Connect with us

Banjaluka

Dan primirja Prvog svjetskog rata OBILJEŽEN I U BANJALUCI

Generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić položio je danas vijenac na banjalučkom groblju Sveti Pantelija povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu, ističući da su Srbija i cjelokupni srpski narod u tom sukobu dali nemjerljiv broj žrtava i još tada pokazali da su uvijek na strani istine, pravde, mira.

Vujić je istakao da se danas, takođe, odaje i počast i žrtvama veleizdajničkog procesa iz Banjaluke, čija je jedina krivica bila što su bili pripadnici srpskog naroda i što su se tada borili za najviše vrijednosti – slobodu i mir, za šta se Srbi bore i danas.

Predstavnik grada Banjaluka Nebojša Drinić najavio je da će grad izgraditi obilježje za žrtve veleizdajničkog procesa.

“Na mjestu gdje je nekada bilo Kino `Kozara` pravićemo amfiteatar, parkić, a jedan segment će biti posvećen žrtvama veleizdajničkog procesa”, rekao je Drinić, koji je i narodni poslanik.

On je podsjetio da svake godine 11. novembra u Banjaluci na Groblju Sveti Pantelija polažu vijence žrtvama koje su stradale i živote dale za slobodu, pravdu i istinu u Banjaluci, jer je jako važno istoriju prenositi na nove generacije, da bi znale poštovati budućnost.

Predsjednik gradskog Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca oslobodilačkih ratova 1912-1918. godine Nebojša Kuštrinović napomenuo je da je oko 25.000 dobrovoljaca sa ovih prostora otišlo u Prvi svjetski rat i ranije u balkanske ratove, da je Srbija platila strašan danak i to 1,3 miliona žrtava, odnosno 28 odsto cjelokupne i 60 odsto muške populacije je nestalo u Velikom ratu.

“Banjaluka je jedan od rijetkih gradova koji nema adekvatan spomenik našim slavnim precima i nadamo se da će gradske vlasti imati savjesti o tome”, rekao je Kuštrinović i dodao da je “Elektrokrajina” Banjaluka najavila da će osvijetliti spomenik žrtvama veleizdajničkog procesa u Banjaluci, što ovo udruženje pozdravlja.

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje, čime je okončan Prvi svjetski rat, prenosi “Srna”.

Kao motiv za amblem tog praznika koristi se cvijet Natalijine ramonde, a odabran je u znak sjećanja na vaskrs Srbije, koja se iz pepela Prvog svjetskog rata uzdigla i nastavila put kojim i danas uspješno gradi poziciju vodeće zemlje u regionu.

Banjaluka

BASARA DANAS U GOLEŠIMA “Zajedništvo, vjera i podrška temelj su života na selu!”

U ime gradonačelnika Banjaluke, Adriana Basara potpisnik Odjeljenja za demografiju i brigu o porodici boravila je danas u mjesnoj zajednici Goleši, gdje je prisustvovala vjerskoj službi Masli.

Uz okupljene mještane, učestvovala je u molitvi za rodnu i blagoslovenu godinu, naglašavajući važnost zajedništva, vjere i očuvanja tradicije.

“Zajedno sa vjerujućim narodom, molili smo se za rodnu i blagoslovenu godinu, u duhu zajedništva i ljubavi prema vjeri i tradiciji”, poručila je Basara.

Posebno zadovoljstvo, kako ističe, donijelo je zajedničko učešće u izgradnji parohijskog doma koji će služiti kao prostor za okupljanje, molitvu i podršku.

“Ovo mjesto za mene nosi posebnu emociju, jer su se upravo ovdje, u Subotici, upoznali moji roditelji. Majka došla iz Bijeljine da uči djecu, a otac iz Kikinde. I ja sam kao beba živjela upravo ovdje, u stanu u osnovnoj školi, pa srcem osjećam svaku promjenu i napredak u našem selu”, izjavila je.

Kao majka četvoro djece, naglašava koliko vjeruje u snagu porodice i lokalne zajednice, te ističe da će se zalagati da sela ostanu živa.

“Vjerujem u snagu porodice i zajednice, i trudiću se da naša sela žive, da se u njima rađa i ostaje”, poručila je Basara, zahvalivši se na toplom dočeku i izrazivši nadu da će se i naredne godine ponovo okupiti – u zdravlju i radosti.

 

Nastavi čitati

Banjaluka

SNSD UBIJA BANJALUKU! Višekruna: Neusvajanje regulacionih planova negativno se odražava na prihode Grada

Posljedice neusvajanja budžeta i neodržavanja sjednica osjećaju se u svim segmentima rada i funkcionisanja Grada Banje Luke.

Poručio je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje Vuk Višekruna, istakavši da je prošlo gotovo godinu dana otkako se pred odbornicima nisu našle tačke koje donose prihode Gradu.

-Sve je na čekanju. Između ostalog gotovo godinu dana na čekanju je i 25 tačaka koje se odnose na regulacione planove, među kojima je i Nacrt urbanističkog plana, a koji bi trebalo da bude upućen na javni uvid – rekao je Višekruna.

On je naglasio da je dinamika gradnje u Banjoj Luci na zadovoljavajućem nivou, ali da bi se ovakva praksa Skupštine Grada mogla odraziti na prihode.

– Od maja prošle godine odbornici Skupštine Grada nisu razmatrali niti usvojili nijedan regulacioni plan, a ukoliko se ovakva praksa nastavi to će se negativno odraziti na prihode Grada – pojasnio je Višekruna.

Govoreći o procesu besplatne legalizacije, Višekruna je rekao da se rješavanje zahtjeva za legalizaciju objekata na području grada odvija u kontinuitetu, istakavši da je do sada smo legalizovano više od 7.000 objekata.

-Što se tiče samog postupka legalizacije odavno smo prešli i legalizovali polovinu individualnih stambenih objekata u gradu, te u skladu sa trenutnom dinamikom proces bi trebalo da u potpunosti bude okončan već tokom iduće godine – kazao je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ “Sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica”

U manastiru Gomionica oibilježen je Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, a prisustvovali su i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić.
U manastiru Gomionica svečano smo obilježili Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, velikih učitelja čije nasljeđe i danas osnažuje našu duhovnost i kulturu. Osim toga, sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica, duhovnog vođe i čuvara ovog svjetionika vjere i tradicije. Njegova posvećena molitvena briga i mudro vođstvo potvrđuju značaj manastira kao mjesta duboke duhovne obnove, služenja narodu i očuvanja naših svetinja-kazao je Drinić i dodao:

 

-Svi smo mi, na ovaj ili onaj način, misionari života i vjere. Razlika je samo u tome šta izaberemo kao svoju misiju — da li ćemo biti misionari za narod, nosioci svjetlosti, ljubavi i nade u svojoj zajednici, ili ćemo svoj put usmjeriti na neki drugi način. Odabirati put služenja narodu znači prihvatiti odgovornost. Tako se i ponašamo.

Nastavi čitati

Aktuelno