Društvo
Desetočlana porodica Savić NEMA DOVOLJNO NI ZA HRANU

U skromnom, čistom stanu u banjalučkom naselju Starčevica živi desetočlana porodica Savić. Mama i tata i osmoro djece.
Goran je pomoćni radnik na građevini, bori se kao lav za porodicu. Petoro djece ide u školu, a o troje najmanjih brine mama Suzana. Ne krije koliko im je težak život, a na pitanje šta im je u ovom momentu najpotrebnije, brzo odgovara hrana.
A od hrane je potrebno baš sve. Jer treba nahraniti ukućane, djecu koja dolaze iz škole, one koji se na nastavu spremaju i troje najmlađih koji se od mame ne odvajaju. Kako uspjevaju da obezbijede i to što imaju, Suzana ne može da objasni. Jer dok plate stanarinu od 400 KM, pa još za ostale dažbine plate oko 150 maraka, porodici ostane baš malo toga na raspolaganju.
-Od plate šta ostane uspijemo da kupimo najosnovnije. Brašno, ulje i šta djeci treba za školu – priča za Srpskainfo skromno ova mlada žena. Suze su joj krenule kada smo je pitali da li imaju dovoljno hrane za tri obroka u danu. Sa knedlom u grlu rekla je da ne.
Praznici su pred vratima, mnogi će je dočekati pune trpeze i sa brdom poklona, a ova porodica skromno, sa onim što budu imali. Ipak, kako Suzana kaže, svake godine se snalaze da bar na jedan praznični dan imaju nešto više i bolje da spreme.
-Muž radi teško, sve što mora. Nema veze što je snijeg i minus. Sada će mu plata biti manja, jer se zimi malo radi. A najgore nam je plaćati stan, plus režije. To je mjesečno oko 550 maraka. Šta ostane moram uzeti hranu i njima za školu. Ali niko od njih ne traži puno, kada vide da nemamo. Skromni su – tiho priča.
Od petoro školaraca troje ide u srednju školu, a dvije curice u osnovnu. Najstarija Bojana ima 17 godina, Luka 16, Tanja 15, Vanja 13, Anja 8, David 6, Sanja 4 i Bogdan 2.
-Dvoje najmlađih su baš vezani za mene. Čim jedno uzmem u ruke i drugo hoće – priča Suzana, očiju punih ljubavi gledajući u djecu.
U vrijeme naše posjete, David nije imao problem da se raspriča. Veselo, dječje govorio nam je kako on već sljedeće godine kreće u školu. Sanja je stidljivo ćutala i sa suzama u očima sa stolice gledala u mamu, povremeno tražeći njenu ruku. A najmlađi Bogdan nije se skidao iz maminog naručja. Dvije ćerke školuju se za frizerke, a sin za mehaničara grijanja. Djevojke do skora nisu imale mjesečnu kartu, pa im je kupljena, priča Suzana. Jer se njihova škola nalazi na drugom kraju grada. Posebno je teško sada u zimu pješačiti tolike kilometre, a roditelji žele da im olakšaju život, koliko god je to moguće.
Imamo pravo na besplatan prevoz sa jednog srednjoškolca, za druge nemam. Manji idu u OŠ ’Vuk Karadžić’ u Boriku, pješke. Kada su prva smjena, iz kuće izlaze u 6.50 – kaže ona.
Ranije je ovoj porodici stizala pomoć, od ljudi koji su čuli za njihovu situaciju. Najviše pomoći dobijali su u odjeći. Suzana naglašava koliko im je dragocjen „Mozaik prijateljstva“. Tamo idu po obrok kada su u prilici. Kako je stiglo hladno vrijeme, Suzana sa malom djecom ne može pješke daleko, pa tako ni do „Mozaika prijateljstva“. Onda u pomoć uskaču starija djeca, koja odu po hranu, kada stignu do svojih obaveza.
-Pokušavam da svaki dan skuvam nešto, ali to nije dovoljno. Treba djecu dočekati iz škole, ali dati da jedu i onima koji kreću u školu – tiho govori. Kada bi imali novca, davali bi djeci da kupe sebi užinu, kao što to radi većina njihovih vršnjaka. Osim hrane, ovoj porodici je potrebna i zimska obuća.
-Za sada djeca imaju dovoljno odjeće, ali je potrebna obuća, posebno za one starije – skromno govori ona. Suzana i suprug u Banjaluku su došli prije nekoliko godina. Ona je iz Prijedora, suprug iz Oštre Luke i ovdje nemaju nikoga.
-Muž je došao u Banjaluku, našao posao, počeo da radi. Ovdje smo šest, sedam godina, a u ovom stanu pet – priča ona.
PLAC ZA KUĆU DOBILI OD GRADA
Suzana priča kako su od Grada, poslije izbora, dobili plac u Kuljanima. –Sada nam je potrebno da napravimo krov nad glavom, ali trebamo građevinski materijal. Molim sve ljude dobre volje i firme koje mogu da pomognu, da nam izađe u susret – kaže ona. Do sada je ova porodica dva puta dobila po 750 maraka pomoći Vlade RS na osnovu statusa nezaposlenog roditelja sa četvoro i više djece.
-Rečeno nam je da će isplata biti i decembru, ali ne znam kada – kaže ona. Oni koji žele i u prilici su da pomognu porodicu Savić, mogu da pozovu Suzanu na broj telefona 064/40-30-307.
Izvor: srpskainfo
Društvo
I TO JE MOGUĆE: Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz nje uvozi

Mada na prvu zvuči nevjerovatno, Republika Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz te zemlje uvozi.
Ova država je, međutim, tek jedna od rijetkih u kojima Srpska bilježi pobjedu u spoljnotrgovinskoj razmjeni, o čemu svjedoči i podatak Republičkog zavoda za statistiku, prema kojem je u prvom kvartalu ove godine spoljnotrgovinski deficit iznosio 587.005.000 KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila tek 68 odsto.
“Od januara do marta ove godine obim robne razmjene Republike Srpske s inostranstvom iznosio je 3.086.891.000 KM, od čega se na izvoz odnosilo 1.249.943.000 KM, a na uvoz 1.836.948.000 KM”, precizirali su iz Republičkog zavoda za statistiku.
Kada je u pitanju 20 zemalja sa najvećim učešćem u obimu razmjene sa Republikom Srpskom, u samo sedam država izvoz je veći od uvoza.
U pitanju su Švajcarska (pokrivenost uvoza izvozom iznosi 346,9 odsto), Crna Gora (255,7 odsto), Rumunija (246 odsto), Slovačka (216,7 odsto), Hrvatska (202,2 odsto), Austrija (154,7 odsto), te Slovenija (135,7 odsto).
Konkretno, u prvom kvartalu ove godine izvoz Republike Srpske u Švajcarsku iznosio je oko 20,6 miliona KM, a uvoz je bio tek oko 5,9 miliona maraka.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, ističe da je švajcarsko tržište atraktivno jer je riječ o državi sa jednim od najviših standarda u Evropi.
“Firme koje tamo posluju zbog visokih primanja i svih drugih troškova koji čine poslovanje privrednog društva veoma teško mogu da izvoze na inostrana tržišta, a naročito u Republiku Srpsku. S druge strane, to je veoma atraktivno tržište za sva privredna društva iz Srpske, tako da se mnogi odlučuju da pokušaju pronaći partnere u Švajcarskoj”, rekao je Škrebić za “Nezavisne novine”.
Međutim, svaka medalja ima dvije strane, pa tako i ova: Švajcarci i te kako paze šta im stiže u državu.
“Oni zaista imaju visoku kontrolu kvaliteta proizvoda, te veoma jako udruženje potrošača, koje veoma brzo reaguje i prijavljuje sve nepravilnosti. Takva je potrošačka kultura na tom tržištu. Dakle, sve one kompanije koje imaju visok kvalitet proizvoda lako nađu partnere na tom tržištu. Ali ovo je i potvrda da mi sigurno možemo ispuniti visoke standarde”, naglasio je Škrebić.
Pošteno govoreći, izvoz iz Republike Srpske u Švajcarsku je od januara do marta iznosio tek 1,6 odsto u odnosu na ukupan izvozni kolač, dok je na prvom mjestu Hrvatska (18,4 odsto), na drugom Srbija (16,2 odsto), a na trećem Slovenija (10,9). U Privrednoj komori Republike Srpske kažu da je bitno rasti na onim tržištima gdje se količinski i finansijski bilježe najveći uspjesi, ali, svakako, pozdravljaju rezultate koji stižu iz Švajcarske.
“To na prvi mah fino izgleda, ali kad se uđe u suštinu vidi se da to nije veliki izvoz. Ipak, činjenica da se nešto radi na tom tržištu je svakako povoljna. Ja imam informacije da smo iz oblasti metalne industrije i mašinoprerade dobili određene poslove u Švajcarskoj. To je sigurno dalo taj rezultat da se stvori takva slika. Međutim, mi moramo gledati one zemlje gdje je procenat izvoza najveći”, rekao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
U svakom slučaju, kako je naglasio, bilo kakav pomak daje nadu.
“Mi imamo preduzeća koja su u posljednjih desetak godina i te kako investirala u nove tehnologije, koje su garant da možemo dati kvalitetne proizvode po nižoj, konkurentnoj cijeni”, istakao je Ćorić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Društvo
SVE VEĆI BROJ SIVIH RAZVODA! Novi početak za parove poslije 50. godine

Sve veći broj “sivih razvoda”, odnosno razvoda među parovima starijim od 50 godina, postao je globalni fenomen koji oblikuje porodične dinamike na neočekivane načine.
Istraživanje pokazuje da očevi nakon razvoda češće gube kontakt sa svojom djecom, ostavljajući dugoročne posljedice na međusobne odnose i emocionalno zdravlje porodice.
Trend nazvan “grey divorce” posljednjih decenija bilježi porast, naročito u zapadnim zemljama, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Velikoj Britaniji.
Istraživanje objavljeno marta 2024. godine analiziralo je podatke o 9.000 pojedinaca, prateći učestalost kontakta između roditelja i djece, emocionalnu povezanost i međusobnu podršku nakon razvoda.
Rezultati su jasno pokazali da očevi često postaju emocionalno i fizički distancirani od svoje djece, a stručnjaci kažu da glavni razlog za ovaj fenomen leži u društvenoj i emotivnoj ulozi majki.
“Majke su često primarni njegovatelji i održavaju kontakt sa djecom. Kada brak završi, majke lakše zadržavaju veze, dok se očevi povlače zbog osjećaja krivice ili socijalne stigmatizacije”, kaže za Dejli mejl Zafer Bujukečeci, sa Instituta Maks Plank za demografska istraživanja u Njemačkoj, koji je vodio je istraživanje.
Linker
“Očevi imaju tendenciju da dožive veći pritisak nakon razvoda u odnosima između roditelja i djece u poređenju sa majkama”, dodaje on.
Očevi, naročito u kasnijim godinama, suočavaju se sa emocionalnim izazovima kao što su osjećaj neuspjeha ili strah od odbijanja.
“Muškarci često nisu naučeni kako da izraze emocije ili grade odnose izvan tradicionalne uloge hranitelja. Nakon razvoda, oni gube strukturu koju su ranije imali, što ih udaljava od porodice”, objašnjava dr Džudit Valerštajn, poznata američka psihoterapeutkinja i autorka studije o uticaju razvoda na djecu, prenosi Politikin Magazin.
“Sivi razvod” nije samo kraj braka, već početak složenih promjena koje utiču na cijelu porodicu i može biti posebno finansijski poguban za žene. Studije pokazuju da prihodi žena generalno opadaju do 40 odsto u godini nakon razvoda, dok njihov životni standard opada za 45 procenata. Finansijski pad kod muškaraca je obično manje ozbiljan i iznosi oko 21 odsto.
Uticaj na odraslu djecu
Iako mnogi vjeruju da odrasla djeca bolje podnose razvod roditelja, stvarnost je često drugačija. Gubitak bliskog kontakta sa ocem, često može da izazove osjećaj tuge, gubitka i otuđenosti.
Britanski terapeut dr Stiven M. Džonson, autor knjige o porodičnoj psihologiji, napominje: “Djeca, čak i kada su odrasla, žele roditeljsku podršku i prisustvo. Otuđenje od oca nakon ‘sivog razvoda’ može da izazove osjećaj emocionalne praznine koji traje godinama, bez obzira koliko godina ima ‘dijete’”.
Jedan od učesnika studije, 34-godišnji Džejms iz Londona, podijelio je svoje iskustvo:
“Nakon što su se moji roditelji razveli, tata je prestao da me zove. Pretpostavio sam da mu je neprijatno, ali meni je to djelovalo kao odbacivanje. Naš odnos se nikada nije vratio na staro”, rekao je on.
Muškarci u ovoj životnoj dobi često osjećaju sram ili neuspjeh zbog razvoda, što može dodatno da produbi jaz između njih i njihove djece, smatra dr Džonson.
Rješenja za očuvanje porodičnih odnosa
Kako bi se ublažile posljedice “sivog razvoda”, stručnjaci ističu važnost emocionalne otvorenosti i terapijske podrške.
Dr Džon Gotman, poznati američki psiholog i osnivač Gottman Instituta za bračnu terapiju, često je isticao da nakon razvoda, roditelji moraju aktivno da ulažu u odnose sa djecom.
“Važno je priznati greške i pokazati želju za ponovnim povezivanjem. Odrasla djeca žele autentičnost, a ne savršenstvo. To naročito važi za očeve. Stariji očevi mogu da obnove odnos sa djecom ako pokažu inicijativu i spremnost za promjenu”, govorio je.
Terapeuti, takođe, predlažu zajednički rad kroz porodične terapije kako bi se obnovila komunikacija. Dr Teri Ril, porodični psihoterapeut iz Bostona, navodi: “Stariji očevi moraju da prevaziđu tradicionalne barijere muškosti i otvoreno razgovaraju sa svojom odraslom djecom. To nije znak slabosti, već snage”.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 25 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti pretežno sunčano i malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 25 stepeni Celzijusovih.
Ujutru će biti malo sviježije i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok će duvati slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.
Minimalna temperatura vazduha kretaće se od pet do devet, na jugu do 14, a maksimalna temperatura od 19 do 25 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Republici Srpskoj i FBiH danas je umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima, koji su ponegdje bili praćeni grmljavinom, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
-
Svijet3 dana ago
NI TAMO NISU MOGLI BEZ SKANDALA! Zelenski i supruga prekršili STROGI KODEKS
-
Banjaluka3 dana ago
DRAMA U ELEKTROTEHNIČKOJ ŠKOLI U BANJALUCI! Đaci optužili direktoricu da je poslala SVOG SINA u Beč
-
Politika3 dana ago
ORUŽANA POBUNA! BIVŠI SAVJETNIK ŽELJKE CVIJANOVIĆ: Karan je saizvršilac krivičnog djela sprečavanja SIPA-e u privođenju
-
Banjaluka3 dana ago
OPTUŽEN I DIREKTOR MEDICINSKE ŠKOLE! Sakrio dopis o putovanju u BEČ?
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ ŽESTOKO UDARIO NA ŠPIRIĆA: “Politička lešina zbog koje narod mrzi politiku”
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆ PORUČILA BEĆIROVIĆU! “Nisi nadležan”
-
Politika2 dana ago
DODIKOV ODGOVOR DENISU! “Srpska je napadnuta od KRETENA kao što je Bećirović”
-
Politika2 dana ago
KARAN UPOZORAVA! “Intervencija na Ustav BiH o statusu Distrikta Brčko automatski znači NEZAVISNOST SRPSKE”