već želi da srca i duše vjernika budu osveštane i blagoslovene kako bi se pripremili i sačuvali za drugi dolazak.

Vladika je danas služio Svetu arhijerejsku liturgiju u Hramu Rođenja svetog Јovana u Šipovu gdje je obilježena slava Ivanjdan
Linker
Kum slave je penzionisani sveštenik iz Nimberga u Njemačkoj protojerej-stavrofor Marinko Radmilo i supruga Zora, koji vode porijeklo iz ovih krajeva, a gdje često borave.

Starješina Hrama sveštenik Dragan Škalonja rekao je Srni da je danas đakon Duško Šobić rukopoložen u čin sveštenika.

Obilježavanju slave Hrama prisustvovao je i načelnik opštine Milan Kovač, kao i veliki broj vjernika iz ove i susjednih opština.

U Hramu Rođenja svetog Јovana nalaze se čestice moštiju Svetog mučenika Dimitrija i mošti Svetih mučenika šipovskih koji su ubijeni u Drugom svjetskom ratu.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i gramljavinom.

Tokom noći i rano ujutru kiša i pljuskovi sa grmljavinom će početi prvo na sjeverozapadu, a potom će se širiti ka sjeveru i jugu, uz moguće lokalne nepogode sa pljuskovima, gradom i jakim vjetrom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku će biti toplije, a od sredine dana se očekuju pljuskovi koji će zahvatiti i ove predjele.
U večernjim i noćnim časovima očekuju se jače padavine koje će se premještati od zapadu i sjevera ka jugu i istoku.

Jutarnja temperatura vazduha itnosiće od 14 do 22 stepena, a dnevna od 26 do 34, u višim predjelima od 23 stepena Celzijusova.

Duvaće slab do umjeren vjetar, na sjeveru sjeverni i sjeverozapadni, a u ostalim krajevima južni i jugozapadni.

Nastavi čitati

Aktuelno